Enterokliza

Procedure i pregledi za utvrđivanje bolesti
Post Reply
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Enterokliza

Post by Igor77 » 27 May 2011, 07:54

Išao sam pre nepune dve godine pa dok mi je još u sećanju da prenesem utiske.
Dakle, enterokliza je rengenski pregled tankog creva ali, za razliku od pasaže tankog creva gde se pije neki rastvor za kontrast, ovde se taj rastvor ubrizgava u tanko crevo. To znači da doktor prvo uvodi u želudac i dvanaestopalačno crevo crevo uz pomoć kojeg će kasnije ubrizgavati rastvor. Ceo proces uvođenja creva kroz ždrelo i želudac doktor prati na rengenu i tako se orjentiše. Crevo koje se uvodi je uže neko za gastroskopiju ali je poprilično kruto. Kad je crevo postavljeno onda se kroz njega špricevima ubrizgava kontrasni rastvor. Snimanje traje oko 45min.

Subjektivno gledano nije baš lepo, ima dosta nadražaja u ždrelu na povraćanje i dok doca ne nacentrira dvanaestopalačno to zna da potraje. Elem, kad se sve našteluje za unos rastvora onda nema mrdanja i podnošljivo je. Verujem da ima i gorih pregleda tako da nema panike, što se mora mora se, psihički se treba pripremiti da neće biti lepo ali nije bolno ako ništa drugo.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
candy84
Posts: 19
Joined: 18 May 2011, 11:49

Re: Enterokliza

Post by candy84 » 09 Jun 2011, 11:45

gde moze da se uradi ovaj pregled, jesi dobio uput za pregled i zasto je bolji od pasaze creva?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Enterokliza

Post by Igor77 » 09 Jun 2011, 12:09

Ja sam radio na KC Vojvodine, verovatno može u većini većih centara. Ide se na uput, meni je Crohn sličan UC-u, tj imam onaj međuoblik pa je dr hteo da eliminiše tanko crevo kao obolelo mesto.

Enteokliza je detaljniji pregled tankog creva, njome mogu da se utvrde manje nepravilnosti sluznice tankog creva, dok pasažom samo veće nepravilnosti, bar mislim. Mislim da je enterokliza najdalje u dijagnostici na tankom crevu, ako se izuzme kamera koja se guta i koristi kod slučajeva gde nije moguće utvrditi krvarenje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: Enterokliza

Post by loknica » 15 Oct 2012, 09:06

Pozdrav, nova sam na ovom forumu, i zamolila bih Vas da mi objasnite kako se radi pregled Enterokliza?da li je to bolan pregled, kako izgleda?unapred hvala

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: Enterokliza

Post by Suvi_vrat » 15 Oct 2012, 10:55


loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: Enterokliza

Post by loknica » 15 Oct 2012, 13:47

Hvala , procitala sam , ali me zbunjuje jer kada sam pitala dr.ona kaze kontrast se ubriygava pa mi sad nista nije jasno

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Enterokliza

Post by Igor77 » 16 Oct 2012, 11:21

loknica wrote:Hvala , procitala sam , ali me zbunjuje jer kada sam pitala dr.ona kaze kontrast se ubriygava pa mi sad nista nije jasno
Kontrast se ubrizgava direktno u tanko crevo. Da bi došli do tankog creva otprilike znaš šta sledi (krokodilske suze :o ). U svakom slučaju, ne boli samo je jako nadražujuće i neprijatno i još pride pregled traje oko sat, zavisi za koje vreme uspeju da naciljaju dvanaestopalačno crevo. Kod mene je to potrajalo pa je bilo cimanja tamo-vamo. Kad postave crevo oni ga fiksiraju tj zalepe za obraz tako da se ne miče i tad ide lakši deo, špricevima ubrizgavaju kontrast. Osetićeš hlađenje ždrela. Bude tu 20ak špriceva za ubrizgavanje. Kad se završi snimanje, oni izvade cev, daju ti snimke i ideš kući. Kad sam ja završio odmah sam otišao na klopu, znači da posle pregleda ne bi trebalo da imaš neke tegobe.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply