Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Krilex
Posts: 26
Joined: 21 Feb 2016, 21:11
Location: Bratislava
Contact:

Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Krilex » 21 Feb 2018, 22:01

Dobro vece dobri ljudi. Bolujem od kronove bolesti vec 9 godina, I po prvi put mi se kron vraca na velika vrata. Danas sam odradio kolonoskopiju, stanje je vise manje dobro. Najvise se vidi par tackica upale u predelu terminalnog ileuma (isto kao i pre 9 god). Ostali delovi su uglavnom uredni bez promena. Nego, posto sam zadnjih 5-6 god bio bez terapije, tipa imuran, kortikosteroidi, pre god dana su mi poceli problemi, mali, zatim sve veci i veci. Vise manje sam bez bolova, normalno funkcionisem, jedino mi je problem sto ne mogu da se ugojim. I naravno, za god sam izgubio oko 10 kg. I danas posle kolonoskopije, doktorka mi je najpre predlozila imuran, (ja sam bio jos malo osamucen od anestezije, pa je nisam skapirao najbolje) potom je nesto spomenula mononukleozu, i kao ako bih zakacio mononukleozu u toku primanja imuranom, to bi mi moglo naneti ozbiljne komplikacije. I predlozila mi biolosku terapiju, koje nisam pristalica, jer relativno malo znam o njoj. Citao sam o humiri i Remicade, ali ne znam koliko dugo se koriste, itd.
Da napomenem da nisam u toliko losem stanju da idem ravno na biolosku terapiju, bez pokusaja sa kortiko i imuranom ? sta vi mislite ?
Znate li za neku vezanost imurana i mononukleoze?
Takodje ako neko zna koliko dugo se koriste bioloske terapije bio bih zahvalan za odgovor.
M.Crohn. nirypan, salazopirin, controloc, imuran (3 god) Zadnjih 6 godina bez terapije.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Igor77 » 21 Feb 2018, 22:11

Hajd da se ja javim kao sličan problem. I ja sam imao duge remisije, doduše sa terapijom mesalazinom. Posle 15 godina sam prešao na MTX pre svega što sam dugo vukao upalu, koja je kao kod tebe, bila blaga. Nisam skoro ništa imao tegoba osim malo lošiju krvnu sliku i povremenu malaksalost. Ipak sam sa doktorom rešio da krenem na MTX jer mesalazin više nije držao a imam i psorijazu pa da rešim obe boljke. Takođe, uzima jednom nedeljno, samo to, pa mi je lakše.
Ako nemaš neke izražene tegobe, ja bih tu išao na Budosan kortiko, 3 meseca i Salofalk ili Pentasa, 2.5 ili 3g. Pa vidiš za 6 meseci gde si. Nema žurbe, probaš. Ako je sve ok, obaviš kolono za 12 meseci pa proceniš gde si, kako je. Ako postoji rizik od stenoze na ileumu onda treba da probaš imuran. Ipak je dugo u upotrebi, poznate su nuspojave i ostaje ti biološka kao joker. :)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Krilex
Posts: 26
Joined: 21 Feb 2016, 21:11
Location: Bratislava
Contact:

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Krilex » 21 Feb 2018, 22:33

Lecim se u slovackoj, i razmisljaju se da mi daju imuran zbog tog rizika prema mononukleozi. medjutim, kad sam se razboleo, pre 9 god, Dr u Decjoj bolnici u novom sadu su mi dali imuran koji sam uzimao 3,5 god, bez reci o mononukleozi i tim komplikacijama. A posle sam evo bio bez terapije sve do sada. Danas sam dobio prednizon, sl nedelje imam MR tankog creva, i onda ide konacna terapija. Mada se nadam imuranu, jer ne zelim ravno na biolosku terapiju, dok nisam probao sve ostalo.
Jedino moja majka jadna googla trazi, posto joj ja sve ni ne kazem, manje zna, mirnije spava. Jedino te bioloske terapije, citao sam da kad razvijes imunitet prema jednom leku, prelazis na drugi, sto mi se bas i ne svidja. Radje bih opet imuran gurao 3-4 god, i onda opet 4-5 godina mira, ako bog da. Sad videcemo sledece srede kad odradim MR tankog creva. Uzdam se u svoje pregovaracke sposobnosti da nekako izbegnem biolosku terapiju.
M.Crohn. nirypan, salazopirin, controloc, imuran (3 god) Zadnjih 6 godina bez terapije.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Igor77 » 21 Feb 2018, 22:43

Pa ako su ti roknuli Pronizon onda nije "par tačkica". Čim ti snimaju i tanko hoće da se uvere da je sve ok. Ne znam za mononukleozu, loš imuni sistem može svašta da napadne. Biološka se sad daje zajedno sa imunosupresivima, tako da može i 10-15g da potraje. Onda se prelazi na drugi. Pošto su sad u opticaju 3-4 vrste biološke i još toliko na ispitivanju, to ti je 100g terapije. :) Jedino kad budeš planirao porodicu, treba da batališ...bar moje mišljenje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Krilex
Posts: 26
Joined: 21 Feb 2016, 21:11
Location: Bratislava
Contact:

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Krilex » 21 Feb 2018, 22:52

Pa pazi, ja sam se preselio u SK pre 2 god, i sad sam se poceo kontrolisati od januara mjeseca, i evo vec kraj februara i imam sve gotovo, jos 1 mart gastroskopija. Hoce da me snime od glave do pete jer sam im novi pacijent da znaju sa cime imaju posla. Takodje, sto se tice uslova i doktora, sestrica, ja sam odusevljen. Razlika nebo i zemlja izmedju ove klinike u bratislavi i Poliklinike u Novom sadu. Ali brt, ja se najvise boljim tih rakova i ostalog kao kontraindikacija uzimanja bioloske terapije. Ako se uzima 10-15 god, haha, onda hvala, ali ne hvala. A i imam vec godina, 26 :D tako da mogu da izguram jos jednu partiju sa imuranom i posle da planiram malog krileta, druge mi nema izgleda :)
M.Crohn. nirypan, salazopirin, controloc, imuran (3 god) Zadnjih 6 godina bez terapije.

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by SKORPIJA » 19 Sep 2018, 14:50

@KRILEX Pozdrav, cinjenica je da ja ima kolitis al evo mogo iskustva....četiri godine već ima ovo zlo od bolesti, probala sam sve i svašta da iskontrolišem upalu al nije islo, pronizon nije radio, imuran pijem već dvije godine, nisam sigurna da li to čudu išta radi al eto pijem ga i dalje...prosle godine u martu sam počela sam biološkom terapijom Entivia naravno dobila sam je preko studije, uporedo sam uzimala imuran 50mg i mesalazin 2x1, upala se počela smirivati posle mjesec i po dana, već na polovini sam se vratila normalnom zivotu, crijeva se smirila, mojoj sreći nije bilo kraja, dobila sam nekih 10 kog, al obzirom da sam mršavica odlicno mi je stajalo :D salu na stranu, godinu dana sam uzimala biološku, svaka dva mjeseca kontrola i intravenozno primanje lijeka, a svake dvije sedmice sam injekciju davala sama sabi u stomak, po završetku studije na kolonoskopiji nije bilo ni traga ni glasa od upale, kao što rekoh crijeva cista kao sunce, opet mojoj sreći nije bilo kraja....prije 10tak dana sam dobila informaciju da sam, po protokolu, završila sa studijom i da nisam imala niti jednu jedinu nus pojavu, ni od imurana ni od biološke (pored kontrola u okviru studije, privatno sam radila redovno nalaze jer sam htjela da imam papir "u rukama" i svaki put nalazi su bili savršeni). Prije uzimanja lijeka nisam uopšte razmišljala o nus pojavama jer mi je stanje bilo jako loše, hvala Bogu nije ih ni bilo....e sad dolazimo do jednog ružnog momenta, meni se bolest vratila nedavno tj. tačno 6 mjeseci nakon uzimanja zadnje doze biološke terapije, i toliko je agresivna da sam se raspametila, razočarala, ne znam šta više da radi ni čemu da se nadam... to mi se dešava sa svakom terapijom koju sam probala do sada, dok je uzimam dobro je čim prestanem opet na staro, izgleda da sam ja opet neki specifičan slučaj, al borba se nastavlja.......
Uzgred moj suprug ima kronovu bolest već 10-tak godina, prije 5-6 godina je primio Humiru, držala ga je do prosle godine, u tom periodu remisije nije ništa uzimao, opustio se, mislio da se više nikad neće vratiti, prestao da vodi računa i o ishrani i eto vratilo mu se :( godinu dana je čekao da opet dobije preko fonda, stanje mu je bilo jako loše, nalazi uzasni,(gvoždje 1, proteina skoro da nije ni imao) iz nemara doktora na tako loše stanje u organizmu su mu dali opet humiru, posle treće terapije došla je i tuberkuloza, puno desno plućno krilo vode, dva mjeseca je trbalo da se to uzme pod kontrolu, sada je opet dobro al je ruzno iskustvo ostalo, nova godina i božićni praznici porvedeni u bolnici al opet kazem nek se sve završilo, hvala Bogu nema nikakvih posledica, sve se povuklo.....
eto to su naša iskustva, svako reaguje razlicito, bitno je redovno raditi kontrole svega što postoji u organizmu...ako se odlučiš na biološku, traži od dr da ti poprave gvoždje, proteine, da ti kompletno stanje u oprganizmu bude što bolje, samim tim smanjuješ da te neko drugo zlo napadne.... sa srećom
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

