Gubitak na tezini

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Gubitak na tezini

Post by Runja » 07 Nov 2012, 16:34

Zanima me da li kilaza moze da se gubi i u remisiji, tj. u odsustvu simptoma?
Naime, ja vec par meseci konstantno gubim na tezini, malo po malo. U avgustu je kolonoskopija pokazala blago aktiviranje bolesti, ali od septembra sigurno nemam apsolutno nikakve simptome i dobro se osecam. Jedem kao i do sada, a smrsala sam vec 2 - 3 kg, postupno. Ako neko moze da mi odgovori sta se tu desava, please :?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Gubitak na tezini

Post by Skipper » 09 Nov 2012, 03:02

Sanja,

Kao što već znaš, gubitak telesne mase može da bude jedan od znakova aktivnosti bolesti, zbog loše resorpcije hrane, ali ne mora!

Dakle, ako nema drugih simptoma i bolest je u remisiji, a gubitak kilograma postepen i nije veliki , moguće je da uzroci mršavosti budu -- nedovoljan unos hranjivih materija, pojačana fizička aktivnost i/ili neke manje-više stresne situacije (nekada ćak i povremene epizode pojačane nervoze!)

To što si postepeno izgubila 2-3 kilograma najverovatnije nije ništa ozbiljno. Važno je da se mršavljenje ne nastavlja. Povremeno se izmeri na kućnoj vagi i ako nema značajnijeg odstupanja i drugih simptoma, nemoj da brineš -- bolest je sigurno u mirnoj fazi. Kad je bolest aktivna, onda se za par meseci izgubi mnogo više kilograma (u proseku 5 kg mesečno, a nekada i mnogo više!) Dobro je da to kod tebe nije slučaj!! :)

Kod nas, obolelih od Crohn-ove bolesti, ukoliko je odstranjen veći deo tankog creva, može da dodje do gubitka kilograma i u remisiji. Na žalost, kod takvih operisanih pacijenata se najčešće 'razvije' i sindrom 'skraćenih creva', tako da je pasaža (prolaz) hranjivih materija i neresorbovanih delova hrane ubrzan. Ovakva pojava je, naravno, nemoguća kod obolelih od ulceroznog kolitisa (izuzev, ukoliko se, u retkim slučajevima, radi o kombinaciji obe bolesti!)

Lično, moj rekord, pre 20+ godina, u vreme kada je bolest bila dijagnostikovana (dakle veoma aktivna!), je bio 55 kg, sa visinom od 181 cm! Imagine that! Napominjem da se radi o periodu, neposredno, pre moje prve operacije! Inače, u poslednjih nekoliko meseci, ove godine, sam izgubio više od 15 kg i prilično sam anoreksičan. Damn! Imam dobar apetit, ali hranim se skroz nepravilno, jer zbog obaveza i prirode mog posla, jedem jednom dnevno, što nikome ne savetujem da radi!

Poželjno bi bilo jesti, svakodnevno, tri raznovrsna glavna i dva sporedna obroka (užine) i to u približno isto vreme. Dakle, manje količine hrane, ali češće! :mrgreen:

Uskoro ću saznati da li je to posledica aktivacije bolesti ili nedovoljnog unosa hrane (iako jedem samo oo što je dobro i dozvoljeno)!? :roll: Ako budem imao sreće, te se nakon dijagnostičkih pretraga, utvrdi da je bolest i dalje u mirnoj fazi, potpuno ću promeniti sopstveni režim ishrane, jer ovde, na forumu, prišem o tome šta je ispravno i dobro da se radi, a lično se toga ne pridržavam! Completely crazy! :?

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: Gubitak na tezini

Post by loknica » 09 Nov 2012, 09:24

Posto vidim da radite, htela sam da pitam kako se hranite , koju vrstu hrane jedete dok ste na poslu, posto mi je problem jos uvek neradim a uskoro bi trebala da se vratim na posao pa mi je problem sta da unosim od hrane , da budem sita.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Gubitak na tezini

Post by Skipper » 09 Nov 2012, 11:20

@loknica:

