Iskustva sa relapsom

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 08 Jan 2020, 18:42

Poštovanje, ja sam nov član foruma. Zovem se Aleksandar, imam 33 godine, pre 2 godine sam imao neke prolive i bolove u stomaku u trajanju od 2 meseca, nakon toga sam bio kod gastroenterologa, uradio kolonoskopiju, nalaz kolonoskopije je bio ibd neklasifikovanog tipa, upala desnog kolona i jedna ulceracija, doktor je rekao da je sve to ok, da ne koristim nikakve lekove i ja više nisam išao na kontrole. Od tada na svakih 4-5 meseci, čim imam par dana stresa na poslu dobijem proliv u trajanju od 4-5 dana po 4-5 puta dnevno i imam bol u predelu slepog creva. Uzmem koji probiotik i to prođe. Mene sad zanima na osnovu toga što sam par puta davao i onaj kalprotektin i neke igg tako nešto analize, samo prvu put kada sam davao kalprotektin bio 321, ostalo svaki sledeći put bilo u redu. Imam li ja Kronovu bolest ili ne. Značilo bi mi vaše iskustvo sa tim relapsima, jer meni pre deluje da ja od stresa dobijem proliv ili možda kao sada od pečenja, sarme,
rena, nego da je proliv zbog bolesti. Hvala Aleksandar Simić.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 17 Jan 2020, 13:20

Čim ti je nalaz IBD tu nešto postoji. Da li ti je radio isečak? Crohn se uglavnom javlja kod slepog creva, na završetku tankog creva. Ja bih ti predložio da uradiš kontrolnu kolonoskopiju i vidiš stanje, ipak je prošlo 2 godine.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 18 Jan 2020, 07:53

Rađen je isečak tada, po patologu nema hroničnih promena, dole napisao dijagnoza nejasna, potrebno praćenje... Nego mene više muče gasovi uveče pred spavanje nego taj proliv na par meseci po par dana. Skoro sam (pre 8 meseci) nalaze davao, neka dva panca i asca i bili su oba normalna, gastroenterolog mi rekao da čim su p-asca, anca (nemoj me držati za reč da se oba baš tako zovu zaboravio sam) u redu, kao i kalprotektin manje od 12, gvožde (20) i krva slika 170 nemam razloga za brigu, tako mi rekao gastroenterolog... E sad, ja razmišljam dal' postoji neka druga bolest zbog koje imam noću gasove baš mi se čuju creva glasno i tu povremeno nervozu u stomaku...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 18 Jan 2020, 15:51

Klostridija, al moraš.dati uzorak.ne stariji od 2h
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 19 Jan 2020, 04:45

Davao sam i to tada kad sam imao prve prolive pre 2 godine pred kolonoskopiju, dificile a i b sam dao i neki još treći za sve ostale parazite i duvao nešto za neku bakteriju u kiselini što živi. Sve moguće testove koji postoje sam tada davao, od crp do stolice na sve vrste bakterija i parazita, sve bilo ok i negativno sem kalprotektina koji bio po njima blago povišen, a normalno do 50 bilo čini mi se a meni 321... Zato nisam ništa više preduzimao, kad je sve ok sem tog jednog nalaza, kad ni patolog ne može da potvrdi bolest... Moram videti ovih dana da odem malo na pregled, kolonoskopiju bih izbegao, bolelo me prošli put, kad nisam umro na onom stolu. A skupo i tada, verujem i sada da se radi privatno u anesteziji.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 21 Jan 2020, 16:07

Oko 20k je pod anestezijom. Ja nisam žalio pare :(
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 24 Jan 2020, 06:31

Bio sam juče privatno kod gastroenterologa, prethodno uradio nalaze KKS, CRP i kalprotektina, gvožđa i fibrinogena kako mi je i rekao, i nalazi su sledeći: Krvna slika 171 CRP 4.1, Kalprotektin 24,7, gvožđe 14 i fibrinogen 3,8. Po njemu pošto su mi svi nalazi ok, on tu ne bi ništa dirao, pipkao mi malo stomak i dao samo da pijem probiotik neki skupi i to je sve. Kaže ako hoću mogu da uradim novu kolonoskopiju i magnernu tankog creva, to košta oko 500 evra zajedno sa sve isečkom debelog creva to mi je rekao da ne žurim, ali da planiram. Uopšte nisam zadovoljan pregledom koji sam platio 3.000 dinara plus sve nalaze što sam dao još 4.000... Pre 4 dana mi stao neki proliv a kao kalprotektin koji je po njegovim rečima najbitniji samo 24,7... Ne znam...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 25 Jan 2020, 20:27

Nema šta da budeš zadovoljan ili ne, realno ti je rekao. To može biti mirn faza ili si jednostavno imao neki virus ili si pojeo nešto što ti baš ne odgovara. Mr možda i nje.toliko bitna, spremi ti pare za kolono pa uradi to. Ba osnovu toga odluči o MR.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Aleksandar87
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2020, 18:31

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Aleksandar87 » 25 Jan 2020, 22:48

Imam samo još jedno pitanje. Nisam doktora smeo pitati, ja skoro svako veče popijem 2-3 nekad i 4 piva... Da li je neko pitao, šta doktori kažu za pivo i te bolesti creva? Kolonoskopiju svakako ću uraditi u narednih mesec dana... Sad posle 2 godine ne može opet pokazati kao prošli put što su napisali da nema hroničnih promena ali ima upale.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Iskustva sa relapsom

Post by Igor77 » 28 Jan 2020, 18:46

Pivo je njgore. Kvasci nama inače smetaju a + naša piva su puna aditiva. Ja isto volim ali sam mnogo srećniji sa vinom ili žestinom domćom 😎. Probaj 7 dana da pauziraš pa ćeš videti. Uzimaj probiotike da ti se flora oporavi i biće ti ok.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply