ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 31 Mar 2013, 02:46

Sanja,

Dakle, nema više gasova i bolova -- to je dobra vest! :D
Runja wrote:@Nemanja,
da li je pasaza creva neki rentgenski pregled? Deder, pojasni mi malo ;)
S obzirom da si se direktno obratila našem prijatelju Nemanji, neću da mu 'kvarim' zadovoljstvo da ti detaljno odgovori na ovo pitanje, mada, pretpostavljam da i sama znaš o čemu se radi (teorijski i praktično), pa se zato malo šalim, da 'ubijem' ove moje 'divne' bolove! Što bi na čisto našem rekli -- just kidding to kill the pain! :mrgreen:

Samo ću da pomenem dve sitnice, za one koji ne znaju te detalje:
1. U jednom od prethodnih postova, napisao sam "Rg. metoda" što znači rentgenski pregled
2. Uz to ide 'Happy Hour' sa nekoliko 'Pina Colada' koktelčića (bez svetlog ruma, kokos krema, ananas sokića i slamčice), sa vodom rastvorenim ledenim barijumom, na eks, rano ujutro, na prazan stomak -- brrrrr! :?

Ma, važno da ne boli, plus što je piće za dž! Cheers! 8-)

Jednom rečju sve je to čist 'moleraj' -- "danas krečimo crevca u belo, bez toniranja, a uz put ih malo i zračimo!" :lol:

Pozdrav,

Skipper ;)
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: ulcerozni kolitis

Post by Nemanja » 31 Mar 2013, 12:16

Evo kao sto rece Srdjan * -
Dodjes ujutru na pregled i cirnes kod dr. casu sa nekim cudom. Tecnost (kontrast) je jako gusta i izgleda kao da su pomesali jogurt, malo majoneza, kremu za ruke i pastu za zube. :mrgreen: takav je i ukus (ko je probao ovaj koktel -zna)

Posle tog pica dolazi na red Rg, i posle kratkog snimanja pauza 30 min, pa opet snimanje...
Mislim da snimaju na nekih pola sata i tako par sati. Preko Rg se vidi koliko je ta tecnost otisla/ dokle je stigla. Ukoliko postoji suzenje, tecnost tu malo blokira pa se vidi, ili ako postoji neka fizicka nepravilnost, mislim da se vidi. Ja sam imao losa iskustva jer mi je tecnost naravno stala u jednom trenutku, ali su mi rekli da je verovatno zato sto sam se uplasio... pa sam popio casu koka kole da ubijem strah ... i naravno time poremetio sve jer je bilo razloga zasto je tecnost usporila i onda sranje...
Sam pregled je bezbolan.

* Srdjan nije jedan covek. To je grupa ljudi koja seta po forumu trazi pitanja => istrazuje, pa odgovara. Ili je jedan covek bez potrebe da nekada bar dremne. Bilo kako bilo 'fala :mrgreen:
Last edited by Nemanja on 01 Apr 2013, 10:12, edited 1 time in total.

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 31 Mar 2013, 14:10

Hahhahaa, s' obzirom na to kako si opisao tu "bozansku" tecnost, mislim da sam to pila kada sam snimala zeludac, samo se nije eksiralo, nego sam popila pola case, a ostatak sam pila po gutljaj - onda kada mi je tehnicar rekao. Definitivno mi ta metoda izgleda najbezazlenije, te se odlucujem za nju, ali sve to tek kad "savatam" ovog mog doktora, ne bih li se sa njim dogovorila o svemu.
Hvala, drugari :)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 31 Mar 2013, 15:01

[quote=Nemanja]* Srdjan nije jedan covek. To je grupa ljudi koja seta po forumu trazi pitanja => istrazuje, pa odgovara. Ili je jedan covek bez potrebe da nekada bar dremne. Bilo kako bilo 'fala :mrgreen:[/quote]

Nemanja,

Druže dragi -- dremam ja, ali kao Clint Eastwood (sa jedim otvorenim okom!) A, šta mogu kada me klinac budi na svaka 2-3 sata! I tako već puna tri meseca. Valjda ću izdržati, dok ne poraste bar još malo i prestane tako često da se budi! Hronično sam umoran, ali ko mi je kriv kada sam hteo decu (ma, ne žalim ni minut neprospavanog vremena, već sa malo šalim da podignem moral!) Uzgred, tu je i vremenska razlika (Beograd - Rochester, NY = 6 sati, pa da vidiš lepote!) ;)

Pozdrav,

Skipper (poznatiji kao, "tata koji spava i dok hoda" -- to mi je indijansko ime! 8-) )

PS: @Runja:

Samo kratki dodatak (a, kako tek izgleda duži, nemoj ni da zamišljaš!)

