HRONICNA BLAGA MALAKSALOST

Locked
kristiansand
Posts: 3
Joined: 15 Jul 2012, 17:33

HRONICNA BLAGA MALAKSALOST

Post by kristiansand » 15 Jul 2012, 17:35

Od Januara prosle godine imam problema sa malaksaloscu.
Slucajno ili ne ali problem je poceo da se javlja paralelno sa problemom zadaha iz usne duplje.
Naime, imao sam u Januaru prosle godine STRASAN zadah iz usta.
Otisao sam kod zubara koji nije utvrdio nikakav karijes vec blazi oblik paradentoze, zubnih dzepova.
Otisao sam u Klinicki centar, Odeljenje za Paradentologiju gde su mi detaljno POVRSNO procistili desni i prepisali da ispiram usta rastvorom pod nazivom "CURASEPT".
http://www.apotekapharmacity.com/Produc ... x?id=26763

Od tog dana pocinjem da koristim tu tecnost ali zadah ne prestaje.
Iz neznanja ali i zelje da zadah nestane, rastvor sam povremeno unosio oralno u svoj organizam, dakle gutao ga.
Potrosio sam 2 boce od kojih sam otprilike jednu progutao a drugom samo ispirao usta.
Na etiketi pise da je rastovr biljni i bezopasan cak i ako se guta.
Medjutim OTPRILIKE bas nakon prestanka koriscenja tog rastovora pocinje da mi se javlja i povremena blaga malaksalost, zadah ne prestaje.
Odlazim ponovo ali kod drugog Paradentologa.
Isti mi radi DETALJNO i GRUBO ciscenje prostora izmedju desni, prepisuje ispiranje usta LACALUT rastvorom, redovno pranje i ciscenje koncem.
Nakon njegove intervencije, zadah prestaje.
I do danas nemam taj zadah POD USLOVOM da usta i zube cistim koncem i ispiram redovno, svakodnevno.
Ako napravim recimo pauzu od 6 ili 7 dana, pocinje da se javlja zadah.
Lekar kaze da imam blagu paradentozu, da je to normalno i da cu morati da cistim zube i desni svakodnevno.
Dakle, sada nemam problema sa zadahom jer redovno cistim desni i zube.
Medjutim OSTAJE PROBLEM HRONICNE MALAKSALOSTI.
To je nesto kao kada imate temperaturu 37 ili 37 sa2.
Nemam snage, nemam dovoljno koncentracije da uspesno funkcionisem preko dana, pre svega ako su u pitanju nekakvi intelektualni poslovi.
Imam snage da fizicki radim i najteze poslove ali se po prestanku istih malaksalost ne povlaci.
Nekada se povuce kada vozim bicikl ili setam ali se posle opet javi.
Desi se da spojim i po nekoliko desetina dana da je nemam a onda se ponovo javi.
Ono sto sam primetio je da se drasticno pojacava u sledecim sitvacijama:

1. kada sam prirodno umoran a i dalje ne odlazim u krevet na spavanje.
2. kada ne jedem nista dugo vreme.
Naime malaksalost mi se uvek umiri tacnije primiri u dane praznika, kada je kolicina hrane koju unesem u sebe nesto veca nego uobicajeno.
Tako sam na nju(malaksalost) prakticno zaboravio u periodu od kraja Novembra do sredine Januara. Slave, Nova Godina i slicno.
3. kada su napolju ogromne vrucine

Ono sto sam jos primetio je da kada je imam, stalno cvokocem zubima, trljam gornje zube o donje. Zbog problema sa desnima se trudim da to ne radim.

Kada radim nesto sto me jako interesuje i zaokupljen sam time, malaksalost se nekako primiri ali se nakon zavrsetka tog posla brzo vrati.

Nakon tog preioda, od Novembra do Januara, imao sam jedan period ucestalih: povracanja, dijareja i nadimanja u stomaku. Recimo po 2 ili 3 puta nedeljno.
To je trajalo nekih 3 nedelje i sada je prestalo potpuno.

Posto sam takodje primetio da mi je mokraca penusava odlucio sam se da radim analizu krvi i urina.
Radio sam analizu krvi i mokrace do sada 2 puta u razmaku od 20 dana.
Jednom u drzavnoj a jednom u privatnoj labaratoriji.
Oba puta rezultati su mi bili gotovo idealni.
Osim prvog puta kada mi je koncentracija UREe bila 8,2 a tamo pise da je normalno do 8,1.
U drugom merenju je ta vrednost spala na 6,7 sto je gotovo idealno.
SVE OSTALO je skoro idealno ukljucujuci i kreatinin, oba puta.
Radio sam sledece testove:

KRVNA SLIKA
leukociti
eritoriciti
hemoglobin
hematokrit
mcv
mch
mchc
rdw
trombociti
mpv
LEUKOCITNA FORMULA
limfociti
monociti
neutrofilni granulociti
limfociti#
monociti#
neutrofilni gran..#
sedimantacija
BIOHEMIJSKE ANALIZE
glukoza
holesterol
trigliceridi
urea
kreatinin
gvozdje
FIZICKO-HEMIJSKI PREGLED URINA
izgled
boja
reakcija
spec. tezina
bilirubin
urobilinogen
ketoni
askorbinska kiselina
glukoza
proteini
hemoglobin
nitriti
MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENATA URINA
eritoriciti
leukociti
epitelne celije
cilindri
kristali
bakterije (pise rezultat MALO?, ma da mi je doktorka tamo rekla da su mi rezultati super, pitam se sta ovo znaci)
ostalo

Interesantno je to da mi se zadah povlaci MOMENTALNO nakon sto pojedem nesto, bez obzira da li sam ocistio zube i desni ili ne.

Malksalost nije velika ali me sprecava da normalno funkcionisem. Javlja se povremeno ali vec DUG period i to me zabrinjava.
Ne znam sta da radim dalje, kome da se obratim i sta da kontrolisem.
Da li postoji mogucnost da je u pitanju problem na nervnoj bazi prolazne prirode?.

Dodao bih da sam jos uvek student i da puno ucim nocu posle 11h sve do 6AM.
Medjutim, trudim se da se lepo odmorim u toku udana, tako da u toku noci nisam umoran dok ucim.
Volim i da igram video igre za kompijuterom, dakle veoma mnogo vremena provodim u sedecem polozaju u poslednjih nekoliko godina.
Igrao sam kosarku svakodnevno po nekoliko sati do svoje 22-23-e godine.
Sada mi je 31-a.

Takodje bih dodao da nemam nikakvih problema sa zeludcem kada jedem: jaku , zacinjenu ii ljutu hranu, kada pijem gazirane napitke i slicno.
Kada sam malaksao obicno mi je i zelja za hranom slabija ali ne i potpuno izcezla.
Dakle imam primetno slabiji apetit ali ne i potpuno izcezao.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: HRONICNA BLAGA MALAKSALOST

Post by Skipper » 15 Jul 2012, 21:11

kristiansand,

Hvala što si poslao poruku, ali na žalost, ovo je Forum UKUKS-a, isključivo posvećen onim članovima, koji su oboleli od jedne od zapaljenskih bolesti creva -- ulcerozni kolitis i/ili Crohn-ova bolest (kao i onima koji sumnjaju na ove teške hronične bolesti creva!)

Što se tiče lošeg zadaha, ako taj problem potraje i pored svih dosadašnjih stomatoloških tretmana, možda ne bi bilo loše da uradiš gastroskopiju, da bi se, pre svega videlo stanje u želucu (zbog prisustva bakterija i/ili poremećaja na nivou želudačne kiseline). Pojedine promene na sluzokoži (mukozi) ovog dela probavnog trakta, mogu da izazovu pojavu zadaha. Napominjem, da odredjena patološka stanja, ne moraju da se obavezno manifestuju pojavom bola u želucu! Gastroskopija jeste neprijatna, ali nije bolna i traje samo 5 min. Ovakav pregled daje najbolju sliku unutrašnjosti ovog organa, a ako postoji neka sumnja, istovremeno i bezbolno se vrši biopsija i uzeti uzorci se dalje prosledjuju na pato-histološku analizu. Za ovo ti je potreban uput lekara opšte prakse, radi zakazivanja pregleda kod gastroenterologa, sem ukoliko imaš dovoljno novca da taj pregled obaviš privatno.

Kada je reč o hroničnoj blagoj malaksalosti, ukoliko su rezultati gvoždja, hemoglobina (i ukupne krvne slike), glukoze i druge biohemijske analize unutar referentnih (dozvoljenih) vrednosti, onda se najverovatnije radi o dužem iscpljivanju organizma, aktivnostima koje obavljaš noću i neredovnom unošenjem hrane. Imao sam sličnih problema, dok sam bio student, tako da vrlo dobro znam šta znači noćni rad i poremećen režim ishrane. Probaj da promeniš dosadašnje navike, pa ćeš videti da li se malaksalost smanjuje i nestaje ili ne. Ne bi bilo loše da počneš i sa uzimanjem nekih proverenih multivitaminskih preparata, ali samo povremeno i u granicama dozvoljenog!
kristiansand je napisao:
bakterije (pise rezultat MALO?, ma da mi je doktorka tamo rekla da su mi rezultati super, pitam se sta ovo znaci)
Ovo je potpuno normalno, jer svi mi najčešće imamo 'malo' bakterija u urinu. Ne zaboravi da, od trenutka kada uzmeš uzorak urina, pa do obavljanja analize, prodje po nekoliko sati, što utiče na povećanje prisustva bakterija u samom uzorku! Problem je kada se radi o drastičnim vrednostima i/ili kada više parametara, analize urina, izlazi van granica dozvoljenih vrednosti.