Deni
Posts: 1
Joined: 01 Nov 2018, 16:46

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Deni » 01 Nov 2018, 16:51

Kron mi je potvrdjen pre 2 nedelje,pocela sam sa Budosanom i lekar hoce da mi uvede Imuran.Citala sam njegova nezeljena dejstva i jeza me hvata.E sad interesuje me da li se taj Imuran pije dozivotno ili dok se stanje ne dovede u remisiju?

Radema
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2018, 15:54

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Radema » 01 Nov 2018, 20:00

Dobrodosla,
Imuran je imunosupresiv, i pices ga verovatno dugo,ako ga budes dobro podnosila, dok god ti bude pomagao i budes u remisiji. Pocinje da deluje tek nakon 3.meseca. Ovo je ukratko
Deni wrote:Kron mi je potvrdjen pre 2 nedelje,pocela sam sa Budosanom i lekar hoce da mi uvede Imuran.Citala sam njegova nezeljena dejstva i jeza me hvata.E sad interesuje me da li se taj Imuran pije dozivotno ili dok se stanje ne dovede u remisiju?
. Pozz

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Igor77 » 04 Nov 2018, 19:13

Ne misli o losim efektima vec koje dobro moze da ti donese. Znam ljude koji ga piju 10+ godina i zive normalno. Ako se prekine, statistika kaze da 90% pacijenata oseti pogorsanje i moraju opet da ga koriste
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Cveletko
Posts: 3
Joined: 03 Nov 2018, 19:39

Re: Imuran ili bioloska terapija ? koje zlo izabrati?

Post by Cveletko » 23 Apr 2019, 17:48

Pozdrav svima. Ja sam krajem Oktobra 2018. dobio dijagnozu UC. Polovinu Nov proveo u bolnici, 3 meseca pronizona, 2*4tablete asacola(i dalje), 2*50mg imurana ujutru+1 uvece....Ispalo je da mi se UC razvijao godinama, a ovo je bio raspad sistema krajem Okt. Sve u svemu, terapija me sredila odlicno. Radio krvnu sliku prva dva, tri meseca na 7 pa na 15 dana i sve ok. Ali u poslednje dve nedelje imam neki osecaj kao.da se od imurana osecam nekako umorno i da imam neko "brujanje" u glavi i pistanje u usima. Pritisak sam merio... Gornji mi je u mesec dana bio jednom 150, uglavnom je 125-135, a donji oko 70-75, sa 50-55 otkucaja. Mada posto dosta radim, a i treniram, mozda je i od umora. Da li je neko imao ovakva iskustva? Takodje, planiram jos јedno dete, pa zena i ja radimo na tome.....a vidim da se ne preporucuje da se radi na tome dok si na imuranu....dok mi neki lekari kazu da je tako, drugi kazu da nije tako....pa cu biti zahvalan za iskustva....poz

Post Reply