Suženje (stenoza) u tankom crevu se vidi na rendgenskom snimku kao tanka vrpca (konac!) Barijum (ta divna beličasta tečnost, nezaboravnog ukusa!) je nisko-radioaktivna supstanca i ostavlja beo trag na svakom snimku, onako kako prolazi kroz tanko crevo. Zato se i pregled zove 'pasaža' (francuska reč za 'prolaz'!) Snimanje na rentgen aparatu se obavlja sve dok barijum ne stigne u debelo crevce! Kao što je napisao Nemanja, to je otprilike 2-3 puta na 30 min. i poslednje 'finalno' snimanje se vrši otprilike nakon sat i po - dva (prema proceni radiologa, jer nemamo svi istu dužinu tankog creva!) Tada je sve gotovo. Na kraju se dobiju 3-4 rentgenska snimka (sa širokom osmehom tankog creva! Say cheese! :mrgreen: )

Prva ledena čaša se pije na eks, a posle se dobija još jedna, da se polako pijucka ispred rentgenskog kabineta, tek da pacijentu ne bude dosadno! Kada radiolog napravi snimak, pošalje pacijenta da nešto pojede, da bi se ubrzao prolaz barijuma, jer nešto mora i da 'gura' napred tu tečnost! Onda je pacijent miran narednih sat i po - dva! Dok čeka, opet odlazi da nešto pojede i obavezno mora da se šeta, da bi se barijum brže spustio niz creva. Tada poslednji put ide na snimanje, da ga doca, još jedared, uslika za uspomenu i dugo sećanje (pa, trebaće za biometrijsku ličnu kartu, pasoš, vozačku i slično! :) ) Važno je da je ovo totalno neinvazivni pregled! No pain! Blago nama! :D
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

biljana.ns
Posts: 3
Joined: 01 Apr 2013, 20:25

Re: ulcerozni kolitis

Post by biljana.ns » 01 Apr 2013, 20:30

lecim se od ulceroznog kolitisa nekih deset godina,pila sam raznorazne lekove,poslednji je asacol,na koji sam dobro reagovala,ali sam postala alergicna.zanima me da li postoji nesto slicno,samo da izbegnem imuran???

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 02 Apr 2013, 13:39

Biljana,
biljana.ns wrote:lecim se od ulceroznog kolitisa nekih deset godina,pila sam raznorazne lekove,poslednji je asacol,na koji sam dobro reagovala,ali sam postala alergicna.zanima me da li postoji nesto slicno,samo da izbegnem imuran???
Paralela i alternativa "Asacol-u" je "Pentasa" (firme Ferring) Ako već nisi uzimala ovaj lek, ukratko, to su tablete sa mikrogranulama, koje se 'otvaraju' negde na prelazu iz tankog u debelo crevo, zbog promene ph vrednosti sredine! Zato najjače deluju upravo u debelom crevu.

Drugo pitanje je, da li si postala alergična na sve lekove na bazi aminosalicilata!? Ako je to slučaj, sledeći terapijski 'step-up' je neizbeženi imunosupresiv "Imuran"!

Naravno, bilo bi najbolje odmah 'preći' na biološku terapiju (npr. "Remicade", "Humira", "Cimzia", "Tysabri" i dr.), ali mala je verovatnoća da se to dogodi u Srbiji, zbog cene leka, problema sa nabavkom ampula i kompletnim političkim i zdravstvenim sistemom, no to je već druga tema! :(

Pozdrav i sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 02 Apr 2013, 15:57

Zelim dobar dan svima...

Skipper tebi cestitam na decaku a, sto se tice nespavanja to su najsladje neprespavane noci.
Kako bude stariji ti ces zeleti da se vrati vreme....Jednom recju UZIVAJ....

