Pomoć oko ishrane

Sve što nam pored terapija i lekova pomaže da se svakog dana osećamo bolje. Mesto za diskusije vezane za ishranu, fizičke aktivnosti i zdrav način življenja...
Tanja
Posts: 8
Joined: 02 Jun 2011, 13:25

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Tanja » 23 Feb 2012, 23:45

Zdravo svima,
Imamo jedno pitanje. Da li nekom smetaju kokice i ima li kakvih problema posle njihovog jele? Da li su nam uopste dozvoljene? Ja sam se nesto navadila sa cimerkom svako vece, i vec 3 dana imam jake grceve i vise(normalnih) stolica dnevno, pa ne znam da li je od toga :) Inace primam remicade i dobro sam, prosla kolonoskopija je idealna...... Ae ako neko moze pomoci:))

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Jelka » 16 Mar 2012, 10:31

Runja wrote: Pojava bolesti česta je kod bivših pušača. Prestanak pušenja može uzrokovati redukciju zaštitne sluznice kolona. Kada se ovo dogodi, bakterije koje prirodno nastanjuju unutrašnjost debelog crijeva mogu napasti crijevo i uzrokovati reakciju imunološkog sustava. Iz nepoznatih razloga ovo uzrokuje oštećenja sluznice (ulceracije) na jednom ili više mjesta. Ponovno uzimanje nikotina kroz nikotinske flastere ili pušenje može produžiti trajanje remisije iako su prednosti u odnosu na ostale rizike koje ovo donosi upitne.

Da lupim recku i ja :!: pusila 15 godina, prestala pre godinu ipo..i evo ga Kron!

User avatar
Лепосава
Posts: 27
Joined: 03 Sep 2011, 22:21

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Лепосава » 27 Mar 2012, 23:42

Мали допринос за ЖИВОТ СЛУЗОКОЖЕ:

Znate li kako samo jedna cigareta utiče na vaš organizam?

Ukoliko smatrate da to što ponekad - tokom stresnog dana na poslu, pri izlasku sa društvom - zapalite koju cigaretu u suštini i ne predstavlja tako neki veliki problem, pročitajte sledeći tekst i razmislite još jednom.

Prosečna cigareta do kraja dogori za otprilike pet minuta. Uzmite u obzir da čak i za ovako kratko vreme vi unesete preko četiri hiljade hemikalija koje mogu da naprave pravu pravcatu pustoš u vašem telu.

Pogledajte u kojoj meri izloženost duvanskom dimu može uticati na vaše zdravlje.

0-10 sekundi

U trenutku kada povučete prvi dim, on prolazeći kroz usta za sobom ostavlja smeđkastu prevlaku na vašim zubima. Otrovni gasovi kao što su formadehid i amonijak smesta stavljaju imuni sistem u stanje najviše pripravnosti, izazivajući mnogobrojne upalne procese.

Jednom kada uđe u vaš dušnik, dim cigarete nakratko usporava rad trepljastih ćelija, sićušnih čistača kojima je posao da uklanjaju sluz i nepoželjne čestice – napadače vašeg respiratornog sistema. Paralelno sa tim, vazduhom nošen nikotin, prodirući kroz milion sićušnih kapilara smeštenih u vašim plućima, ulazi u krvotok.

Nakon što nikotin stigne do nabubrežnih žlezda, gde se aktivira lučenje adrenalina koji podiže krvni pritisak i broj srčanih otkucaja, vaše telo oseća iznenadnu navalu energije. Srčani mišić počinje da gubi sposobnost da se u potpunosti raširi i opusti između dva otkucaja, čime se umnogome povećava mogućnost da doživite moždani udar.

Istovremeno, ugljenik monoksid (toksična supstanca koja se nalazi u izduvnim gasovima koje ispušta automobil) kreće da se vezuje za ćelije u krvi, čime se ograničava sposobnost sprovođenja kiseonika do vitalnih organa.

