ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 08 Mar 2013, 19:03

Vidi sa doktorom da sa 5-asa predjes na Salofalk, meni je bolje sanirao upalno stanje. Max doza je 4g. Posle, ako sve bude u redu mozes probati da se vratis na 5-asa. Participacija za Salofalk je 20% sto je oko 400din po kutiji od 50 komada.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

rutkam
Posts: 11
Joined: 29 Jan 2013, 17:36
Location: Kisac

Re: ulcerozni kolitis

Post by rutkam » 10 Mar 2013, 09:47

Igor77 wrote:Vidi sa doktorom da sa 5-asa predjes na Salofalk, meni je bolje sanirao upalno stanje. Max doza je 4g. Posle, ako sve bude u redu mozes probati da se vratis na 5-asa. Participacija za Salofalk je 20% sto je oko 400din po kutiji od 50 komada.
Pa upravo sam i poceo tj nastavio sa salofalkom, posto je neka nestasica 5-asa, jer se dobija na recept uz doplatu 50 din, a zasalofalk se doplacuje vise. No to je najmanje bitno kada si u ovakvom stanju, dao bih sve samo da me sto pre ovo prodje, jer prva upala mi nije bila ovako katastrofalna kao ovaj put...

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 11 Mar 2013, 18:21

Da li oni koji imaju problema kod UC imaju problem sa kiselinom u zelucu?Meni se povremeno javlja neznam da li je od lekova ili ishrana?Inace kada sam radila gastroskopiju otkrivema mi je kiselina mada je ja ranije nisam osecala.Da li moze biti posledica lekova Salozapirina?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 12 Mar 2013, 04:12

Loknice,

"Salazopyrin", kao i većina lekova, može da provocira želudac, ali prisustvo viška kiseline pre ukazuje na gastritične probleme (plus nervozu želuca) i/ili GERD (poremećaj u funkcionisanju želuca, kada deo kiseline, preko jednjaka, dolazi do usne šupljine - tzv. refluks, odnosno gorušica), nego na sporedne efekte ovog leka.

Nekada i hrana/piće može da izazove ovaj problem -- posebno, ako se preterano konzumira kafa i drugi kofeinski proizvodi i/ili rafinisani (beli/industrijski) šećer.

Da bi se sprečile komplikacije (pojava peptičnog ulkusa, odnosno čira i sl.), obično se u terapiju uključuje "Controloc" (ili "Gastroloc"), koji je inhibitor protonske pumpe i štiti sluzokožu želuca od kiseline i bakterije Heliobacter Pylori, koja može da izazove dodatne probleme.

Ulcerozni kolitis je isključivo prisutan u debelom crevu, tako da nema uticaja na želudac i kiselinu.

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 21 Mar 2013, 02:05

Skipper, na koji nacin (kojom metodom) moze da se otkrije da li i sta nije u redu sa tankim crevom? Naime, nedavno sam bila na dijagnostickom pregledu iz oblasti kvantne medicine (a i otvorila istoimenu temu, pre izvesnog vremena, u podforumu "Alternativa", na koju niko nije odgovorio :( ). Aparat je, izmedju ostalog, ukazao i na "neki" problem sa tankim crevom, mada je doktorka (daljom dijagnostikom) utvrdila da je uzrok netolerancija na mleko, mlecne proizvode i neke zitarice, pa to pravi taj "problem". Htela bih da proverim o cemu se radi (klasicnom medicinom), pa ako znas...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 21 Mar 2013, 08:44

Da se ubacim pre Skipper-a, ako smem :D
Već sam otvorio temu o enteroklizi. To je za sad, koliko sam upoznat najprecizniji pregled tankog creva, ako se izuzme kamera u kapsuli. Više o pregledu možeš naći ovde:
viewtopic.php?f=25&t=16
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 21 Mar 2013, 09:04

@Runja:

Sanja,

Igor ti je već dao precizan odgovor, tako da nemam šta da dodam! 8-)

Pozdrav,

Skipper

PS: Igore, slobodno se ti 'ubacuj' kad god možeš -- ovde je već veoma kasno, ali moj mali 'budilnik' od 3 meseca i 20 dana (znaš o kome pišem!) me tako lepo podigne iz kreveta, da posle moram da koristim Internet da bih se vratio u REM fazu! ;)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 21 Mar 2013, 14:10

Jao, Igore, uzas!!! Nema teoretske sanse da to podnesem! I za gastroskopiju sam rekla doktoru da ne dolazi u obzir da radim, pa - sta mi Bog da, a ovo mi deluje mnogo gore. Ne postoji neka druga metoda? Ili, barem, da se ova enterokliza moze raditi u anesteziji?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 21 Mar 2013, 18:36

Runja wrote:Jao, Igore, uzas!!! Nema teoretske sanse da to podnesem! I za gastroskopiju sam rekla doktoru da ne dolazi u obzir da radim, pa - sta mi Bog da, a ovo mi deluje mnogo gore. Ne postoji neka druga metoda? Ili, barem, da se ova enterokliza moze raditi u anesteziji?
Na zalost, za precizne rezultate mislim da ne postoji laksi nacin, čak je i ovo dosta grubo. Pregled ne boli pa ti anestezija ne znači ništa. Pod anestezijom bi samo postojala veća šansa od gušenja, bar mislim. Kad moraš nešto da uradiš onda se pomiriš sa tim i odeš. Meni je uvek priprema najgora, u ovom slučaju je ista kao za kolonoskopiju.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: ulcerozni kolitis

Post by Nemanja » 21 Mar 2013, 23:01

Treba da proveris tanko crevo?
Neka me ispravi Srdjan (kad ga beba probudi sledeci put)
Mislim da Pasazom creva mozes da otkrijes da li imas neka suzenja u crevima.
Izdisajni test na laktozu je pregled kojim utvrdjujes da li si ili nisi tolerantna na laktozu. (spomenula si to pa ako je potrebno...)
Ja sam radio taj test i naravno pao (smeta mi mleko) :mrgreen: ali bar nije bolelo, duvas u neke kese na sat vremena, par sati. Radio sam to u Konzilijumu pre godinu/dve,
I naravno svima omiljeni test - kolonoskopija, gde dodju sa kamerom (daljim putem [preko prece ...] ) do nekog dela tankog creva, verovatno onoliko koliko imaju produznog kabla :mrgreen:

Ubacujem ove glupe posalice da umanjim stresni deo te price koja pocinje fortransom.

Post Reply