ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
stoja.kocic
Posts: 1
Joined: 24 Jun 2011, 12:28

ulcerozni kolitis

Post by stoja.kocic » 24 Jun 2011, 12:37

Molim vas da mi odgovorite koliko je stolica normalno imati u toku 24 sata kod ulceroznog kolitisa.
Moj suprug je prije 2 mjeseca saznao da ima ovu bolest, bio u bolnici 40 dana i sad se ne osjeća baš dobro- zbog iscrpljenosti a ima u toku noći po 3 i u toku dana 2-3 stolice. Da li je to notmalno?
Hvala !

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 24 Jun 2011, 13:42

Pomerio sam temu ovde, mislim da će je više ljudi videti.

6 stolica dnevno spada u povećan broj stolica ali nije baš alarmantno, verujem da ima ljudi sa preko 10. Da li je po izlasku iz bolnice situacja bila normalna? Šta je od terapije dobio i kako je reagovao u tih 40 dana u bolnici na terapiju. Takođe, ovde na forumu možete naći dijetu koja se primenjuje kod obolelih i treba je se držati naročito u periodu aktivnosti bolesti, kao kod vašeg supruga. Kasnije, kad se uspostavi duže mirovanje bolesti treba prelaziti na jaču hranu i pratiti šta škodi.

Pozdrav i srećno u borbi sa ovom bolešću. Pošto ste novi trebaće vam dosta strpljenja i informacija. Ovde na forumu ćete naći dosta korisnih saveta oko ishrane i terapija.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Re: ulcerozni kolitis

Post by gocilija » 27 Jun 2011, 18:30

Zanima me da li je neko od vas koji bolujete od Uk i krona imao probleme u toku bolesti sa kandidom i kako ste to resili?

Ivan
Posts: 8
Joined: 12 Apr 2011, 16:48
Location: Nis

Re: ulcerozni kolitis

Post by Ivan » 27 Jun 2011, 19:27

@gocilija
Zdravo. Meni je postavljena dijagnoza UK 2003. godine, i to dok sam bio hospitalizovan na infektivnoj klinici - upravo zato sto su lekari sumnjali na kandidu. Izgleda da su simptomi poremecaja broja kolonija kandide i UKa ili Khrona slicne, te je otud potrebno uraditi kolonoskopiju da bi se zaista utvrdilo da li u crevima ima upalnih procesa, ili se radi o bakterijama koje su se prenamnozile.

U jednom bakterioloskom nalazu jeste utvrdjeno postojanje kandide (koje svako ima, samo je pitanje broja - odnosno da li ih ima previse ili ne) ali je vec sledeci ovakav nalaz bio uredan - sve to dok sam bio u bolnici sa razmakom od recimo 20ak dana. U medjuvremenu je uradjena i kolonoskopija, te je postavljena konacna dijagnoza i terapija, s kojima sam otpusten iz bolnice.

Pozdrav i nadam se da ce ti nesto od ovog mog iskustva i priucenog znanja pomoci. AKo imas jos neko pitanje, slobodno.

Ivan

Ivan
Posts: 8
Joined: 12 Apr 2011, 16:48
Location: Nis

Re: ulcerozni kolitis

Post by Ivan » 27 Jun 2011, 20:04

@stoja.kocic
Broj stolica dnevno, kao i to da li su formirane, koje su boje, koja je kolicina u pitanju, da li se radi o laznom nagonu i gasovima ili zaista o defekaciji, zavisi naravno od toga u kojoj fazi se bolest nalazi.

Reci cu ti da sam ja do pre dva i po meseca imao i po 10 stolica dnevno, pa i vise ako uracunam i lazne nagone i sl, i dnevnih i nocnih - bez pravila. Jednino sam ustanovio da bi mi se nekim periodima tokom dana, stanje relativno stabilizovalo, izmedju 11 30h i 16 30h. Dok sam pre 10 15 dana izlazio iz akutne faze, taj broj se smanjio na 6 dnevno, recimo 3 nocne i 3 dnevne, a sada je na 1-2 dnevne. Znaci samo polako i strpljivo, dok fiziologija ne udje u redovan bioritam.

