ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: ulcerozni kolitis

Post by SKORPIJA » 25 Feb 2017, 11:52

Ljudi trebam pomoć...Znam da nije pitanje baš za ovu temu al vidim da ste ovdje najaktivniji pa cu napraviti izuzeće...
Imam ponudu da udjem u studiju za procjenu djelotvornosti i sigurnosti lijeka (biološke terapije) VEDOLIZUMAB (Entyvio) za intravensku primjenu u poređenju sa lijekom ADALIMUMAB (Humira) za subjektivnu primjenu. Za Humiru sam čula, koristi se već duze vrijeme al za ovaj drugi nisam, moram do utorka odlučiti pristajem li ili ne. Kompanija Taked Development Centre Europe Ltd iz Londona je sponzor.
Obzirom da mi je bolest aktivna 100% i pored terapije: Imuran 150 mg, Pentasa 8tbl dnevno, Dycinon 3x1, Salofalk klizme :( nemam nekog izbora al bih opet da prikupim malo više informacija za taj lijek Entyvio pa bi mi značilo ako neko zna nešto o tome da napiše ovdje.
Biološku terapiju koja je u redovnoj primjeni, za koju me pripremaju od prošle godine, neću moći dobiti jer fond neće da uvode nove pacijente pretpostavljam iz finansijskih razloga :(
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 25 Feb 2017, 13:49

You tube?
Koliko vidim to je izuzetno skupa terapija.
Treba to ipak ti da odlučiš. Ne razumem najbolje engleski, možda si bolja od mene ili nađi prevodioca pa pregledaj You tube. Evo, počni odavde https://www.youtube.com/watch?v=mctXf41Sj7E
Srećno šta god da odlučiš.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Tamara91
Posts: 15
Joined: 26 Feb 2017, 02:37

Re: ulcerozni kolitis

Post by Tamara91 » 26 Feb 2017, 03:33

Cao svima. :D Zvanicno mi je dijagnostikovan UK pre dva meseca.Napad sam imala u novembu, ali su ga pripisali virusu.Posto sam primetila candidu na jeziku, mislila sam da ona pravi problem.Uradila sam test stolice koji je pokazao da je imam u velikom broju.Na moje insistiranje uradili su odredjene analize.Za to vreme sam zapocela antikandida dijetu zbog koje mi je bilo gore.Dodala sam lekove na prirodnoj bazi i izlecila je iz creva.Na jeziku nisam.Za to vreme mi se pojavila vidljiva krv u stolici, koju sam imala 7-10 puta dnevno.Nalazi su me uputili na Gastro,Gastroenterolog mi je dao dijetu za UK,antibiotike i probiotik.Sve se vratilo na to kako je bilo pre napada(vec deset god. sam imala kasastu stolicu).Cak sam i varala sa hranom, ali je broj stolica bio normalan i bez vidljive krvi.Na kolonoskopiji su otkrili da mi je "u svim delovima colona sluznica edematozna, hiperemicna, zbrisanog crtezja krvnih sudova sa brojnim ulceracijama, delimicno pokrivenih fibrinom".Patolog je napisao da uzorci verovatno odgovaraju aktivnom UK u pocetnoj fazi.Dobila sam da pijem 4x2 tabl. Pentase i probiotik.Vec posle par dana stolica se formirala.Nisam imala nikakve tegobe.Vecinom se drzim propisane dijete, ali ponekad varam :/ Ne mogu jos uvek da se resim candide sa korena jezika.Koristila sam Daktanol, ispirala soda bikarbonom i vodom, ali nece da nestane.Sad imam problem sto nekad nemam stolicu par dana, a uvek sam imala svakodnevno.Verovatno je opet nabujala u crevima.Uradila sam test kapi krvi koji je pokazao da je prisutna u krvi. Da li neko ima isti problem sa candidom? Isto tako recite mi da li se strogo pridrzavate dijete, ili proveravate sta vam odgovara?
Ne poznajem nikog sa ovim oboljenjem, tako da mi je bas drago sto sam nasla ovaj forum. :D Izvinite ako sam preterala sa objasnjavanjem. Pozdrav :D
Dg: Ulcerozni kolitis (dokazano 10.01.2017)
Th: Pentasa 1x 2mg
Koristi osmeh da promeniš svet, ne daj da svet promeni tvoj osmeh. :D

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 26 Feb 2017, 10:46

Da li da ti kažemo Dobrodošla? Premlada si, ali bar si u pravim rukama. Dobro je ovde na forumu, svašta ćeš saznati.
Tvoja borba protiv kandide će trajaati dugo. Rigorozna dijeta, nećeš je smeti hraniti određenim namirnicama i one će se pobuniti kao što ti se i desilo. Bilo ti je gore.
Na žalost, moraćeš ponovo na tu rigoroznu jer kandida ti uz kolitis može napraviti haos od života.
Gde živiš Tamara, odakle si?
Pošto ja znam jednu osobu tvojih godina koja je na toj "rigoroza" dijeti po savetu jednog stručnjaka i toj osobi jeste bolje, vidljivo se popravlja. :)
Pa ćemo i tebe "opraviti" :D
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Tamara91
Posts: 15
Joined: 26 Feb 2017, 02:37

Re: ulcerozni kolitis

Post by Tamara91 » 27 Feb 2017, 18:15

Bolje Vas nasla. :D Nije meni problem izgladnjivati je( i sebe), ali je problem sto tom ishranom iritiram kolitis. Te dve dijete se potiru. Ponovo sam pocela da pijem te lekove i uvela suplemente da bi podigla imunitet. Samo trebam da nadjem adekvatnu ishranu koja ce mi pomoci da se resim kandide, a da ne iritiram kolitis. Samo. :D Da li neko zna dobrog nutricionistu? Zivim u Pancevu. Odakle si ti Marice ? Pretpostavljam da si malo starija od mene , posto si rekla da sam premlada , ali nadam se da ti ne smeta sto ne persiram. :)
Dg: Ulcerozni kolitis (dokazano 10.01.2017)
Th: Pentasa 1x 2mg
Koristi osmeh da promeniš svet, ne daj da svet promeni tvoj osmeh. :D

