ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Sandra
Posts: 18
Joined: 21 Dec 2011, 23:07

Re: ulcerozni kolitis

Post by Sandra » 17 Mar 2012, 20:40

U SCD dijeti sam videla da je zabranjeno kukuruzno brasno,krompir,pirinac....ja sam sve to jela i zaista,nisam osecala ni gasove, ni nadimanja ,nista slicno...cini mi se da je bas oskudna dijeta,jer vecina povrca koje imamo ovde kod nas su na ilegalnoj listi...sta jesi onda?.....za belo brasno,koje je takodje ilegalno mi i nije tako cudno,znam da ga treba izbegavati....gde naci bademovo brasno u Srbiji i koliko ono kosta??? Malo me zbunjuje ta dijeta. Isto kaze da vodku mozes po nekad probati,ili luk,a meni od toga odma pozli,a pogotovo kupus od koga se redovno dobijaju gasovi,izuzetno je tezak za varenje...Jel ima neko u Srbiji ko je koristio ovu dijetu ili jos uvek koristi???

Nemanja
Posts: 99
Joined: 08 Apr 2011, 15:52

Re: ulcerozni kolitis

Post by Nemanja » 27 Mar 2012, 10:06

I dalje nisam siguran da razumem sve one koji nece da dodju na okupljanje. Da li ste svesni vaznosti okupljanja i samog postojanja udruzenja? Nadam se da nas nece sve zaboleti u jednom trenutku kada bas za nas bude zafallio lek.

Pozivam sve koji ce doci da potvrde dolazak na adresi viewtopic.php?f=12&t=116

Potvrdite svoj dolazak!

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 19 Apr 2012, 22:17

Evo, javljam se sa novostima i, ako je nekome ovde jasno o cemu se radi, neka se javi...
Da podsetim - krajem marta (poc. aprila), odjednom su mi se ponovo (nakon 5 godina) pojavili svi simptomi: proliv, krvarenje i sluz, sa povremenim bolovima u stomaku. Bila sam na minimalnoj dozi leka vec dve godine (5-asa - 1,5g), tako da sam je pojacala i pocela da stavljam supozitorije. Proliv je prestao nakon 3 dana, ali su sluz i krv ostali... Bila sam sigurna da se UC vratio, dok danas nisam dobila rezultate koji su ODLICNI :o !
SE 12
CRP 0,2
Fe 8,9
TIBC 56,5
feritin 10
AST 22,9
ALT 24,7
Ostali nalazi krvne slike i urina - dobri (nema anemije i sl.).
Koliko sam bila presrecna zbog dobrih nalaza, toliko sam bila i zbunjena... :? Sta sada ovo znaci? Doktor mi je trenutno na bolovanju (ne znaju do kada), pa moram da ga cekam, da bismo se dogovorili oko kolonoskopije, a ujedno za to vreme ostajem uskracena za odgovore.
'Ajde, molim vas, ako nekome ista pada na pamet o cemu bi moglo ovde da se radi, neka napise.
Da li postoji mogucnost da je NORMALNO da se, u nekom trenutku, pojave krv i sluz, a da bolest nije u aktivnoj fazi?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 20 Apr 2012, 01:01

Runja wrote:Koliko sam bila presrecna zbog dobrih nalaza, toliko sam bila i zbunjena... :? Sta sada ovo znaci? Doktor mi je trenutno na bolovanju (ne znaju do kada), pa moram da ga cekam, da bismo se dogovorili oko kolonoskopije, a ujedno za to vreme ostajem uskracena za odgovore. 'Ajde, molim vas, ako nekome ista pada na pamet o cemu bi moglo ovde da se radi, neka napise. Da li postoji mogucnost da je NORMALNO da se, u nekom trenutku, pojave krv i sluz, a da bolest nije u aktivnoj fazi?
Sanja, ovo je sjajna vest, jer ti je UC i dalje u remisiji (tako neka i ostane!) :D

Ako je sveža krv u pitanju, moguće je da 'dolazi' iz unutrašnjih hemoroida. Generalno, bez kolonoskopije, teško je bilo šta pametno reći, ali mislim da je sve OK, bar na osnovu tvojih novih rezultata krvi, koji su odlični. :P

Uzgred, ako nisi videla, uz Igorovu pomoć, pitanja u vezi sa psihijatrima smo prebacili u novi podforum "Psihoterapija", koji se nalazi u sastavu glavnog foruma "Lekovi i terapije".

