pitajte doktora

anaskyart
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2012, 21:39

pitajte doktora

Post by anaskyart » 05 Feb 2012, 22:13

Imam 31. god., Crohna i zelim remisiju koju nisam imala :( 2003. mi je nakon 2. porodjaja dijagnostifikovan UC i bolest je bila manje vise pod kontrolom uz uobicajnu terapiju Salofalk. U januaru 2010. je postavljena nova dijagnoza nakon kolonoekopije, gastroskopije i enteroklize Morbus Crohn i to na ileumu i cevumu. Bila sam na Pronizonu godinu i 4 mes., zatim na Budosanu 3g dnavno uz Penthasa 3000mg dnevno, da bih promenila dr koja mi je radila kolonoskopiju pre 3 nedelje i stavila me na Imuran, Pronizon, Penthasa. Plasim se terapije Imuranom, osecam se bolesnije, umornije, iscrpljenije od kad je koristim, dobila sam crvene podocnjake, hormoni mi divljaju od Pronizona( imam nagle i ceste promene raspolozenja), ruke mi drhte, povremano imam bolove u predelu pankreasa, kosa je pocela vise da mi opada. A pre te terapije i kolonoskopije sam se konacno pocela osecati zdravo ( nisam imala neke bolove, stolice su bile kasaste do tvrde 3-4 dnevno, osim u stresnim situacijama kada su bile vodene, ali nakon stresa su se same formirale). Plasim se Imurana, bojim se da ne dobijem kancer od njega, jer je dr rekla da ga moram koristiti minimum 4 god!!!!!!! a svesna sam nuspojava koje ima. Imunitet ce mi oslabiti, bicu podloznija drugim bolestima, radim sa decom u vrticu i samohrana sam majka, znaci moram funkcionisati, a kako, ako ce mi imunitet biti oslabljen????!!!!!! Zanima me da li ima neka druga terapija i kakva su iskustva sa homeopatskim nacinom lecenja uz konvencionalnu terapiju? Tesko se nosim sa realnim cinjenicama o bolesti i meni datoj terapiji, bojim se.....

hombre
Posts: 18
Joined: 31 Oct 2011, 22:40

Re: pitajte doktora

Post by hombre » 06 Feb 2012, 17:37

Jedini savet je ne daj se,ja sam na kortiko dve godine,probao sam sa imuranom ali ga ne tolerisem,sad sam na bioloskoj terapiji i toliko mi je oslabljen organizam da pokupim svaki virus na koji naletim.Koristio sam oligogal se ,gvozdje i trudio se da unosim vitamine ali slaba vajda.Trenutno pokusavam sa ekomerom da se dovedem u red.U glavnom svaki lek koji uzimamo oslabljuje organizam i ima neke lose stvari koje nosi sa sobom

anaskyart
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2012, 21:39

Re: pitajte doktora

Post by anaskyart » 20 Feb 2012, 00:04

Sta podrazumeva biolosku terapiju? Da li neko ima pozitivna iskustva sa CHD dijetom? Kako do remisije i da li je nekom trajala neko duze vreme? Unapred hvala.

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: pitajte doktora

Post by Gile » 20 Feb 2012, 01:51

Bioloska terapija podrazumeva lecenje nekim od lekova koji sadrze antitela kojima se prekida lanac autoimune reakcije u tvom organizmu koja je prema aktuelnom shvatanju bolesti ujedno i njen uzrocnik. Konkretno kod nas to podrazumeva primanje Remicade-a na 8 nedelja (ili cesce po potrebi). Moja iskustva sa ovom terapijom su pozitivna, osim sto i meni polako slabi njegovo dejstvo pa moram da ga primam cesce. Iz tog razloga se i sam imuni sitem slabi sto povlaci za sobom sijaset mogucih nezeljenih stvari... E sad kad tako procitas u receptu onaj sastav o nezeljenim dejstvima padne ti mrak na oci :D .

Glavni deal-breaker za ljude koji treba da pocnu sa ovim terapijama (Imuran i bioloske terapije) jesu tumori koje mogu da izazovu. Ono sto je utesno u celoj prici jeste da je statistika na nasoj strani, a ona govori da do tih boleti dolazi u (nemoj me drzati za rec, ovo ce ti lekar reci najbolje) manje od jednog promila lecenih. Mislim da treba stvar gledati sa pozitivne strane i biti optimista po pitanju terapija. Velika vecina ljudi koji pocnu sa terapijom i nemaju nekih trenutnih tegoba zbog kojih bi morali da prekinu, obicno i nastave da primaju terapiju godinama jer je poboljsanje vidno vec od prvih dana. Eto, moj ti je savet samo pozitivno, kolko god to tesko zvucalo i ono, tu smo da posavetujemo. :)

@hombre, drz se. ;)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: pitajte doktora