Kiseonik kroz krvotok prolazi moždanu barijeru gde određeni neuroni reaguju tako što oslobađaju bujicu dopamina, neurotransmitera koji podiže raspoloženje.

Nakon pet minuta

Kako se nivo dopamina vraća u normalu, vaše telo počinje da žudi za još jednim „podizanjem“, a vi sami toga čak ne morate ni da budete svesni. Ukoliko često počnete da ugađate svojoj potrebi “za još jednim dimom” vaš mozak će postati zavistan i upašćete u krizu svaki put kada budete pokušali da ostavite cigarete. Neki stručnjaci smatraju da nikotin izaziva jednaku zavisnost kao heroin.

Iako ste nakon gašenja cigarete prestali u sebe da unosite duvanski dim, čišćenje toksičnih supstanci iz vašeg organizma trajaće još narednih šest do osam sati.
Није ми ништа.

User avatar
ekvilibrijum
Posts: 16
Joined: 13 Jun 2011, 13:49
Location: Mali Zvornik

Re: Pomoć oko ishrane

Post by ekvilibrijum » 02 Apr 2012, 21:45

http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?y ... _id=596207

Другари, ову информацију сам добио данас. Просудите сами. :idea: :?

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Philthy McNasty » 02 Apr 2012, 22:13

Kada bi to bilo tacno onda bi amerikanci generalno bili najzdravija nacija na planeti, a znamo da to nikako nije ni bilzu istine. Stanje je na protiv katastrofalno!

Sa druge strane, IBD bolesti su nepoznanica u zemljama treceg sveta, a u vecini istih se ne trosi ni izblizu onoliko kalorija kao u zemljama prvog sveta.
Kron je proslost .....

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Zavisa » 12 Oct 2012, 08:51

Лепосава

nesto mi nije jasno kod ove tvoje analize. Interesuje me kako nikotin za samo 10 sekundi stigne do nadbubrezne zlezde, aktivira adrenalin, podigne krvni pritisak i broj srcanih otkucaja, zatim da srcani misic pocne da gubi sposobnost da se u potpunosti rasiri i opusti i na kraju da prodje mozdanu barijeru gde neuroni stignu da oslobode bujicu dopamina i jos da postanemo raspolozeni. Mislim da to bas ne ide tako, barem sto se tice tih 10 sekundi. Ako sam pogresno shvatio, slobodno me ispravi.


simke123

Naravno da duvan nema apsolutno nikakve povezanosti sa bilo kojom bolescu i ne postoji ni jedna zvanicna i proverena informacija o tome. Koliko god se nekome ovo ne bude svidelo, stvarnost je upravo takva. Pokusacu to objasniti na svoj nacin.

Na osnovu cega se doslo do zakljucka da je bas duvan uzrok nastanka raka kod pusaca?

S obzirom da u vecini slucajeva ljudi obole od raka u kasnim godinama (nakon 50-te) i da su aktivni pusaci u proseku oko 30 godina, postavlja se logicno pitanje: Da li je moguce da u tih 30 godina bas nista drugo nije uticalo na razvijanje raka osim duvana? Naravno da niko ne moze da odgovori na to pitanje niti ce ikada moci. Postoji milion faktora u tih 30 godina koji su mogli da budu uzrocnici nastanka raka.

Duvan se konzumira hiljadama godina pa se postavlja pitanje zasto se broj obolelih alarmantno povecao u poslednjih 30 godina. Da li to ima veze sa nacinom zivota, ishranom, razvijanjem industrije i tehnologija ili je to samo iskljucivo razlog duvana? Kako objasniti ogroman broj nepusaca koji su oboleli od raka pluca? Poslednja istrazivanja su pokazala sledece:

''Nedavno je otkriveno da je došlo do porasta broja nepušača sa dijagnozom karcinoma velikih ćelija pluća.
U izveštaju, predstavljenom 4. septembra ove godine na Godišnjem kongresu Evropskog društva za respiratorne bolesti u Beču, takođe se navodi da je došlo do porasta broja žena sa ovom dijagnozom.