Leopard
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2016, 21:04

Re: ulcerozni kolitis

Post by Leopard » 27 Feb 2017, 18:55

Sve što sam čitao o Kandidi dok sam imao problem sa njom me je navelo da isključim slatko, jedino slatko što sam jeo su banane, jabuke, povremeno med i diet(mislim da je ta) plazmu.. povremeno pio i sodu bikarbonu. Moja preporuka ti je da se pridržavaš dijete za kolitis..
Mb. Chron

bez terapije

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 27 Feb 2017, 19:58

Tamara,imam dva momka, jedan je 89-o, a drugi je 93-e, znači dođeš mi ko ćerkica :) Na žalost po meni sa ovom užasnom bolešću. Ja sam iz Zagreba, neke oluje me oduvale i "doduvale" do Bečeja. Pitala sam odakle si jer u Subotici je ta dr. ili tzv dr., ali evo moja snajkica se već mesecima pridržava te rigoroze, videh je neki dan, udebljalo se dete i zasijalo. Da, nisam računala i na kolitis i na tu dijetu da se možda ne poklapaju. Ali po snajkinoj ishrani ne bih rekla da je suprotna u odnosu na kolitis, ona ne sme ništa veštačko, ne sme ništa sa kvascem, ne sme slatko ni pod razno, ali je dobila neke recepte za neke kolačiće, ja im dođem u kuću, oni nude, ja vičem Bljak, Neću. Međutim, njeni nalazi su iz meseca u mesec sve bolji, a i vidi se na njoj.
Tamara, naravno da ne moraš da mi persiraš.
Mislim da je Leopard lepo objasnio, drž se dijete za kolitis, izbegavaj kvasna jela, pivo :D

E usput da se pohvalim Suvi-vrat...prebacila sam 5 miliona eritrocita, sedimentacija mi je na najnižoj crti. Ono muška krvna slika. Još da pustim bradu i brkove i zapevam ko Končita i eto vam pevaljke na forumu.
Nego, jel ima neko iz NS da je dobre volje da popije kafu ili sok na moj račun u sredu?
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Tamara91
Posts: 15
Joined: 26 Feb 2017, 02:37

Re: ulcerozni kolitis

Post by Tamara91 » 28 Feb 2017, 14:00

Leopolde tvoja ishrana je bila razumnija. :D Moja antikandida ishrana je bila rigorozna.Sastojala od blansiranog povrca, retko barenog i barenog, ili spremanog u svom soku mesa(svinja ne i iznutrice ne). Unosila sam jos i proso, integralni pirinac i neki posebni jogurt.Pravila posebne supice.Koristila sam kurkumu, kokosovo ulje, mslinovo ulje i dosta belog luka.Izbacila sam voce ,mesne preradjevine, kupovne namaze, psenicu, med i vestacke zasladjivace, krompir, sargarepu, kukuruz, pecurke i mahunarke. Nasla sam nekoliko recepata koje sam prilagodila i krenula da se hranim tako.Osecala sam se kao da imam vise energije sto je bilo cudno, jer se hrana nije dugo zadrzavala.Drzala sam je malo vise od dve nedelje.Posto mi se pojavila vidljiva krv, dr me je prebacila na posebnu ishranu za kolit i sve se smirilo uz antibiotike.Kad su mi potvrdili dijagnozu shvatila sam, da me nisu toksini nastali ubijanjem candide mucili, reagovala sam na hranu.Jela sam svez kupus stalno,bareni prokelj i kelj, blansiran karfiol, pitu od prosa i praziluka, paradaiz supu sa belim lukom itd.Srecom nisam duze drzala dijetu. :D Sada se drzim dijete preporucene za kolitis, ali ona fino hrani kandidu. :) Nadam se da ce lekovi koji pijem pomoci. Marice pivo nikad volela nisam, ali vino ne mogu da prezalim. Nadam se da ce se sluzokoza oporaviti, pa da cu moci ponekad da uzivam. :) Sta vi doruckujete? Meni taj obrok zadaje najvise muka. :/
Dg: Ulcerozni kolitis (dokazano 10.01.2017)
Th: Pentasa 1x 2mg
Koristi osmeh da promeniš svet, ne daj da svet promeni tvoj osmeh. :D

Leopard
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2016, 21:04

Re: ulcerozni kolitis

Post by Leopard » 28 Feb 2017, 17:11

Vlakna nisu preporučljiva pa ne bi trebalo preterivati sa povrćem, verovatno je to tebe iritiralo u toj ishrani..šta znam, ja jaja jedem više nego što je preporučljivo, pa njih doručkujem ili tunjevinu sa ella sirom, eventualno još neka salata uz to.
Mb. Chron

bez terapije

Tamara91
Posts: 15
Joined: 26 Feb 2017, 02:37

Re: ulcerozni kolitis

Post by Tamara91 » 02 Mar 2017, 08:22

Nadam se da izbacis zumance kad prekoracis unos. :) Kakva salata? Napravi pastetu, ako ti odg sastojci.Komad piletine(ili drugog mesa), sir, malo maslinovog ulja i bosiljak. :)
Dg: Ulcerozni kolitis (dokazano 10.01.2017)
Th: Pentasa 1x 2mg
Koristi osmeh da promeniš svet, ne daj da svet promeni tvoj osmeh. :D

Post Reply