SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Lesli Eldridz » 20 Nov 2012, 11:57

ako neko zeli da mu pomognem sa SCD dijetom neka se javi.simptomi su se kod mene povukli za sedam dana.prvi mjesec je tesko bez hljeba,krompira,secera i rize.ali kada se organizam navikne desava se cudo.nema lijekova nema bolnica nema posjeta doktorima.za godinu dana nisam otisao u dom zdravlja samo jednom kada sam se udario u prst.ne pijem tablete ni za glavobolju koju sam imao svaki dan.cudne se stvari desavaju na SCD ishrani tj nacinu zivota.nemojte se trovati lijekovima i nekim terapijama na kojima ste pokusni kunici.lijek se nalazi u kuhinji,basti ,prirodi,a ne u skupim lijekovima.SVIMA SAM NA RASPOLAGANJU.POZDRAV IZ SIPOVA.

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Suvi_vrat » 20 Nov 2012, 15:52

Lesli Eldridz wrote:ako neko zeli da mu pomognem sa SCD dijetom neka se javi.simptomi su se kod mene povukli za sedam dana.prvi mjesec je tesko bez hljeba,krompira,secera i rize.ali kada se organizam navikne desava se cudo.nema lijekova nema bolnica nema posjeta doktorima.za godinu dana nisam otisao u dom zdravlja samo jednom kada sam se udario u prst.ne pijem tablete ni za glavobolju koju sam imao svaki dan.cudne se stvari desavaju na SCD ishrani tj nacinu zivota.nemojte se trovati lijekovima i nekim terapijama na kojima ste pokusni kunici.lijek se nalazi u kuhinji,basti ,prirodi,a ne u skupim lijekovima.SVIMA SAM NA RASPOLAGANJU.POZDRAV IZ SIPOVA.
Ja sam takodje na SCD ali krace nego vi... Bilo bi dobro da iskustva i recepte na temi za SCD posto ima mnogo ljudi koji su zainteresovani za dijetu.

Veliki pozdrav

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Lesli Eldridz » 22 Nov 2012, 08:45

SCD recept za supu.staviti bijelo pilece meso u vodu moze i neko drugo meso nekoliko mrkvi,2,3 glavice luka ili praziluka,karfiol,brokuli (sta god imate u frizideru),nista ne treba sitniti skuvati sve zajedno dodati celera,persuna.kada je sve skuvano izvaditi povrce iz lonca i stapnim mikserom izmiksati moze i meso ko hoce.vratiti u lonac i supa je gotova ili corba.izmiksano povrce zgusne supu posto se ne stavlja tijesto za supu.sutra stavljam drugi recept.ko ima dobrog kuvara u kuci jednostavno je spremati samo treba ukljuciti mastu.
PS evo supruga dodaje da na kraju dok supa kljuca mozete dodati dva umucena jajeta,pa cak i nekoliko kasika kiselog mlijeka,umjesto pavlake,pa sve zajedno promjesati,a meso obavezno isjeckati
Last edited by Lesli Eldridz on 23 Nov 2012, 00:24, edited 2 times in total.

velicina11
Posts: 14
Joined: 10 May 2012, 16:40

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by velicina11 » 22 Nov 2012, 20:14

Evo još dva recepta :)

Opsie hleb
3 jaja
100 gr Philadelphia sira (ja sam stavila obican kravlji sir)
malo sode bikarbone
malo soli
Odvojte belanca od žumanaca. U belanca ubacite prstohvat soli i umutite cvrsto tako, da kada okrenete posudu ona ne mrdaju. U drugu posudu gde su žumanca, ubacite sir, i malo sode bikarbone. Umutite. Zatim varjacom vrlo pazljivo sipajte žuti deo u belanca, promesajte par puta pažljivo. Na pleh stavite pek papir i pravite kruzice. Peci na 150C 15-20 minuta.

Kuglice
Iseckati 300g suvih smokava (može i više), staviti u šerpu, dodati kašiku maslaca i malo vode. Kuvati na šporetu 10-15 min. uz povremeno mešanje dok se smokve ne razmekšaju, a voda ne ispari. Skloniti sa vatre i dodati 50-100 gr mlevenih badema ili lešnika. Ostaviti da se ohladi a zatim od smese pravite kuglice koje uvaljate u kokos. Držati u frižideru….

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Lesli Eldridz » 23 Nov 2012, 00:04

velicina11 wrote:Evo još dva recepta :)

Opsie hleb
3 jaja
100 gr Philadelphia sira (ja sam stavila obican kravlji sir)
malo sode bikarbone
malo soli
Odvojte belanca od žumanaca. U belanca ubacite prstohvat soli i umutite cvrsto tako, da kada okrenete posudu ona ne mrdaju. U drugu posudu gde su žumanca, ubacite sir, i malo sode bikarbone. Umutite. Zatim varjacom vrlo pazljivo sipajte žuti deo u belanca, promesajte par puta pažljivo. Na pleh stavite pek papir i pravite kruzice. Peci na 150C 15-20 minuta.

