Fitness, teretana,...

Sve što nam pored terapija i lekova pomaže da se svakog dana osećamo bolje. Mesto za diskusije vezane za ishranu, fizičke aktivnosti i zdrav način življenja...
Golub
Posts: 20
Joined: 11 Aug 2011, 20:02

Fitness, teretana,...

Post by Golub » 03 Sep 2011, 22:42

Prava tema za ovaj deo foruma 8-)

Kako kolege stoje sa održavanjem kondicije? Da li vas vežbanje opušta?

Ajde da počnem ja. U teretanu idem kad god zdravlje i obaveze dozvoljavaju. To mi dođe kao neki filter (jebi ga, malo izudaram džak, dižem koliko mogu, nastojim da napredujem i to mi pruža veliko zadovoljstvo) i motor (posle jakog treninga čoveku je žao da se ne hrani zdravo, šteta je pojesti slatko a ne proteinsku hranu). Na žalost, zbog situacije sa bolešću ne napredujem mnogo. tj napredujem dosta pa se ponovo vratim na staro. Ali šta da se radi, mora da se živi.
Povremeno i trčim, radi održavanja kondicije - mada ne previše jer mi definitivno nije potrebno da smršam...

Kakva su vaša iskustva?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Fitness, teretana,...

Post by Igor77 » 05 Sep 2011, 14:57

Meni je super kad stresiram organizam vežbama. Čak sam i par puta imao polu-upalno stanje pa sam morao da radim na mešalici ili slične fizičke poslove pa mi se stanje popravilo. Valjda odsutnost misli sa bolesti i bolja cirkulacija dovedu do poboljšanja.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Bojann
Posts: 13
Joined: 23 Dec 2011, 23:39

Re: Fitness, teretana,...

Post by Bojann » 28 Dec 2011, 00:25

Evo predloga. Vezba laka, brza a neverovatna. Zove se 5 tibetanaca. 5 kratkih vezbi na dan oko 10 min max i to je to. Razvijali ih tibetanski monasi stotinama godina i teko 1937 preneli nekom pukovniku sto je zalutao na Tibet.

Evo linkova na srpskom objasnjenje:

http://www.youtube.com/watch?v=yBHlgs2dstM

http://www.youtube.com/watch?v=1_jSnv1g ... re=related

I naj profi lik objasnio kako ispravno treba na engleskom:

http://www.youtube.com/watch?v=vHFVMBwq ... re=related

Golub
Posts: 20
Joined: 11 Aug 2011, 20:02

Re: Fitness, teretana,...

Post by Golub » 04 Jan 2012, 01:28

Bojann wrote:Evo predloga. Vezba laka, brza a neverovatna. Zove se 5 tibetanaca. 5 kratkih vezbi na dan oko 10 min max i to je to. Razvijali ih tibetanski monasi stotinama godina i teko 1937 preneli nekom pukovniku sto je zalutao na Tibet.

Evo linkova na srpskom objasnjenje:

http://www.youtube.com/watch?v=yBHlgs2dstM

http://www.youtube.com/watch?v=1_jSnv1g ... re=related

I naj profi lik objasnio kako ispravno treba na engleskom:

http://www.youtube.com/watch?v=vHFVMBwq ... re=related
Zanimljivo izgleda... Kakva su tvoja iskustva sa ovim?

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Fitness, teretana,...

Post by Jelka » 16 Mar 2012, 13:27

Da li neko zna kada se sme zapoceti sa vezbanjem nakon dijagnostifikovanja Krona...? uopste fizickim aktivnostima...

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: Fitness, teretana,...

Post by Philthy McNasty » 16 Mar 2012, 17:13

Jelka wrote:Da li neko zna kada se sme zapoceti sa vezbanjem nakon dijagnostifikovanja Krona...? uopste fizickim aktivnostima...
Mozes poceti odmah , tu nam nekih pravila, radi sve ono sto ti odgovara, umereno koliko ti stanje dozvoljava, nemoj nista na silu.

Moje iskustvo sa jogom je fantasticno! Par godina posle gijagnoze Krona sam jedne zime poceo da radim jogu i na moje veliko iznenadjenje posle jedno 3-4 meseca su bolovi poptuno nestali, nisam imao nikakvih problema sa bolescu, cak sam u to vreme potpuno izbacio Salofalk (3000mg dnevno). Na zalost, kasnije sam potpuno prestao sa vezbama i Kron se vratio u prvobitno stanje.
Kron je proslost .....

