Nasledni faktor kod bolesti creva

Teme u vezi sa začećem, trudnoćom, dozvoljenim terapijama, raznim iskustvima trudnica obolelih od IBD-a i naslednim faktorima.
Post Reply
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Igor77 » 05 Oct 2011, 07:23

Negde sam pročitao da je verovatnoća da deca naslede IBD 8 puta veća ako neki od roditelja ima ovu bolest. Naravno da je to jedna od stvari koje treba svako da ispita pre planiranja porodice.
Ono što mislim da je u pitanju a to je predispozicija za takve bolesti + splet okolnosti + psiha. Kod mene u porodici unazad * generacija niko nije imao ništa slično ALI su postojali problemi koji su se rešavali priručnim lekovima. Dakle, ništa hronično nego povremeno. Mislim da sam nadogradio tu predispoziciju sa okolnostima kad mi se pojavio Crohn (teški uslovi) i psiho sastav koji svako od nas ima u nekom obliku.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Skipper » 05 Oct 2011, 23:43

Odlična tema, Igore!

Ni u mojoj porodici nikada niko nije imao problema sa crevima (bar ne u poslednjih 70-80 godina, koliko znam, na osnovu informacija koje sam prikupio od mojih baba i deda!) Tako da ispada da sam ja prvi otvorio "Pandorinu (Kronovu) kutiju!" Stresovi i splet raznih drugih okolnosti su u mnogome 'krivi' za naše muke. Proklete ratne '90-te (bar u mom slučaju!) :x

Ali, kao što sam već ranije napisao, u vezi sa drugom temom na ovom forumu...

"Za one koji veruju u medicinsku statistiku, mogućnost da deca naslede Kronovu bolest ili Ulcerozni kolitis je samo 3%, ukoliko samo jedan od partnera ima ovu bolest. Na žalost, ako oba partnera imaju neku od ove dve bolesti, verovatnoća nasledjivanja se povećava na čak 70%!"

Hmmm....A, ja baš mislio da nešto isplaniram sa jednom divnom damom koja, na žalost, upravo ima Kronovu bolest. Što naš narod kaže - "Nikada dva dobra zajedno!" Ma, nema veze -- usvojićemo mi neko zdravo 'crnče!' (kao u seriji "Grey's Anatomy", sezone 7 i 8) ;)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Philthy McNasty » 24 Oct 2011, 18:50

Problem konvencionalne medicine je sto u slucajevima kada nema resenje za neku bolest uvek pokrene pricu o nalsednom faktoru koji u slucaju Krona nema ama bas nikakve veze.
Kron je bio skoro nepoznanica pre 50-tak godina unazad, kao i vecina hronicnih, autoimunih i degenerativnih bolesti. Medicina ne zeli da prihvati cinjenicu da su IBD u najvecoj meri izazvane nepravilnom ishranom tj. nacinom ishrahe. Hrana koju jedemo danas je veoma loseg kvaliteta zbog nacina na koji se proizvodi (masproizvodnja), uzmimo primer hidrogenizovanih/preradjenih ulja kao najvecu opasnost po zdravlje, zatim brasno, secer, itd ...........


Postoji interesantna studija (koju pominje Natasa Trenev u svojoj knizi o probioticima, "Natren") u kojoj se kaze da deca koja su rodjena carskim rezom imaju mnogo vece sanse da obole od IBD iz razloga sto bebe nemaju dovoljnu kolicinu bifido bakterija u crevima, za razliku od vaginalnog porodjaja, priroda je sve to lepo uredila ........

Sa druge strane, treba samo pogledati sta danas deca jedu i nije tesko doci do zakljucka zasto nemali broj istih pati od IBD, hamburgeri, pizza i slicne gluposti .......... alarmantni su podaci takodje o broju dece obolelih od dijabetesa.

Skoro sam negde procitao podatak da samo u USA ima oko 2 miliona obolelih od Krona! Problem je sto se broj povecava iz godine u godinu.
Kron je proslost .....

User avatar
Bojann
Posts: 13
Joined: 23 Dec 2011, 23:39

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Bojann » 27 Dec 2011, 23:39

Ja se tesim da je nasledan faktor, da ne bi sebe okrovio za losu ishranu :))

U sustini mozemo samo da nagadjamo dok neko ne pojasni sa sigurnoscu.

