Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post Reply
Jelena A.
Posts: 9
Joined: 18 Jun 2017, 20:30

Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post by Jelena A. » 15 Sep 2018, 10:12

Pozdrav drugari,
Evo vec godinu dana borbe sa Kronom, utvrdjeno je da mi ne pomazu obicni lekici i da moram na biolosku, prvenstveno zbog perianalne fistule koja i dalje curka.
Gastro predlaze operaciju stenoze pre davanja bioloske terapije i hirurg se slaze sa tim.
Meni je malo cudno, ali verujem da hoce da me spasu muka koje bi dosle verovatno kasnije.. Obzirom da sam sklona fistulama, oni bi otvorili, uklonili stenoziran deo creva i zatvorili. Postoji mogucnost i laparaskopski da se to zavrsi.
Nalaz MDCT enterografije glasi: "Multiple stenotzantne lezije u projekciji ileuma uz najduze suzenje u niovu distalnog ileuma gde se uocava izrazena inflamantorna inflamacija uz sirenje na okolno masno tkivo i inflamantorni blok u kome se pored vijuge ileuma uocava i sigmoidni kolon, levi jajnik i krov besike. Opisane promene odgovaraju aktivnoj fazi Kronove bolesti; mezenterijalnu limfadenopatiju."
Meni treba savet. Crp.mi je po prvi put u granicama normale, dok je kalprotektnin preko 2100, malo sam anemicna i eritrociti su niski. Ali ja se fizicki osecam dobro (da ne kazem, najbolje do sada) pa mi treba savet.
Da li otici na operaciju sada ili krenuti prvo sa bioloskom?
1. Otici na operaciju pre bioloske, kako bi terapija imala pun efekat (nije li rano za operaciju)?
2. Odgoditi operciju i krenuti sa bioloskom (Verujem da cu u nekom periodu svakako morati na operaciju, pa mozda bolje sada dok sam u ok stanju-bice laksi i brzi oporavak nego otici onog trenutka kada bolest bude kuliminirala)? Hvala :roll:
Mb. Crohn terminalnog ileuma od marta 2017.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post by Igor77 » 18 Sep 2018, 09:18

Nalaz kolonoskopije mi ne izgleda dobro. Čim se vide razni delovi van creva znači da je crevo skroz eridirano do te mere da zid više nema funkciju. Mislim da nema šanse da se pored lekova takvo crevo oporavi u potpunosti i obavlja funkciju. Moj bi savet bio da operišeš, saniraš ta suženja i kad se oporaviš počneš biološku. Onda te, nadam se, čeka dug period mira. Ako kreneš biološku, crevo će i dalje biti suženo i tegobe izražene zbog toga, iako smiriš upalu. Takođe, nema garancije da nećeš pod nož i u tom slučaju, usled komplikacija tog suženja. Eto...moje mišljenje, izvini na iskrenosti :mrgreen:
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Jelena A.
Posts: 9
Joined: 18 Jun 2017, 20:30

Re: Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post by Jelena A. » 18 Sep 2018, 11:19

Hvala Igore. Naravno da ne zameram na iskrenosti. ;) Suzenje kao sto vidis postoji, ali bez trgoba u abdomenu, bez slobodne tecnosti. Tj. Nemam nikakve tegobe. Jasno mi je da se suzenje nece sanirati lekovima, pa cak ni bioloskom terapijom. Ali moje osteceno crevce i dalje obavlja svoju funkciju (prohodno je za hranu, ne izaziva nadimanje kad ne preterujem sa glupostima, nema krvi, ponekad sluz). Tako da bi ja mozda odlozila operaciju, jer meni niko ne garantuje da ce mi biti dobro posle operacije. Tj. Niko mi ne garantuje da se bolest nece vratiti opet u istom ili mozda gorem obliku pa da onda necu moci da biram. Opet, mi redovno radimo analize, pa ako za godinu dana ne pomogne ni bioloska, onda bih razmatrala sa odem na operaciju.
Jos sam u razmisljanju, svaki savet bi mi dobrodosao. :D
Mb. Crohn terminalnog ileuma od marta 2017.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post by Igor77 » 18 Sep 2018, 13:15

Operacija svima donese bar 2 godine mira, čak bez promene terapije. Ovaj deo mi je scarry "...niovu distalnog ileuma gde se uocava izrazena inflamantorna inflamacija uz sirenje na okolno masno tkivo i inflamantorni blok u kome se pored vijuge ileuma uocava i sigmoidni kolon, levi jajnik i krov besike". Dakle oni sa ileuma, što je početak debelog creva, vide sigmu i bešiku, što je na drugoj strani.
Image
Da ne pričam o upali, koju subjektivno ne osećaš ali je tu, i dalje razara crevo. Bolje da te posavetuje neko ko je prošao op...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Bojanp
Posts: 4
Joined: 07 Apr 2020, 00:08

Re: Operacija u fizicki dobrom stanju???

Post by Bojanp » 17 Jul 2020, 10:39

Postovani,molim za savet.Vise decenija imam kron,zadnje 13 g na imuranu,ali evo sada prilikom kolonoskopije i magneta potrebna je operacija jer imam suzenje ileuma 6 cm,i doktor preporucuje operaciju da ne bih se zatvorilo crevo,jer kaze ako dobijem bolove i povracam.tada mora odmah operacija.Meni je komplet laboratorija i cal protektin sve ok,sem Fe 10,sve je u granicama.evo zadnjih 15g nikada nije odstupanja bilo niti sam.ocecao nesto.Interesuje me zbog cele situacije sa koronom i ludnice u zdravstvu da li da odlozim neko vreme operaciju ali i strah me.I kako protice operacija,da li se stavlja sonda u nos,ipak ovo mi je prvi put u zivotu pa osecam.malo strah,ako moze neko da mi objasni .

Post Reply