Za Svestenika- poslusaj Skippera i probaj sto ti je rekao, jer sam ja imala isti problem i resila ga u nekoj meri...

biljana.ns
Posts: 3
Joined: 01 Apr 2013, 20:25

Re: ulcerozni kolitis

Post by biljana.ns » 02 Apr 2013, 17:49

Skipper wrote:Biljana,
biljana.ns wrote:lecim se od ulceroznog kolitisa nekih deset godina,pila sam raznorazne lekove,poslednji je asacol,na koji sam dobro reagovala,ali sam postala alergicna.zanima me da li postoji nesto slicno,samo da izbegnem imuran???
Paralela i alternativa "Asacol-u" je "Pentasa" (firme Ferring) Ako već nisi uzimala ovaj lek, ukratko, to su tablete sa mikrogranulama, koje se 'otvaraju' negde na prelazu iz tankog u debelo crevo, zbog promene ph vrednosti sredine! Zato najjače deluju upravo u debelom crevu.

Drugo pitanje je, da li si postala alergična na sve lekove na bazi aminosalicilata!? Ako je to slučaj, sledeći terapijski 'step-up' je neizbeženi imunosupresiv "Imuran"!

Naravno, bilo bi najbolje odmah 'preći' na biološku terapiju (npr. "Remicade", "Humira", "Cimzia", "Tysabri" i dr.), ali mala je verovatnoća da se to dogodi u Srbiji, zbog cene leka, problema sa nabavkom ampula i kompletnim političkim i zdravstvenim sistemom, no to je već druga tema! :(

Pozdrav i sve najbolje,

Skipper
hvala na odgovoru,ali to dvoje je isti lek,genericko ime "mesalazin". Znaci osta je mi samo imuran.

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 03 Apr 2013, 16:45

biljana.ns wrote:hvala na odgovoru,ali to dvoje je isti lek,genericko ime "mesalazin". Znaci osta je mi samo imuran.
Biljana,

U osnovi aminosalicilati, koji se primenjuju u Srbiji, imaju mesalazin ("Mesalamine/Mesalazine") kao aktivnu supstancu! Zato sam i napisao "paralela" i "alternativa". Razlika je u načinu distribucije ove aktivne supstance, jer neko je alergičan na mesalazin, ukoliko se on pojavi već u tankom crevu, a drugi nema reakciju ako se on rastvori u debelom crevu ili negde na 'spoju' creva i može da ga podnese. U tom slučaju aplikacija leka može da se vrši i rektalno (supozitorije).

Na žalost i "Salazopyrin" je produkt 'mesalazina', iako je zapravo njegova aktivna supstanca i generičko ime "Sulfasalazine", tako da i za njega važi ista priča.

Jedini aminosalicilati koji ne sadrže mesalazin su, generički: "Balsalazide" i "Olsalazine" ("Dipentum"). Nisam siguran da ih gastroenterolozi primenjuju u našoj zemlji, jer, posle 20+ godina lečenja, ne znam nikoga kome su prepisani ovi lekovi, ali možeš da pitaš! To te bar ništa ne košta! ;)

To ti je kao sa intravenoznim davanjem leka ili per os., odnosno tabletama. Na primer, lično sam alergičan na "Pronison" ("Prednisone") u tabletama, ali ukoliko se ovaj kortikosteroid daje infuziono (i.v.), onda mi ne smeta! Problem je što kortikosteroidi nisu zamena za lekove koji služe za održavanje remisije, već se postoji ciklus davanja ove terapije (do 2 meseca, najčešće), radi bržeg smirivanja aktivnog stanja, tj. upale.

Kao što sam već naglasio, u prethodnoj poruci, ukoliko postoji reakcija na mesalazin, bez obzira gde se on 'oslobadja', onda se prelazi na imunosupresive. Prvi po redu je najčešće "Imuran" (AZA), jer je najmanje toksičan - ostali imunosupresivi su još gori! :?

Potpuno te razumem, jer sam sve to već prošao, kada su lekovi u pitanju, tako da sam sada bez anti-inflamatornih preparata, dok ne dobijem puno zdravstveno osiguranje, ovde u Americi i pravo na biološku terapiju! Veni, vidi, NON vici! :(

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 03 Apr 2013, 17:23

@ristic mirjana:

Mirjana,

Samo jedno iskreno i od srca -- Hvala!!!! :P

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Post Reply