ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
irena3fun
Posts: 3
Joined: 19 Apr 2013, 13:38

Re: ulcerozni kolitis

Post by irena3fun » 28 Nov 2017, 10:38

Cao drustvo!
Za upalu zubnih desni sam koristila:
Curasept 212, 2x dnevno
Gingival gel 3x dnevno
Caj od zalfije, ispiranje sto vise puta dnevno (nacin pravljenja je na samoj kutiji)
Meni je ova kombinacija resila problem nakon par dana.
Pozdrav :D
Dijagnoza: Mb. Crohn. Koriscene terapije: 5-ASA, Budosan, Imuran, Salazopyrin, Asacol, Nolpaza, Pronizon, Orvagil, Pronizon, Metotreksat, Nolpaza, Orvagil, Folnak, Robenan. Nakon Frighmare-a bez terapije samo vitamincici. ;)

Tamara91
Posts: 15
Joined: 26 Feb 2017, 02:37

Re: ulcerozni kolitis

Post by Tamara91 » 28 Nov 2017, 14:12

Hvala vam. :) Meni desni sad krvare samo kod bivseg "dzepa".Stomatolog ga je ocistio prosle nedelje, izjavio da nije infekcija i nakon toga mi je pricao o skorbutu.Desni nisu otecene , mekane, crvene, ali su krenule da se povlace.Posavetovao me je da sa nekim popricam o ishrani.Ne znam da li znate nekog dobrog nutricionistu za nasu vrstu oboljenja? Uvela sam 250mg vit C dnevno, mazem Gingival i perem zube posle svakog obroka.Bol/iririranje je prestalo.Vise me brine to sto se izgleda ne hranim adekvatno. :/
Dg: Ulcerozni kolitis (dokazano 10.01.2017)
Th: Pentasa 1x 2mg
Koristi osmeh da promeniš svet, ne daj da svet promeni tvoj osmeh. :D

irena3fun
Posts: 3
Joined: 19 Apr 2013, 13:38

Re: ulcerozni kolitis

Post by irena3fun » 29 Nov 2017, 21:47

Jedino sam cula da je dobra Ana Grifin nutricionista (preskupa). Ljudi koji imaju maligna oboljenja idu kod nje. Za nase tegobe ne znam. Licno mislim da treba da budemo sami sebi nutricionisti, prateci nase promene tokom svakodnevne ishrane (u zavisnosti od trenutnog stanja creva). Bitne problematicne namirnice treba izbegavati. Pozz
Dijagnoza: Mb. Crohn. Koriscene terapije: 5-ASA, Budosan, Imuran, Salazopyrin, Asacol, Nolpaza, Pronizon, Orvagil, Pronizon, Metotreksat, Nolpaza, Orvagil, Folnak, Robenan. Nakon Frighmare-a bez terapije samo vitamincici. ;)

Rosa
Posts: 1
Joined: 14 May 2019, 14:18

Re: ulcerozni kolitis

Post by Rosa » 14 May 2019, 14:27

I'ma Sina koji I'ma 15 God I I'ma ulcerozni kolitis 1.8 meseci stalno krvarenje zanims me Dali je dijeta obavezna I na bioloskoj je pije pronizon 40 mg dugo vec cim mu skinu on krene da krvari inace svo ovo vreme su stolice sama krv trebao je na operaciju Al je odlozena sta da radimo I koju hranu jedu ljudi koji imaju tezi oblik ulceroznog kolitisa molim vas za pomoc

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 17 May 2019, 09:46

Postoje generalne smernice koje su date u brošuri http://ukuks.org/download-attachment/305 ali je uglavnom individualno. Lekovi bi trebalo da saniraju stanje. Ukoliko biološka ne daje rezultate treba probati drugu vrstu pa tako, dok se ne dođe do poboljšanja. Ishrana je jedan deo cele priče. Ukoliko je teži oblik, možete probati Nutridrink kao zamenu za obroke.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

violeta
Posts: 1
Joined: 24 May 2019, 12:11

Re: ulcerozni kolitis

Post by violeta » 24 May 2019, 12:26

Ivan wrote:@stoja.kocic
Broj stolica dnevno, kao i to da li su formirane, koje su boje, koja je kolicina u pitanju, da li se radi o laznom nagonu i gasovima ili zaista o defekaciji, zavisi naravno od toga u kojoj fazi se bolest nalazi.

Reci cu ti da sam ja do pre dva i po meseca imao i po 10 stolica dnevno, pa i vise ako uracunam i lazne nagone i sl, i dnevnih i nocnih - bez pravila. Jednino sam ustanovio da bi mi se nekim periodima tokom dana, stanje relativno stabilizovalo, izmedju 11 30h i 16 30h. Dok sam pre 10 15 dana izlazio iz akutne faze, taj broj se smanjio na 6 dnevno, recimo 3 nocne i 3 dnevne, a sada je na 1-2 dnevne. Znaci samo polako i strpljivo, dok fiziologija ne udje u redovan bioritam.

