"Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Sve što nam pored terapija i lekova pomaže da se svakog dana osećamo bolje. Mesto za diskusije vezane za ishranu, fizičke aktivnosti i zdrav način življenja...
Post Reply
Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

"Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Post by Suvi_vrat » 26 Nov 2016, 16:11

http://www.healthline.com/health/crohns ... #Overview1

Ukratko - zakon u nekim američkim državama koji ljudima sa IBD-om obezbeđuje neometan pristup toaletima u ugostiteljskim objektima i sl (kafici, restorani...). Zakon je dobio ime po devojčici iz Čikaga koja ima Kronovu bolest, a koju nisu pustili u toalet restorana jedom prilikom, što je dovelo do toga da se "osramoti na javnom mestu". Pacijenti dobijaju karticu koja im garantuje pristup svakom toaletu.

Ne treba da naglašavam koliko bi nam ovo olakšalo život.

Dakle, da li je izvodljivo da UKUKS kao udruženje podnese inicijativu da se nešto slično uvede i kod nas? Možda da se skupimo pa da predamo zajedno molbu Ministarstvu zdravlja, ili svako ko bi podržao da pojedinačno pošalje predlog...?

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: "Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Post by marica » 26 Nov 2016, 21:36

Koliko nas ima sveukupno, znaš ono zasedanje, treba toliko i toliko potpisa? Podržavam, ali recimo ja u Ns jedva nađem wc. Bukvalno je najuredniji na Najlon pijaci. Verovali ili ne. I najdostupniji i najpristupačniji (20 din + wc papir sigurica). Ukoliko siđeš sa autobusa na glavnoj autobuskoj najbliži wc ti je na železničkoj stanici, zaključan, ne radi, radi onaj gore na spratu...e dok ti ja sa kolitisom shvatim gde treba da idem..."osramotim se na javnom mestu". I tačka.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: "Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Post by Suvi_vrat » 27 Nov 2016, 23:12

Kažu da nas ima 10000 u Srbiji, a na adresu Ministarstva će otići bar jedno pismo :)
Identična situacija je svuda u Srbiji. Da bar tih wc-a što naplaćuju ima više...
Mislim da je ovo stvar od velko značaja za obolele tako da ako ne uspemo da se organizujemo, svakako ću poslati sam neki predlog, a oni (valjda) imaju obavezu da odgovore u roku od ne-znam-koliko...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: "Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Post by Igor77 » 28 Nov 2016, 08:04

Molim te pošalji predlog na ibd.srbija@gmail.com pa će pravni tim to videti, možda uobličiti. Inače sve inicijative su dobrodošle.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: "Ally's law" - pristup toaletima za osobe sa zapaljenskim bolestima creva

Post by Suvi_vrat » 26 Dec 2016, 03:21

Nikako da stignem da sastavim, za praznike ću.
U međuvremenu sam saznao da slične katice postoje i u Britaniji:

Image

Još jedan primer:

Image


Ne bi bio neki izdatak za državu :)

Post Reply