U tome i jeste problem -- ne jedem ništa pre posla i u toku radnog vremena, već isključivo posle 18-19 h, kada se vratim kući, a često, ako sam na nekoj lokaciji van grada, prvi 'dnevni' obrok mi je posle 21-22 h. Faktički trpim bez hrane, u toku dana, jer mi creva refleksno reaguju, nakon što pojedem čak i najmanju količinu hrane i onda mi je potreban toalet (Crohn-ova bolest u divnoj sinergiji sa sindromom iritabilnih creva! Užas!) Živim u Americi i zbog prirode posla, koji obavljam, nisam u mogućnosti da, na radnom mestu, otvoreno govorim o mojim zdravstvenim tegobama, jer ta činjenica 'daje' veoma negativnu konotaciju u mojoj radnoj sredini. Prakično bih vrlo brzo ostao bez posla, ukoliko bi ekipa, sa kojom radim, saznala da imam Crohn-ovu bolest, iako se radi o veoma obrazovanim saradnicima, koji dobro znaju da autoimune bolesti nisu zarazne. Ces't la vie! :cry:

Moja ishrana se uglavnom sastoji od raznih laganih supa i čorbica, barenog i pečenog mesa (najviše belog pilećeg/ćurećeg mesa i svih vrsta morske ribe i drugih morskih plodova) i barenog povrća, a umesto hleba/peciva, uzimam neku vrstu dvopeka ili tost. Jedem tvrdo kuvana jaja i to samo belance. Od voća, uzimam isključivo dobro sazrele banane i pečene jabuke, a slatkiše sam izbacio iz jelovnika (iako, nekada nisam mogao da zamislim život bez čokolade ili sladoleda), tako da, možda par puta godišnje, pojedem neki kolač, komadić torte i/ili parče pite od jabuka/višanja (1-2). Mleko ne podnosim, a nisam ni ljubitelj drugih mlečnih proizvoda sem nekih vrsta sireva, ali vrlo retko ih kupujem. Ne pijem ništa sem flaširane negazirane vode, a ponekada uzmem čaj (black/green tea i sl.) Ne konzumiram alkoholna pića i nisam nikada bio pušač (nikada nisam imao potrebu da uzmem cigaretu ili duvan generalno!)

Nisam baš najbolji sagovornik za pitanja u vezi sa ishranom. Bolji odgovor će dati neko ko baš ima ulcerozni kolitis i redovno se hrani. Sorry! :(

Pokušavam da totalno predjem na SCD dijetu, o kojoj je dosta pisano na ovom forumu.

Ako se setim još nečega, poslaću novu poruku.

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: Gubitak na tezini

Post by loknica » 09 Nov 2012, 12:05

ne mogu da verujem da ljudi na takvu vrstu bolesti gledaju tako.Interesuje me posto zivis tamo sigurno si probao razne vrste lecenja, kako tamo gledaju na tu bolest?Ima li nekih istrazivanja, tipa iylecenja, pomaka u iylecenju bolesti?A sto se tice tvoje ishrane, tj.ne jedes nista do uvece, kako iydrzavas ceo dan ?Izvini koliko vec bolujes od Crona?

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Gubitak na tezini

Post by Nemanja » 09 Nov 2012, 12:11

Mislim da postoje odgovori na vecinu tvojih pitanja u drugim postovima. Pretpostavljam da ima mnogo da se cita ali u cilju lakseg nalazenja odgovora, mozda je bolje da se manje ponavljamo i da pratimo temu na kojoj pisemo. Naravno nije stvar da mora sve da je max precizno ali bar da ima smisla.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Gubitak na tezini

Post by Skipper » 10 Nov 2012, 08:18

Nemanja,

Potpuno si u pravu da je, do sada, dosta toga već napisano, u raznim ranijim postovima i da nema razloga ponavljati istu priču na više mesta (podforuma i tema)!

Uzgred, radi onih članova, koji još nisu uočili šta sve može da se uradi na našem forumu, napominjem da postoji i mogućnost da se vrši "pretraga" poruka/postova, na osnovu ključnih reči. U gornjem desnom delu ekrana, iznad datuma i vremena, nalaze se ikonica za pretragu! ;)


@loknica:

Samo kratko, s obzirom da se radi o pitanju u vezi sa ovom temom, mogu da 'kažem' da se verovatno svako od nas navikne na gladovanje, ako nema nekog drugog izbora ili ako je to neophodno iz bilo kog razloga! Tako sam se i ja 'adaptirao' na pomenuti režim ishrane, koji nipošto nije poželjan! Zato i tražim način da prevazidjem tu situaciju i počnem nekako, uz pomoć dodatnih preparata, da se pravilno hranim. Na ostala pitanja, koja izlaze van okvira ove teme, poslaću ti odgovore u privatnoj poruci (PP), čim nadjem malo više vremena! :)

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Gubitak na tezini

Post by Runja » 10 Nov 2012, 15:30

Skipper, hvala na odgovoru :*. Sve sto si naveo kao moguci razlog - kod mene je prisutno, a sto se tice nervoze - to mi je srednje ime :D

Post Reply