Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
MC Peca
Posts: 4
Joined: 06 Sep 2011, 21:03

Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by MC Peca » 15 Feb 2012, 15:46

Usled duzeg perioda (gotovo 3 meseca) boravka po bolnicama, vise operacija, fistule na sigmi, opstrukcije creva, visemesecnog kucnog oporavka, smanjenih i zdravijih (mada cescih) porcija, nikako da povratim tezinu. Izgubio sam 15 kg i vec 15 meseci ne mrdam ni gram! Sigurno svi ovde mucimo iste muke, pomaze li nesto?

Pozdrav svima!

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by Philthy McNasty » 17 Feb 2012, 19:38

Kod aktivnog Crohn-a je tesko vratiti tezinu jer je absorpcija sastojaka iz hrane veoma smanjena pa bih ti ja preporucio da se vise okrenes samoj dijeti u smislu da uklonis uzrok bolesti a ne da po bilo koju cenu vracas tezinu a ista se moze vratiti sto vecim konzumiranjem ugljenih hidrata koji u ovom slucaju prave vise stete nego koristi (brasno, rafinisani seceri, itd...).

Pored izgubljenih oko 5 kg od kada su mi se javili prvi simptomi bolesti i bio na istoj tezini godinama, dodatno sam izgubio jos mozda 2-3kg od kako sam na SCD dijeti zadnih 8,5 meseci jer sam drasticno smanjio unos ugljenih hidrata ali se u isto vreme stanje drastivno popravilo, kao sto sam vise puta naglasio, bolest se poptuno povukla.

Pitanje je sta ti je prioitet, po svaku cenu vratiti tezinu ili ozdravljenje/remisija.
Kron je proslost .....

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by Gile » 20 Feb 2012, 02:11

+1 za savet.

Kad se sredi stanje, krenuce i kilaza da ide polako na gore. Ne znam koliko si trenutno u stanju, ali bilo kakav vid fizicke aktivnosti je majka apetita.

Pozdrav i brz oporavak ti zelim!

MC Peca
Posts: 4
Joined: 06 Sep 2011, 21:03

Re: Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by MC Peca » 20 Feb 2012, 20:54

Zahvalan na odgovoru,MC Nasty. Kako sam razumeo,drzanje prave proteinske dijete je najbitnije za dugu remisiju. Sa apetitom nikad nisam imao problema, naprotiv, zbog preterivanja sa slatkisima sam isprovocirao opstrukciju creva. Pretpostavljam da je SCD dijeta bazirana na proteinskoj hrani, da je iskljucen hleb, testa sa kvascem, seceri, sveze povrce i slicno.
Negde sam procitao da je kakao (kao i crna cokolada) pozeljan kod Krona, pa je to bio jedini slatkis (izuzev voca) koji sam konzumirao, a skoro sam na forumu nasao dijetu koja zabranjuje kakao i namirnice u kojima ga ima?

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by Philthy McNasty » 21 Feb 2012, 18:53

Sve vrste zitarica su strogo zabranjene, kao i rafinisani seceri, mada se ne sme preterivati ni sa fruktozom (vocnim secerima) . U prvih 5-6 meseci sam drzao unos ugljenih hidrata na minimum, mozda ne vise od 50-60 g dnevno sto je izuzetno mala kolicina, primera radi, jedna suva smokva sadrzi oko 20g U/H, prosecna banana oko 10-12g kao i kasicica meda, postavio sam negde na forumu link sa listom namirnica i kolicinom U/H po jedinici mase.

Sveze povrce nije pozeljno u samom pocetku dok se ne formira stolica, posle toga naravno vrlo pozeljno, lista (ne)dozvoljenih namirnica je takodje na linku u temi o SCD dijeti. Procitaj sve pazljivo sam tamo postavio.

Cokolada nije dozvoljena, voce u manjim kolicinama jeste, ja ga licno nisam mnogo konzumirao jer mi nije odgovaralo u pocetku.

Kao sto sam ranije naglasio, ova pravila su generalna i naravno da ima odstupanja od osobe do osobe, najbolje je da osluskujes svoj organizam i vidis sta ti odgovara, znaci posle bazicne dijete dodajes pojedine namirnice polako jednu po jednu na svakih par dana da bi saznao sta ti odgovara.
Takodje, za brzi oporavak potrebno je u samom pocetku uraditi i detoksifikaciju i posle toga krenuti sa probioticima, procesljaj ranije postove u delu ALternativa.
Kron je proslost .....

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Kako povratiti tezinu nakon akutne faze Kronove bolesti?

Post by GrooYa » 17 Mar 2012, 02:42

Mislim da je ishrana dosta individualan faktor, osim par izuzetaka, koji svima ne prijaju. Ja sam posle vise godina gubljenja kilaze zbog Krona i nesto malo vise od 35 izgubljenih kilograma, posle terapije, povratio kilazu, ako ne malo i prevaziosao onu koju sam imao pre bolesti (ako se ne varam imao sam oko 83, pao na nepunih 50, a sada imam 85-87). Secere svih vrsta satirem, dosta mesa i proteina uopste, ali ne jedem ljuto, ne pijem nista jace od vina i uopsteno gledam da cuvam creva :)
naravno o povratku kilaze nije bilo govora tik nakon akutne faze. godinu i nesto je trajao proces vracanja, ali samo strpljivo, disciplinovano i bez stresa. tokom akutne faze, dok imas bilo kakve simptome, jednostavno zaboravi na kilazu i radi na tome da prestanu - terapija, ishrana i sve sto ti doktor kaze ;)

Post Reply