Pomoć oko ishrane

Sve što nam pored terapija i lekova pomaže da se svakog dana osećamo bolje. Mesto za diskusije vezane za ishranu, fizičke aktivnosti i zdrav način življenja...
User avatar
candy84
Posts: 19
Joined: 18 May 2011, 11:49

Re: Pomoć oko ishrane

Post by candy84 » 05 Jun 2011, 15:59

saljem vam dijetu koju sam dobila u bolnici Bezanijska kosa.na prvi pogled deluje rigorozno,ali ako odvojite vremena da osmislite jela sa tim izborom namirnica,ubacite sveze voce koje podnosite,proizvode od soje (mleko,maslac...) trpeza vam nece biti siromasna ni dosadna.

User avatar
candy84
Posts: 19
Joined: 18 May 2011, 11:49

Re: Pomoć oko ishrane

Post by candy84 » 05 Jun 2011, 16:08

dijeta za obolele od kronove bolesti i ulceroznog kolitisa
Attachments
dijeta.zip
(5.55 KiB) Downloaded 3393 times

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Igor77 » 06 Jun 2011, 10:27

Hvala za ovo. Sigurno ce koristiti. Uglavnom se toga setimo kad nam je loše, tako da je lepo imati.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

User avatar
Gile
Posts: 119
Joined: 23 Mar 2011, 02:35
Location: Beograd

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Gile » 06 Jun 2011, 16:08

Pozdrav Runja,

samo da ti pozelim dobrodoslicu i cestitam na prinovi. Uvek me je radovalo kad cujem da neko ko boluje od ovih bolesti dobije dete uz sva ona pitanja koje svako od nas sebi postavlja... ;)
Runja wrote: Pojava bolesti česta je kod bivših pušača. Prestanak pušenja može uzrokovati redukciju zaštitne sluznice kolona. Kada se ovo dogodi, bakterije koje prirodno nastanjuju unutrašnjost debelog crijeva mogu napasti crijevo i uzrokovati reakciju imunološkog sustava. Iz nepoznatih razloga ovo uzrokuje oštećenja sluznice (ulceracije) na jednom ili više mjesta. Ponovno uzimanje nikotina kroz nikotinske flastere ili pušenje može produžiti trajanje remisije iako su prednosti u odnosu na ostale rizike koje ovo donosi upitne.
Jako interesantno zapazanje, a i sama teorija ima smisla... Nisam pusac pa i nemam puno sta da pridodam.

@candy84

Hvala za dijetu, postavicemo je i na neko vidnije mesto...

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Runja » 07 Jun 2011, 11:09

Gile, hvala puno na dobrodoslici i cestitkama! Uzivaj! :P

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Nemanja » 07 Jun 2011, 16:57

candy 84 - "uzela si mi dijetu iz usta".
Bas sam nameravao da je napisem, dobio sam je od nutricioniste. Izgleda isto samo je kod mene dodato par stvari i to:
Pod "meso" se preporucuje i Junetina, pilece belo i curece meso; pod "zitarice" heljda"; "riba"-haringa.
E sad stvar koja mi nije jasna je pod voce :"Sve voće ukuvano,suve šljive ako postoji zatvor" ?
Mislim da ljudi sa ovog foruma nemaju problem sa zatvorom, ali tako pise i na mom papiru preporuka dijete za kronovu bolest...


Za "Runja" - koliko ja znam niko nema predstavu kako nastaju i sta ih izaziva. Sve sto procitas su pretpostavke, nalsedno, stres kao i bilo sta drugo. Siguran sam da stres utice ali sam takodje siguran da neko dete od 5-6 godina nema neke stresne situacije. U svakom slucaju mislim da je trazenje uzroka nastanka bolesti uzaludan posao, barem danas. Ali te razumem zasto te zanima.
Pozdrav

gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Re: Pomoć oko ishrane

Post by gocilija » 12 Jun 2011, 18:53

Pazljivo sam procitala sve sto ste napisali. Izgleda da sam ja ovde najstarija. Imam 59 godina i dete od 37 godina. Tako ste mi trebali te 2006 godine ali drago mi je da postoji ovako nesto i sada. Kolitis mi je zvanicno dijagnostifikovan 2006 g., mada kada sam analizirala mislim da mi je stomak bio problematican jos od rane mladosti. Takodje sam bivsi pusac. Teska upala 2006 godine je pocela iznenada i krvarila sam tri dana. Lecena sam u bolnici i relativno brzo i dobro reagovala na lekove. Pila 5 asa godinu dana. Polako sam ponovo pocela sve da jedem i posle godinu dana prestala da pijem lekove (mozda je to bila greska).,jer sam cula da ljudi koji imaju UK treba dozivotno da piju lekove. Uglavnom jela sam sve osim ljuto i kiselo. E prosle godine sam popila antibitik hemomic i krenuli su problemi sa stomakom. Nadjena mi je kandida u velikom broju. Pila sam lek za kandidijazu i ukljucila sam asacol za kolitis. Ponovo smrsala kao i 2006 godine i to tesko podnosim.
Jako se plasim sta ce biti kada budem morala ponovo da uzima antibiotike? Jedem cesce i pomalo. Uglavnom ribu i piletinu. Povrce kratko bareno ili grilovano.Mucim se sa hlebom. Nijedan mi nije da kazem ok. Nama se preporucuje kao beli hleb a on je smai skrob koji pravi kiselinu u crevima. Ovi sa produzenim rokom su puni aditiva. NE znam koji bih jela?
Slatko ne jedem i ne znam da li cu se usuditi ikada vise zbog te kandide. Ali od ovakve hrane se covek ne moze ugojiti, a ja to hocu. Pun mi je ormar gardarobe br 42 i sve mi je za broj vece.
Naletela sam i na neki probiotik VSL3 za koji se kanadjani kunu da jako pomaze kod UK i kronove bolesti. Da li je neko koristio? Ono sto ja mislim a vezano je za hranu i licno iskustvo je to da je hemija za nas jako jako opasna. Ja sam imala priliku da se na kratko hranim organski proizvedenom hranom uAmerici. Nikakvih problema sa stolicom nisam imala. Takodje mislim da svi mi imamo slican mentalni sklop odnosno kako za mene moji bliznji kazu ko ima takvu glavu mora imatii takav stomak!! PUno vas pozdravljam !

