Kalprotektin

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
Anaa
Posts: 3
Joined: 22 Jun 2021, 15:29

Kalprotektin

Post by Anaa » 22 Jun 2021, 15:37

Pozdrav svima,
Od skoro mi je dijagnostikovan ulcerozni kolitis, imam 25 god i od kad sam dobila dijagnozu preko nedefinisanog do ulceroznog kolitisa svašta mi je nejasno i zbunjujuće. Lekari su mi kad se dobro osećam smanjivali dozu lekova i tako izazvali da bolest napreduje do upale celog debelog creva. :cry:
Sad sam na terapiji : pronizon (krenula krajem aprila sa 40, sad na 5mg), salofalk (granule, klizme, supozitorije) i VSL probiotik, i dalje vodim računa šta jedem, simptomi su se skoro skroz povukli, nemam bolove, jedna stolica dnevno, spavam na levom i desnom boku (što nisam mogla kad je bolest bila aktivna). I iako na kontrolu idem sredinom jula, htela sam da proverim kako deluje terapija i šokiram se kalprotektin 2595 ( u aktivnoj fazi sa najgorim simptomima bio max 1500), a crp 0,1. Je l se ovo nekom dešavalo, stalno mislim da je u pitanju neka greška, jer mi je prosto nemoguće da je ovako :cry:
Help :?:

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Kalprotektin

Post by Igor77 » 23 Jun 2021, 12:56

Vremenom ćeš više slušati telo a manje analize. Bitno je da ne brineš, tek si na početku. Lekari tek treba da utvrde koja ti terapija daje rezultate. Neka remisija se utvrđuje tek posle 6 meseci. Ako budeš mirna posle Pronizona znači da terspija deluje. Onda, kad bude sve ok, kad povratiš snagu i kilograme uradi test. Crevna flora mora da se oporavi a to može da potraje i godinu-dve. Imaš više grupa na FB i na Instagramu gde možeš proćaskati sa saborcima. Srećno!
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

zoran77
Posts: 1
Joined: 05 Dec 2022, 13:18

Re: Kalprotektin

Post by zoran77 » 05 Dec 2022, 13:28

Da ne otvaram novu temu ...

Imao sam aktivni kolitis tamo negdje do 07/2021. Tada sam bio na kortikosteroidima oko 2 meseca. Kalprotektin je bio 300-400 (imao sam i 2000 pre par godina).
I onda od 09/2021 kalprotektin 70 ali stolica normalna i kasnije nakon toga kalprotektin manje od 20.
I evo sada 12/2022 kalprotektin 41. I šta sada?

To je i dalje super vrednost, ali je porast za duplo od onoga što imao pre par meseci.

Stolica - ne znam kako bi je opisao. Nema sluzi ili krvi - normalna, ali ponekad sužena i ponekada malo ređa, neformirana. Međutim takva je bila stalno i kad je bilo 20. Znam imati hemeroide unutarnje, pa si mislim da je možda zbog toga tanja - ne znam dal imam hemeroide i sada.

Trenutno samo uzimam 5-ASA (ne baš redovito) i pijem Modulen.

I šta sada? Jel to može biti znak da se upala vratila?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Kalprotektin

Post by Igor77 » 12 Dec 2022, 08:39

To nije jedina metoda za utvrđivanje upale. Kolonoskopija je najpouzdaniji metod. To što ne piješ terapiju, i još 5-asa, koji je najslabiji lek ide u prilog tome da ti se bolest vrati.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply