ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 03 Dec 2012, 23:27

Ja fervex, a kad mi je bas jaka kijavica 1 ili 2 rinaseka, ne vise.Naravno, sve moguce cajeve, a pomazu i inhalacije.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 04 Dec 2012, 14:50

loknica wrote:da li mi mozete reci sta koristite kod prehlade i gripa od medikamenata?
Ništa. Poslednjih nekoliko godina se trudim da izbacim sve, pojačam C vitamin, limun, kivi, eventualno febricet za temperaturu i 99% svega prođe posle 4-5 dana. Mom organizmu treba 2 dana da identifikuje o čemu se radi i da počne sam da reaguje. Tih dva dana su dosta teški ali kad se jednom pregura duže ćeš ostati mirna. Ja sam prošle godine imao grip posle 4 godine pauze iako sam bio izložen svemu i svačemu. Antibiotike sam uzimao isto jednom u 4-5 godina. Moj savet je da se uzdržite od lekova prvih par dana pa onda procenite kakvo je stanje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 04 Dec 2012, 19:40

da li sme da se koristi limun u svezem stanju kod ul.kolitisa?

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 04 Dec 2012, 23:12

Meni je dr rekla da ne sme vitamin c kao ni limun, ali ja ponekad iscedim pola limuna sa medom.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 05 Dec 2012, 11:56

Meni limun ni malo ne smeta, bilo kao sok, u čaju ili čak i sirov. C vitamin u tabletama izbegavam, čini mi se da mi i stomak od tableta malo reaguje.
Doduše, ja nemam UC ali ipak imam onaj međuoblik bolesti tako da ne znam šta bih predložio, samo iznosim moje iskustvo. U svakom slučaju mislim da je bolje od Fervex-a i sl.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 16 Dec 2012, 21:46

Dobro vece svima .... dobro vece Skipper,
moram da se makar malo pohvalim da kod mene postoji mali pomak na bolje. Jeste to mali korak ali za mene velik. Koristila sam laneno ulje,laneneo seme,soda-bikarbonu...za dorucak sljive , smokve ,urme, laneneo seme, semenke bundeve, semenke suncokreta,razene,ovsene,jecmene pahuljice i glinu...naravno kod mene je upitanju opstipacija.Polako cu preci i na druge stvari.... koje ste mi Vi Skipper savetovali....Srecna sam i nadam se da ce mi biti jos bolje pogotovo posle kolonoskopije koju treba uskoro da uradim...

Pozdrav svima...

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 18 Dec 2012, 03:52

Mirjana,

Veoma mi je drago da su se problemi sa opstipacijom smanjili i da je sve polako 'krenulo' na bolje. Samo tako nastavite! :)

Meni je najveća satisfakcija, ukoliko nekome bar malo pomognem mojim savetima.

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

rutkam
Posts: 11
Joined: 29 Jan 2013, 17:36
Location: Kisac

Re: ulcerozni kolitis

Post by rutkam » 06 Mar 2013, 16:36

Evo ljudi da i ja podelim moju muku sa vama... posle svih ovih procitanih postova.
UC mi je dijagnostikovan krajem jula 2009, posle dugih proliva, na kraju i krvavih i cestih, koje sam ja mislio da ce proci uz neke dijete i cajeve, ali nisu. Uradjena mi je kolonoskopija i uzete su mi dve biopsije, koje su bile negativne. Bio sam smrsao i do 10 kg. No kada je krenula terapija Nyripan 8mg 3 ujutru, 5-asa 3x750mg, ciprocinal 500mg 2x1, orvagil 400mg 3x1, oligogal se 1x1, omeprol 20mg 1x1 i bromazepam 1,5mg 2x1 i probiotic... posle mesec dana ja sam poceo da funkcionisem sve normalnije. Izbacio sam kiselo, ljuto, jace zacinjenu hranu itd. Ali nisam to onda bas toliko ozbiljno shvatio, dok se ne opeces...
Povratilo mi se to krvarenje ponovo u martu sledece godine, kazu od stresiranja, a mogu priznati da se lako iznerviram, a i posao mi je takav, radim u fabrici kartonske ambalaze, pa te ponekad pritiskaju i presuvise...
Ovaj drugi napad UC nije dugo trajao i bilo je manje stolica sa prisustvom krvi, te mi je opet terapija bila malo pojacana i proslo je za dve nedelje... A od hrane, kada sam postigao reemisiju, sam jeo bukvalno sve, samo ne ljuto i jako kiselo. Ponekad sam imao proliv od mleka ili masnije supe ali i to je bilo prolazno... a terapija mi je bila samo 5-asa 3x750mg. Cak i kolonoskopija na dve godine od pocetka UC je bila uredna.
I tako je bilo do ove gedine do polovine januara, kada su mi krenuli ponovo prolivi, doduse ne krvavi ali su kasnije prelazili u takve. E sad da li je to zbog jake hrane, posto je bila sezona svinjskih klanja ili... Skoro da sam zavrsio u bolnici, koliko mi je bilo lose, mislim koliko sam poceo gubiti na tezini, mislim da mi je bilo gore nego pre 3,5 godine, uzas. Ali nalazi krvi su mi ok, i zato nisam ostao u bolnici nego sam poslat na kucno lecenje. Ali posle silne terapije, iste kao i prvi put, na sve to ja sam zaradio i kandidu (nadjena mi je u stolici) i sada mucim muku i sa UK i kandidom. Vise ne znam kako da se hranim, cak je stolica i pocela da mi se formira u pocetku ali kako se kandida razmnozila opet isto. Ishrana mi je bila dvopek, nemasne supe, pilece belo meso bez koze(kuvano), morska riba (kuvana), pecena kisela jabuka, banana, dosta cajeva, cak i caj za ublazavanje kandidijaze, a pio sam i lek Mycoseb protiv kandide, a stolica mi je bila sve tecnija, sto pise i na leku da razredjuje stolicu. Ne jedem nista masno, nista slatko, ali stolica nikako da krene da mi se formira, vise ne znam ni sta da jedem. Ima li neko neki predlog. Imam sutra zakazanu kolonoskopiju da vidimo sta se izdesavalo.
Ljudi cime da se hranim...? Sada sam smrsao i do 15kg

Jeste da sam opsirno izneo svoje iskustvo ali tako stoje stvari

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: ulcerozni kolitis

Post by Nemanja » 07 Mar 2013, 14:21

Vecina nas sa IBD-om ima problem sa ishranom, i razlicito reagujemo na razlicite namirnice. Odavno postoji inicijativa u udruzenju da napravimo neki "kuvar" sa predlozima za spremanje raznih jela ali nista ozbiljno nije napravljeno. Imas par predloga u delu foruma Alternativa pa SCD dijeta.

A najvise o ishrani sto mozes da procitas je brosura o ishrani za obolele od IBD.
Tamo imas savete sta treba jesti i kada je bolest aktivna i kada nije.
Hvataj link https://www.dropbox.com/s/1xh46kv4le6nz ... pa%20q.pdf

rutkam
Posts: 11
Joined: 29 Jan 2013, 17:36
Location: Kisac

Re: ulcerozni kolitis

Post by rutkam » 08 Mar 2013, 11:36

Hvala Nemanja, skinuo sam i odstampao komplet. Ima ovde stvarno dobrih stvari.
E da bio sam i na kolonoskopiji juce, katastrofa su mi nalazi, upala je toliko velika i zahvaceno je skoro celom duzinom debelo crevo. Tako da mi sada kao dijagnoza pise Pancolitis chr ulcerosa- aktivna faza. Uzeli su mi 7 biopsija a rezultati ce biti za dve nedelje. Sada mi je u terapiju pored 5-asa 3x1000mg dodao i supozitorije 2x500mg, a kortikosteroide nirypan 8mg mi je povecao na 3 ujutru i 2 u podne, probiotic forte 1 dnevno i folnu kiselinu(folnak tablete) 2x1, i bromazepam 1,5mg 2x1. A kandida koja me je cedila u zadnje vreme mi je sada negativna, verovatno je to bilo povecano kada sam koristio antibiotik, mada sam posle antibiotika uzimao Mycoseb protiv kandide i pio caj za ublazavanje kandidijaze. Ja se nadam da cu se polako, ali polako vracati na neku normalu. A Gastroenterologov komentar na ovu moju upalu, a i lekarske komisije(posto sam na bolovanju) je da je to iskljucivo od stresa, nervoze a posle poremetis komplet varenje i pocinju muke i sa hranom itd itd...

Post Reply