SCD - Specific Carbohydrate Diet

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by GrooYa » 07 Nov 2012, 21:13

philthy nema potrebe za takvim tonom. niti sam te napao, niti pricao kako to sto ti pricas nema veze sa zivotom. ako moze razmena misljenja da se drzi na tom nivou - forum za to sluzi, a ta sitna peckanja su za neko drugo mesto.

1-3 stolice su posledica tegoba kroz koje sam prosao - bukvalno je jedna stolica dnevno, ali zbog raznoraznih gluposti nisam u stanju odjednom da odem u wc da obavim posao, nego to zna da se razdeli na 2 ili 3 dela, da te ne zamaram detaljima.

niko tebi niti scd dijeti nije rekao da si neozbiljan, samo mi se ne dopada tvrdnja da je ona izlecenje, narocito sto kod tebe tera nekih godinu dana. rekoh kod mene je remicade terao 2 godina i isto to sam mogao da tvrdim tokom tog perioda. kazem da malo das vremena sebi, nek odradi posao na duzi period pa da vidimo sta i kako.

nemoj da mislis da se ja radujem remicade-u ili sada operi (ne humiri jer je isto antitnf kao remicade), ali drugi izbor nemam, da kazem da ne znam mnogo, ali da mi ne deluje da dijeta moze ikako da meni (opet kazem meni a ne svima) pomogne.

lepo sam rekao u startu da nisam sve procitao vezano za to, ogradio komentare na licno iskustvo i rekao da ja nisam uveren da bi kod mene to moglo da deluje.

ok, iskusniji si dosta, ako kazes da sam na pogresnoj dijeti sigurno si u pravu, rekoh da je nisam izucio lepo, samo mi je iz price delovalo da se dosta poklapaju - ocigledno gresim.

da, olaksavam simptome, to sam i napisao, zato i rekoh da nema uticaj na tok bolesti.

jako mi je drago da si upoznao nekog ko se izlecio, prakticno ti zavidim, ja nisam imao tu srecu.

a ovo za profit i ostalo stvarno nije odmereno, rekoh i na pocetku da te ja, a koliko vidim niti iko drugi u bilo kom postu napao, da bi tako reagovao. jako mi je drago da tebi scd dijeta radi odlican posao, i zelim svima da im radi podjednako dobar posao, i ne vidim tu mesto za neku uvredjenost ili takve odgovore. svi mi dobro znamo sta su farmako mafije, zasto nisu izbacili efikasan lek i ko se tu najvise bogati, nema potrebe da se sam pronalazis kao "profiter" jer svi jako dobro znamo zasto smo na ovom forumu i svi smo u istom problemu - pokusavamo jedni drugima da pomognemo ako ikako mozemo - ili ja to tako vidim.

iako imam svoje jasno formirano misljenje, iz postovanja prema tebi cu se potruditi u sto skorijem roku da procitam sve osnovne stvari o scd dijeti, da bi moji postovi dobili neki smisao, i da bih eventualno potvrdio tvoju sumnju da sam u debeloj zabludi. pa ako se ispostavi da sam toliko zalutao, jedemo feferonke zajedno u nekoj buducnosti ;)

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 08 Nov 2012, 00:03

Philthy, sada zaista preterujes sa takvim komentarima. Ja sam mislio da ćemo ovde na ovom sajtu da delimo mišljenja i iskustva, ali ovo "pljuvanje" po svacijem mišljenju sa tvoje strane je zaista neprimereno.

Strpi se čoveče, sacekaj da prodje neko izvesno vreme pa onda pričaj o nekom izlečenju sa tom SCD. Pišeš o nekom čoveku koji je već 4 godine izlečen....a šta po tebi znači izlečen? To što za sada nema simptoma bolesti odnosno nema bolova? Pa zamisli čuda i ja znam nekoliko ljudi ovde u Subotici koji već 15-20 godina nemaju bolove, stolice redovne, krvna slika dobra, jedu sve pa i te feferone, piju pivo redovno, igraju svaki vikend fudbal.....a da li možeš da poverujes da ceo taj period piju lekove. Jesu li oni zbog toga izlečeni? Po čemu se oni razlikuju od tog tvog prijatelja ili tebe? Pa recimo da ste još jako daleko od perioda od 15-20 godina bez tegoba.

