Methotrexate (MTX)

Andjelicabobica
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2018, 00:08

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Andjelicabobica » 10 May 2018, 15:28

Moja cerka ima 4 godine i na metotexat inekcijana je 4 meseca jednom nedeljno i na pronizonu do pre dve.nedelje,sad smo na tabletama metotrexat jednom nedeljno 7,5 mg . Od nus pojava nista strasno mucnina glavobolja mlslabo opadanje kose. Neznam koliko dugo se koristi taj lek

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Igor77 » 10 May 2018, 17:14

Sta se to dešava pa deca obolevaju. Lek je dugoročna terapija, može godinama... Kod dece ne znam, verovarno će praviti reviziju terapje ukoliko remisija ostane godinu-dve.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Radema
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2018, 15:54

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Radema » 10 May 2018, 17:45

Mnogo mi je zao kad čujem da su i mala deca počela da obolevaju os IBD-a. Znam da se nezna uzrok za chron, te je stres, te je ishrana,... A sta moze da bude okidac detetu od 4 godine. Da li jos neko u porodici boluje? Ja oko 20 godina zivim sa chronom, samo salazopirin, i skoro mi se blago aktivirala upala, poceo sam MTX i budosan. Tek dve nedelje pijem, za sad nema nista posebno da se kaze, sem sto mi se cini da moram cesce besiku da praznim... Sutra vadim krv prvi put od uzimanja ove terapije pa cemo videti sta ima novo. Ako mozemo nesto da ucinimo za devojcicu, bilo sta, javite nam. Pozdrav svima

Andjelicabobica
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2018, 00:08

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Andjelicabobica » 10 May 2018, 23:56

U porodici nema niko kron. Nama jne u decembru patohistoloski otkrio bolest. Ona je ne nespecifcican slucaj jer nema ceste stolice.. sta je okidac neznamo,sta dalje isto takon . Radili smo magnet pre dve nedelje ima na debelom crevu,na spoju tankog i debelog i nada tankom,uključujući i upaljen jednjak..malo me brine sto nam jeje i dalje aktivna faza pored metotrexata..rekli su nAm da je lek citostatik.
Hvala vam na podrsci..

Radema
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2018, 15:54

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Radema » 11 May 2018, 04:30

Ne znam mnogo o tom leku, tek sam poceo da ga pijem, htela je dr. imuran da mi prepise, ali je u poslednjem trenutku odustala od njega i dala mi mtx. Jedini razlog je navela da mi je lakse da pijem jednom nedeljno..., trebao bi vec da pocne da deluje, cak stavise od pronizona bi trebalo da se smiri aktivnost a od mtx da se odrzava remisija.. Sta kazu doktori? Mozda je kandidat za biolosku teraoiju....

Da je vrsta citostatika i ja sam procitao u uputstvu...

Andjelicabobica
Posts: 5
Joined: 27 Mar 2018, 00:08

Re: Methotrexate (MTX)

Post by Andjelicabobica » 11 May 2018, 14:11

Jos nam nisu predlozili biolosku. Ja isto smatram da posle pronizona ide revizija. I malena mi je jos,neznam sta ns ceka u buducnosti. Doktorka kaze da su mnogo losije prognoze za buducnos jer joj se kron javio u tako ranom zivotnom stadijumu... metotrexat spada u prvu liniju citostatika

Post Reply