ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 20 Feb 2017, 03:36

Jos jedno me zanima, uzimam salofak klizme i stolica mi je do pre uzimanja bila meka, uz to pijem i asacol i probiotik. Posle jednog dana uzimanja stolica mi je tvrda pa me zanima u vezi klizmi da li one deluju u debelom crevu ako je ono puno i posto je tvda stolica da li one mogu da dospeju do 50 cm dubine posto mi dotle upala... Na kontrolu idem za dve nedelje pa da znam ove klizme da ne trosim ako nemaju ucinka zbog tvde i ispunjenog debelog creva, kod proliva to moze meni logicno da dospe pomesa se ... a ovako ne znam. Zna li neko , posto vidim da mnogi dugo imaju ovu bolest.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 20 Feb 2017, 09:51

Zid debelog creva sve apsorbuje, bez obzira na stolicu. Što je veća upala, ta apsorpcija opada jer je funkcija zida narušena. Klizme mogu da deluju do kraja sigme, 30-40cm ali to ne treba da te brine, jer upala može da se smiri iako lek ne deluje celom dužinom. Najbolje je klizme uzeti pre spavanja, i onda se u toku noći to rasporedi naviše, uz debelo crevo.
Lekovi se piju celog života jer su istraživanja pokazala da to znatno smanjuje broj relapsa bolesti. Doza i vrsta lekova se menjaju, možda ćeš ti piti minimalne doze održavanja ali ti ne bih preporučio da prestaneš.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 20 Feb 2017, 11:09

Lekovi se ne ukidaju. Piješ ih doživotno. Klizme i još poneki lekovi su povremeni, ali Acasol ćeš verovatno piti zauvek ili će ti prepisati Salofalk i piti ćeš ga u manjoj dozi nego kad ti je loše. Ali svaki dan, ceo život. Na žalost :(
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 20 Feb 2017, 16:27

Hvala vam prijatelji, ovo za klizme nov sam u ovome pa nisam razumeo, one imaju dejstvo do 30 / 40 cm od pocetka debelog creva ili do 30/40cm od kraja debelog creva gde se spaja sa tankim. Ako je npr nekom debelo crevo upaljeno celom duzinom po ovome klizme nemaju ucinak na citavo vec samo otprilike prva trecina creva ili 2/3 uzevsi da je ono oko 1,5 metara kod muskaraca.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 20 Feb 2017, 21:35

Kažeš da ti jedna klizma pomogla. Meni nisu ni tri pakovanja pomogla, a kolitis je celih 20 god bio na 20 cm creva. Individualno je. Ako piješ tablete, a stavljaš klizme ti na UC udaraš sa obe strane. Kako ti tableta pomogne ako si je progutao, a nije ni blizu debelog creva? Razloži se klizma, srećom, ti je zadržiš. Ja je stavim, vrištim, skačem od bolova celih pola minuta i "ispljunem". :) Planeta Mars to nije mogla da podnese.
A i tablete sam za sat vremena mogla da properem i vratim u bočicu, nisu se stizale razložiti.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

sladto
Posts: 22
Joined: 18 Feb 2017, 17:44

Re: ulcerozni kolitis

Post by sladto » 21 Feb 2017, 01:37

Marice , stvarno ne znam , a i ovo me je kod tebe zbunilo kazes da ti 20 godina bilo zahvaceno samo 20 cm i da se nije sirilo na ostatak creva, i ovo sa klizmama imala si bas muke... Ovo sto mi se stvorila cvrsta stolica ne bi znao kako da definisem iz onoga sto si ti napisala, mozda je to koincidencija da se meni to stisava pa se pogodilo sam poceo u tom trenutuku da pijem lekove, da li su oni uticali toliko ne znam ili bi u fazi ulaska u remisiju bez lekova bio, a bas se mozda pogodoilo da krenem i terapiju, jeo sam predhodnog dana uglavnom meso (slucajno ostalo viska od posete prijatelja pa rekoh da se ne ukvari :) ) , mozda je i to doprinelo tvrdoj stolici ... obicno ne konzumiram vece kolicine mesa, pretezno je umereno...

