Kronova bolest i trudnoća

Teme u vezi sa začećem, trudnoćom, dozvoljenim terapijama, raznim iskustvima trudnica obolelih od IBD-a i naslednim faktorima.
User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 27 Dec 2012, 21:08

milica123 wrote:ne znam da li se imuran smije koristiti u trudnoci ali meni su rekli da cu ga 3 mj piti.
Milice,

Super za ultrazvuk abdomena i želim ti sve najbolje na sutrašnjoj kolonoskopiji!

Što se tiče "Imuran"-a i trudnoće, o tome smo već dosta pisali (vidi temu: "Lekovi i trudnoća!") i genaralno postoje odredjene nesuglasice, u vezi sa pitanjem koliko je taj imunosupresiv bezbedan po plod. Činjenica je da ovaj lek prolazi kroz placentu, ali medicinska statistika govori u prilog tome da je 80% bezbedan. Za razliku od "Methotrexate"-a, koji je strogo zabranjen min. 4 meseca pre začeća, te u toku perioda trudnoće i dojenja, tvrdi se da "Imuran" nije teratogen, tako da ne izaziva promene na fetusu! Američki gastroenterolozi ipak ne preporučuju primenu "Imuran"-a u toku trudnoće, ali neka novija britanska i evropska istraživanja su pokazala da je ovaj imunosupresiv dovoljno bezbedan, tako da, na kraju, postoje dva sučeljena mišljenja, kada je reč o ovom leku! Kod nas se gastroenterolozi više 'priklanjaju' evropskom pristupu u lečenju -- dakle, smatraju da nije potrebno prekidati sa terapijom u toku trudnoće.

Lično sam protiv korišćenja bilo kog imunosupresiva, kada se radi o začeću i trudnoći, ali na svakom pacijentu je da, u saradnji i dogovoru sa sopstvenim gastroenterologom, ginekologom i drugim specijalistima, odluči da li će uzimati lekove iz ove grupe ili ne!

Srećno,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 28 Dec 2012, 23:33

danas sam radila kolonoskopiju i nisu uspjeli proci kroz suzeni dio.kolonoskopom su uspjeli ici samo do 14 cm..kaze sluznica iznad 10 do 14 cm izmijenjena hiperemicna edematoznasa sa serpuiginoznim ulceracijamakoje su duboku vulnerabilna sluznica.proksimalnijena 14 cm lumen je cirkumferentno suzen cini se oko 1 cm ali je neprolazan za endoskop.spoljasni nalaz uredan.
salofalk klizme 1polovina,orvazil 3puta1 i probiotik.ceka se ph nalaz.doktorica mi je rekla da je bolest izgleda aktivna ali se kod mene ne ispoljava ni prolivom ni cesto stolicom ni bolovima vec suzenjima.radila sam je pod totalnom anestezijom.kad sam dosla kuci bas sam se isplakala.cak mi je rekla da su mi na cekumu zabiljezene neke male promjene jos prije 2 god a na irigografiji se pokazalo suzenje samo na sigmi.bilo je na 19 cm a sada pocinje od 10 cm.doktorica kaze da joj se mozda aparat presavio.koliko je ovo ozbiljno sto je ovako nisko.svega mi je vise dosta,j...m ti ovakav zivot.izvinite na rijecima ali mi je danasnja kolonoskopija ubila svu pozitivu

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 28 Dec 2012, 23:34

i ne znam sta uopste znaci sve ovo navedeno da li je sestra malo izgrijesila u pisanju?

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 11 Jan 2013, 18:40

skiper imasi li odg?sta znaci sve ovo? zna li iko da prevede.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 12 Jan 2013, 05:49

Milice,

Izivni što ti nisam ranije odgovorio. Imam neke porodične probleme, kojima sam totalno 'zarobljen' ovih dana.

Sestra je očigledno napravila nekoliko grešaka u kucanju teksta, ali to nije toliko bitno, jer sam razumeo u čemu je suština problema.