već smo svi ovde odavno rekli da nam je drago što se ti osećaš dobro i da želimo da tako i ostane i nismo nijednog trenutka na tako ciničan način komentarisali tvoja mišljenja. stalno podcenjujes tudja mišljenja i za ispravno smatraš samo ono što ti napišeš. Ok, mi smo odlučili da ćemo da koristimo za sada lekove i zaista ne vidim kakav problem imaš sa tim. Niko nije tražio od tebe da nas kritikujes i podistavas sve što napišemo. Jednostavno svako ima pravo na svoj izbor. Da li je iko na ovom sajtu komentarisao tvoje postove na ovakav način? Ja nisam uspeo da pronadjem ni jedan takav komentar i zato te molim da pokažeš barem malo poštovanja prema ostalim članovima. Nema razloga da se ljutis, ali prosto čitam već danima tvoje komentare na ovu temu i kao da postoje dve strane, ti i ostali. Ja sam zaista zahvalan, a verujem i ostali na ovom sajtu na svim podacima koje si podelio sa nama i niko nije ni jednog trenutka rekao Philthy nemaš pojma, treba samo da čitaš, nisi dovoljno edukovan, ono što ja radim je ispravno, a ono što ti radiš nije i slične stvari. Ja bolujem od Krona već 10 godina, ima ovde članova koji i duže i sada po tvome ispade da mi čelo to vreme živimo u zabludi i kako ništa nismo naučili za deceniju ili dve, a ti, gle čuda, za godinu dana pronašao lek protiv Krona i to samo na osnovu toga što nemaš simptome jedno kraće vreme. Kada si poslednji put radio kolonoskopiju? Ili je i to jedna velika prevara pa je izbegavas ili doktori nisu dovoljno edukovani i nacitani pa ne znaju da je Kron izleciv pa je besmisleno ići kod njih?

hajde da malo spustimo tenzije, ispoštujemo jedni druge i da gledamo da delimo svoja iskustva bez podcenjivanja.

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Philthy McNasty » 08 Nov 2012, 00:28

Grooyo

Nema ljutnje, moj post ni u kom slucaju nije bio prozivka niti bilo sta slicno. Dobar deo je bio upucen svima iako si ti konkretno citiran a to se da videti i iz nacina na koji je deo posta pisan pa nije bilo potrebe da to izdvajam.

Nema potrebe da se sebe silis citajuci nesto sto u staru odbijas kao nemoguce samo da bi zadovoljio/ispostovao bilo koga. Skepticizam je potpuno opravdan, ali dogma “ubija” sive celije.
Tvoje neko buduce saznanje o SCD ili bilo cemu drugom koristi prvenstveno tebi i ciji je cilj resenje problema .

Veoravatno znas da sam uvek direktan i bez uvijanja i ulepsavanja pisem sve postove, ne iz razlloga da bih nekoga napadao ili prozivao, znam,cinjenice su surove ……… pa cu i ovaj post zavrsiti u slicnom maniru, iz najbolje namere.

NIKADA se ni ti ni bilo ko drugi nece izleciti (biti u realnoj remisiji, nazovite kako hocete) , resiti problem bolje receno sve dok verujete u dogmu da je vasa sudbina zapecacena i da je samo pitanje dana kada ce te sa tezih/teskih “lekova” zavrsiti na operacionom stolu. I sve dok odbijate da prihvatite cinjenicu da su neki resili problem, tj. izlecili se. Najbolji primer je kancer …….. sve dok postoje oni koji su se resili te posasti, dovoljan je razlog da verujete da i vi to mozete postici.

U zdravlje!

EDIT: Iskoristio bih priliku da se odjavim sa foruma, sve je vec receno.

Sve najbolje!
Kron je proslost .....