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 20 Apr 2012, 08:21

Krv može da bude od hemoroida al mislim da sluz ne može. Meni krvna slika bude dobra sve do momenta kad počne temperatura i ludilo, a tu prođe i po 2-3 meseca. Manjak apetita, malaksalost, pospanost i "kretanja" po stomaku su mi jedini pokazatelj da nešto ne valja. Uzmi probiotike a ako ti se ne popravi situacija za 10ak dana idi ili kod svog ili drugog doktora jer čekanje može zakomplikovati stvar. Takođe, ako planiraš kolonoskopiju, najbolje je raditi u mirnoj fazi bolesti zbog lekova za čišćenje koji poremete crevnu floru.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 20 Apr 2012, 10:44

Skipper,
sveza krv je u pitanju i znam da moze poticati od hemoroida, ali najveca misterija u celoj prici je ta sluz. Kao sto je i Igor rekao: [quote="Igor77"]Krv može da bude od hemoroida al mislim da sluz ne može. Videcemo sta ce biti na kolonoskopiji :roll:
Videla sam podforum :)

Igore,
probiotike se bojim da uzimam, jer mi je (na pocetku bolesti - kada jos uvek nisam znala da je imam) dr opste prakse dala Linex od koga mi je bilo jos gore :o
Jedino pijem i obozavam kefir (ako to moze da se svrsta pod probiotike na koje si mislio)... Predlozi...

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 20 Apr 2012, 14:32

Runja wrote:Igore,
probiotike se bojim da uzimam, jer mi je (na pocetku bolesti - kada jos uvek nisam znala da je imam) dr opste prakse dala Linex od koga mi je bilo jos gore :o
Jedino pijem i obozavam kefir (ako to moze da se svrsta pod probiotike na koje si mislio)... Predlozi...
Ti si valjda prva kojoj je gore od probiotika...Ima tema o probioticima, lepo je sve objašnjeno. Kad je bolest u zaletu ili pod upalom, jako je malo stvari koje pomažu. Meni, recimo, pomažu tek posle 10 dana pijenja, i to ne svi, nego Flobion. Linex, Liobif i sl su za decu, jako malo efekta imaju, bar meni.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by Philthy McNasty » 20 Apr 2012, 18:43

Runja wrote: probiotike se bojim da uzimam, jer mi je (na pocetku bolesti - kada jos uvek nisam znala da je imam) dr opste prakse dala Linex od koga mi je bilo jos gore :o
Jedino pijem i obozavam kefir (ako to moze da se svrsta pod probiotike na koje si mislio)... Predlozi...
Zavisi o kakvoj se vrsti probiotika/bakterija radi, tj. kvalitetu, takodje ne reaguju svi isto u odredjenom periodu na acidophilus i bifidus bakterije pogotovu kada se radi o aktivnom stanju, kvrvave dijareje i tome slicno. Probiotici, jogurt i kefir se ne preporucuju sve dok se stanje sa dijarejom ne dovede u nekakvu normalu , da li ces to raditi dijetom ili nakvom hemijom, to je tvoj izbor, a ono sto bih ti licno preporucio je da u prvih nedelju ili vise dana (zavisi od tvog trenutnog stanja) iskljucivo jedes laganu hranu tipa domaca pileca supa sa sargarepom i jos nekakvim povrcem koje volis. Nemoj nikako jesti sveze voze i povrce niti masnu hranu, secere i hleb takodje.

Kasnije kada je dijareja pod kontrolom, sa probiticima moras krenuti samo sa jednom vrstom, ili bifidus (nastanjuju iskljucivo debelo crevo) ili acidophilus (tanko crevo) i utvrditi sta ti odgovara, desava se da u pocetku neke osobe lose reaguju na jednu vrstu bakterija, kasnije lagano mozes probati da li ti i dalje (ne)odgovara.
Kefir/jogurt tek kasnije, pogotovu kefir koji moze biti “tezak” za stomak, to sto ga volis ne znaci i da ti odgovara, ako ti odgovara, odlicno ali prvo utvrdi da je to tako. Isti sadrze drugacije vrste bakterija kultura od maloprepomenutih , Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus i svakako su korisne za digestivni sistem iz vise razloga, pored ostalog i odgovorne za “proizvodnju” kompleksa vitamina B koji iktekako nedostane kod IBD bolesnika.