Post by janim08 » 09 May 2012, 22:39

Da li mi mozete reci sta sme da pije osoba od 60 god za prevenciju i lecenje osteoporoze ako ima veoma osetljiva creva? Hvala

djor
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2012, 12:15

Re: pitajte doktora

Post by djor » 10 May 2012, 15:29

Otpusna dijagnoze su mi Diverticulosis coli i Nodi haemerrhoidales, hteo sam da vas pitam da li postoji jos neki lek za to osim Pentase ako postoji molio bih vas da mi pomognete imam veliki problem sa zatvorom? Dobio sam lek 5-asa, zanima me da li ima jos neki lek za to? I ako moze neko da odgovori na pitanje, pitanje je vec postavljeno na jednoj od tema i nije odgovoreno na njega. Uclanio sam se da bih saznao nesto vise o bolesti a ne dobijam odgovor. Unapred zahvaljujem Djordje.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: pitajte doktora

Post by Skipper » 11 May 2012, 00:54

djor wrote:Otpusna dijagnoze su mi Diverticulosis coli i Nodi haemerrhoidales, hteo sam da vas pitam da li postoji jos neki lek za to osim Pentase ako postoji molio bih vas da mi pomognete imam veliki problem sa zatvorom?
Djordje,

Iako je ovaj Forum (kao i naše Udruženje) pre svega posvećen obolelima od zapaljenskih bolesti creva (Crohn-ovoj i ulceroznom kolitisu), kod kojih je proliv jedan od veoma čestih problema, dok ti neko od lekara ne napiše dodatna objašnjenja za tvoje dijagnoze, mogu samo da ti dam neke, nadam se, koliko-toliko, korisne informacije:

Diverticulosis coli - su 'džepovi' (mala uska proširenja) u crevima (obično u sigmoidnom delu debelog creva), koji prouzokuju dodatno oslabljivanje mišićnih vlakana debelog creva (na mestima gde arterije ulaze u crevno tkivo) i tako onemogućavaju normalne pokrete creva (peristaltiku), radi redovne elimininacije stolice (pražnjenja) -- dakle pospešuju zatvore (opstipacije.) Poseban lek ne postoji, ali spazmolitici mogu da olakšaju i smanje bolove, koji se pojavljuju u donjem levom delu trbuha. Problem je što spazmolitici (npr. "Buscopan"), kao i većina sredstava protiv bolova, mogu dodatno da pojačaju zatvore, tako da je bolje izbegavati i ovu vrstu lekova. Ako se radi o blažim oblicima bolesti, operacija nije potrebna, a problem zatvora, donekle, može da se umanji unošenjem veće količine mlake vode (2-3 lit. dnevno) -- nikako hladne i/ili iz frižidera, iako je toplo vreme! Sem toga, slovenački "Donat Mg" može da pospeši pražnjenje, zbog prisustva magnezijuma. Što više jedi supu (odlične su one iz kesice, jer su bogate elektrolitima), hranu bogatu vlaknima (rafinisano belo brašno treba izbegavati i umesto njega uzimati hleb od integralnih žitarica) i sveže povrće i voće (npr. sveže šljive, kruške, jabuke, smokve, kajsije, ananas i sl., ali nikako ne uzimati banane i dunje!) Potrebno je unositi manje količine hrane (4-5 puta dnevno), ali ne brzo i nervozno, već polako i bez žurbe! Inače opšte psihičko stanje (stres i nervoza), može da izazove kod jednih prolive, a kod drugih teške zatvore. Dakle, samo opušteno! Dosta može da pomogne i konzumiranje toplih čajeva od kamilice i lavande (nikako ne uzimaj zeleni, crni i slezov čaj, jer pomažu da se smanje prolivi, a to tebi nije potrebno!) Zatim, ne treba 'izbegavati' nagonsku potrebu za pražnjenjem creva -- dakle, čim osetiš da imaš potrebu za defekacijom, nemoj da je odlažeš, već hitno u toalet! Jako je važno napomenuti da su veštačka sredstva, koja na neprirodan način pokreću creva (tzv. "oralni laksativi" -- tablete, praškovi, kapsule i sl.), veoma često KONTRAPRODUKTIVNA, jer mogu da povećaju bol i stvore dodatne komplikacije. Možda je u tvom slučaju bolje upotrebiti laneno seme, jer ono nije laksativ, a pozitivno deluje na zatvor!? :roll: Eventualno, ako nema rektalnog krvarenja, samo u slučaju teškog zatvora, moguće je korišćenje najblažih "glicerinskih" supozitorija ili nekih mikro klizmi, ali OPREZNO, jer učestala primena ovih sredstava stvara naviku, što može da naknadno izazove još gore zatvore. Svakodnevno, duže šetanje je veoma poželjno, a i tuširanje i masiranje celog stomaka toplom vodom, takodje može da bude korisno. Korisne informacije, u vezi sa lečenjem zatvora, pročitaj na: http://alternativa.hr/content/view/328/48/

Nodi haemerrhoidales - su hemoroidi nastali kao posledica teškoća sa redovnim pražnjenjem creva -- patološki oblik proširenja vena u rektumu. Postoje 4 stadijuma, a kada se radi o prvom i najblažem obliku, što znači u slučaju da nema većeg krvarenja, probleme mogu da olakšaju redovno održavanje higijene mlakom vodom, te spoljna upotreba čistog kantarionovog i parafinskog ulja (mazanjem anusa i početnog dela rektuma -- zavisno od mesta na kome se nalaze hemoroidi). U suprotnom, samo dobar gastroenterolog može da odredi pravilnu terapiju. Danas postoji veliki broj masti za hemoroide, ali nije svaki preparat dovoljno dobar za svakoga. Kod drugog stadijuma (kada je prisutno obilno krvarenje), preporučuje se laser-terapija, odnosno elektro-koagulacija.