Žao mi je što je ti je sigmoid neprolazan, ali postoji i virtuelna kolonoskopija (multislice color scan), koja dosta košta, ali daje prilično dobru sliku stanja dela kolona unutar i iznad suženog dela debelog creva, kao i celog tankog creva (enterokliza).

Hiperemična - sluznica od 10 do 14 cm, znači da je u tom delu veća prokrvavljenost sluzokože (ništa strašno!) To je kao kada se 'ožariš' koprivom po ruci, pa ti je taj deo crveniji od ostalog.

Edematozna - u sluzokoži je povećana prokrvavljenost i postoje manji otoci - edemi (zato je i hiperemična!)

Serpuiginozne ulceracije - unutar sluznice vide se izraženi krvni sudovi sa pojavom ranica.

Vulnerabilna sluznica - osetljiva (povredjena) sluznica.

Bolest je najverovatnije aktivna, s obzirom da se sužavanje nastavilo niz debelo crevo. To što je na 10 cm, umesto na 19 cm, nije dobro, ali ne znači mnogo, ukoliko se radi SAMO o opisu sigmoidnog dela creva! Takodje, postoji mogućnost da se kolonoskop 'uvio' i da je se stenoza nije nastavila -- potrebno je izvršiti dodatnu kontrolu tog dela debelog creva! Možda bi irigografijom moglo da se proveri stanje. Ne bi bilo poželjno da se ovo stanje produži na rektalni deo creva i potrebno je hitno početi sa primenom nekih 'sporovoznih' imunosupresiva ("Imuran", "MTX" i sl.) i još bolje sa brzodelujućom biološkom terapijom ("Remicade" ili "Humira").

Cekum ne treba da te previše zabrinjava, jer je to ipak prilično širok prelazni deo iz tankog u debelo crevo.

Sve u svemu, s obzirom da ti je crevo prohodno i da nemaš prolive i/ili zatvore, ne bi smela da se toliko uzrujavaš i sebi još više pogoršavaš bolest.

Opusti se -- biće sve dobro, samo da se urade dodatne provere! :)

Sve najbolje ti želim, od srca!

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 12 Jan 2013, 12:52

hvala puno skiper,nadam se da ces rijesiti svoje probleme.nemam novca da vrsim te skupe pretrage a irigografiju sam radila prije 10 mjeseci i bilo je to suzenje na 19 cm.smrsala sam a nisam ni svjesna toga bila jer sam visoka 185 i ne primijeti se kad smrsam a ja 6 kg izgubila a jedem super.katastrofa evo cekam ph nalaz sad a pijem orvagil.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 13 Jan 2013, 02:26

Nema na čemu, Milice!

S obzirom da si pre 10 meseci radila irigografiju, najverovatnije da možeš da budeš skoro sasvim sigurna da je suženje i dalje na 19 cm, jer je to kratak period, da bi došlo do naglog pogoršanja stanja, kada je reč o stenozama!

Što se tiče gubljenja telesne mase, 6 kg nije tako mnogo, jer kod nas sa IBD-om (posebno sa Crohn-ovom bolešću), težina hoće da varira. Meni se dešava da smršam 10 i više kilograma, čak i kada je bolest u remisiji. Trenutno imam 60 kg, a približno smo iste visine. Sve je to zbog poremećene resorpcije hranjivih materija u tankim crevima (posebno, ako je neko operisan više puta, kao što je to kod mene slučaj!) Najvažnije je da ti ne pada gvoždje i da nema drastičnih promena u nalazima krvne slike (posebno obrati pažnju na hemoglobin!), te da ne gubiš na snazi, a sve drugo će se nadoknaditi!

Nadam se da će tvoj Ph nalaz biti dobar, a "Orvagyl" je adekvatan antibiotik u ovakvoj situaciji (mnogo bolji nego "Ciprocinal" per os, koji može da izazove gomilu neželjenih efekata!) Lično sam ga popio na tone "Orvagyl-a" i jedini problem je, kao što dobro znaš, taj metalni ukus u ustima, kao i mučnina koju izaziva, pa je zato potrebno uneti dovoljno hrane, pre uzimanja antibiotika.