Rezultati su pokazali porast broja žena i nepušača sa karcinomom pluća. 11,9 odsto slučajeva su činili nepušači, što predstavlja porast u odnosu na 7,9 odsto od pre 10 godina. 24,4 odsto pacijenata su bile žene, što je takođe porast u odnosu na 16 odsto 2000. godine. Među ženama pušačima ili bivšim pušačima došlo je do veoma malih promena u pogledu obolelih od karcinoma pluća – sa 64 odsto 2000. na 66 odsto 2010. godine. Ove brojke su smanjene među muškarcima, dok je broj muškaraca nepušača sa dijagnozom karcinoma pluća takođe porastao.''


Na osnovu ovoga se zakljucuje da i pusaci i nepusaci jednako obolevaju od raka i da sam duvan sa time nema nikakve veze. Ono sto povezuje pusace i nepusace je vreme u kojem zive, vreme u kojem je sve manje fizicke aktivnosti, kojem dominira televizija i internet, industrijska hrana puna aditivia, emulgatora, vestackih boja, aroma i ukusa, nervoza koja je prisutna 24 sata dnevno, tezak zivotni standard koji prouzrokuje tu nervozu, zagadjen vazduh od ekspanzije industrije, danas imamo preko milijardu vozila na drumovima sirom sveta pa to uporedite sa podatkom od pre 50 godina, razna henijska sredstva i preparati sa kojima zivimo 24 sata, preterana higijena sa kojom unistavamo pozitivne bakterije i da ne nabrajam dalje.

Znaci nacin zivota i ishrana su glavni uzrok sto danas ljudi masovno obolevaju od raka, a ne duvan koji ljudi konzumiraju hiljadama godina. Slazem se da ni duvan vise nije sto je nekada bio s obzirom da ga proizvodi industrija i da se svasta u njega dodaje, ali to je samo jedna od stvari u ovom koferu otrova koje danas konzumiramo.

Sto se tice duvana i Kronove bolesti ili UC, takodje ne postoje zvanicna istrazivanja na tu temu. Ove bolesti pogadjaju jednako i pusace i nepusace. Ovde je jedna zanimljiva stvar, a to je da ove bolesti uglavnom pogadjaju mladju populaciju, mlade ljude izmedju 20 i 30 godina (tada se pojavljuje) i kako objasniti tu cinjenicu i naci neku povezanost sa duvanom. S obzirom da medju mladima ima pusaca, oni imaju pusacki staz koji nije duzi od 5 godina. Kako to da njihovi roditelji nisu dobili Kron ili UC sa 30-35 godina pusackog staza?
Odgovor je vrlo jednostavan: jer nema povezanosti duvana sa ovim bolestima niti sa bilo kojim drugim.

Uzmimo jedno jednostavno poredjenje....

Koliko u svetu ima obolelih od Krona ili UC starosti izmedju 60 i 80 godina?
Koliko u svetu ima obolelih od Krona ili UC starosti izmedju 40 i 60 godina?
Koliko u svetu ima obolelih od Krona ili UC starosti izmedju 20 i 40 godina?

Da li to ima neke veze sa duvanom? Naravno da nema i na kraju sve se svodi na moderan nacin zivljenja gde smo liseni svih onih stvari koje su nasi preci imali.

Kada odete u prodavnicu pokusajte na rafovima na pronadjete samo JEDAN proizvod koji je potpuno prirodan i koji nije napravljen sa dodacima svih onih vestackih aditiva. Ja nisam pronasao ni jedan. Cak i ono povrce i voce nije 100% prirodno jer je prskano sa svim i svacim i ubrizgavano sa dodacima za brzi rast i veci plod. Da li ste se nekada zapitali na ovu temu?