Leopard
Posts: 29
Joined: 11 Mar 2016, 21:04

Re: ulcerozni kolitis

Post by Leopard » 21 Feb 2017, 04:02

Druže mnogo ti razmišljaš, a previše razmišljanja može da umisli problem i gde ga nema.. Ono što je važno kod tebe je da lek ili klizma deluje. Potrudi se da koriguješ ishranu, i da ne preskačeš doručak, jer je to važan obrok za ceo sistem za varanje, i bilo bi ti super da imaš 4,5 manjih obroka dnevno.
Mada generalno i ja sam u početku imao gomilu raznih misli i pitanja, ali najvažnije je da te te misli ne uzrujavaju, jer dosta psiha može da utiče na pogoršanje (ili poboljšanje).
Mb. Chron

bez terapije

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 21 Feb 2017, 15:35

Dobro reče Leopard, mnogo ti razmišljaš. A može ti se. Mojih 20 cm je od početka moje bolesti do "kraja" moje bolesti ličilo na planetu Mars. Sve ulceracije su bile jedna na drugoj. Možda da se širilo prema "gore", prema 45 cm možda ne bi tu na prelazu od 20 cm PUKLO! Kad kažem puklo to znači da prvo pomisle da te boli jajnik, daju ti koktel injekciju protiv bolova, dva dana ležiš ni živ ni mrtav, dva dana te voze po grbavim putevima na urgentni, jedno veče pregled ultrazvukom ne pokazuje ništa, aj kući, drugo veče rentgen pokaže PUKO ČIR! Koji čir "leptejebo"???? Operišu te i ubace u sobu, dođe sestra, grubo te povuče nadole i počne da te radi. Radi oko stome. Nemaš pojma da imaš stomu. Ni A ni BE. Smrknuta, valjda stavljena tu po kazni, niko iz udruženja stomičara NIKO (u kliničkom centru je centar za stomu), niko da dođe da ti objasni, da te uteši, da kaže da nije kraj sveta...I ja ovde ko budala pišem sve lepo i pozitivno da te podignem, da ne gineš, nije ti zasad ništa, ne brini, Imaš kolitis, gle čuda, ušao si na sajt gde ga svi imaju. Ili imaju Krona, ne znam šta je gore jer Kron nisam imala.
I dalje imam kolitis UC. I dalje sam pod terapijom. Samo mi je malo lakše nego ostalima.
Ako tako mogu da kažem kao invalid sa 80% telesnog oštećenja.
Ne mudruj previše. Dok ti je dobro budi dobar i uživaj. Dok terapija tako dobro utiče na tebe budi srećan.
Ja sad vodim jedan lep miran život, nisam stizala da razmišljam o kolitisu niti s kim da pričam, nije bilo ni interneta niti bilo koga u okruženju s kim bih torokala o tome. Usput sam imala i dva klinca, mala klinca i kd sam želela da mrem doktor Orlović Milorad nije dao: Ne smeš Maro, kako će tvoja djeca bez tebe. Deca porasla, meni puče nakon svega crevo, stave mi stomu, jedan sin me ispoštovao, drugi me se stidi pa ti vidi. I to je život.
Živi i uživaj dok ti je dobro.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 21 Feb 2017, 15:38

Leopard wrote:Druže mnogo ti razmišljaš, a previše razmišljanja može da umisli problem i gde ga nema.. Ono što je važno kod tebe je da lek ili klizma deluje. Potrudi se da koriguješ ishranu, i da ne preskačeš doručak, jer je to važan obrok za ceo sistem za varanje, i bilo bi ti super da imaš 4,5 manjih obroka dnevno.
+1
metar vamo-tamo...svejedno je :)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 21 Feb 2017, 17:42

I jos nesto, ovi iskusniji sa kolitisom i kronom znaju, ali info za sladto i ostle koji nisu clanovi ali citaju forum, aspirin ne smete nikako piti! Ja nisam znala pa sam zavrsila sa upaljenim celim zavrsnim delom debelog creva, a dobila sam ga kao terapiju za pripremu za VTO...
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

Post Reply