Pozdrav i srećno,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 13 Jan 2013, 13:30

gvozdje i nalazi su mi uvijek ok.javljam se kad bude ph nalaz gotov.mrzim sto sam mrsava.i ja imam 60 kg na 185 cm visine.i nema sanse da mogu da se popravim.postoji li nesto za nas sto mozemo uzimati da bi smo dobili na tezini.i skiper s obzirom da si iz amerike kolika vam je prosjecna plata tamo?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 14 Jan 2013, 04:28

Milice,

Postoje razni proteinski preparati za povećanje težine, ali iskreno, ne bih preporučio ni jedan od veštačkih proizvoda. Sam organizam će dovesti težinu u balans, čim bolest udje u mirnu fazu. Ako ti je već gvoždje i KS u redu, onda nemaš razloga da toliko brineš o manjoj telesnoj masi. Jedi raznovrsnu, dozvoljenu hranu i potrudi se da imaš što manje stresova!

Pozdrav,

Skipper

PS: Što se tiče tvog 'off-topic' pitanja, u vezi sa prosečnom platom u USA, radije bih o tome privatno govorio (PP), ali samo ću ti kratko odgovoriti da takvo nešto ne postoji u Americi, jer zavisi od hiljadu faktora, tako da te 'finese' prepuštam ekonomsko-finansijskim ekspertima, pa neka oni analiziraju sveopšte stanje u društvu!

Generalno, sve zavisi od stepena obrazovanja, konkretnog zanimanja i posla koji radiš, poslodavca (firme/institucije), savezne države u kojoj živiš i radiš, poreza, trenutnog stanja u ekonomiji i drugih činilaca.

Ovde se sve plaća, a ono što je nama bitno je dobro zdravstveno osiguranje i lekovi, koji su stravično skupi, iako se jedino mogu dobiti uz lekarski recept! Postoji i osiguranje za lekove, ali ono nije dovoljno da bi 'pokrilo' preterano visoke cene u farmacijama. Siromašniji slojevi gradjanstva pristaju da učestvuju u raznim kliničkim studijama i da se na njima testiraju novi, još neispitani lekovi, jer nisu u mogućnosti da plaćaju redovne troškove. Valjda je za kraj ovog pasusa, dovoljno da iznesem činjenicu da se čak i porodjaji, kao i svi troškovi u toku trudnoće plaćaju, jer se, u polisama zdravstvenog osiguranja, ova stanja ne smatraju bolestima, već slobodnom voljom (luksuzom!) svakog gradjanina USA. Ko nema dovoljno novca, poradja se kod kuće, kao da živi u XIX veku!!!! Da bi sve prošlo u najboljem redu, dok mi se žena nije porodila, ovako ozbiljno bolestan, radio sam dva posla (još uvek ih radim, jer nam je novac sada još više potreban!) Toliko o ovoj temi.
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 19 Feb 2013, 18:15

ph nalaz je gotov pokazuje da je bolest blago aktivna.prosle godine sam radila ct skener ali posto nije uspjelo snimanje doktorica me opet u petak upucuje na to jer kod nas magnetne nema.tanko crijevo se mora vidjeti ali je opasnost od zracenja velika sto mi je i ona sam rekla.doktori iz srbije su rekli da mogu da zatrudnim ali ako se provjeri tanko crijevo.rekli su mi da ne uzimam nista od terapije.sta da radim koliko mi ct moze naskoditi.nemam novca da to snimanje odradim u srbiji a doktorica stvarno hoce da pomogne jako je ljubazna i trudi se.kako cu ja bez terapije ikakve ali me i ne brine to toliko koliko ct.kazu da su ispitavanja pokazala da 1 od 80 moze da dobije kancer sto je sokantno.sta da radim

Post Reply