To da je tvoj suprug iscrpljen, je razumljivo posle 40 dana u bolnici i akutne faze UK. Verovatno je smrsao, a takodje su mu verovatno poremeceni i elektroliti (soli i sl). Ja sam u poslednjoj akutnoj fazi iz koje upravo izlazim, smrsao 10 kilograma (sa 72kg na 62kg, na visinu od 180cm) i bio sam jako iscrpljen, ali kad sam nakon stroge dijete, kao sto je Gile ispravno preporucio, krenuo da jedem jacu hranu (jos uvek dijetalnu, ali ukusniju, npr. pilav umesto barenog pirinca i mesa iz supe, krompir pire umesto barenog krompira, pa jos sa barenim ili na teflonu pecenim belim pilecim mesom uz to, krenuo da koristim med sa propolisom ili semenom koprive (zbog nesto losije krvne slike)), logicno je da sam poceo bolje da se osecam. I nije mi prvi put, vec treci ovakvog intenziteta, tako da znam da se telo moze dovesti u red - i funkcionalno i estetski, ali je najbitnije da se ne klone duhom.

Pozdrav za tebe i supruga i srecno i strpljivo s oporavkom.

Ivan
Ivane dobar dan ja sam se tek danas ubacila na ovaj forum,sin mi je dve godine bolesta od UK ,pije pentasu a sada mu je krvna slika losa,jetra naceta,on ima 22 godine,predlazu mu biolosko lecenje on nece ni da cuje. Procitala sam ya propolis da uzimate yato vam se i obracam,gde se kupuje i da li kozijom surutkom moze da se poboljsa stanje jetre.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 27 May 2019, 11:59

Violeta, ako mu predlažu onda je to sa razlogom. Treba da zna da ljudi sa biološkom terapijom, ako dobro odreaguju, žive normalno. Kad se oporavi i uđe u remisiju onda će i krvna slika biti ok. Produžavanjem upale crevo se oštećuje sve više i u jednom momentu može da dođe do hitne operacije. To svakako želite da izbegnete tako da vam preporučujem da ponovo razmislite. Takođe, u udruženju je mnogo zadovoljnih pacijentata biološkom terapijom pa možete i čuti njihova iskustva na FB ili preko Viber grupe.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

MirA
Posts: 2
Joined: 13 Apr 2019, 13:40

Re: ulcerozni kolitis

Post by MirA » 05 Jun 2019, 20:36

Pozdrav svima.
Pre dva meseca mi je dijagnostikovan hronični UK praćen čestim sindromom nervoznih creva (Colon irritabile).
Imala sam tecne stolice,obilna krvarenja preko 10 stolica dnevno i ceste gasove.Odradjena mi je hitna kolonoskopija gde je pokazano da su mi creva u velikim ranam,bukvalno su komadici padali.Doktor je rekao da bi sve za 15 dana kasnije vec bilo kasno. 55cm debelog creva mi je upaljeno,s'tim sto nije odradjena cela kolonoskopija jer su mi creva ispod levog rebra negde pod ostrim uglom pa nije mogla sonda da prodje.Receno mi je da ce za par meseci morati da ponove kolonoskopiju. Za sad se krv zaustavila,bolove imam ponekad,s'tim sto osecam neko vrenje non stop,nadutost i gasove. Citam vase postove i mnogo su mi pomogli kako mi doktori nisu objasnilo praktnicno ništa,sem da to je to ziveces sa tim do kraja zivota. Prakticno nista nisam znala sta dalje. Svakako ako imate neki savet otvorena sam da saslusam.
Hvala unapred
Dijagnoza:Colitis chronica gravis nonspecificae erosiva sine atypia
Trenutna terapija: 5ASA tbl 3x 1,5g, 5ASA supp. 2x1, Pronison tbl 40mg, Bulardi caps 1x1, Controloc tbl 2x20mg,Bromazepam tbl 3mg,Flebodia caps 1x1

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 12 Jun 2019, 08:30

Oporavak je pred tobom. Ne može sve da bude idealno tako brzo, treba da prođe 3-6 meseci dok se sve ne zaleči, ako ti je dobra terapija. Nadutost i problemi su prisutni kod svih, vremenom ćeš videti šta izaziva te pojave pa ćeš i pripaziti šta jedeš i biće sve ok. Umesto 5-asa, koji vidim koristiš možda će bolji efekat imati granule, Pentasa ili Salofalk. One idu do 4g dnevno. Naravno, konsultuj se sa dr, 5-asa se ne plaćaju dok na ove imaš neko učešće.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

MirA
Posts: 2
Joined: 13 Apr 2019, 13:40

Re: ulcerozni kolitis

Post by MirA » 15 Jun 2019, 12:28

Hvala puno Igore,pitacu dr za ovo. U svakom slucaju dosta mi je pomoglo svasta nesto sto sam procitala ovde kako bas nista nisam znala o ovome. Vidim i da imate okupljanja volela bih da dodje sledeci put kada bude.
Pozdrav
Dijagnoza:Colitis chronica gravis nonspecificae erosiva sine atypia
Trenutna terapija: 5ASA tbl 3x 1,5g, 5ASA supp. 2x1, Pronison tbl 40mg, Bulardi caps 1x1, Controloc tbl 2x20mg,Bromazepam tbl 3mg,Flebodia caps 1x1

Post Reply