Da bi imao osnova da sumnjaš na neku od inflamatornih bolesti creva (IBD), zbog kojih je i osnovano ovo Udruženje i otvoren Internet forum, rezultati bar nekih od sledećih biohemijskih analiza bi morali da budu veći od dozvoljenih referentnih vrednosti: 1. Sedimentacija, 2. C-Reaktivni protein (CRP) i 3. Leukociti (najtačnije, kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom - "KS+LF"). Takodje, radi preciznijeg utvrdjivanja, da li se radi o zapaljenskim bolestima creva ili ne, vrši se i analiza kalprotektina iz fecesa. Ako ovi nalazi nisu dobri, te ukoliko postoji konstantan bol u predelu stomaka, nadutost, proliv i druge nelagodnosti u vezi sa crevima (organima za varenje), onda sledi kompletan gastroenterološki pregled.

Nadam se da ti ništa od svega gore navedenog nije i neće biti potrebno, a za druga mišljenja u vezi sa lošim zadahom i stanjem hronične blage malaksalosti, bolje potraži odovore na drugim forumima (npr. http://www.stetoskop.info/question.php, http://www.doktor.rs/forum/ i sl.)

Savet je: obavezno spavaj noću (min. 8 sati), jedi redovno (do 5 manjih obroka dnevno), unosi veću količinu tečnosti (min. 2.0-2.5 l flaširane vode i nekih kvalitetnih negaziranih voćnih sokova, dnevno), šetaj ujutro i/ili uveče (dakle, kada nema jakog sunca) i manje vremena provodi za kompjuterom! Stanje će ti se popraviti na bolje -- definitivno!

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

kristiansand
Posts: 3
Joined: 15 Jul 2012, 17:33

Re: HRONICNA BLAGA MALAKSALOST

Post by kristiansand » 15 Jul 2012, 21:40

Hvala, na odgovoru.
Samo da dodam jos nesto u vezi analiza.
Sve one analize koje sam detaljno naveo gore su kod mene skoro pa idealne. Nisu ni blizu max ni min vrednostima. Uglavnom su negde an polovini.
Posto sam takodje primetio da mi je mokraca penusava odlucio sam se da radim analizu krvi i urina.
Radio sam analizu krvi i mokrace do sada 2 puta u razmaku od 20 dana.
Jednom u drzavnoj a jednom u privatnoj labaratoriji.
Oba puta rezultati su mi bili gotovo idealni.
Osim prvog puta kada mi je koncentracija UREe bila 8,2 a tamo pise da je normalno do 8,1.
U drugom merenju je ta vrednost spala na 6,7 sto je gotovo idealno.
SVE OSTALO je skoro idealno ukljucujuci i kreatinin, oba puta.
Radio sam sledece testove:

KRVNA SLIKA
leukociti
eritoriciti
hemoglobin
hematokrit
mcv
mch
mchc
rdw
trombociti
mpv
LEUKOCITNA FORMULA
limfociti
monociti
neutrofilni granulociti
limfociti#
monociti#
neutrofilni gran..#
sedimantacija
BIOHEMIJSKE ANALIZE
glukoza
holesterol
trigliceridi
urea
kreatinin
gvozdje
FIZICKO-HEMIJSKI PREGLED URINA
izgled
boja
reakcija
spec. tezina
bilirubin
urobilinogen
ketoni
askorbinska kiselina
glukoza
proteini
hemoglobin
nitriti
MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENATA URINA
eritoriciti
leukociti
epitelne celije
cilindri
kristali
bakterije (pise rezultat MALO?, ma da mi je doktorka tamo rekla da su mi rezultati super, pitam se sta ovo znaci)
ostalo

Ovo sam proveravao i sve je i vise nego OK.
Osim malo kriticnog secera 5,7 prilikom drugog merenja ali je pri prvom bio 4,7, tako da je to rezultat male uznemirenosti zbog ishoda rezultata koju sam imao narocito bas kod 2-og merenja.
Secer je normalna valjda do 6,1.
Dakle samo da skrenem paznju da su mi svi ovi gore navedeni rezultati ispravni.
Hvala jos jednom na odgovoru.

kristiansand
Posts: 3
Joined: 15 Jul 2012, 17:33

Re: HRONICNA BLAGA MALAKSALOST

Post by kristiansand » 15 Jul 2012, 23:09

Samo da dodam.
Sto se tice materijalnog stanja, moja porodica je sredina sredine za nivou Srbije, dakle i da nema, morace da ima za zdravlje.
I sam mislim da ovo nije nista ozbiljno.
Hronican premor organizma ali cu uraditi gastroskopiju.
Prvo cu pokusati jedno 10 dana da vodim potpuno redovan i zdrav zivot.
Hvala i konacno pozzz. Izvini, ja sam malo dosadam sa ovim. Malo vise...

Locked