Kuglice
Iseckati 300g suvih smokava (može i više), staviti u šerpu, dodati kašiku maslaca i malo vode. Kuvati na šporetu 10-15 min. uz povremeno mešanje dok se smokve ne razmekšaju, a voda ne ispari. Skloniti sa vatre i dodati 50-100 gr mlevenih badema ili lešnika. Ostaviti da se ohladi a zatim od smese pravite kuglice koje uvaljate u kokos. Držati u frižideru….
ne znam koliko ste upuceni,ali ne smijete koristiti bilo koji sir ako nije stariji od mjesec dana,jer takvi sirevi sadrze u sebi laktozu,koja nije dozvoljena u scd dijeti,dakle potrebno je najmanje mjesec dana da bakterije koje izazivaju sirenje pojedu laktozu,a za isto kod kiselog mlijeka je potrebno 24 sata
evo mog recepta za slican biskvit:
umutite koliko zelite jaja(ja stavim 5-6 jaja za prosjecan pleh),dodajte veliku kasiku ili dvije meda.kada je sve cvrsto umuceno,dodajte po potrebi mljevene bademe,ljesnike,kokos,po izboru,moze i mjesavina navedenog(mogu i orasi takodje,ali meni licno su smetali) i malo sode bikarbone.sve izliti u pleh podmazan sa malo maslinovog ulja ili maslaca i ispeci.takodje mozeta ovu smjesu prepoloviti,pa izmedju na po pecenja dodati neko voce,npr,rendane jabuke.
takodje cesto sebi od slicne smjese napravim i palacinke,umutim 2 jaja prstohvat soli i mljeveno voce,pa od toga ispecem jedan veliki debeli palacinak,koji pecen namazem medom,a moze se jesti i uz nesto slano
MOJ SAVJET:potrudite se da uvijek u kuci imate samljeveno neko kostunjicavo voce,ja cak sameljem i kikiriki,ljustene sjemenke suncokreta,bundeve i sl.,bilo sta da dodam u ovaj biskvit,bude ukusno

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Zavisa » 23 Nov 2012, 09:07

Evo da se i ja ukljucim...

Možete napraviti pileće belo meso u sosu od brokolija. Ja ga ispečem na maslinovom ulju (vrlo malo ulja) ili možete ako imate ploču za pečenje pa bez ulja. Brokoli kratko prokuvate u vreloj vodi (vrlo kratko tek da malo omekša). Umutite jogurt od kefira, jedno belance i malo soli pa prelijete sa tim meso. Vrlo jednostavno, a ukusno. Ja često jedem samo pileće belo meso pečeno na maslinovom ulju, a pre toga ga potopim u mleko pa je nakon pečenja sočno i meko. Ne treba da se plašite od to malo mleka, jer ono samo omekša meso, znači nije kao da ga pijete.

Za doručak možete 3 tvrdo kuvana jaja, kefir i tvrdi sir. Takođe možete tunjevinu pomešati sa malo crnog luka i paradajza bez kožice i iscediti malo limuna. Vrlo lako se jede bez hleba, ali je više kao užina.

Pileći gulaš je neizostavan s obzirom da je sve kuvano, pileće belo meso i povrće. Sve je isto kao i goveđi samo se daleko kraće kuva i ne stavlja se crvena mlevena paprika. Naravno sa povrća se skida kožica uvek.

Pileća džigerica restovana u vodi sa malo maslinovog ulja i prelijete sa sosom od karfiola. Karfiol se skuva i ispasira, dodate malo soli i jako malo kefira.

Ja sam pravio takođe slatke banana kuglice. Banane se ispasiraju, dodaju se mleveni bademi (kao brašno) i uvalja se sve u kokos. Prvi zalogaj je malo čudan, ali nakon dva tri postaje poslastica.

Ovo je ono što ja jedem, možda nije baš sve po pravilu, ali neće da škodi.

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Zavisa » 23 Nov 2012, 09:38

I da, zamolio bih sve da ne skrecemo sa teme. Ovo je SCD kuvar i sluzi iskljucivo za postavljanje recepata vezanih za ovu dijetu. Znaci, nemojte se baviti propagandom borbe protiv konvencionalnih lekova i farmaceutske mafije. Ovo nije sajt o SCD dijeti niti neki antiglobalisticki vec je ovo sajt Udruzenja obolelih od Kronove bolesti i UC. Nase je, ako zelimo, da postavimo recepte kako bi olaksali svima koji se opredele da probaju ovu dijetu, a nikako da nekome sugerisemo i govorimo da ostave lekove, da ne odlaze kod svojih doktora, da su ceo period svoje bolesti obmanjeni i prevareni i slicne gluposti. Znaci, postavite RECEPTE, a oni koji se opredele za iste, neka podele svoja iskustva na ovom sajtu.

