ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 23 Jan 2017, 18:23

marica wrote:Budeš li pitala igora, a šta je najbolje, on ti neće preporučiti isključivo duvan, on bi to malo i "posolio" nekim travkama kobrljavkama.
To samo ponekad. Ustanovio sam da mi briše memoriju pa izbegavam, osim u specijalnim prilikama. A trenutno se lomim, valjda me spopale prehlade, slave, predslave, paterice, neispavanost pa mi i stomak kaže da oladim. Al šta ću kad volem. :)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 24 Jan 2017, 12:01

Zdravo drugari. Posto je sajt malo pobrljavio ja sam se prijvila pod novim imenom i sad sam Dina, a bila sam Okacica. E, imala bih pitanje za vas "iskusnije" sa UK. Dve godine sam bila na 5 ASA-i, i onda mi se stanje pogorsalo, bila sam na pronizonu dva meseca i na Asacol-u, a sad mi je posle kolonoskopije koja pokazuje remisiju Asacol promenjen na Pentsu. E sad, Pentasu pijem rastvorenu u vodi i nakon sto popijem tecnost ostane jos dosta sadrzaja na dnu, koji je nemoguce popiti sa vodom. Da li je neko imao slicno iskustva? Ne bih zelela da ne uzimam pravilno terpiju kad sam vec dosla do stadijuma da mi je bolje...

Unapred hvala na odgovorima
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 24 Jan 2017, 12:14

Sto se tice ishrane, vidim da je bila diskusija na tu temu, ja recimo odlicno podnosim vitamin D posto imam hipovitaminozi istog pa moram da ga uzimam, ali recimo burek ne podnosim nikako (a volim...).
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 24 Jan 2017, 14:42

Dina :) Ja nisam ikad pila Pentasu pa ne znam, mućkaj, grgljaj :)
Burek, to ti je razvlačeno testo, ko žvaka, gluten, vrlo verovatno da mi taj gluten jako teško i uopšte podnosimo. Pošto jeste bilo priče o hrani, možda bi i što se tiče hleba trebalo svež i topao zameniti tostiranim od juče. Ja više nemam tegoba tipa nadima me, lupa mi i bubnja po stomaku i sl. ali vidim da mi mnogo više prija tostiran sendvić sa lepinjom od juče nego sendvič sa današnjim svežim hlebom.
Vidi, meni su ćevapi bili afrodizijak. Uz moju ishranu od keksa i grisina jedino su ćevapi mogli da me podignu iz depresije. Al bi ih posle odbolovala.
Nije kraj sveta ako sebi ponekad priuštiš burek, pokušaj u remisijama i pokušaj u nekoj domaćij varijanti, ne iz pekare. :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 24 Jan 2017, 14:45

Hvala Marice. Ma jok, burek ne jedem vec godinama, probala, ne ide i sta cu, pomirisem i nastavim dalje :). A sto se tice hleba ja samo tostiran i jedem, i to ni od juce nego od prekljuce :).

Igore, vidim da ti pijes Pentasu, pa pls help ;).

Hvala.

Pozdrav
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 24 Jan 2017, 21:45

Zdravo, drugari! Marice, bila sam na kolonoskopiji i potvrdjena dijagnoza ulcerozni colitis.U pitanju je zavrsni deo debelog creva.U remisiji sam 4 meseca. Prestala sam da pusim letos, hranim se lagano ali me to mozganje šta ću jesti užasno nervira jer ne volim da kuvam. Svega sam se odrekla. Ne jedem pasulj, grasak, boraniju, kupus samo svez, pijem samo vodu, ponekad sok od jabuke. Od voća jedem banane, struganu jabuku i kaki. Pijem sojino mlako. Sva sam se u keks pretvorila jer me od drugih slatkisa boli stomak. Ne planiram letovanje preko granice cak ni do mojih u SLO jer me strah. Doktoru poslala pre dva dana na Vajber analize krvi, on mi dva dana ne odgovara niti mi rekao kad ponovo da dodjem na kontrolu. Nabacala sam informacije pa ko se snadje :D

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 24 Jan 2017, 22:58

Dina wrote:Igore, vidim da ti pijes Pentasu, pa pls help ;).
Ne vidim što je rastvaraš. Ja progutam 3 tablete odjednom, toliko pijem uveče. Doduše, treba malo vremena dok se ne navikneš na gabarite tableta :)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 25 Jan 2017, 10:31

Igor77 wrote:
Dina wrote:Igore, vidim da ti pijes Pentasu, pa pls help ;).
Ne vidim što je rastvaraš. Ja progutam 3 tablete odjednom, toliko pijem uveče. Doduše, treba malo vremena dok se ne navikneš na gabarite tableta :)
Hvala ti puno! Dr mi je rekla da ih rastvaram u vodi i pijem uz dorucak i veceru, po 1,5g, tj.po tri tablete, ukupno 6 dnevno. ALI, juce sam nasla foru, smuckam ih u casi pa promesam i popijem - sa slamcicom, kao neki koktel, haha, hit... Tako ne ostne talog... Ma sta reci, jos ce ova bolest da mi poveca IQ :lol: :lol: :lol: ...
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 25 Jan 2017, 11:04

Ma nema potrebe da se rastvara, one se iovako rastvore za minut, nema šanse da ih popiješ i da ostanu cele.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 25 Jan 2017, 11:21

Igore, zamisli kad sam ja izbacivala iz sebe cele tablete, samo ih crevca proguraju do wc šolje. Možda joj je dr baš iz tog razloga rekao da ih rastvori.

Bjonda, koliko imaš godina? Tvoje stanje, a i način rada doktora liči na mojih krvničkih 20 godina borbe sa kolitisom. Kad mi je puklo debelo crevo ja se spasila. I ja sam jela samo keks i nisam nigde smela da idem, ali pazi se toga, to će te odvesti u duboki jaz, idi malo do psihologa, upašćeš u bedak, zaključat ćeš se u kuću i eto ti i depresije. Treba li ti to?
PS. Naučno je dokazano da pušenje pomaže kod UC. Uzmi duvan! :D
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Post Reply