koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post Reply
jagodicabobica
Posts: 2
Joined: 06 Apr 2012, 22:43

koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by jagodicabobica » 12 Apr 2012, 16:13

Skoro pet godina uzimam salofalk . Ove nedelje sam uzelea pentasu jer nije imalo salofalka.pocela sam da pijem lek je odvratan imam osecaj da se odmah topi jos u grlu.Da li ima neko da ga pije i kakva su vam iskustva sa ovim lekom .

licolu
Posts: 18
Joined: 10 Aug 2011, 07:48

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by licolu » 17 Apr 2012, 10:50

koliko sam ja upucen, salofalk se vise koristi kod problema sa debelim crevom i terminalnim ileusom, a pentaza za probleme sa tankim crevom...
inace, pentazu mozes da rasvoris u vodi, tako pise i u deklaraciji leka, ja tako pijem, mnogo je prijatnije, jer je tableta ogromna i uvek zastane u grlu...
pozdrav

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by Igor77 » 17 Apr 2012, 11:15

Da, neka alternativa Salofalk-u je Asacol, ali našim apotekarima je bitnija mera težine nego primena leka pa tako umesto Salofalk 500mg daju Pentasa 500mg a ne Asacol 400mg. Još ako usledi objašnjenje farmaceutskog tehničara da je to sve isto onda znaš koliko su upućeni u sve to. Imaš temu o ovim lekovima pa pročitaj. Ja kad uzimam recepte, pre uzimanja nazovem apoteku i pitam šta imaju pa tek onda idem. Nekad bude Salofalk od 100 u kutiji a nekad 50 a nekad Asacol. Pentasu nisam pio.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by Skipper » 17 Apr 2012, 17:41

Kao i nemacki "Salofalk", danska "Pentasa" takodje ima "Mesalazin" za aktivnu supstancu. Razlikuje se od ostalih aminosalicilata po tome sto svaka tableta sadrzi veci broj gastrorezistentnih mikrogranula sa aktivnom supstancom, koje se oslobadjaju na zavrsetku tankog i samom pocetku debelog creva, tako da ove tablete imaju maximalno dejstvo upravo u debelom crevu. Zbog toga, "Pentasa" je dobra za one pacijente kojima je bolest lokalizovana u ovom delu creva. Slicno deluju "Apriso" i "Lialda", ali mislim da ta dva leka nisu registrovana u Srbiji. Cak je i "Asacol" napravljen da se rastvara u ileumu, tj. zavrsetku tankog creva, pod uticajem Ph vrednosti (kiselosti sredine) tog dela tankog creva.

Naravno, za obolele od ulceroznog kolitisa, najbolja je kombinacija oralnih lekova (tableta), supozitorija ("Canasa", "Pentasa" i dr.) i klizmi (npr. "Rowasa", "Salofalk" i dr.), s obzirom da se ova bolest iskljucivo pojavljuje u debelom crevu.

Oni koji imaju vise problema sa tankim crevima (oboleli od Kronove bolesti), bolje da uzimaju tablete: "Salofalk", eventualno "Asacol" ili domaci "5-ASA" (koji je najslabiji od svih pomenutih lekova iz ove grupe, ali se dobija na recept bez ucesca -- koliko se secam!) "Salofalk" i "Asacol" su takodje gastrorezistentni lekovi, odnosno rastvaraju se u crevima, priblizno mestu upale.

Zakljucak je: Oba leka ("Salofalk" i "Pentasa") su dobra, a koji od njih primenjivati zavisi samo od toga gde je lokalizovana bolest.

