ulcerozni kolitis kod dece

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Philthy McNasty » 03 Aug 2012, 17:11

@mika,

gubljenje je vremena pricati sa lekarima o nutricionizmu i prehrani generalno. Tu ne da neces dobiti dobar savet vec u vecini slucajeva potpuno pogresan. Krvnu sliku ne mozes popraviti (preko noci) dok ne sredis stanje sa kolitisom.

O dijeti za kron/colitis koja daje izvanredne rezultate je ovde sve receno u delu Alternative, na tebi je odluka kojem carstvu ces se prikloniti. Ovo prvo ocigledno ne daje rezultate.

Ovako na brzaka za dijareju, prvih 3-5 dana dijeta treba da se sastoji isklucivo od domace pilece supe sa kuvanom sargarepom , od voca samo kuvano/kompot (voce oguljeno bez kore) sa vrlo malo meda, nikako secer. Od svezeg voca samo banana i avocado (ako mozes da ga nabavis).
Znam da se nije lako pridrzavati ovako monotone dijete a pogotovu kada je dete u pitanju ali nemas drugog izbora. Naravno, nemoj ocekivati da ces za ovako kratko vreme doci do jedne stolice dnevno pogotovu kada je colitis u pitanju ali svakako ce biti pozitivnih rezultata i naravno, mora se nastaviti sa dijetom.
Kron je proslost .....

family05
Posts: 18
Joined: 14 Nov 2011, 13:05

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by family05 » 03 Aug 2012, 20:41

Mnogo mi je žao što vam se to dešava, znam kako vam je ali samo hrabro, mora da joj bude bolje, možda će joj promeniti terapiju ako se stanje ne popravi.

Ja pravim kolač sa borovnicama (zaledjenim) tako što ih na uguram u testo i stavim da se peče, pročitala sam negde da se izgube njihova korisna svojstva ako ostanu na površini a ako se stave u testo onda otpuste u testo. Dajem mu i konjsko meso, mleveno, pravim ćufte ili pljeskavice od njega, a u lošoj fazi, kao sada kod vas, dinstam sa pirinčem i šargarepom (samo mleveno, ne pokušavajte sa šniclama, ne može da se jede).

Topao pozdrav za sve vas, želim da se brzo sredi

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Skipper » 04 Aug 2012, 06:38

mika wrote:još joj je opet prepisao da pije loperamid ali evo već dva dana ništa i dalje retka stolica 2-3 puta dnevno.
Miko,

Ovo sa "Loperamidom" ("Imodium") je totalno van pameti! Prvo, to je ozbiljan lek, koji usporava rad creva i može da proizvede neželjene i veoma loše efekte kod malog deteta, a drugo, u aktivnoj fazi ulceroznog kolitisa, svaki gastroenterolog bi morao da zna da ovaj lek nema nikakvog dejstva i ne može da 'na silu' zaustavi prolive!

Iskreno mi je žao što se tvoja devojčica užasno muči sa manifestacijama ulceroznog kolitisa (UC). Znam da sve ovo što se dešava, izuzetno teško 'pada' vama kao roditeljima, ali zbog vašeg malog andjela morate da budete jaki i da samo mislite pozitivno!

Istina je da veštački preparati čistog gvoždja zaista mogu da dodatno pogoršaju stanje u crevima deteta. Česte promene nivoa gvoždja u krvi su veoma česta pojava kod UC, a za posledicu imaju letargično stanje u kome se dete trenutno nalazi.

Kada se unose namirnice bogate gvoždjem, radi bolje apsorpcije (vezivanja gvoždja), poželjno je uzimati vitamin C i Folnu kiselinu (s obzirom da nisam pedijatar, ne mogu da odredim kolika količina bi bila poželjna, u ovom slučaju), a radi stvaranja hemoglobina neophodan je i vitamin B12 (najbolje intramuskularno).

U dodatku, sam naveo dva saveta u vezi sa povećanjem nivoa gvoždja, zasnovanim na prirodnim načinima lečenja anemije i jedan alternativni način za zaustavljanje dijareje.

Pogledaj i informacije u vezi sa preparatom na bazi matičnog mleča: http://www.revitaplus.com/revita-fe-forest-berries/ Naravno, bez konsultacija sa pedijatrom, ne preporučujem ni jedan od preparata koji su trenutno na tržištu!!!!

Kada se radi o dijareji, potpuno se slažem sa onim što Philthy McNasty preporučuje (tema "SCD - Specific Carbohydrate Diet" -- viewtopic.php?f=22&t=51, u podforumu "Alternativa"), jer bar nema negativnih efekata!

Nadam se da će se uskoro stanje promeniti na bolje.

Sve najbolje,

Skipper

PS: Za kraj par saveta iz alternativne medicine:

1. Za podizanje nivoa gvoždja u krvi, preporučio bih vam jedan sok, koji možda može da pomogne (ne može da škodi!), a sastoji se od sledećeg:

- 1 cvekla
- 1 šargarepa
- 1 zelena jabuka
- sok od 1 limuna

Naravno, sve ovo mora da bude oprano, oljušteno, izrendano i sveže. Ovu kombinaciju stavi u sokovnik. Na kraju dodaj kašičicu-dve meda i dobro promešaj. Koristi isključivo drvenu ili plastičnu kašičicu (nikako metalnu!!!) Trebalo bi da dobiješ oko pola litra soka. Daj detetu da svakog jutra, pre doručka popije ovu mešavinu (koliko god može, tako da bar do kraja dana popije tih pola litra soka!) Ako je ukus otužan, zbog cvekle, stavi malo više jabuke i šargarepe.

2. Za gvoždje je takodje dobro staviti jednu supenu kašiku proprženog susama u čašu kiselog mleka i sve dobro promešati.

- Kada se radi o dijareji, izuzetno je dobar kumin (lat. "cumin", ili "cuminum cyminum"). Potrebno je skuvati čaj, tako što se u čašu hladne vode stavi jedna kašičica semena kumina i ostavi da proključa. Čaj je potrebno procediti i ostaviti da se malo ohladi. Sem toga, kumin je poznat po antiseptičkom svojstvu i kao biljka bogata gvoždjem. U indijskoj "Ayurvedic" medicini, se najčešće koristi za stomačne tegobe, s tim što se u ovaj čaj još dodaje malo soli i kafena kašičica soka od lišća koriandera ("coriander"), da bi se pojačalo njegovo dejstvo. Ne znam kako bi dete podnelo ovaj čaj, tako da NE SMEM da ga bezrezervno preporučim!!!!
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

mika
Posts: 22
Joined: 06 Jul 2012, 23:51

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by mika » 04 Aug 2012, 17:39

Hvala svima puno na svim informacijama neznam šta više da probam da joj bude bolje u poslednje vreme jako slabo jede tako da je sve teško ubediti da pojede.Doktor me više izluđuje na opuštenosti a mi u rebusu ni da ga slušamo ni ne tako da nam je zbrka u glavi a taj loperamid me jako plaši a ipak moramo da joj ga dajemo a i pored njega ona imam retke stolice 3-4 puta na dan kad sam mu to javila samo je rekao da ništa nebrinemo i da nastavimo sa loperamidom do čvrste stolice sve me plaši a nemam izlaz kad ga pitamo za lečenje u inostranstvu ma NE nikako još uvek nema potrebe kao i za matične ćelije pošto imamo iz pupčane vrpce mislim da on nema hrabrosti ai ponosa da kaže idite dalje jer to njega ponižava ali ovde se ne radi o njegovom detetu već o našem pa vas sve MOLIM ako znate neku privatnu kliniku bilo gde u inostranstvu da se bavi lečenjem ulceroznog kod dece da nam javi svaka informacija puno znači.UNAPRED HVALA SVIMA

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Skipper » 05 Aug 2012, 00:12

