Lekovi i trudnoća!

Teme u vezi sa začećem, trudnoćom, dozvoljenim terapijama, raznim iskustvima trudnica obolelih od IBD-a i naslednim faktorima.
nestea
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2012, 12:18

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by nestea » 29 Nov 2012, 12:26

Pozdrav! Na imuranu sam od poslednjeg pogorsanja ulceroznog kolitisa od kojeg bolujem vec 13 godina..tacnije vec 5 meseci pijem dve tablete na dan.. Pre par dana sam se konsultovala u vezi trudnoce sa mojom doktorkom, i ona mi kaze da su se ranije trudnice skidale sa imurana a sada ne..i da bi me ona ostavila na imuranu i eventualno salofalk tabletama (inace koristim salazopyrin).. Interesuje me misljenje jos nekoga od vas ko je pio imuran tokom trudnoce..naisla sam komentre koje govore uglavnom protiv pijenja tog leka i inace a kamoli tokom trudnoce, pa me zanima da li je iko imao pozitivno iskustvo sa tim lekom? Da napomenem imuran sam koristila pre jedno pet godina takodje nekih pet, i nisam imala nikakvih losih iskustava... Hvala

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by Jelka » 27 Jan 2013, 15:07

Pozdrav svima, vidim da ovde uglavnom muskarci vladaju znanjem pa se i rasplinjuju u sirinu..al ajd ;) u svakom slucaju milion korisnih informacija sam procitala. Pa bih da cujem jos necije misljenje o npr. mom problemu. Meni je dijagostifikovan Kron odnosno indeterminisan IBD(kazu jos nisu sigurni) u februaru 2012. , i evo nakon godinu dana stigla sam do preporuke za biolosku terapiju. Pocela sam sa Pentasom, a evo sad sam i na pronisonu i na imuranu.. :cry: E sad, nikakve druge simptome nemam sem povisene sedimentacije i crp-a, i to cim se skinem sa kortikosteroida vrednosti rastu... U narednom pariodu bi trebalo da obavim ponovne pretrage i konkurisem za biolosku....
Mene ustvari, u skladu sa temom interesuju iskustva sa trudnocom i bioloskom terapijom...tj . onom koja se kod nas primenjuje Remicade... Hvala unapred....

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by Skipper » 27 Jan 2013, 20:53

Jelka wrote:Mene ustvari, u skladu sa temom interesuju iskustva sa trudnocom i bioloskom terapijom...tj . onom koja se kod nas primenjuje Remicade... Hvala unapred....
Jelka,

Već ranije sam pisao o tome da postoje dva pristupa (dve škole), kada se radi o lekovima za IBD i trudnoći.

1. Ovde u Americi, gastroenterolozi i ginekolozi su saglasni da 4 meseca pre začeća, te u toku trudnoće i dojenja, najsigurnije i najbolje je "Imuran" zameniti biološkim lekovima (npr. "Remicade", "Humira" i dr.) Na jednom američkom simpozijumu, ovo mi je potvrdila i doktorka-gastroenterolog, koja saradjuje sa klinikom "Mayo" (Rochester, MN).

2. Neka novija britanska i druga evropska istraživanja govore u prilog tome da je "Imuran" dovoljno bezbedan (80%) i da nije neophodno vršiti prekidanje i zamenu terapije. Pre par godina, razgovarao sam i sa našom doc. dr Marijanom Protić, koja već nekoliko godina živi i radi u Švajcarskoj (prethodno je radila u KBC "Zvezdara") i ona mi je potrvdila da tamo prepisuju biološki terapiju budućim trudnicama, ukoliko ispolje netoleranciju prema "Imuran-u".

Nisam siguran da je neka od naših članica već imala praktično iskustvo u vezi sa primenom biološke terapije u toku trudnoće, ali bilo bi dobro da saznamo bar nešto više o tome.

Toliko za sada.