Moja baba ceo zivot zivi na selu, odrasla je na kozjem mleku, ceo zivot se hranila svojom hranom (osim danas kada samo hleb kupuje), njene kokoske jedu ono sto nadju u dvoristu i dodatno ih hrani sa prekrupom od kukuruza (ne koncentratom) i ogromna je razlika izmedju njene pecene kokoske i one koju kupite u prodavnici u fensi ambalazi, pece na svinjskoj masti koju dobija od svojih svinja koje takodje na meniju nemaju koncentrat, kruske i jabuke su sve sa onim malim simpaticnim crvicima sto znaci da voce nije prskano, ima svoju veliku bastu u kojoj sadi svoje povrce od spostvenog semena i da ne nabrajam vise. Ono sto sam zeleo ovim da kazem je da mi je baba bila samo dva puta u zivotu kod doktora i to kada je radjala moju mamu i tetku. S obzirom da je vec moju mamu zahvatio moderan nacin zivota ona ima zdravstvenih problema i jednom prilikom kada smo bili kod babe upitala je moju mamu, koja je imala problema sa migrenom, kakav je osecaj kada te boli glava? Zaista da covek ne poveruje. Baba ima 80 godina i celo leto provodi na njivi na +40 stepeni okopavajuci kukuruz i kada dodje kuci covek ne moze da primeti ni trunku umora na njoj. Od tehnike ima samo televizor i gleda ga samo pred spavanje. Zasto je to tako?

Moj pokojni deda koji je umro od starosti je ceo zivot duvanio, po ceo dan pa niti je dobio rak pluca, niti Kron ili UC.

Jednostavno, ne mozete tvrditi da se neki covek razboleo zbog duvana nakon 30-35 godina konzumiranja istog. Narocito ne kada taj covek zivi ovim modernim nacinom zivota.

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Zavisa » 12 Oct 2012, 09:13

I samo jos jednu stvar da dodam. Uporedite ova dva radna dana razlicitih ljudi.

Grad

- Ustajanje u 7:00h
- Dorucak sa nogu: Korn fleks i razne pahuljice sa industrijskim mlekom u tetrapaku ili jedna jetrena pasteta (jetrena samo na ambalazi)
- Izlazak iz stana i ulazak u kola sa kojim odlazite na posao
- 8 sati sedenja u kancelariji ispred kompjutera sa pauzom za dorucak: Hot Dog sa kecapom ili majonezom, pekarska naduvana peciva, parce pizze, Big Mek ili Cizburger i sve to zalijete sa koka-kolom
- Izlazak i iz firme i sedanje u kola sa kojim se vracate kuci
- Rucak: Gotova supa sa gle cuda knedlama i sampinjonima nastalih iz praha, smrznuto pilence bledo i bez ukusa ili prosto narucite nesto iz pizzerije
- Leganje u krevet i gledanje televizije
- Ustajanje i sedanje za kompjuter i caskanje preko Fejsa
- Uvece odlazite u kadu i preliva te se sa svim onim divnim dodacima od bademovog mleka i cesticama dijamanata i bisera
- Sedate u kola i odlazite do grada
- Sedate u kafic i neumorno ispijate espreso i koka-kolu
- Ustajete iz stolice i sedate u kola i pravac kuci
- Kuci sedate za comp i do 2 ujutro blejite u tudja lica (FB)
- Kraj jednog kreativnog dana


Selo

- Ustajanje u 4 ujutro
- Nahranite stoku i zivinu, eventualno propalite pec ako je zima
- Popijete casicu domace rakije
- Za dorucak: Sve one bezvezne domace stvari poput domaceg kravljeg ili kozjeg sira, domacu prsutu, povrce iz baste i bunarske vode da se zalije ili eventualno domaceg crnog vina
- Odlazite na njivu i tamo ste ceo dan i radite, a na pauzi za uzinu opet sve one bezvezne domace stvari
- Dolazite kuci i do kraja dana radite po kuci, hranite stoku i zivinu, utovarate u cardak kukuruz, popravljate ogradu,okopavate bastu, secete drva i slicne seoske gluposti
- Vecerate po obicaju one glupe stvari
- Lezete u krevet najkasnije u 10 sati.
- Kraj jednog dosadnog seoskog dana.