Miko,

Sujeta je jako loša osobina, jer bez obzira na višegodišnje iskustvo, znanje, funkcije, titule i/ili priznanja, niko na ovom svetu ne zna SVE i zato se mudri i časni ljudi nikada ne plaše da čuju različita mišljenja! Na žalost, mnogi medicinski radnici i stručnjaci iz drugi oblasti, imaju ovaj problem, tako da me uopšte ne čudi reakcija pomenutog lekara. Nekada i običan laik, može da ima konstruktivniju i logičniju ideju, od visoko školovanih eksperata. Mnogo puta sam čuo odlične predloge od totalno nepismenih ljudi, zasnovane samo na njihovom velikom životnom iskustvu. U svakom od nas se nalazi 'delić' univerzalnog znanja, samo što mnogi to ne žele da spoznaju ili su isuviše egocentrični, tako da im je teško da sve ovo shvate! Ali, to je samo njihov problem....

A, sada, jedno konkretno pitanje:

- Koliku dnevnu dozu "Loperamida" je dr Perišić prepisao tvojoj devojčici?

Ako se plašiš da obustaviš taj lek, bez njegove saglasnosti, dobro bi bilo da bar 'uključiš' prirodni preparat "Bulardi plus". To su kapsule, koje 1000% ne mogu da je škode, već će samo pomoći da se brže formira stolica i smanji njihov broj. S obzirom da se radi o malom detetu, kapsule možeš da otvoriš i sadržaj rastvoriš u soku (najbolji su od jabuke, brusnice ili borovnice, 100% bez dodatnog šećera, ili prirodno cedjeni sokovi od jabuka!)

Ovde pročitaj više o ovom potpuno prirodnom probiotiku: http://www.bulardi.com/indikacije/

Pretpostavljam da, ovaj preparat, može da se kupi u svim apotekama u Srbiji. U Americi je uobičajena praksa da se, kod dijareje, daje i Saccharomyces boulardii (ne želim nikoga da reklamiram, ali, trenutno u Srbiji, gore pomenuti preparat je jako dobar!) Studije su pokazale da ovaj soj probiotika ima veoma koristan i pozitivan efekat, kada su deca u pitanju! Po potrebi ga dajem mom sinu od 5 godina.

Veruj da će sve biti u redu i razmišljaj pozitivno. Znam da je teško, ali, to je jedino pametno i konstruktivno.

Srećno,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

mika
Posts: 22
Joined: 06 Jul 2012, 23:51

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by mika » 05 Aug 2012, 16:49

HVALA SKIPPER,doza koju je prepisao je 3-4 dana 2 puta po pola tablete zatim 3-4 dana pola tablete zatim na svaki drugi dan po pola tablete do kraja avgusta do ponovne kolonoskopije inače već duže vreme joj dajem probiotik prolife na svoju ruku pošto on tvrdi da ne treba probiotik.Nas plaši što ona već dva dana ima temperaturu 37.5 do 37.7 bili smo kod pedijatra sve je u redu.Ona nam je rekla da počne da uzima smektru ali joj nisam još uvek dala plašim se.Sutra ćemo zvati profesora da vidimo šta dalje inače ona i dalje ima 2-3 stolice dnevno retke a ranije kad je pila loperamid već drugi dan joj se formirala stolica i bila formirana 10 dana.Danas ću kupiti taj probiotik da prodamo i sa njim koliko dugo sme da se pije.Imam još jedno pitanje za Vas da li probiotik NATREN,PRIMAL DEFENCE I VSL#3 sme da uzima moja devojčica (3,5) izvini još jednom i mnogo hvala na svim informacijama šteta što niste lekar bili bi ste vrhunski sa puno razumevanja.HVALA PUNO POZDRAV OD NAS

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Philthy McNasty » 05 Aug 2012, 18:10

Postoji Natren Bifidus Infantis koji je predvidjen za bebe/malu decu, to je mozda najbolje za pocetak. Postoji velika verovatnoca da ona nije od rodjenja "dobila" dovoljno ovih probiotika jer se ustvari bifidus infantis prebacuje sa majke na dete prilikom poroda prolaskom kroz vaginalni otvor ili kako li se vec strucno zove. To je i slucaj kod dece rodjene carskim rezom. Deca koja su hranjena raznim bezvrednim i stetnim baby formulama takodje nemaju ove bakterije u svom digestivnom traktu.
Takodje, postoji Primal defense for kids.

Probiotici se mogu piti neograniceno dugo bez ikakvih nezeljenih dejstava. Lekar koji kaze da probiotici nemaju nikakvu ulogu jednostavno ne zna sta prica i treba ponovo da se vrati u klupu.
Kron je proslost .....

mika
Posts: 22
Joined: 06 Jul 2012, 23:51

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by mika » 06 Aug 2012, 00:48

HVALA PUNO probaćemo da nabavimo a od sutra krećemo sa bulardi plus pa ćemo videti da li deluje svakako nisam slušala doktora jer mi se čini da on čas priča jedno čas drugo.Hvala još jednom na svakoj informaciji želim vam sve najbolje

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Skipper » 06 Aug 2012, 01:38

Philthy McNasty wrote:Postoji Natren Bifidus Infantis koji je predvidjen za bebe/malu decu, to je mozda najbolje za pocetak. Takodje, postoji Primal defense for kids. Probiotici se mogu piti neograniceno dugo bez ikakvih nezeljenih dejstava.<snip>
Miko,

Philthy McNasty, me malo pretekao i već je dao adekvatan odgovor, a to je najvažnije! :)

Jedino što moram da dodam, jeste, da je ove vrhunske probiotike, još uvek, nemoguće kupiti u Srbiji, jer, koliko mi je poznato, do sada, niko od domaćih distributera lekova, nije imao dovoljno znanja, poslovne logike i 'sluha', da uveze ono što je najbolje! Na žalost.

Naravno, uvek postoji mogućnost da se ovi preparati, naruče iz USA, ili od predstavnika u Evropi. Trenutno su cene povoljnije u Americi. Mogu da se naruče i plate kreditnom karticom, preko ovlašćenih 'on-line' Internet prodavnica, koje su provereno legalne!

1. Probiotik "Natren Bifidus Infantis", zahteva prevoženje i skladištenje pod niskim temperaturama i zato se ovaj Natrenov proizvod šalje u posebnim paketima, koji sadrže materijale za 'održavanje' potrebnih uslova (takozvani, "refrigeration packaging materials" ili "cold-pack"). Posle svake upotrebe, pomenuti probiotik mora da se ostavi u frižideru (nikako u komori za zamrzavanje!!!) E, sad, kako će srpski carinici da poštuju ovo pravilo i paket ostave 'neotvoren', prilikom carinjenja, to je već drugi problem! Naravno, da oni mogu da vide sadrzaj paketa na aerodromskom sigurnosnom skeneru, ali, iskreno, ne bih baš voleo da mi tako osetljiv probiotik prolazi kroz njihove šake! Kako mogu da budem siguran da neko od 'slavnih' carinskih službenika neće otvoriti paket, jer mu je 'navodno' sumnjiv sadržaj teglica, kada je to njihovo diskreciono pravo!? :roll:

Inače pun naziv ovog probiotika je: "Natren - Life Start Dairy Bifidobacterium Infantis".
Više informacija na: http://www.natren.com/probiotic-supplem ... ldren.html

> Najpovoljnija cena je na: http://www.nuvalife.com/store/productVi ... 0_*GeoUSCA*
Cena jedne teglice od 2.5 oz (odnosno, 70.9 grama) je: $13.86 (sa dodatnim popustom za prvu teglicu je samo $8.86!)
Isporuka je besplatna, ali na žalost, ne salju u druge države sem Amerike i Portorika! :(

>> Malo je skuplje na: http://www.vitacost.com/Natren-Life-Sta ... m-Infantis
Cena jedne teglice od 70.9 grama je: $17.42
Ali opet, Srbiji najbliže države u Evropi, gde mogu da pošalju paket, preko "DHL Global Mail" kurirske službe su: Madjarska ($4.99) i Slovenija ($9.99).

>>> Najskuplje prodaju na: http://www.totaldiscountvitamins.com/pr ... f-nextag1a
Cena pakovanja od 70.9 grama je: $19.33
Minimalna narudžbina mora da bude preko $50.00. Salju preko EMI (Express Mail International Service) za $6.95.
Važna napomena: Od ove Internet kompanije (totaldiscountvitamins.com) nikada ništa nisam naručivao i ne znam da li su dovoljno pouzdani, zato ovo nije preporuka, već samo informacija!!!!

>>>> Natrenovi probiotici mogu da se naruče i u Evropi, ali, kao što sam vec napisao dosta su skuplji od Amerike. Evo, par Internet adresa:
http://www.vitals.nl/producten/natren-p ... rt-70-gram i http://www.natren.nl/producten/life_start.html (Holandija)
http://www.gandgvitamins.com/shop-by-pr ... owder.html (Velika Britanija)

Adrese, e-mail i telefone, evropskih distributera mozeš da nadješ na našem forumu (Philthy McNasty je pisao o tome): viewtopic.php?f=21&t=52


2. Probiotik "Primal defense for kids", NE ZAHTEVA posebne uslove prevoza i skladistenja i moze da se naruči na sledećem mestu:

http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Pri ... 6-8-g/6409
Trenutna cena jednog pakovanja od 76.8 grama je $17.96, sa popustom!
Napomena: Ova kompanija je izuzetno pouzdana! Dokazano. Naš prijatelj i član, Igor77, je, pre nekoliko meseci, naručio i dobio njihove probiotike za odrasle!

Kada se naruče najmanje tri pakovanja (malo više od 230 grama), što iznosi $53.88, onda slanje i dostava preko "International Airmail" poštanskog servisa, košta samo $4.00, za naručioce iz Srbije, u ovom momentu! Važno je da narudžbina bude u vrednosti većoj od $40.00, da bi se ostvarilo pravo na specijalni popust, koji daje ovaj servis! Sve zajedno, bez naše carine i PDV-a, cena je $57.88 (ili oko 5650 dinara, po trenutnom kursu američkog dolara, u Srbiji!) Dakle, prilično povoljno! Potrebno je nekoliko nedelja da paket sa ovim probiotikom stigne na adresu u Srbiji, a za to vreme čisti italijanski "Bulardi plus" je dostupan na domaćem trzistu i zato sam ga predlozio u prethodnom postu! "Primal defense for kids", takodje, sadrži 'Saccharomyces boulardii', pored ostalih probiotskih sojeva.

Postoji i veoma dobar "Garden of Life, RAW Probiotics Kids" od 96 grama, ali ovaj probiotik nije baš 'pogodan' za medjunarodni transport, jer zahteva držanje na ledu!

Korisne informacije o probioticima za decu (Bifidobacterium infantis), mogu da se pročitaju na: http://www.probiotics-lovethatbug.com/b ... antis.html

Nadam se da će ove informacije biti od pomoći!

Pozdrav,

Skipper

PS: Hvala za: "....šteta što niste lekar bili bi ste vrhunski sa puno razumevanja." U stvari, jesam doktor, ali ne i medicinskih nauka, mada nikada nije kasno, za promenu profesije! :mrgreen:
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: ulcerozni kolitis kod dece

Post by Philthy McNasty » 06 Aug 2012, 04:16

Miko,

Zaboravih da napomenem , jedna veoma bitna stvar kada su probiotici u pitanju, za ovakve akutne slucajve krvavih dijareja, jedan od najbrzih nacina da se cela stvar smiri jeste probiotik enema, to se moze uraditi i kod kuce bez vecih problema iako mozda nekome na prvi pogled izgleda zastrasujuce. U svakom slucaju to moze da uradi najobicnija medicinska sestra ukoliko se ne usudjujete to sami da uradite.

Znam slicne ako ne i gore slucajeve kod kojih je doslo do dramaticnih pozitivnih promena samo posle 2 eneme.
Kron je proslost .....

Post Reply