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Fitness, teretana,...

Post by Gile » 16 Mar 2012, 22:23

Ja sam nedavno ponovo krenuo u teretanu. Poslednji put sam krenuo bio sam u bas losem stanju zbog bolesti, a nisam imao ni dijagnozu, pa reko da probam sam na silu da se izlecim - losa ideja :) .

Obzirom da sam sad u skoro odlicnoj remisiji, prija mi vezbanje, pre svega zbog pozitivnog efekta na apetit, a i pomaze mi da ostanem smiren sto je nekako i najbitnija stvar kod krona...

Najcesci slucaj je da su ljudi nakon same dijagnoze jos uvek prilicno "roviti" od same bolesti za cije je ustanovljavanje obicno trebalo mnogo vremena, pa bi tad vezbanje trebalo biti umerenog intenziteta. Secam se da mi je lekar govorio da budem umeren sa fizickom aktivnoscu u tom periodu.

Moj savet ti je da sama odredis intenzitet aktivnosti i da postepeno pojacavas, prema osecaju...

Pozdrav i dobro dosla!

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Fitness, teretana,...

Post by GrooYa » 17 Mar 2012, 02:22

Imam Krona nekih 6 godina. Bilo je dosta varijacija sa kilazom -35kg. Kada sam uz remicade povratio kilazu, osetio sam da mi je potrebna neka vrsta fizicke aktivnosti. Posto nije bilo govora da nastavim sa MMA treninzima, sto zbog napora, sto zbog neophodne izuzetne fizicke spreme, morao sam da pronadjem nesto slabijeg intenziteta, ali opet dobar ventil negativne energije. Sada vec 4 meseca treniram Wing Chun Kung Fu, koji ima jako terapeutsko dejstvo na mene. Nije previse naporan, osecaj kao i posle svake fizicke aktivnosti je sjajan, a mentalna zahtevnost samog sporta dodaje jos jedan aspekt dobrom osecaju. Tako da mogu reci da moje iskustvo govori da je fizicka aktivnost pravo moranje kod Krona. Naravno, opet najvise slusam svoje telo koje zna da kaze kada mu je dosta, a kada moze jos!

Pozdrav svima.

Jelka
Posts: 9
Joined: 16 Mar 2012, 10:09

Re: Fitness, teretana,...

Post by Jelka » 17 Mar 2012, 12:47

Hvala svima na savetima. Ja sam izgleda dobro prosla jer sam za 45 dana u bolnici i tom prvom napadu Krona izgubila samo 8 kg, a sad da li od Pronisona il cega bas mi je dobar apetit... a sto se vezbanja tice pocela sam sa 5 Tibetanaca..pa cu polako... nova sam u svemu pa sam jos izgubljena prilicno... I molim vas neka mi nako kaze da li je normalanoda me boluska stomak, tj, predeo iznad ili pored pupka...da li to zavisi od hrane? :?: :oops:

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Fitness, teretana,...

Post by Igor77 » 17 Mar 2012, 18:47

GrooYa wrote:Imam Krona nekih 6 godina. Bilo je dosta varijacija sa kilazom -35kg. Kada sam uz remicade povratio kilazu, osetio sam da mi je potrebna neka vrsta fizicke aktivnosti. Posto nije bilo govora da nastavim sa MMA treninzima, sto zbog napora, sto zbog neophodne izuzetne fizicke spreme, morao sam da pronadjem nesto slabijeg intenziteta, ali opet dobar ventil negativne energije. Sada vec 4 meseca treniram Wing Chun Kung Fu, koji ima jako terapeutsko dejstvo na mene. Nije previse naporan, osecaj kao i posle svake fizicke aktivnosti je sjajan, a mentalna zahtevnost samog sporta dodaje jos jedan aspekt dobrom osecaju. Tako da mogu reci da moje iskustvo govori da je fizicka aktivnost pravo moranje kod Krona. Naravno, opet najvise slusam svoje telo koje zna da kaze kada mu je dosta, a kada moze jos!

Pozdrav svima.
Ti bar imaš antistres terapiju...šalim se, super, samo napred. Ja trenutno idem na neke vežbe tri puta nedeljno, izuvanje, baš je forsiranje ali mi prija. Šta ću, 15 godina u treningu pa organizam traži. Što teže vežbanje meni sve bolje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply