ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 23 Feb 2017, 20:18

Salofalk klizma ti je ok i dovoljna ako sa njom izdržiš celu noć, što bi zadržavao do uveče? Ujutro to "ispljuni" :D Pokušaj da stabilizuješ stolicu da ti bude ako treba i 2-3 puta na dan, ali da ti ne bude to opterećenje. Pokušaj da imaš redovnu stolicu koliko je moguće, npr, jutarnju, sad ako te protera i kasnije u toku dana ne zadržavaj. To je opis naše bolesti. Bitno je da uz stolicu nemaš sluzi i krvi, da te ulcerozne ranice zacele i ne krvare. Tu sam ti i preporučila malo klizme kantariona jer on zaceljuje rane, a ulje je ulje, lakše će da ti klizne (bezbolno). Vidi, ako uveče stavljaš klizmu, možda bi mogao da kupiš kantrion supozitorije pa njih stavljaš ujutro nakon što odradiš ono gde i car ide peške.
Nemoj piti mleko, koristi prerađevine od mleka, jogurt probiotik, kiselo mleko, mlad sir.
Čim primetiš da ti neka hrana omekšava stolicu ili je smanji ili je otkloni sa jelovnika. Piši zapisnik, piši šta si jeo, kao si reagovao,npr ponedeljak pasulj...odlepio sam od gasova, utorak jeo sam ribu i bio sam ok. Sreda mlada prasetina pečena OK, četvrtak slanina...umro sam ;)
Za žute minute su pilule za lilule zakon! Traažiš uput za psihijatra, psihologa i dobiješ terapiju, recimo mi žene smo konstantno u nekom poremećaju i da nam nije antidepresiva sve bi vas muške pobile po kući, ono Oglas "koljem po kućama". Moj muž kaže za mene da sam ja uvek u nekom ms-u, predms, ms i poslems, a ako nije to onda me drma ili pubertet ili klimaks.
Ja iako sam dobro, psiha se navukla i pijem antidepresiv Flunisan, bensedine ne brojim, njih gutam ko bombone. Šalim se :) Ali da, pijem redovno i bensedin. Bromazepam je lakše podnosiv, ne uspavljuje, a nije loš ni Tranex.

Marica mrzi alkohol i u celom životu je miris alkohola osetila na dupetu kad joj puknu injekciju. Ili kao danas, vadila krv. A krv? Imala sam u krvi više eritrocita od svih zajedno u čekaonici!!!Krvna slika odlična. Osim što me i dalje zaebava vojvođanska ikebana, slanina i čvarci pa imam i dalje holesterol, a mučnina mi je kad pijem te tablete protiv toga.
Što se tiče ispijanja lekova verovatno postoji razlog zašto mora sat vremena pre jela, ali to ne znači da moraš tačno u minut nakon sat vremena jesti. Možeš i kasnije. Nisam nikad pila Acasol pa ne znam kako se pije.

Vidi, nemoj da se ljutiš kad mi nešto prokomentarišemo, a ne prija ti. Mi smo ti ovde svi domaći, Evo ja da mi nema Igora da zeza poludela bih na forumu, ali on nprosto ozdravi kad mene potkači :D :D :D

Pisću ja još, nego umori me Novi Sad, ljudi tamo ujedju, grizu, nervozni i užurbani, a ja Zlo i Naopako iz Bečeja i sve mi se može "natenane". Odoh da odmorim... :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 23 Feb 2017, 20:51

Hvala Marice na iscrpnom odogovoru, razmisljao sam bas danas ovo sto si predlozila sa hranom da belezim utiske... i da vidim oko ostalog da uvedem u razgovoru sa lekarom ovo sto si predlozila... Jutros sam imao meksu i nepravilno formiranu stolicu bez krvi, moja stolica je zadnja tri meseca trakasta i to mi rece hirurg na kolonoskopiji da je zbog upale tako formirana... videcemo za dalje, predhodno dan se nesto nervirao , isto popio mleko , jeo grasak :) izgleda da sam sve pogodio u isti dan mada ne znam mozda nesto od ovoga a mozda sve ne odgovara, uglavnom ljudi iznose misljenja da nista od ovih namernica ne odogovara. Nisam se ni jednog trenutka naljutio na bilo koji odgovor, samo mogu svima da se zahvalim na konstruktivnim predlozima... Naravno ako neko pije Asacol zamolio bi da odgovori ako zna oko pomenutog pitanja na predhodnoj strani . Jos jednom svima hvala.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 24 Feb 2017, 08:31

Ne moraŠ sve pitati lekara. Većinu pitanja mimo terapije će ignorisati jer je to stil života, a ne terapija, a stil života ti sad gradiš. Ne postoji brži put nego da samostalno istražuješ kako reaguješ na stres, hranu, fizičku aktivnost... Ne postoji neka generalna preporuka kako-šta već smo mi svi prošli kreiranje šablona ponašanja tako da nam bolest bude koliko-toliko mirna. To ne znači samo promene ishrane već i mentalne sklekove, da ojačaš i počneš da se menjaš, a da ne trpi stomak. Ja mogu da budem zahvalan ovoj bolesti jer me je potpuno okrenula u smislu otvorenosti, priče, upoznavanja... Hranu sam u manjoj meri korigovao dok još radim na mentalnim stvarima koje me iščaše i "okinu" stomak.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 24 Feb 2017, 12:51

