Posle godinu dana, potvrđena bolest

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
milos sabac
Posts: 1
Joined: 28 Jun 2020, 12:47

Posle godinu dana, potvrđena bolest

Post by milos sabac » 28 Jun 2020, 13:07

Pozdrav svima, pre godinu dana sam imao neke prolive i bolove u stomaku u trajanju od 10 dana, dao sam sve moguće analize od krvi, stolice na parazite, gliste, crve, sve što postoji, sve mi je bilo u redu sem kalprotektina koji je bio 215. Uradio sam tada kolonoskopiju, dobio nalaz da je umereno aktivna inflamacija mukoze desnog kolona, da nisu sigurni da li je chron ili ne. Dali mi terapiju 3x2 salofalk 500 tablete, koje sam pio ukupno 3 meseca, 2 meseca 3x2 i mesec 2x2 i orvagil tablete, koje sam pio 3x1 7 dana. Posle toga sam na svaka 2 meseca radio kalprotektin i on je bio od 2 - 25, sve zavisi kako kad. Pre mesec dana uradio sam kontrolnu kolonoskopiju, u kojoj mi je potvrđen hronični kolitis, verovatno na bazi Kronove bolesti. (tako piše u patološkom nalazu) jer i dalje imam upalu na istom mestu kao i pre godinu dana i novo je to da imam i 2 polipa koji su benigni, treba dogodine da ih skinem. Kolonoskopiju mi radio dr Radovan Zec u Novom sadu. E sada mene zanima, kako su mi svi nalazi dobri tipa kalprotektin mi sad 22, gvožđe 28, krvna slika 177, crp 4, negativan na sve one parazite, igg i iga negativno, dobro se osećam, imam 106 kg, jedem sve, pijem i alkohol, pušim, imam 1-2 stolice svaki dan redovno, stolice su normalne... Terapiju sam dobio sada salofalk granule 1000 mg ujutru 3 kesice da popijem i 3x1 budosan 6 nedelja, pa 2x1 4 nedelje, pa 1x1 2 nedelje pa kontrola sa svim istim nalazima...
Moje pitanje za nekoga ko se razume glasi: Zašto kalprotektin i crp nisu pokazali da imam upalu, nalaze sam davao 4 dana pred kolonoskopiju i da li sada zbog ove korone smem piti ove lekove, pošto radim u Zavodu za javno zdravlje i u velikom sam riziku od iste. Još nisam počeo sa terapijom, doboro se osećam pa se zato nećkam već 20 dana od kako sam dobio nalaz patologa. Hvala.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Posle godinu dana, potvrđena bolest

Post by Igor77 » 01 Jul 2020, 21:09

Terapija je ok i ciljana na desni kolon. Upala ne mora da aktivira calprotectin. To što ti je preporučeno nema neki uticaj na koronu, ako popaseš creva će.ti biti zadnja briga. Srećno!
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply