Kronova bolest i trudnoća

Teme u vezi sa začećem, trudnoćom, dozvoljenim terapijama, raznim iskustvima trudnica obolelih od IBD-a i naslednim faktorima.
milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 05 Nov 2012, 00:53

e hvala skiper sad bih ti cokoladu od kilo poslala. :lol: .idem ja da porazgovaram sa mojom doktoricom jer mi ona preporucuje doktora dina t.sad ne znam kako je to mislila da izvede da li on dolazi u podgoricu ili cu ja ici tamo vidjecemo.umjesto da mislim o trudnoci sad mi ona nije ni na kraj pameti :lol: .nije ovo strasna bolest samo veliki osmijeh i ne misliti mnogo o tome.bar znamo sta nam je :? drzite se i pozdrav od mene do razgovora sa gastroenterologom.

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by evika » 09 Nov 2012, 08:54

Pošto sam primetila da se ovde puno piše o stenozi i trudnoći. Tu ja imam šta reći,jer od 19-te živim sa stenozom i nisam još operisana. Sa stenozom sam i ostala trudna, iznela trudnoću, rodila dete i hvala Bogu ništa mi nije puklo.
Rodila sam carskim zbog operisanih perianalnih fistula. Trudnoća je tekla normalno, bez ikakvih problema. Čak sam se ugojila 20 kilograma. Suženje imam na terminalnom ileumu, na 25 cm. I dan danas tako stoji.

Pozdrav!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 09 Nov 2012, 09:13

Eva,

Nadam se da ti je bolje.

Zaista, hvala bogu da je sve prošlo u najboljem redu, sa tvojom trudnoćom!

- Koja je širina te stenoze na terminalnom ileumu, s obzirom da je dužine 25 cm?

Razlika izmedju terminalnog ileuma i sigme je u tome, što taj deo debelog creva (sigmoid) trpi veće opterećenje od završnog dela tankog creva (terminalnog ileuma), zbog formiranog fecesa, peristaltike i naprezanja pri pražnjenju creva.

Pozdrav i sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by evika » 10 Nov 2012, 12:49

Za sada sam OK!
Trudnoća je bila pre 9 godina. Tako da, beše davno.
Inače onda nisam ni razmišljala ni o čemu drugom, samo o bebi!
Uživala sam u tome! Ni trenutka nisam mislila o bolesti. :D
Moj junak od 9 godina me čini ponosnim!
Osvojio je prvo mesto na međunarodnom muzičkom takmičenju.
Svira violinu, za sada dobro uči, i on mi je zvezda vodilja!
Pozdrav!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 12 Nov 2012, 04:50

Eva,

To su sjajne vesti! Iskrene čestitke na fenomenalnom rezultatu sa medjunarodnog takmičenja! Eto nama novog Stefana Milenkovića! ;)

Samo neka tako nastavi i kada si srećna, ponosna i zadovoljna uspesima tvoga sina, lakše ćeš podnositi sve nevolje koje nam prave naše 'lepe' bolesti! Motivacija i volja mogu mnogo da pomognu u održavanju mirne faze bolesti! Osmeh na lice i samo napred! :D

Pozdrav,

Skipper

PS: Izvinjavam se što moja poruka 'izlazi' van okvira ove teme, ali ovakav uspeh ne može da ostane bez komentara! :)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

evika
Posts: 37
Joined: 26 Jun 2012, 08:35

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by evika » 14 Nov 2012, 18:11

Hvala Skipper!

Dosta dobro barata sa instrumentom :) Videćemo sledeće godine kako će proći. Već uči novi komad.
Mislim, da svi koji imaju decu i IBD preživljavaju zbog dece. Meni moj sin "daje" snagu za život!
Pozdrav, Eva :D