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by GrooYa » 17 Mar 2012, 02:35

Nikako ne mogu da se slozim sa naslednim faktorom, jer niko u mojoj porodici, generacijama unazad nije imao nesto slicno. Jos manje mogu da se slozim da nacin ishrane ima veze sa tim, jer obzirom da sam bio amaterski sportista, moja ishrana je bila prilicno zdrava, svakako sa povremenim izletima u hamburgere i pice, ali daleko od toga da je bila pretezni deo. No postoje ljudi zaduzeni za nagadjanje, ili bolje receno otklanjanje nagadanja i postavljanje terotija, pa dok se oni ne oglase, ne iznosim pretpostavke :D

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Zavisa » 05 Oct 2012, 12:45

*Philthy McNasty

Potpuno se slazem sa tobom. Zaista jeste tako, kad god nemaju odgovor na nesto, uvek je nasledni faktor u pitanju. Ni kod mene niko nikada nije imao nista vise od cira na zelucu. Takodje se slazem da je zivotna ishrana razlog No1. Kako to da generacije nasih baba i deda nisu obolevali od ovih bolesti? Verovatno je bilo slucajeva, ali vrlo malo. Generacije nasih roditelja su vec zastupljenije sto se tice ove bolesti, ali opet daleko manje. Novije generacije pa sve do danas sve vise i cesce dobijaju ove bolesti. Zasto je to tako? Pa recimo da moja baba nije odrastala na pastetama, salamama, koka koli, zvakama, konzervama, na hrani brzih restorana, na konzervansima, emulgatorima, zasladjivacima, aromama, vestackim bojama i tako dalje sto je sigurno slucaj sa nama. Drugog odgovora nema, a da je prihvatljiv. To se zove sistematsko unistavanje organizma i ubijanje imuniteta i sto je najgore, to smo radili u periodu kada se organizam formirao i dobijao predispozicije za dalji zivot. Ako sagradite los temelj, kuca posle izvesnog vremena pocinje da propada.


*GrooYa

Moram da ti postavim par pitanja vezanih za tvoju konstataciju da hrana nema nikakve veze, narocito u tvom slucaju. Ok, nisi jeo hamburgere i picu, ali sta si jeo? To moras da nam detaljnije navedes. Samo kreni od hleba koji je danas 10 puta nezdraviji nego sto je bio pre 50 godina. Kreni zatim od mesa koje su ti roditelji kupovali i davali da jedes. Kokoske i svinje hranjene koncentratima i raznim dodacima za brze gojenje. Verujem i da si kao mali pio koka kolu, ako nisi bas nju pio si neizostavnu koktu i jupi. Jeo si takodje i pastete i mesni narezak i salame koje su pune konzervansa, emulgatora, aroma i jos koje kakvih industrijskih dodataka. Takodje verujem da si zvakao zvake i da to jos uvek radis (ispravi me ako gresim). Jeo si masovno slatkise koji su takodje puni konzervansa, emulgatora, vestackih boja i aroma. Hrana se pece na rafinisanom ulju sto takodje nije zdravo. Jednostavno, svidelo se to tebi ili ne, i cak da si mogao da biras, ne bi imao drugi izbor. Svi smo mi deca industrijske hrane i okruzeni smo sa tim malim za oci nevidljivim simpaticnim otrovima koji vrebaju iz svake ambalaze. :D


Da, ja zaboravih da napisem da sam '78. godiste, cisto da imate predstavu kojoj generaciji pripadam

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Nemanja » 08 Oct 2012, 11:13

Ozivela tema posle godinu dana :mrgreen:
Ni kod mene u familiji niko nije imao ovakav problem, bar koliko sam uspeo da znam.
Sa druge strane- u vreme dok ove zle! kamere nisu mogle da udju u nas i dok medicina i tehnologija nisu napredovale ovoliko, verovatno nije moglo da se pretpostavi u cemu je problem. Pitanje je da li bi mi i znali da je neko imao ovakve tegobe, pricam za period od vise od 50 godina.
Mozda je pogresno odbacivati nasledni faktor, to je bar sad lako ustanoviti. Pogledas statistiku obolelih i vidis da neke stvari nisu slucajne. Mislim da postoji podatak i ovde negde na forumu da je naslednost IBD-a kada su oba roditelja obolela veca od 70%...

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Zavisa » 09 Oct 2012, 11:50

To je vec druga stvar kada oba roditelja imau ovu bolest, ali sta je sa nama koji smo prvi u familiji sa ovim?

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Nasledni faktor kod bolesti creva

Post by Nemanja » 09 Oct 2012, 14:31

Mislim da je 3-4%, to je poslednje sto sam saznao.

Post Reply