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 08 Nov 2012, 10:49

Bilo bi dobro, kada se vec pise na ovu temu, da se ne bazira sve na postavljanju linkova sa tekstovima na engleskom jeziku s obzirom da je ovo sajt udruzenja obolelih u Srbiji. Vecina nece imati koristi od tih tekstova. Hajde da se te informacije prenose na srpskom jeziku, jer u protivnom dovoljno je da se registrujemo onda na sajtu recimo americkog ili britanskog udruzenja obolelih od ovih bolesti i da tamo nalazimo sve sto nam je potrebno, ali je onda besmisleno pisati o ovome na nasem sajtu. Ovo je samo molba.

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 09 Nov 2012, 08:43

Hajde mala pomoc, s obzirom da vec 5 dana ne jedem hleb, bilo bi dobro da nam neko da savet cime da ga zamenimo odnosno neki recept kao zamenu. Ne mogu da jedem tunjevinu ili skusu bez icega. Ok je za piletinu i govedinu, ali riba u ulju ne moze samo tako. Dorucak mi je najveci problem narocito sto ga moram jesti na poslu. Dajte neke predloge i recepte.

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Nemanja » 09 Nov 2012, 12:03

Uzmi kiflu :mrgreen:

Salim se, nadam se da ce ti odgovoriti neko ko je dobro izucio dijetu, ali mozda krompir, ako je dozvoljen?

Bicu kratak - Da li je neko ko ima bas ozbiljne probleme sa ovim nasim sTanjem uspeo da se (izleci, totalno oporavi ili sl.) sa SCD dijetom? Neko ko je imao operaciju?

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 09 Nov 2012, 16:59

Nije dozvoljen krompir, na žalost, jer ga obožavam.

Nemanja, ako se radi o teškoj upali sa svim pratećim problemima, ne verujem da može da pomogne bilo kakva dijeta pa ni ova u smislu da će te ista uvesti u remisiju. To se isključivo može uraditi lekovima, a naravno da bi morao uključiti i dijetu da ne bi opterecivao delove creva koja su pod upalom.

Ja za sada nisam čuo da je neko u teškom stanju bolesti uspeo bilo šta da uradi samo hranom.

Da ne bih preterano filozofirao imaš u ovoj temi dosta mišljenja što se tiče tvog pitanja pa sam pokušaj da prosudis.

Tvoje pitanje, koliko sam ja razumeo se odnosi na nekoga ko ima ozbiljne probleme nakon operacije, ali bi trebao malo pobliže da preciziras. Kada je bila operacija i kada su se javili ozbiljni problemi nakon nje i naravno o kakvoj je tačno operaciji reč. Bilo bi čudno da neko ima odmah nakon operacije ozbiljne probleme, mada se i to dešava, ali onda nemoj uopšte da trosis vreme na SCD, jer ako je tako onda se radi o baš ozbiljnom problemu koji nikakva hrana ne može da reši.

Moje lično mišljenje je da za sada ne postoji ni lek ni dijeta koja može da izleči bolest, ali može da te uvede u remisiju i ta remisija može da potraje nekoliko meseci ili nekoliko godina, a ima slučajeva i kada potraje i dvadesetak godina, ali to je retkost. Lično poznajem troje ljudi koji su u remisiji, znači nemaju nikakve tegobe i redovno žive, već 15 i više godina, ali kao što rekoh to je retkost, a i zavisi od same bolesti, neko ima lakši oblik neko teži. Na žalost većina ih ima teži oblik što znači da se sa vremena na vreme bolest aktivira.

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by loknica » 09 Nov 2012, 20:23

recite mi da li jedete hleb i sta koristite za dorucak?Da li hleb jako smeta kod uc?

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Zavisa » 11 Nov 2012, 14:01

S obzirom da se ovoliko pisalo o ovoj dijeti bilo bi zaista dobro kada bi polako počeli pisati i o onome najvažnijem, a to su recepti odnosno jelovnik. Ja više ne znam šta bih mogao pojesti, jer jedem skoro jedno te isto svaki dan. Na netu ne postoji na srpskom nikakav "kuvar" o SCD dijeti, niti jedan ozbiljniji recept. Hajde da završimo ovu temu do kraja da ne ostane samo na ovome do sada.

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: SCD - Specific Carbohydrate Diet

Post by Nemanja » 11 Nov 2012, 19:02

...

Post Reply