Kronova bolest i trudnoća

Teme u vezi sa začećem, trudnoćom, dozvoljenim terapijama, raznim iskustvima trudnica obolelih od IBD-a i naslednim faktorima.
User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 20 Feb 2013, 01:20

milica123 wrote:sta da radim koliko mi ct moze naskoditi.
Milice,

Dobro je da je samo blaga upala u pitanju.

Raznim vrstama opasnog zračenja smo svakodnevno izloženi, ali ni ne razmišljamo o tome. U životu nema garancije ni za šta i kada bi detaljno analizirali šta je sve opasno po zdravlje, bilo bi najbolje da ceo vek provedemo u atomskom skloništu.

Dakle, glavu gore i nemoj da razmišljaš o drugim bolestima! Pusti statistiku i misli samo pozitivno! Sve će biti u redu -- videćeš!

Ako ti je za utehu, lično su mi radili CT Scan tri puta i ništa loše mi se nije dogodilo! :)

Želim ti sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 20 Feb 2013, 03:30

hvala skiper znas kako me doktorica gledala danas kad sam rekla da pristajem na skener,jos mi kaze moram pozvati tvoje roditelje kao da idem na samoubaistvo.ja sam skroz pozitivna i imam blagu upalu od kad znam za krona jer mi je crp najvisi 6.ali kad odem kod doktora skroz mi se okrene film gledaju me kao da ozbiljno ne shvatam svoju bolest samo zato sto sam uvijek nasmijana,sto se osjecam dobro i sto ne razgovaram sa svojima o bolesti.nema o cemu da razgovaramo kad je meni dobro necu nikoga da opteretim pa ni sebe.najvise mi je drago sto je na mene sto nije na nekog od mojih.ja sam se naucila sa time nositi.i da li je rizicno biti bez ikakve terapije tokom trudnoce,odustali su od imurana samo da pijem probiotik to je misljenje doktorice jojic iz srbije jer je moja dokt. sa njom u kontaktu.kakva je ona znas li.doktorica tvrdi da je odlicna za krona

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 20 Feb 2013, 05:50

milica123 wrote:....to je misljenje doktorice jojic iz srbije jer je moja dokt. sa njom u kontaktu.kakva je ona znas li.doktorica tvrdi da je odlicna za krona
Milice,

Prof. dr Njegica Jojić, iz KBC "Zvezdara" u Beogradu, već decenijama 'radi' sa pacijentima obolelim od naših bolesti, ali mnogo više o njoj mogu da ti kažu (napišu), oni naši članovi, koji godinama odlaze kod nje na preglede/kontrole. Znam da je bila načelnik odeljenja za gastroenterologiju, te da važi za veoma iskusnog gastroenterologa, kada se radi o zapaljenskim bolestima creva.

Takodje, ona je predsednik lekarskog, profesionalnog "Udruženja za hronične crevne inflamatorne bolesti Srbije" (UHCIBS).

Više informacija na: http://www.sibda.org i http://www.sibda.org/kronova_bolest.php

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by janim08 » 20 Feb 2013, 15:12

Milice, ja sam njen pacijent vec godinama. Imam samo reci hvale za nju, vrhunski je strucnjak i radi i kao prof na faxu.Od kada mi je ona uspostavila pravu terapiju, nije bilo problema. Ona obicno kaze da se sa lekovima nastavi i u trudnoci, jer je vazno da se remisija odrzava, uz redovne kontrole. Takodje, jako je vazno da se zatrudni dok si u potpunoj remisiji, jer tako obezbedjujes zdravu trudnocu, a bebi moze aktivna bolest da nanese vise stete nego lekovi- to su sve njene reci. Ako ikako mozes, prebaci se kod nje na Zvezdaru, a radi i u jednoj privatnoj klinici. Taj pregled koji pominjes ja nisam radila, jesam kolonoskopiju tri puta i jednom gastroskopiju. Sve najbolje, pozdrav.

