Chia seme

Sve što nam pored terapija i lekova pomaže da se svakog dana osećamo bolje. Mesto za diskusije vezane za ishranu, fizičke aktivnosti i zdrav način življenja...
Post Reply
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Chia seme

Post by Igor77 » 25 Mar 2016, 09:12

Probao sam chia seme. Čitao sam da je odlično kao izvor energije. Ima karakteristiku da vezuje vodu tako da za kratko vreme postaje kao puding. Bez ukusa je, može u jogurt, sok, vodu...Meni ne smetaju, nemam nikakve loše znake. Čak sam uzimao presno, sa vodom i ništa.
http://dijetamesecevemene.com/zdrav-ziv ... reba-cena/
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

mmixn
Posts: 36
Joined: 07 Dec 2011, 22:45
Location: Novi Sad

Re: Chia seme

Post by mmixn » 02 Apr 2016, 00:46

Zvuči veoma interesantno, gde može kod nas da se nabavi? Jedino mi se ne sviđa deo da "postiže efekat brže razgradnje masti u telu" i "Pomažu gubitak telesne težine", treba mi upravo nešto suprotno :)
Dg:Crohnova bolest od 2001, komplikacije: fistula, stenoze. Operacije:2. Korišćeni lekovi: Salofak, Orvagil, Budesonide. Trenutna Th: Imuran 2x50 mg, sideral forte 1x1, folnak 1x1

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Chia seme

Post by marica » 02 Apr 2016, 13:55

mmixn wrote:Zvuči veoma interesantno, gde može kod nas da se nabavi? Jedino mi se ne sviđa deo da "postiže efekat brže razgradnje masti u telu" i "Pomažu gubitak telesne težine", treba mi upravo nešto suprotno :)


Kako sam to pročitala ovde, jednom sam u zdravoj hrani videla ( bilo je upakovano) i taj natpis i setila se Igora. Ja sam tad kupovala laneno mleveno seme za sebe pošto sam se od operacije debelog creva udebljala ko stoka. Znači uz lan počinjem i sa Chia, op op :oops:
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Chia seme

Post by Igor77 » 04 Apr 2016, 09:58

Na mene nema efekta osim da imam nešto više energije. Interesantna mi je zbog Ca, Mg... Najbolje ide sa čvarcima, slaninom, onda se efekat potire. :)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Chia seme

Post by marica » 04 Apr 2016, 12:12

Igor77 wrote:Na mene nema efekta osim da imam nešto više energije. Interesantna mi je zbog Ca, Mg... Najbolje ide sa čvarcima, slaninom, onda se efekat potire. :)


Eeee Igore, nisam sanjala u životu da ću ja ikad imati problema sa viškom kg. Uvek sam imala "savršenu" liniju. Kolitis me dovodio i na 43 kg...a sad op op 63, Malo li je??? Ali ako kažeš da ide dobro sa slaninom, a to su zdrave masti, smem li mlad lukac? Da me ne ugoji dodatno :lol:
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: Chia seme

Post by SKORPIJA » 20 May 2016, 12:38

A zar mi sa UK smijemo slaninu i čvarke??? Ja sam talođe mršavica sa apetitom proždrljivca :D Odmah ću danas kupiti to sjeme, nadam se da neće imati uticaj na mojih 55 kg ;)
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Chia seme

Post by Igor77 » 20 May 2016, 21:28

Samo polako. Pošto si pod upalom mnogo toga može da ti smeta što inače ne smeta kad si u remisiji. Pročitaj postove oko l-glutamina, možda ti do ta više energije i stvori manje problema. Takođe, Modulen IBD je predviđen kao zamena za obroke, u danima akutne faze.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: Chia seme

Post by SKORPIJA » 25 May 2016, 22:39

Igore hvala na savjetu. Obisla sam sve apoteke i niko nije cuo za taj Modulen IBD, cak sam prelazila i u Srbiju takodje nisu culi za to :-( Sad mozda ima u vecim gradovima, potrazicu. Uzgred obrazi su mi uzasno natekli, valjda od pronisona :'( Izgledam kao da su me bumbari izujedali :-(
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Chia seme

Post by marica » 26 May 2016, 11:51

Joj ne mogu da se setim naziva leka koji je jednom prilikom meni doktor prepisao. Nešto u fazonu deluju psihosomatski. I pijem ja njih i meni počele grudi da rastu, ajd to, počelo mleko da curi, meni svako jutro grudi upaljene, moram da izmuzavam (srećom, pumpica za izdojavanje sačuvana). I tako ja nekih meseca dana, bole grudi, non stop na pumpici i uzmem da pročitam kontrindikacije. LAKTACIJA!!!!
Odem ja onako jadna mršavica u uskim farkama i bodiju i bacim doktoru na stol te tablete i kažem mu onako da se to dobro i vidi: Vidite doktore šta su mi uradile ove tablete, a on meni: Auuuu Maro, kako dobro izgledaš!!!!
Ugl, beše divan dr...nakon njega sam nailazila na sve gore i gore dok me to nije dovelo i do pucanja debelog creva...i eto sad sam opet ok, sad se prisećam svih tih lepših momenata, mada ih je bilo mnogo manje nego loših.

A ti Skorpijice, ako je to baš jako izraženo, to oticanje lica, pravac doktor.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Post Reply