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by Jelka » 27 Jan 2013, 22:51

Hvala Skipper, mnogo... i ja bih volela da cujem iskustva nekih lekara a narocito zena koje su izvele trudnocu na bioloskoj terapiji..Moja doktorka mi je rekla da bi mi ne bi preporucila ni imuran, a biolosku ni slucajno....Pa sad, nije mi jasno kako su tako razliciti stavovi.. a meni vreme tece, imam 32god. .pa me sve to naravno brine... No raspitivacu se ja i dalje, pa na kraju moracu i sama da prelomim..

icikaa
Posts: 5
Joined: 26 Mar 2013, 22:02
Location: novi beograd

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by icikaa » 26 Mar 2013, 22:05

od 2008 se imam kolitis sad sam ok ali pijem 5 asa i daalje bila sam porodila sam se u avgustu 2010 i celu trudnocu sam pila 5 asa i nista hvala bogu nije bilo porodila sam se prirodno sa epiduralom ali nisam dojila zbog tableta,relativno brzo ostala trudna posle dva meseca tako da sto se mene tice bolest mi nista nije naskodila

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by janim08 » 27 Mar 2013, 00:08

Bas je lepo cuti nesto tako pozitivno, drago mi je da je sve dobro. Gde se lecis i gde si se poradjala?

icikaa
Posts: 5
Joined: 26 Mar 2013, 22:02
Location: novi beograd

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by icikaa » 31 Mar 2013, 17:59

lecim se u klinickom centru beograd kod srdjana djuranovica odlican je lekar ,a porodila sam se u dragisa misovic u beogradu sledeci put idem u narodni front tom bolnicom nisam zadovoljna

dacap
Posts: 1
Joined: 12 May 2013, 00:08

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by dacap » 12 May 2013, 11:39

Pozdrav!
Imam 32 god i Kronovu bolest godinu dana. Tacnije tokom trudnoce su poceli bolovi, prolivi...Kada sam se porodila posle analiza konstatovana je kronova bolest. To je bilo pre godinu dana. Dete sam dobila vantelesnom oplodnjom pa doktori sumnjaju da zbog hormona, hiperstimulacije koju sam imala je kron i proradio. Mada sam operisala i zucnu kesu tako da je verovatno bilo pitanje vremena :roll:
Ali sam dobila divnu i zdravu devojcicu pored svih tegoba tokom trudnoce.
Sada planiram novu trudnocu :) :) :) imamo zamrznute embrione pa zelim da ih vratim. Naravno, sada zbog saznanja da imam krona i lekova koje pijem postoji veliki strah. I ne znam sta da radim...
Pijem Pentasu i Questran pa da li neko zna da li ove lekove smem da pijem tokom trudnoce? Posavetovacu se i sa svojom doktorkom dr Njegica Jojic. Ona je jedina i uspela da dodje do dijagnoze.
E sada, posto mi je ova bolest novina kako cu znati kada sam u mirnoj fazi,da li se to kaze remisija? Da, znam nemam prolive, bolove... pravilnije pitanje: da li sam u remisiji ako pijem lekove i nemam tegobe i mogu relativno normalno da se hranim? Buni me to da li se mirnim stanjem smatra ako bez lekova mozes normalno da funkcionises?
Ja se sada pored lekova dobro osecam. Jedino sto krvna slika nije najsjajnija trombociti su poviseni, gvozdje snizeno i rezultat stolice na elastazu nije bas dobar. Ali je meni dobro.
Verovatno da ne pijem lekove ne bi bilo. CRP je doba.
Ove nedelje treba da krenem sa terapijom za vracanje beba pa bi mi svaki savet znacio.
Hvala!

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by Jelka » 12 May 2013, 14:32

Kao i sebi,posavetovala bih ti da ti odgovore na ova pitanja daju ginekolog i tvoj gastroenterolog, koji zbog specificne situacije moraju da saradjuju.. u slicnoj sam prici pa zato.. Puno srece..

LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

Re: Lekovi i trudnoća!

Post by LanA89 » 15 Mar 2016, 17:14

Zdravo svima!!

Otkrila sam da sam trudna pre oko 7 dana. :mrgreen:
Trenutno pijem Asacol i koristim Salofalk supozitorije.
Otici cu kod svog doktora u ponedeljak, ali bih zelela da se raspitam ovde da li su ovi lekovi bezbedni u toku trudnoce? :?

Takodje dobila sam neki kompleks vitamina i ribljeg ulja za trudnice i danas sam posle 3 dana primetila sluz u stolici (a u remisiji sam preko pola godine)... :cry:
Da li moze da se pojavi sluz od tih tableta? Takodje prestala sam da koristim Asacol dok ne vidim doktora pa je mozda i od toga. :(

Help!

Post Reply