Posao

Informacije u vezi sa radom, zapošljavanjem i invalidskom penzijom obolelih od IBD-a.
Post Reply
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Posao

Post by Igor77 » 20 Jun 2011, 07:46

Verujem da svako ima neka iskustva sa radom i bolešću. Kod nas, uz opšte nerazumevanje za bolest, uz mobing i gazde robovlasnike mislim da nikom nije lako.
Kako se boriti sa obavezama na poslu, bolešću, stresom...
Ja sam često radio u intenzivnim okruženjima i imao sam sreću pa nisam toliko bio bolestan. Jednom sam išao na bolovanje od 20ak dana pa nisam navukao gnev na sebe. Takođe sam dosta odrađivao od kuće. Mislim da je veći problem kod ljudi koji pokušavaju da usklade tempo posla, bolest koja je u ozbiljnom stadijumu i manjak finansija kad se dobija 65% plate.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
candy84
Posts: 19
Joined: 18 May 2011, 11:49

Re: Posao

Post by candy84 » 27 Jun 2011, 11:37

ovo je jako vazna tema,osim ako niste naslednik bogatstva ili vas neko dozivotno izdrzava :D s obzirom da sam "mlad" bolesnik (dve godine bolujem od uc) jako me interesuje kako ljudi sa ovom bolescu uskladjuju posao i sve odlaske na kontrole,bolovanja,a i svakodnevne "muke".Ja sam imala lose iskustvo jer sam dobila otkaz kada sam imala prvi napad.Cak sam imala i srece,s obzirom da je napad bio jako ozbiljan,da sam "samo" mesec dana bila u bolnici.Ali neizvesno je bilo koliko cu jos biti na bolovanju,tako da se poslodavcu "nisam isplatila" i po prestanku bolovanja dobila sam otkaz.
Naravno da mi je prva misao, jos dok sam bila u bolnici i polako se oporavljala, bila kako cu i gde raditi sa ovom bolescu.Trenutno nesto sama privredjujem kod kuce, tako da sama sebi odredim koliko cu raditi i dam slobodan dan kada mi je lose ili kada se pripremam za kontrole koje su u mom slucaju prilicno ceste (na 3 meseca kontrolisem krv, na 6 radim kolonoskopiju)...

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Posao

Post by Skipper » 01 Aug 2012, 05:00

Milica wrote:Ja radim posao revizora koji je veoma stresan i zahtevan. Rokovi, pritisci, rad po 12h, rad vikendom. Kolitis mi je ustanovljen pre godinu dana i bila sam na bolovanju 1 mesec i evo posle 6 meseci se opet ne osecam dobro a ja mislim da je rezultat tome samo stres na poslu. Pokusala sam da pricam sa posladavcima oko smanjenja obima posla, preraspodele, drugog radnog mesta ali nemam razumevanja osim ako ne smatraju da je razumevanje to sto su mi rekli da uzmem bolovanje kad mi nije dobro. Sto naravno nije uvek izvodljivo, kad imate kredit i kad mesecno dajete za lekove oko 200 EUR plus osatli troskove. Ja sam shvatila sta je resenje a to je pokusaj trazenja drugog posla i na tome sam pocela da radim :)
Milice,

Stresovi su ti i aktivirali bolest -- odnosno, proizveli su neadekvatan (preteran) 'odgovor' imunog sistema.

Nadam se da ti je UC u remisiji i da si, u medjuvremenu, uspela da nadješ odgovarajući posao.

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Karateka
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2012, 16:13

Re: Posao

Post by Karateka » 01 Aug 2012, 11:13

Ljudi samo hrabro i terajmo dalje ;) Ja sam svaki dan u potrazi za poslom, pa kako god mi stanje bilo mislim da cu se osecati bolje. Radio sam u knjizari kao prodavac i komercijalista tako da sam sada u pregovorima za akvizitersku prodaju knjiga>to je ono sto znam dobro da radim< takodje sam se odselio iz Beograda u Vojvodinu i sa svojom suprugom otvorio rasadnik ukrasnog drveca i zbunja. S obzirom da bas nemogu trenutno da radim fizicke poslove,cekajuci sezonu(jesen) za sadnice ,ja jurim da zaradim neku kintu kao akviziter. Prosto ,povecavaju se izdaci kad god dodje relaps . :shock:

Post Reply