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 22 Feb 2013, 14:32

evo me da se javim.danas sam radila ct enterografiju i doktorica mi je odmah pogledala snimak i rekla mi je da mi je tanko crijevo potpuno zdravo.znaci imam samo jedno suzenje na sigmi gdje je blaga upala.zato ja nemam bolove grceve nadimanje nista od toga.e sad nisam ni ja pametna ja sam bez terapije samovoljno bila skoro 4 god i sad se super osjecam.doktorica mi je rekla da prodje jedno mjesec dana pa da zatrudnima a zatim na hirurgiju za godini i nakon toga na biolosku terapiju.e sad ako mia je ko moze reci da je e crp siguran pokazatelj upale krona meni je evo 4 god do 6 max :? .onda ja imam blagu upalu konstantno a terapiju nisam pila ali mi je psiha sredjena.tako ljudi samo pozitivno mislite i nema brige.danas sam jako srecna :D

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by janim08 » 22 Feb 2013, 23:07

Bas lepo! Ja se bas ne razumem u krona, imam uc. Meni je u stanju najvece upale crp bio oko 90. Koliko znam, ima tri vrste remisije: klinicka, laboratorijska i endoskopska i kad su sve tri ok, onda je to potpuna remisija.Ima nekih ljudi koji se dobro osecaju, a imju upalu ili lose nalaze, i obrnuto- dobri nalazi a lose im je. Kod mene licno ide sve troje u paketu. Ne znam za ta suzenja i slicno, to je valjda kod krona, ali poslusaj lekara i sve najbolje ti zelim. Pozdrav

123ana
Posts: 14
Joined: 24 Apr 2012, 12:32

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by 123ana » 12 Mar 2013, 14:00

Evo da se javim nakon trudnoće, možda nekom bude od koristi. Naime, celu trudnoću sam bila na imuranu (25 mg) i sad sam dok dojim. Doza leka je minimalna ne zbog trudnoće već zbog moje leukopenije. I ginekolog i pedijatar su se složili sa tim i misle da je ok. Stenozu koju imam godinama nisam ni osetila tokom trudnoće niti ni jedan simptom bolesti. Osećala sam se potpuno zdravo. Međutim, već dan nakon porođaja su postepeno krenule da se vraćaju određene tegobe...

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 12 Mar 2013, 15:31

e cao ana bas mi je drago sto je sve proteklo bez problema.i ja planiram trudnocu sa stenozom koju imam ali se na ovu temu malo pisalo.mozes li mi reci gdje ti je bila stenoza na tanko ili debelo c i koje sirine jer meni kolonoskop nije mogao proci.ko ti je gastroenterolog.meni su ukinuli terapiju i ako nisam jos zatrudnjela.kako si se porodila da li je kod nas obavezan carski rez.nadam se da ce ti se smiriti stanje samo pozitivno.hvala sto si se javila

123ana
Posts: 14
Joined: 24 Apr 2012, 12:32

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by 123ana » 12 Mar 2013, 17:14

Ja sam se isto jako bojala za stenozu ali evo sve je dobro prošlo. Stenoza je na završnom celu tankog creva (zapravo na mestu gde je sečeno na operaciji pre 10 godina) i isto aparat ne može da prođe pa tako ni ne znam tačno koliko je dugačka niti široka. Ako su ti ukinuli terapiju to je super, znači da su mogli. meni su procenili da ne mogu pa je zato i ostala. Doktorka mi je Jojič sa Zvezdare. Carski rez je obavezan samo u slučaju fistula, inače nije. Evo ako je za utehu, ja sam rodila dvojke pa ništa nije "puklo", neće ni tebi: ).Nekako se sve to namesti u trudnoći valjda, ja creva nisam ni osećala. Puno pozdrava i sretno

123ana
Posts: 14
Joined: 24 Apr 2012, 12:32

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by 123ana » 12 Mar 2013, 17:23

Vidim sad da imamo istu doktorku. Ja sam kod nje već 15 godina i mogu da kažem apsolutno sve najbolje. U dobrim si rukama svakako, ne menjaj doktora i sve je slušaj šta kaže.

Post Reply