ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 22 Sep 2016, 12:17

Hvala, Igore ali ja ne mogu da pronadjem tu brošuru?! Neka mi neko prebaci link, bila bih zahvalna. Ponovo su mi zakazali kolonoskopiju jer mi je u avgustu radjena samo do sigma kolona. Ja koja volim da putujem sada se osećam ko ptica slomljenih krila. :(

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 26 Sep 2016, 08:06

Ovde imaš dosta materijala, preporučujem da sve iščitaš. http://ukuks.org/download/
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 13 Jan 2017, 20:13

Igore, hvala sa zakašnjenjem :) Ovako stoje stvari: radila kolonoskopiju početkom oktobra, dg. Colitis ulcerosa proctitis in remisionem. Th: salophalc supp. 1 uveče svako drugo veče i detralex do kontrole. Kontrolu imam u utorak, povremeno imam bolove, sve drugo ok. Sad mi je problem nadut stomak i nervoza koje se oslobodim samo kad putujem :) Pozdrav i svako dobro!

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 14 Jan 2017, 02:27

To je sve normalno, kao. Uzmi 10 dana Flobian, moguće da će smiriti nadutost i nervozu. Supozitorije dobijaš jer je zahvaćen završni deo debelog creva.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 14 Jan 2017, 16:03

Kupila jutros Flobian. Da li ste napravili nekakvu grupu na Fejsu, bilo bi mi lakše za komunikaciju i razmenu iskustava?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 14 Jan 2017, 21:36

Ima UKUKS grupa i hrvatskog HUCUK-a. Nema nešto postova na našoj stranici, a i FB nije pregledan jer nema razvrstavanja po temi pa se onda 100 puta ponavlja isto pitanje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Suvi_vrat
Posts: 65
Joined: 02 Aug 2012, 00:16

Re: ulcerozni kolitis

Post by Suvi_vrat » 15 Jan 2017, 01:45

Postoji grupa pacijenata na Fejsbuku sa preko 1000 članova iz exYu, a nije vezana ni za jedno udruženje...
Jeste malo nepregledno ali bar ima ljudi i vodi se rasprava... Ja takođe mnogo više volim forum ali nekako ovde nema rasprave kao nekada, valjda ljudi više vole taj FB.

Nadutost ukazuje na poremećenu crevnu floru i 10 dana Flobiana može da pomogne, ali treba razmišljati dugoročno i crevnu floru na duže staze naseliti dobrim (probiotskim) bakterijama. To ćete učiniti izborom dobrog probiotika - pogledajte temu o probioticima i SCD dijeti, tamo je pisano o značaju probiotika i preporukama koji uzeti, kao i o jogurtu (kućno pravljenom) koji je takođe sjajan način za unošenje probiotskih bakterija (24 sata fermentisan jogurt je zapravo superioran u odnosu na bilo koji probiotik dostupan na nešem tržištu - ovo ne važi za komercijalne jogurte), a ako imate problem sa laktozom, jogurt se može praviti i od biljnih mleka (kokosovo, bademovo itd).

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 19 Jan 2017, 13:05

Kako da pronadjem tu grupu na Fejsu? Imam stotinu nedoumica, od toga koje voće smem a koje ne, koje slatkiše....itd... Dr mi rekao da citruse ne jedem nikako.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 19 Jan 2017, 18:22

Od slatkiša meni su najviše odgovarali suvi keksi ili Njamb napolitanke, bez preliva čokolade. Jela sam grickalice, grisine, til tak keksiće (tako nekako se zovu). Od voća lično bih ti preporučil termički obrađeno voće bez kožice. Npr, jabuku kao u bolnici, pečenu ili kao kompot ili kao kašicu. Možeš banane slobodno. Vidi da uporediš svoju ishranu s ishranom bebe, tvoj želudac i tvoja creva ne podnose tešku hranu kao ni začinjenu kao ni beba. Da ćeš imati izlete van te ishrane hoćeš, a i zašto ne, živa si...Bude tu rođendana, slavlja kojekakvih, ne možeš baš sve izbeći. Ali sutradan ćeš imati terapiju sa Petit Beure i grisinama.
Doktor je meni rekao: Vidi Maro, jedi šta ti odgovara, sama ćeš videti šta ti ne odgovara.
Pa eto, prati sama svoj organizam. Leti te jedan sladoled neće ubiti kao ni zimi parče slanine... u svakom slučaju ako ne umeš da pratiš, ti zapisuj
Četvrtak - pasulj - bilo mi je loše.
Petak - popila sam vino - bilo mi je loše.
Subota- jela sam pečenje - bilo je ok.
Nedelja - jela sam prašku šunku - sve ok... pokušaj tako.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 20 Jan 2017, 01:29

Od voća jedem banane, jabuke strugane ili u kompotu i kaki. Od slatkog keks, med, dzem i crnu čokoladu. Prija mi i kolač od rogača iz zdrave hrane. Za doručak na poslu je najteže s' obzirom da mi je dr rekao da izbegavam mlečne proizvode, pecivo...pa šta da jedem?! Pijem Balans jogurt za varenje, maslac mi ne smeta kao ni topljeni sir. Sad mi je rekao da slobodno Musli jedem. Umirem za prebrancem, ljudi :D

Post Reply