Početak kraja Kronove bolesti

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
Mama
Posts: 11
Joined: 07 Jan 2020, 18:44

Početak kraja Kronove bolesti

Post by Mama » 08 Feb 2020, 15:25

Ne znam da li ste čuli za Atlas ljudskih ćelija , projekat MIT i Harvard univerziteta koji ima cilj za otkrivanje funkcionisanja našeg organizma, ćelija i naravno pronalaženje leka za sve bolesti sa ciljem da se biološke nauke udruže sa medicinom i najnovijim tehnologijama/softverima. Bukvalno najpametniji ljudi udruženi sa najboljom tehnologijom prave revolucionarna otkrića.

Jedan momak iz Srbije radi u tom timu, evo njegovog intervjua.
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/r ... 1%86%D1%83

Ono što je mene izuzetno obradovalo, da ne kažem i umirilo kao majku 16-ogodišnjeg dečaka sa Kronovom dijagnozom je formiranje posebnog tima u okviru tog projekta koji ima za cilj pronalaženje leka za Kronovu bolest. 13 miliona $ je izdvojeno za početak i počeli su sa radom pre par meseci. Sajt je na engleskom, ali vredi pogledati.

https://www.gutcellatlas.helmsleytrust.org/
Ako postoji išta što može stati na put ovoj nedovoljno istraženoj i podmukloj bolesti, to je ovaj projekat. Neka im je (nam je) sa srećom i da Bog da što pre daju svoj doprinos.

Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Početak kraja Kronove bolesti

Post by Aleksandar87 » 10 Feb 2020, 21:51

Nailazio sam na članke od pre 20 godina gde su ljudi pokušavali da nadju lek za IBD i odustajali su pre svega zbog manjka finansija... Ja lično smatram da za svaku bolest postoji i lek, samo što su za njegovo pronalaženje potrebne godine, da ne kažem decenije i kamioni para. Većina tih projekata su neslavno završili najviše zbog nestrpljivosti finansijera.

Mama
Posts: 11
Joined: 07 Jan 2020, 18:44

Re: Početak kraja Kronove bolesti

Post by Mama » 05 Jul 2020, 15:02

Pre dvadeset godina Kron je dobijao 1 do 6 ljudi od 100000,00. Sada je učestalost 1 u 270, a za pet godina se procenjuje da će biti 1 od 100. Nešto se dešava, što dovodi do tako visoke stope obolelih, ne zna se šta. Naš doktor kaže da se trenutno razvijaju nove terapije koje će biti slične Vendolizumabu , u tabletama, koje će targetirati imunološku reakciju samo creva. Po meni, sada smo mnogo bliži leku nego ikada pre. Vendolizumab je revolucija sama po sevi, jer suzbija imunitet samo creva.

Leopard
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2016, 21:04

Re: Početak kraja Kronove bolesti

Post by Leopard » 17 Sep 2020, 23:17

dešava se, košnice su sve veće i stresa je sve više. Kada usporimo i autoimune bolesti će usporiti
Mb. Chron

bez terapije

Mama
Posts: 11
Joined: 07 Jan 2020, 18:44

Re: Početak kraja Kronove bolesti

Post by Mama » 14 Dec 2020, 16:09

Kron se u Australiji me smatra autoimunom bolešću. Trenutno je u fazi kliničkih ispitivanja lek koji deluje na specifične receptore u crevima, u formi je tableta. Za 3 godine se očekuje puštanje u prodaju.

Post Reply