Zaključak: Ako su problemi ozbiljnije prirode, onda su neophodni i odredjeni antibiotici, a nekada i hiruško odstranjivanje dela creva na kome su se pojavili divertikulumi (džepovi u crevima), ali se iskreno nadam da tebi to neće biti potrebno. Divertikulume je danas nemoguće izlečiti postojećim sintetičkim lekovima (o alternativnim načinima tretiranja ove bolesti ne znam dovoljno da bih o tome pisao!), ali zato su neophodne redovne kontrole, da ne bi došlo do pogoršanja stanja osnovne bolesti. Preparati na bazi aktivne supstance "Mesalazina" ("5-ASA", "Pentasa" i sl.), pomažu da ne dodje do upale i komplikacija na tom delu creva. Takodje, dobre su supozitorije i klizme sa "Mesalazinom" ("Rowasa" i sl.), jer se, na taj način, direktno deluje na obolelo mesto. Bilo bi dobro da uzimaš i probiotike (sojeve dobrih bakterija), uz "5-ASA", jer očigledno da je kod tebe poremećna normalna crevna flora, kao i kod nas, koji smo oboleli od autoimunih, inflamatornih bolesti creva. Probiotici nisu korisni samo kod proliva, već pomažu i kod zatvora (jedino što za tebe sigurno nije "Saccharomyces boulardii", jer se, pre svega, koristi da bi se lakše izbacile loše bakterije, zaustavili i sprečili prolivi!) O probioticima je dosta pisano na našem Forumu, pa potraži poruke koje sadrže veoma bitne informacije o toj vrsti preparata.

Nadam se da će ti ova pojašnjenja biti od koristi, ali, ponavljam, najbolje je obaviti prave konsultacije sa iskusnim gastroenterologom -- pa, čak i sa dva (second opinion), ako je neophodno! ;)

Srećno i sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

djor
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2012, 12:15

Re: pitajte doktora

Post by djor » 19 May 2012, 11:14

Skipper-u hvala na korisnim informacijama, drago mi je da se bar neko odazvao i odgovorio na moja pitanja. :D

djor
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2012, 12:15

Re: pitajte doktora

Post by djor » 19 May 2012, 11:15

Takodje sve najbolje i vama :)

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: pitajte doktora

Post by Zavisa » 05 Oct 2012, 12:02

*anaskyart

Ne razumem zasto istovremeno na Pronizonu i Imuranu? Imuran bi trebao da bude sasvim dovoljan, ali vreme potrebno da pocne da reaguje je malo poduze pa treba strpljenja. Ja sam na Imuranu od novembra 2011.g. i nemam za sada nikakvih problema osim sto sam letos na kratko imao reakciju od sunca u vidu blagog osipa po rukama, ali to sam resio sa jednom kremom. Sto se tice Pronizona, nekada davno sam bio na njemu i nista mi nije pomoglo, a i to je prava riznica otrova za organizam, ali to je moje licno misljenje. Pored Imurana sam na Salofalku, ali juce mi je doktorka zapocela proces izbacivanja Salofalka tako da je sada sa 3x2 smanjen na 3x1 jer Imuran radi svoj posao. Naravno da koriscenje Imurana moze da ima neke propratne efekte, jer ne moze svaciji organizam isto da ga prihvati kao sto je slucaj i sa svim ostalim lekovima. Ti efekti ne moraju po svaku cenu da su posledica Imurana, vec mozda upravo Pronizona ili mozda nemaju nikakve veze ni sa jednim lekom, ali opet ponavljam, malo mi je cudna ta kombinacija Pronizion+Imuran..... ne znam, mozda samo lupetam.

Nema razloga da se toliko "bacas" u bedak zbog Imurana, jer njegova doza zavisi od telesne tezine tako da je doza adekvatna za tebe i nece doci do predoziranja i pojacavanja efekta pada imuniteta. Sve te stvari koje su napisane, kao dobijanje raka i slicno, proguglaj malo po netu i pokusaj da nadjes podatak koliko ljudi koji su koristili Imuran su i dobili rak. To je predstavljeno samo kao mogucnost sto ne znaci pod obavezno. Pisalo se ranije mnogo i o tome kako je lek stetan po fetus (pisao sam na ovu temu ovde), ali eto, ispostavilo se da ipak nije pa ga i trudnice slobodno bez problema piju. To uputstvo je pisano kada je lek jos bio na listi D, a sada je na C i bice verovatno stavljen na B listu. Ta doza od 2g po kilogramu TT je odredjena na osnovu dugogodisnjih ispitivanja tako da se terapija "ne lupa od oka" osim ako se ne radi o nekoj velikoj svetskoj zaveri protiv nas :D .

Locked