Ponovo vas molim da ne ostavljate takve komentare i sugerisete nekome da ostavi lekove i da prekine da odlazi kod doktora, jer ako im se stanje pogorsa, ko ce preuzeti odgovornost za to? Znaci, budite malo obazriviji narocito sto ovde ima, a pretpostavljam da ce ih biti jos, i onih koji su na zalost ''novajlije'' sa ovom bolescu i koji nemaju apsolutno nikakvog iskustva niti znanja o istoj i mozete kod njih stvoriti totalnu konfuziju i strah.

Unapred hvala.

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Lesli Eldridz » 24 Nov 2012, 15:31

pretpostavljam da se ovaj komentar odnosi na mene,priznajem mozda sam malo pretjerao,ali htio sam samo da vam prenesem svoje iskustvo sa dijetom,ja zaista nisam otisao doktoru godinu dana,a poslednji put kad sam bio dobio sam terapiju 7 dana po 11 tableta dnevno,od koje sam imao pet proliva na dan...zbilja ne zelim nikom da sugerisem da ne ide kod doktora,svako ima pravo na svoje misljenje,to je moje misljenje i ja sam se tako sam za sebe odlucio,jer sam imao dovoljno iskustva sa bolnicama i doktorima prije 7 godina kad sam dobio kronovu bolest i imao samo jedno suzenje,a i prije godinu dana kada su mi otkrili ponovo dva suzenja,znam sta sam prozivio sa doktorima prvi put i sam sam na svoju ruku odlucio da to ne prozivim i drugi put.mene je ova dijeta digla iz mrtvih i to je cinjenica,svako ima pravo da se opredjeli za ono za sta misli da je najbolje,cinjenice dokazuju da sam ja za svoj slucaj bio u pravu i sretan sam ako cu nekom da pomognem tako sto ga uputim na ovu dijetu,naravno uz savjet da budete oprezni kada je u pitanju vase zdravlje.zelio bih samo da dodam i to,da kada sam krenuo sa ovom dijetom,bolest po drugi put jos nije bila previse uznapredovala,tek su poceli manji grcevi i doduse imao sam odranije ogromne probleme sa fistulama i hemoroidima,ali u svakom slucaju je olaksavajuca okolnost to sto nisam prije pocetka dijete bio u nekoj kriticnoj fazi bolesti,mada smatram da bih 100 % do sada bio operisan po drugi put(mislim na suzenja),a mozda bi mi u medjuvremenu operisali i fistule i hemoroide.zahvaljujuci ovoj dijeti,ja za fistule i hemoroide vise i ne znam da postoje,a grcevi su se povukli odmah na pocetku dijete :)
Last edited by Lesli Eldridz on 24 Nov 2012, 16:54, edited 1 time in total.

Lesli Eldridz
Posts: 12
Joined: 24 Mar 2012, 00:47

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by Lesli Eldridz » 24 Nov 2012, 15:48

imam srecu da je moja supruga odlican kuvar,te sve pravi "iz svoje glave",a ovo je jedno od mojih omiljenih jela koje mi ona priprema:
camcici sa fasiranim mesom
potrebno:jedna srednja ili veca tikvica,
jedna velika crvena paprika
jedan srednji ili veci patlidzan
(ako nemate sve tri vrste povrca,moze i tri komada bilo kojeg od ova tri)
300 g fasiranog mesa(najbolje junetina)
2 glavice luka
malo maslinovog ulja,
so,bijeli biber,persunov list
2 jaja,50 g sira edamera ili gaude
priprema:pecite u rerni u podmazanom plehu povrce,koje ste malo posolili okrenuto kao da su camci.za to vrijeme papriku prepolovite i ocistite,patlidzan i tikvicu takodje prepolovite duzinom i izvadite im kasikom sredinu,koju cete zatim isjeckati na sitne kockice.na zagrijanom ulju izdinstajte sitno izrezan crveni luk,zatim mu dodajte meso i sredine iz povrca,posolite pobiberite,te dodajte persunov list.povrce ce pustiti svoj sok,te ga dinstajte koliko je potrebno da taj sok uvrije,a po potrebi mozete dodati i malo vode.kada je sve gotovo,sklonite sa vatre,te dodajte dva jajeta uz brzo mjesanje,kako bi se jaja sjedinila sa vrucom smjesom.napunite ovom smjesom,pecene "camce" i jos im malo zapecite u rerni.pred sam kraj krupno narendajte sir i jos malo zapecite,tek toliko da se sir otopi.ja obavezno uz ovo jedem i domace kiselo mlijeko :)

velicina11
Posts: 14
Joined: 10 May 2012, 16:40

Re: SCD kuvar (recepti za SCD dijetu)

Post by velicina11 » 25 Nov 2012, 15:38

Imam nedoumicu zar tvrdi kravlji sir ne može....pa stariji je od mesec dana....inače od mlečnih proizvoda koristim tvrdi kravlji sir i kefir koji pravim od kefir gljivica...A susam i lan? Negde stoji da je zabranjeno, a negde da može...

Post Reply