Sto se tice hemoroida, to je sve vezano za rafinisani seceri/hleb , patio od istih oko 5 godina (povremeno krv) , cim sam izbacio secere, za nedelju dana potuno nestali, do dana danasnjeg nikakvih problema evo vec skoro 11 meseci.

Njabolja varijanta za brz oporavak je probiotik enema da bi se sto pre zaustavilo krvarenje/dijareja, ako zelis sama to da uradis ili mozda nadjes nekoga ko bi to uradio za tebe, nije nikakva filozofija iako mozda nekome izgleda strasno.

Ako odlucis da sprovedes sve ovo, prvo se dobro pripremi, nadji dobre probiotike, napravi plan i kreni u celu pricu ………
Kron je proslost .....

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: ulcerozni kolitis

Post by Runja » 21 Apr 2012, 15:03

Ljudi, ja sam, izgleda, provalila sta mi je... :idea: Cini mi se da sam poremetila crevnu floru, uz "pomoc" antibiotika :roll:
Naime, citala sam sinoc ranije postove na temu probiotika, pa listala dalje i tako naisla na temu o koriscenju antibiotika, a onda mi je sinulo :idea: !
Imala sam upalu sinusa (koja je kod mene cest slucaj, jer se lako prehladim, a i obavezno "pokupim" svaki virus koji mi cerkica donese iz vrtica) i pocela sam da pijem Dovicin. Kada sam videla da nema neke vajde od prve kutije, pocela sam sa drugom... I onda je sve krenulo, posle druge kapsule (iako ga ne pijem prvi put, otkako imam UC).
Eto, ko zna da li bih ukapirala, da nisam malo "cesljala" po drugim temama... :oops:
'Ajde, sad me posavetujte sta da radim - inace, nista drugo sem 5-ase nisam do sada uzimala (osim hladno cedjenog lanenog ulja koje mi je bilo odvratno, pa sam prestala posle nekog vremena - NE GRDITE ME ZBOG TOGA :cry: , ali nemojte mi savetovati ni maslinovo, jer mi je ono jos odvratnije :cry: ).
Igore, stvarno verujem da ti je Flobion najbolji, ali ja sam JAKO skepticna prema njemu, s obzirom da se reklamiraju u emisijama tipa "Grand show" :shock:
Samo me nemojte prekorevati i grditi, jer sam osetljiva ;)

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 21 Apr 2012, 18:56

Sanja,

Bez namere da te 'grdim' ;) , samo ti predlazem sledece:

Kupi italijanski "Fermental" (firme ESI). Mislim da ga prodaje vecina apoteka u Bgd. Cena je bila negde oko 350-400 din, koliko se secam. Mozes slobodno da uzmes i vise kapsula od propisanog, jer je skroz bezbedan. Pij ga ISKLJUCIVO sa flasiranom, nehlorisanom vodom, jer hlor neutralise dejstvo probiotika. Nemoj da te obeshrabri, ako prvih nekoliko dana ne osetis bitno poboljsanje, jer je i probioticima potrebno malo vise vremena da bi delovali. Nema nuspojava, a moze samo da ti pomogne.

Nadam se da ti antibiotici nisu vise potrebni. U suprotnom, ako vec ne podnosis prirodne preparate (poput ulja origana), jedini bezbedni oralni antibiotik za UC i CD je "Orvagil" (3 x 1 oblozena tableta, od 400 mg.) Znam da su drugi antibiotici jaci, ali zato i zestoko remete normalnu crevnu floru.

Mali savet za kraj ovog posta: Kada budes radila kolonoskopiju, obavezno, nakon obavljenog pregleda, nastavi da uzimas probiotike, jer je to idealna situacija da se u crevima sto pre 'nastane' dobre bakterije, s obzirom da ce ti, tokom priprema, "Fortrans" 'oprati' sve zivo u digestivnom traktu.

Pozdrav i srecno,

Skipper

PS: Uzgred, u ekstremnim situacijama, kod teskih oblika hemoroida (pri vecem oticanju i/ili 'ispadanju' iz anusa), dolazi do povecanog pritiska na sluzokozu i 'istanjivanja' mukozne membrane, a to za posledicu ima pojavu sluzi u stolici! Na svu srecu, to kod tebe nije slucaj, jer bi u suprotnom imala uzasne bolove na mestu pojave hemoroida.
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

Post Reply