Da Igore treba promeniti stil zivota, radim na tome, takodje vidim da si koristio Asacol, kakava su tvoja iskustva oko tajminga za uzimanje ovog ili nekog mozda slicnog leka, postavio sam pitanje za one koji su ga korisitili, ukratko da li je bolje piti lek na vreme, bez obzira sto mozda jedete posle 3/4 sata ili jnajbolje je uzimati lek sat vremena pre jela, odnosno ako ga pijem u 8h trebalo bi da jedem u 9h, nekada zbog okolnosti mogu da jedem u 12h pa da li je onda bolje pomeriti uzimanje leka u npr 11h i tako ga koristitit ili je bolje piti u odredjeno vreme bez obzira sto ce se hrana uzeti za par sati kasnije. Da li Igore koristis alkohol, pivo, vino, rakiju, licno nisam neko ko to previse voli, mada mi dodje povremeno da uzmem casu vina :) , da li tebi to smeta ili imas faze kad pijes i kada ne pijes alkohol.
Kakva su vasa iskustva po pitanu uzimanja slatke hrane, npr krem koji ima veliku koncentraciju secera, cokolada... U remisiji npr da li to jedete ili ste u potpunosti izbacili ovakvu vrstu hrane.

Leopard
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2016, 21:04

Re: ulcerozni kolitis

Post by Leopard » 24 Feb 2017, 13:45

Ja ti mogu reći za pentasu kako je ja uzimam. Nekad pre jela, nekad uz jelo, nekad odmah po jelu, ali ne gledam na sat, jer mislim da taj lek ne treba piti na satnicu. Što se tiče alkohola i slatkog lično konzumiram oba, ali od dijagnoze i početka terapije nisam više od godinu dana pio alkohol. A ni slatko nisam jeo jako dugo, sad u zadnje vreme sam se opet navukao pa ću ga izbaciti. Pivo mi ne smeta, rakija smeta, jeger ne smeta, viski smeta..U početku sam jeo samo lagano, bareno, 5 puta dnevno, i brzo se vratio sa 54 na 70kg. Kasnije sam išao i do 75kg, ali bez treniranja mišići opadnu i na 70kg sam opet.. Jako je važno ovo što je Igor rekao. Ja sam shvatio bolest kao poruku za promenu načina života, ishrane, pogleda na svet. Marica je negde napisala, možda i na ovoj temi, kako njen prijatelj ima Krona ili UC i kako ne pije terapiju. Taj čovek verovatno i ne lomi glavu šta ako mu se desi nešto sa crevom, da li ovaj lek deluje ovako ili onako,..
Mb. Chron

bez terapije

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 24 Feb 2017, 14:21

Leopard, taj čovek ima dijagnozu Kolitis, on ne zna ni koji, misli da je uc. Ne pije lekove uopšte, supruga mu kuva laganu hranu, čovek radi, psolovan je, uspešan, ne ide kod doktora, Kolitis mu miruje...
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 24 Feb 2017, 15:25

Mani Asacol nije nešto pomogao, svejedno je kako uzimaš. Ja ujutru uzimam lekove, na prazan stomak i uveče, pre spavanja, par sati posle večere, ili oko večere, ne opterećujem se time, ne bi ni ti trebalo. Ja alkohol konzumiram, samo mi pivo škodi, mada se nekad predam užitku pa bolujem par dana. Naravno, posle burne večeri ja uzimam probiotike i budem miran bar 5 dana, da se sve lepo konsoliduje. Čokoladu ponekad uzimam, dosta mi optereti stomak pa imam nadutost i mučenje po crevima.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 24 Feb 2017, 17:40

Hvala na odgovorima, ostalo je da se menja nacin zivota :) pa cemo videti.

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 24 Feb 2017, 17:45

Sladto, vidim da si pitao oko Asacola, na mene bolje deluje Pentasa. Pijem je po preporuci lekara uz jelo, rastopljenu u casi vode. Slatkise ne jedem, alkohol ne pijem, kafu takodje i drzim bolest pod kontrolom. Ovako izpisano izgleda jadno, ali sta da radimo. Volim cokoladu i rado je se secam :):):). Umesto slatkisa grickam heljidine plocice, orase, suve kajsije, ne smeta mi...
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 24 Feb 2017, 23:03

Ovo su meni prvi lekovi tako da za sada imam blazi oblik toga ne utice mi nesto na zivot ali bi da predupredim koliko se moze neko dalje pogorsanje , jedem uglavnom jos uvek sve, ima nekih namernica koje su mi od ranije smetale i koje nisam uzimao, to su jogurt, mleko, salame su znale povremeno da mi naprave problem ali ne uvek, pivo po malo i to samo po nekad, kafa redje da je pravila problem. Vise po navici od ranije ne jedem neke prozivode koji su me terali u wc i zato sam i pitao da li ima nesto sto posebno smeta. Krem, med, cokolada to mogu da pojedem bez problema za sada ali vidim da ovo sa cokoladama i nije preporucljivo, mada ako cemo iskreno to sve nije ni zdravo :) , kao ni gazirano.

Dina ovo sto si napisala sta ne konzumiras, da li mi mozes reci kako se to manifestovalo kod tebe ranije dok si uzimala. Da pojasnim napisala si da ne pijes kafu , pa recimo u toku dana ranije kad je popijes da li se to odrazi napr samo tog dana da cesce ides u wc , imas krvi u stolici... ili te to drzi duzi vremenski period. Cinim se od ranije da na neku hranu mene tog dana da kazem malo vise potera u wc ili sledeceg ali kad to prestanem da konzumiram to se smiri za dan, dva...

Post Reply