nus pojave

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
sandra67
Posts: 1
Joined: 19 Dec 2011, 13:00

nus pojave

Post by sandra67 » 19 Dec 2011, 14:07

Pozdravljam sve clanove !Pridruzila sam se udruzenju skoro, i radujem se sto cu imati prilike da podelim sa vama brojne nedoumice.Inace zivim u Republici Srpskoj gde nemamo nikakvo udruzenje i vrlo malo ima komunikacije medju obolelima.
Ja bolujem od Uc 15 god , ali do ovog ljeta bolest je bila u relativno mirnoj fasi,kada sam dozivla onu strasnu ,, erupciju ,, i bila u bolnici 44 dana. Jako se sporo oporavljam <, uz imuran, pentazu ,budosan ,bolest se smiruje i sada sam dosta dobro<Izgubila sam 10.5kg i to je taj najsporiji proces vracanja u normalu ( sa 55 na 45 kg ) :? Ono sto mi je trenutni problem je intenzivno opadnje kose! Ocajna sam... prije 15 dana sam bila na kontroli , nalaz krvi skoro pa savrseni< i dr. mi je tom prilikom rekla da nije od imurana niti budosana , nego verovatno od preteranog gubitka tezine , imuniteta i sl.
Molim vas da mi se javi neko sa slicnim iskustvom.
hvala unaprijed

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: nus pojave

Post by Skipper » 19 Dec 2011, 19:16

Sandra, dobrodošla na naš Forum!

Verujem da ti je, pored svih problema sa dugogodišnjim bolovanjem od UC-a, pojačano opadanje kose, još dodatno zagorčalo život!

Slične probleme sam imao dva puta u mojoj mučnoj 20-godišnjoj 'istoriji' Crohn-ove bolesti. Prošle godine sam uzimao "Imuran" i osetio pojačano opadanje kose, koje je prestalo nakon prekida terapije, zbog pojave akutnog pankreatitisa. Kosa se, do sada prilično dobro oporavila.

Pre 10 godina, imao sam veoma opasnu aktivaciju bolesti, sa gubitkom telesne mase od nekih 20 kg za svega 2 i po meseca (zamisli čoveka od 181 cm visine, sa 55 kg!) Naravno, završio sam na operacionom stolu (po drugi put), a nakon toga su počeli problema sa opadanjem kose. Lekari su mi tada rekli da je upravo problem u naglom gubljenju težine (slaboj malsorpciji vitamina, minerala i ostalih hranjivih materija.) U to vreme sam imao dugu kosu, tako da me je sve ovo još više nerviralo. Kosa se obnovila nakon uzimanja kapsula "Nutrival-a" i utrljavanja, tada preskupe, 5% solucije "Minoxidil-a" ("Rogaine"), u trajanju od godinu dana.

Jedino što mogu da ti savetujem, pored posete nekom dobrom specijalisti-kutologu (dermatologu koji se posebno bavi problemima u vezi sa kosom), jeste da počneš sa pojačanim unošenjem B vitamina i cinka (sve ove sastojke imaš u domaćem "Nutrival Plus" preparatu, koji ne bi trebalo da je skup!)

Vidim da je firma "La Roche-Posay" proizvela nove preparate protiv opadanja kose, ali nemam nikakvo praktično iskustvo sa tim proizvodima. Za više informacija vidi na: http://www.laroche-posay.com/products/t ... -ct80.aspx

Srećno i sve najbolje! Pozdrav.
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: nus pojave

Post by Igor77 » 20 Dec 2011, 09:15

Skipper rulez! :|
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: nus pojave

Post by janim08 » 20 Dec 2011, 19:46

I agree. Let' s call him Mr. know-all!

Golub
Posts: 20
Joined: 11 Aug 2011, 20:02

Re: nus pojave

Post by Golub » 21 Dec 2011, 01:08

.
nebitno, moli moderatora da obriše ovaj post

Post Reply