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 06 Dec 2012, 00:23

evo i mene da se javim.prvi put sa u mi se pojavili bolovi u donjem lijevom dijelu stomaka.kad hodam ili se naglo trgnem imam osjecaj kao da me nesto tu probada blago i cudno.pomislila sam da sam se zacepila jer ja po 2 3 dana ne idem u wc.i popijem kafu i natjeram sebe da odem i imala sam stolicu ne nesto obilnu al ajde.lakse mi je ali i dalje osjecam nesto cudno tu kao da me neko tu recnuo,bukvalno tako.pocela sam da pijem salofalk redovno.da li to da shvatim kao alarmantno stanje?nisam se nadula i nije mi ta strana izrazena jer sam citala da nekima od zacepljenja iskoci kao kila na stomaku?ja i dalje jedem fino a ne gojim se nista.zna li neko da li strikturoplastika kako vec moze da se izvede na debelom crijevu duzine 20cm.sad i ne pomisljam vise o trudnoci.zasto prosto ne izmisle neka plasticna crijeva :lol: .bolje da vidim za operaciju na vrijeme jer ako me neki od nasih iz cg dohvati kuku meni

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 26 Dec 2012, 13:57

evo mene opet da se javim.bila sam kod ga petak gastroenterologa vezano za trudnocu.sjutra radim eho abdomena a u petak kolonoskopiju gdje ce nastojati da mi prodju kroz suzenje i vide sto se kriije iznad.njihovo resenje je kazu da me posle toga stave na imuran 3 mjeseca da mi salofalk ne pomaze u ovom slucaju i nakon toga mogu da zatrudnim.jao sta me sve ceka u ova dva dana.sta vi mislite o ovome

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by Skipper » 27 Dec 2012, 01:38

Milice,

Držim ti 'palčeve' da kolonoskopom prodju kroz to suženje u sigmi, jer bi bilo više nego neophodno da se vidi kakvo je stanje u ostalim segmentima debelog i završnim delom tankog creva! Ako sve bude u redu, onda je terapija "Imuran"-om (Azathioprine - AZA) vrlo dobar izbor!

Ne očekuj da može da dodje do brzog i nekog značajnijeg 'širenja' tog suženja, jer "Imuran" je imunosupresiv, kome je potrebno bar 3 do 4 meseca konstantne primene, da bi počeo da potpuno deluje!! To je takozvani 'sporovozni' lek, ali u tvom slučaju može da bude delotvoran.

Ipak, da se ne bi razočarala, nemoj unapred da se nadaš nekim velikim i pozitivnim rezultatima. Ukoliko osetiš neko pogoršanje opšteg stanja, kada budeš uzimala taj imunosupresiv, hitno se javi svom gastroenterologu, jer postoji niz sporednih neželjenih efekata ('side effects'), koje "Imuran" može da napravi. Na svu sreću, većina tih pojava su reverzibilne, odnosno nestaju nakon prestanka uzimanja samog leka, no nadam se da će tvoj organizam dobro tolerisati ovaj imunosupresiv! :)

Uzgred, čuvaj se virusa gripa i nazeba (ako je ikako moguće, izbegavaj mesta gde ima mnogo ljudi), jer "Imuran" je lek koji oslabljuje imuni odgovor, pa je prilično lako 'zaraditi' neku prehladu!

Što se trudnoće tiče, da sam na tvom mestu, ipak bih malo sačekao da vidim kako deluje taj lek. Uostalom čemu žurba, zar ne? ;)

Pozdrav i sve najbolje u petak,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

milica123
Posts: 24
Joined: 28 Oct 2012, 00:56

Re: Kronova bolest i trudnoća

Post by milica123 » 27 Dec 2012, 11:54

radila sam jutros eho abdomena i sve mi je extra,pankreas,bubrezi,zuc sve extra.za sjutra se pripremam.nadam se i ja 3 mjeseca na toj terapiji a zatim trudnoca.hvala skipper za brzi odgovor.ne znam da li se imuran smije koristiti u trudnoci ali meni su rekli da cu ga 3 mj piti.imuni sistem mi je odlican oko mene svi prehladjeni mene rijetko kad hvata e sad cemo vidjeti sa imuranom kako ce to ici mada uvijek na stvari gledam pozitivno.nadam se da ce proci kolonoskop radim sa anestezijom kolon a rekli su mi da su nabavili novu spravicu pa se i oni nadaju najboljem

Post Reply