To da je tvoj suprug iscrpljen, je razumljivo posle 40 dana u bolnici i akutne faze UK. Verovatno je smrsao, a takodje su mu verovatno poremeceni i elektroliti (soli i sl). Ja sam u poslednjoj akutnoj fazi iz koje upravo izlazim, smrsao 10 kilograma (sa 72kg na 62kg, na visinu od 180cm) i bio sam jako iscrpljen, ali kad sam nakon stroge dijete, kao sto je Gile ispravno preporucio, krenuo da jedem jacu hranu (jos uvek dijetalnu, ali ukusniju, npr. pilav umesto barenog pirinca i mesa iz supe, krompir pire umesto barenog krompira, pa jos sa barenim ili na teflonu pecenim belim pilecim mesom uz to, krenuo da koristim med sa propolisom ili semenom koprive (zbog nesto losije krvne slike)), logicno je da sam poceo bolje da se osecam. I nije mi prvi put, vec treci ovakvog intenziteta, tako da znam da se telo moze dovesti u red - i funkcionalno i estetski, ali je najbitnije da se ne klone duhom.

Pozdrav za tebe i supruga i srecno i strpljivo s oporavkom.

Ivan

gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Re: ulcerozni kolitis

Post by gocilija » 27 Jun 2011, 23:25

@ Ivan
Hvala lepo Ivane na svemu. Mogu samo da kazem da si imao srecu da dodjes do dijagnoze i terapije sto je priznaces najvaznije kad vec stvari krenu kako su krenule. Naravno da si mi pomogao. Jos jednom sam naravno dosla do zakljucka koliko su kod mene lekari postupili povrsno!
Puno pozdrava!

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 28 Jun 2011, 07:49

Ja sam čak na pojedinim sajtovima nalazio tekstove da treba potpuno odmarati stomak, tj što manje unositi hranu u prvoj nedelji akutnog UC-a pa onda, kao što je Ivan rekao baš polako uvoditi hranu. Takođe, pojedini začini i sastojci mogu povoljno uticati na bolest, ja sam koristio riblje ulje i kurkumu. Ne mogu reći da mi je to rešilo problem ali svaka sitnica koja pomogne dobro dođe.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
twister76
Posts: 4
Joined: 18 Sep 2011, 22:17
Location: Niš