Zavisa
Posts: 55
Joined: 13 Jul 2012, 06:54

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Zavisa » 12 Oct 2012, 10:13

Zaboravih da napisem, ja mojim komentarima nisam zeleo da kazem da bi trebali da konzumiramo duvan i da na taj nacin uticem na neciju odluku o tome, vec sam samo izneo svoje licno misljenje na tu temu. Jedino bih voleo da te famozne institucije koje se toliko ''bore'' protiv duvana da isto toliko povedu i borbu protiv svih ovih stvari koje sam naveo kao stetne a ticu se hrane. Razmislite samo sta sve sadrzi hrana za bebe. Sva ta ''borba'' protiv duvana je jedna velika farsa koju sprovode sve drzave na ovom svetu. Pa ako je duvan toliko stetan i kada se zna da ima isti efekat zavisnosti kao i heroin, zasto onda ne zabrane proizvodnju i prodaju duvana? Zasto? Pa zato sto se ni jedna drzava, ni jedna Vlada nece odreci ogromne kolicine novca koja se uliva u budzete od akciza i poreza. Zasto Srbija ne zabrani proizvodnju i prodaju duvana ako znamo da se radi o jednoj vrsti opasnih po zivot narkotika? Da li je Srbija spremna da se odrekne prihoda od akciza na duvanske preradjevine u iznosu od 84.000.000.000,00 dinara odnosno 737.000.000,00 eura godisnje? A gde je tu jos prihod od poreza na cigarete? Znaci, radi se o vise od milijardu eura na godisnjem nivou. Vlada opste ''pravilo'' da su cigarete opasne za coveka, da se masovno umire u Srbiji od cigareta, ali drzava svake godine zadovoljno trlja dlanove kada ubira plodove duvanske industrije i ne samo Srbija vec sve drzave ovog sveta. Upravo je i to jos jedan dokaz da duvan nije uzrocnik navedenih bolesti i da nije onako opasan kako ga neki predstavljaju, jer da jeste, siguran sam da bi bio zabranjen kao i heroin i kokain. Da se kojim slucajem od duvana umire u roku od 1-2 godine njegovog konzumiranja sigurno bi bio na crnoj listi, ali ovako kada ljudi umiru iz ko zna kojeg razloga, a duvane vise od 3 decenije, kontam da duvan nema nikakve veze sa bilo cim.

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Runja » 14 Oct 2012, 22:06

Bravo, Zavisa (i nemam sta da dodam)!

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Nemanja » 15 Oct 2012, 09:31

Imam ja da dodam (naravno...)

Zavisa rekao si - *takođe se navodi da je došlo do porasta broja žena sa ovom dijagnozom* Pa zar nisu same htele da budemo ravnopravni, ovo je deo price o izjednacavanju prava. :mrgreen:
Svidja mi se i deo vezan za onog "malog simpaticnog crva"

Salim se naravno, iako se delimicno slazem sa necim od svega sto si napisao, sa vecim delom stvarno ne. Ovako mozes da znas da duvan ima veze sa rakom (cifre su sa int.) ako su od 100 obolelih od raka pluca 80-90 pusaci, stvar je jasna.
Sto se tice nas i nasih problema koliko ja znam, a pitao sam zbog sebe jer sam hteo da nastavim sa time, duvan lose utice na tok bolesti. Za procente nisam siguran, ali znam da na Krona sigurno lose utice, a mislim da je neko pisao da sa UC moze da se pusi ali mozda treba proveriti.

Post Reply