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pomoć oko ishrane

Post by Igor77 » 14 Jun 2011, 09:52

gocilija wrote: Takodje mislim da svi mi imamo slican mentalni sklop odnosno kako za mene moji bliznji kazu ko ima takvu glavu mora imatii takav stomak!!
Ha ha, ima tu nešto.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

ringispil_etc
Posts: 12
Joined: 14 Jun 2011, 01:50
Location: Beograd

Re: Pomoć oko ishrane

Post by ringispil_etc » 25 Jun 2011, 01:07

Igor77 wrote:Meni suncokretovo ulje jako smeta. Iskljucivo koristim svinjsku mast i nemam problema kako sam ulje potpuno izbacio. Cim pojedem nesto na ulju jave mi se pomeranja creva i posle par dana proliv, ako nastavim da koristim ulje. Maslinovo mi ne pravi problem.
Igore, hvala ti za info o svinjskoj masti!! Posle 5 godina sam se napokon najela przenih krompirica!!! Sad prelazim na dijetu samo sa przenim krompiricima i jescu ih narednih 5 godina! :lol:

User avatar
ekvilibrijum
Posts: 16
Joined: 13 Jun 2011, 13:49
Location: Mali Zvornik

Re: Pomoć oko ishrane

Post by ekvilibrijum » 30 Jun 2011, 00:33

Runja wrote:Zdravo svima! Imam 36 godina i kod mene je sve pocelo pre 5 godina, mesec dana posle porodjaja... Proliv je trajao mesec i po dana, nosila sam na analizu (naravno, nije bilo bakterija) i nastavila da ga ignorisem, dok se nisu pojavili bolovi, krv i sluz. Bila sam u bolnici 3 dana, obavili su sve preglede i konstatovan je UC. Dobila sam 5-asu i sve se normalizovalo bukvalno u roku od nedelju dana. Svih ovih godina sam u remisiji, nemam nikakve simptome, idem godisnje na kolonoskopiju, radim laboratoriju, sama doziram lek... Normalno se hranim, izbegavam samo odredjene namirnice za koje se, u medjuvremenu, ispostavilo da mi smetaju, a to su svezi krastavci, dzigerica, spanac i, od skoro, mak. Za sada je sve u redu, povremeno se samo pojavljuju polipi. Naravno, uzrok nastanka nisu mogli da kazu, pretpostavka je da je porodjaj (koji je bio izuzetno tezak) bio inicijator. Zbog toga sam se strasno plasila ponovnog ostajanja u drugom stanju, ali evo, hvala Bogu, pre 4 meseca sam dobila jos jednu preslatku devojcicu! U toku trudnoce nisam imala nikakvih problema, a takvo stanje se, evo, i nastavilo. Ja sam ubedjena da je razlog oboljevanja taj sto sam naglo ostavila cigarete (po prvi put nakon 17 godina konzumacije i izuzetne zavisnosti), jer se proliv pojavio posle 3 dana, a ostavljanje cigareta je bilo, blago receno, PAKLENO! Odmah sutradan sam nastavila da pusim... Navescu vam deo teksta koji sam pronasla na jednom od sajtova: Pojava bolesti česta je kod bivših pušača. Prestanak pušenja može uzrokovati redukciju zaštitne sluznice kolona. Kada se ovo dogodi, bakterije koje prirodno nastanjuju unutrašnjost debelog crijeva mogu napasti crijevo i uzrokovati reakciju imunološkog sustava. Iz nepoznatih razloga ovo uzrokuje oštećenja sluznice (ulceracije) na jednom ili više mjesta. Ponovno uzimanje nikotina kroz nikotinske flastere ili pušenje može produžiti trajanje remisije iako su prednosti u odnosu na ostale rizike koje ovo donosi upitne.Molim sve koji imaju slicna iskustva (pusaci ili bivsi pusaci) da prokomentarisu, potvrde ili opovrgnu moje sumnje o nastanku bolesti. Inace, hvala svima koji su inicirali nastanak ovog udruzenja! Veliki pozdrav, pa se cujemo... ;)
Zbunjen sam, do sada sam čuo pojedine lekare koji su iskreno komentarisali da pušenje može pružiti sjajan osećaj, ali da više nije za mene. Početna ''hajka'' na pušače, realna ili nerealna, stvorila je bunt u meni, ali sam svestan neizbežnog prekida sa porokom.
Čitao sam da lekari na zapadu, počev od Hrvatske, nisu u mogućnosti da pomognu istrajnim pušačima, neki prestanak pušenja navode kao preduslov uspešnijeg lečenja. Tačnije, to je ''uslov bez kojeg se ne može''.
Prastare dijete su dozvoljavale ''nekoliko cigareta posle jela'', no ulaskom u novi milenijum ovi navodi, preporuke u dijetama su zauvek izbrisani.
Nezvanične teorije pušenje svrstavaju u kategoriju glavnog krivca, potencijalnog uzročnika bolesti.
Ovo su moja iskustva. :!:

Post Reply