Re: ulcerozni kolitis

Post by twister76 » 19 Sep 2011, 00:17

Pozdrav iz Niša
Imam 35 godina i od pre 3-4 meseca bolujem od UK.Probleme sa stomakom imam od pre jedno 3-4 god(proliv non stop 5-6puta dnevno i to uvek posle jela ili kafe)Tad sam bio kod lekara i dao mi je da odradim analize(stolice) u higijenskom.Nalaz bio candida 10 kolonija!!!Tadašnji moj lekar kaže ništa strašno-dijeta i tako to.Posle toga naj verovatnije od non stop sedenja na wc šolji(a i kamiona jer sam vozač)dobijem spoljašnje hemoroide,barem sam tako mislio .Odem na pregled kod neke mlade doktorke ona kaže neki tromboziran hemoroid i da je napravila mali rez da iscuri krv i da je sada sve ok.Bilo mi je dobro sve do prošle godine maja meseca dok nisu počeli neki drugi problemi.
Počeo sam da imam bolove na levoj strani stomaka,gasovi i ona ranica(taj tromboziran hemoroid počeo da gnoji non stop).Nadjem dobrog gastrologa u Nišu,čovek mi napiše isto za stolicu i još da uradim rektoskopiju-a ja muž nisam mogao da izdržim i doktorka prekinula pregled(pacijent ne saradjuje).Na izveštaju piše hemoroidi i fistula(gde je kaži bio taj tromb.hemoroid).Doktor mi prepiše lekove a meni isto i posle mesec dana!!!Na njegovo insistiranje direktor gastrologije u Nišu mi uradi i kolonoskopiju celog debelog creva i čovek kaže sve super.Nema ništa,sem hemoroida i ništa se ne brini.Dijagnoza mog lekara bila nervozno crevo(iritabile colon)pio rudakol,erce flora,phlebodia,mast za fistulu i ponekad tabletica za živce,jer se malo više nerviram.Prošli bolovi u stomaku i gasovi,jedino hemoroidi po malo zezali al ništa strašno.Posle par kontrola kod lekara samo sam nastavio da pijem phlebodiu 1x dnevno zbog hemoroida.I tako do maja ove godine kad počeo nekakao lagano da mršavim,bolovi u stomaku i pomalo sveža krv na stolici.Naravno uzmem lekove na svoju ruku,al ništa bolje ni posle mesec dana.Odem opet na gastro ispričam sve kako i šta i on odma na prvu "rektoskopija da se radi al nema zezanja".Namužim se odem i uradim kad na izveštaj piše K51? i hemoroidi unutrašnji, uzeti nalazi za biopsiju.Dok mi nisu stigli rezultati sa biopsije pio sam Salofalk500 3x1,Salofalk supozitorije 2x1,Folnak 5mg 2x1 i Phlebodia 600mg 5dana 3x1(posle toga 1x1).Posle par dana mi je bilo malo bolje.Stolica dobra-nema krvi,hemoroidi se opet povukli jedino ostaje taj bol u levom delu!
Pre 15 dana mi stigli nalazi sa biopsije:
COLITIS CHRONIKA NON SPECIFICA
ACTIVA(+),ATYPICA GRADUS I
Gastrolog kaze nije opasno al mora de se povede malo vise računa i prepisao mi novu terapiju:
salofalk 3x750mg
folnak 2x1
colospa retard 2x1
bifiform 2x0.5
i krajem godine kolonoskopiju opet,mada planiram da odradim ranije zbog ovih tupih bolova na levoj strani.
Ako sam preterao sa pisanjem IZVINJAVAM SE

Sandra
Posts: 18
Joined: 21 Dec 2011, 23:07

Re: ulcerozni kolitis

Post by Sandra » 24 Dec 2011, 20:57

Cao svima.Nedavno sma utvrdila da imam hronicni UC. :o Imala sam tecne stolice, obilna krvarenja i ceste gasove. Na osnovu hitne anoskopije i PH nalaza utvrdjen mi je UC. Tek kasnije sam odradila kolonoskopiju.Dok sam lezala u bolnici pila sam Orvagil 3x400mg 16-17 dana, Omeprol 2x1 za zeludac, Salazopirin 500mg 3x2, cepici 5 ASA 1 uvece,Folnak 2x1 i Probiotik.Naravno imam manjak gvozdja tj. anemicna sam i folna kiselina je bila dosta ispod normale. Stolica mi se brzo formira i postala je rekla bih idealna, jednom dnevno. I tako sve do kolonoskopije.Kolonoskopija mi je pokazala da je upala zahvatila nekih 40cm u sigmoidnom kolonu,a koliko sma razumela upala se dobro povukla.Medjutim, meni posle kolonoskopije stolica postaje kasata i mislila sma da ce to trajati 2-3 dana..ali ne...7 dana od kolonoskopije meni je i dalje stolica gusto kasasta,cak se desilo da imam i tri kasaste u jednom danu. To me je dodatno zabrinulo.Prestala sma da pijem Orvagil, a sve ostalo pijem i dalje, plus jos treba da pocnem tablete za gvodzdje Ferrum 2x1, ali cekam da mi se stolica ponovo formira. Da li je moguce da kolonoskopija i pijenje tih sredstava za ciscenje, kao sto je Fortrans, poremete stolicu cak 7 dana??? Jel neko imao slicno iskustvo??? :cry:

hombre
Posts: 18
Joined: 31 Oct 2011, 22:40

Re: ulcerozni kolitis

Post by hombre » 24 Dec 2011, 22:32

Ja sam imao pogorsanje nakon koloonoskopije i jos ga imam ,ali nemam resenje.Sto se tice ferum leka probaj da ga ne koristis dok imas vise stolica ili probaj sa tothemom.pozz

Post Reply