"Pentasa"-u od 500 mg sam uzimao skoro 10 godina (3 x 500 mg dnevno) i iskustva su bila sasvim pozitivna. Kada mi se bolest ponovo aktivirala, imao sam dvostruku stenozu (suzenje) tankog creva, na spoju tankog i debelog creva (na mestu anastomoze), koje je cesta pojava kod vec operisanih pacijenata. Cak i tada (sa dva suzenja, koja su prakticno predstavljala mehanicke prepreke za uspostavljanje normalne peristaltike), nisam imao povisenu temperaturu, krvna slika mi je bila odlicna i jedino su sedimentacija i CRP bili malo poviseni, ali naravno, problem je morao da se ponovo resi hiruskim putem. U toku visegodisnje remisije, nikada nisam imao opstrukciju creva, povisenu temperaturu, bolove ili bilo sta slicno, tako da je, u mom slucaju, ovaj lek 'odradio' dobar posao. Jeo sam i pio skoro sve (sem alkoholnih pica), ali od kada sam, a to je relativno skoro, poceo da primenjujem dijetu, koja iz upotrebe iskljucuje industrijski secer, brasno i vece kolicine ugljenih hidrata (tzv. SCD - Specific Carbohydrate Diet), moje opste stanje je pocelo da se popravlja.
Last edited by Skipper on 18 Apr 2012, 02:40, edited 1 time in total.
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

mmixn
Posts: 36
Joined: 07 Dec 2011, 22:45
Location: Novi Sad

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by mmixn » 18 Apr 2012, 02:35

Ja sam oko 5 godina uzimao Salofalk (dok je bio na recept, pa posle jedno vreme na participaciju, pa su nastupile nestašice i digao sam ruke), a u poslednjih 5 godina uzimam domaći 5-asa (4 kutije 100x 250mg=200 din). Salofalk mi je definitivno mnogo više prijao. Kako sada stoje stvari sa Salofalk-om, koliko se plaća i kakva je procedura za dobijanje na recept? Sa Asacol i Rowasa nemam iskustva, kakvi su u poređenju sa Salofalk-om? Koja je njihova cena sa i bez participacije?
Ja isto imam problema sa stenozama, najviše oko anastomoze na ileumu, operisan sam pre 11 god. Inače, na dobrom sam putu da pređem na SCD, postepeno sam izbacivao sve što mi smeta, i spontano stigao do nekog oblika SCD (jedem uglavnom pileće meso, pošto sam na ribu izgleda postao alergičan). Jedino još sa slatkog ne mogu da se skinem, to je gore od droge. Do određene mere mi prija slatko, ali je problem što često preteram, jer pregladnim i premorim se, i onda mi treba brzi "fiks" energije koju šećer daje. Možda je off topic, ali da li neko zna gde se najefikasnije mogu testirati na netoleranciju/alergiju na hranu? U posledenje vreme počinjem da sumnjam da postajem alergičan i na gluten i voleo bi da proverim. Verovatno mi ne bi škodilo da se posavetujem i sa nutricionistom (za ovih 11 godina od kako znam za crohn-a ni jedan lekar me nije uputio)
Dg:Crohnova bolest od 2001, komplikacije: fistula, stenoze. Operacije:2. Korišćeni lekovi: Salofak, Orvagil, Budesonide. Trenutna Th: Imuran 2x50 mg, sideral forte 1x1, folnak 1x1

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by Igor77 » 18 Apr 2012, 07:52

mmixn wrote:Ja sam oko 5 godina uzimao Salofalk (dok je bio na recept, pa posle jedno vreme na participaciju, pa su nastupile nestašice i digao sam ruke), a u poslednjih 5 godina uzimam domaći 5-asa (4 kutije 100x 250mg=200 din). Salofalk mi je definitivno mnogo više prijao. Kako sada stoje stvari sa Salofalk-om, koliko se plaća i kakva je procedura za dobijanje na recept? Sa Asacol i Rowasa nemam iskustva, kakvi su u poređenju sa Salofalk-om? Koja je njihova cena sa i bez participacije?
Participacija je 20%, izađe čini mi se oko 800din kutija od 100 komada, 500mg. Ima ga uglavnom, Asacol-a i Pentase takođe ima. Pakovanja su različita (od 50 i 100) pa ja pre pisanja recepta proverim kojeg ima. Ja pijem 2g Salofalk-a dnevno, a doza Asacol-a za održavanje je 2.4g, dakle nešto viša. Inače, nisam imao nekih problema ni sa jednim lekom. Na Asacol-u piše da je za održavanje a ne za saniranje upalnih stanja. Meni kad je par meseci dobro onda pijem Asacol a ako nešto krene loše onda Salofalk.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

mmixn
Posts: 36
Joined: 07 Dec 2011, 22:45
Location: Novi Sad

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by mmixn » 19 Apr 2012, 01:30

hvala na brzom odgovoru! zahvaljujući tome danas sam uspeo bez ikakvih problema da posle više godina pauze dobijem salofalk (500mg 100kom) sa 20% učešća 633 din
Dg:Crohnova bolest od 2001, komplikacije: fistula, stenoze. Operacije:2. Korišćeni lekovi: Salofak, Orvagil, Budesonide. Trenutna Th: Imuran 2x50 mg, sideral forte 1x1, folnak 1x1

jagodicabobica
Posts: 2
Joined: 06 Apr 2012, 22:43

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by jagodicabobica » 19 Apr 2012, 12:27

Hvala vam puno na odgovorima.Uyela sam vise iz znatizelje i pila sam par dana dok nisam primetila da se brzo rastvara.Moj ulcerozni kolitis je od rektruma do srednjeg dela pa taj lek mislim da nije za mene.Vec 6 godina imam ulcerozni kolitis do sada nikad nisam pricala sa nikim ko ima slicnu bolest

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: koji je bolji lek salofalk ili pentas

Post by Skipper » 19 Apr 2012, 16:17

jagodicabobica wrote:Uzela sam vise iz znatizelje i pila sam par dana dok nisam primetila da se brzo rastvara.Moj ulcerozni kolitis je od rektruma do srednjeg dela pa taj lek mislim da nije za mene.
Nemoj da te zavara to što se "Pentasa" tablete brzo rastvaraju, jer kao što sam već napisao, svaka tableta sadrži veliki broj mikrogranula u kojima se nalazi mesalazin (aktivna supstanca koja deluje na bolest). Rastvara se samo nosač (kontejner) tih mikrogranula, koji uopšte nije bitan (npr. to ti je kao da si uzela neki lek u kapsuli, a sama kapsula je obična želatinska masa iz koje se oslobadja sam lek!)

Ove gastrorezistentne mikrogranule, unutar "Pentasa" tableta, se NE RASTVARAJU sve dok ne stignu do kraja tankog i početka debelog creva, tako da najjače deluju upravo u debelom crevu! Proizvodjač ih zbog toga i preporučuje za tretman održavanja mirne faze lakšeg i srednje teškog oblika Ulceroznog kolitisa!

Vidi u prilogu zakačeno upustvo za upotrebu, u pdf formatu. Ako ti je potreban prevod, rado ću ti prevesti važne delove teksta:

"INDICATIONS AND USAGE: PENTASA is indicated for the induction of remission and for the treatment of patients with mildly to moderately active ulcerative colitis."

S obzirom da je kod tebe UC lokalizovan u nižim partijama levog dela debelog creva (descedensa, sigme i rektuma), možda bi, uz tablete, najefikasnije delovala kombinacija sa supozitorijama i klizmama, jer se tako lek direktno 'unosi' na mesta koja su obolela od Ulceroznog kolitisa.

Dakle, makar bilo i iz puke znatiželje, ništa nisi pogrešila što si uzela lek "Pentasa", ali ako ti je tvoj gastroenterolog preporučio "Salofalk", te ako ti taj lek više prija, ti nastavi da njega koristiš, čim budeš u prilici da ga nabaviš! Važno je da nikakva šteta nije učinjena! :)

Za više informacija, ovo ti je zvanični web site: http://www.pentasaus.com/
Attachments
Pentasa_USA_ENG.pdf
Upustvo za upotrebu leka!
(78.29 KiB) Downloaded 680 times
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Post Reply