ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 25 Jan 2017, 12:19

marica wrote:Igore, zamisli kad sam ja izbacivala iz sebe cele tablete, samo ih crevca proguraju do wc šolje. Možda joj je dr baš iz tog razloga rekao da ih rastvori.

Bjonda, koliko imaš godina? Tvoje stanje, a i način rada doktora liči na mojih krvničkih 20 godina borbe sa kolitisom. Kad mi je puklo debelo crevo ja se spasila. I ja sam jela samo keks i nisam nigde smela da idem, ali pazi se toga, to će te odvesti u duboki jaz, idi malo do psihologa, upašćeš u bedak, zaključat ćeš se u kuću i eto ti i depresije. Treba li ti to?
PS. Naučno je dokazano da pušenje pomaže kod UC. Uzmi duvan! :D
Marice, mani se duvana :) Pelinkovac je zakon! :)
Dešavalo se i meni da se tableta ne rastvori, Salofalk ili Asacol. Pentasa je u granulama, koje se jedva drže zajedno u tableti. Te mikrogranule imaju svoj zaštitni sloj koji počne da popušta u tankom i duž debelog creva.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 25 Jan 2017, 16:03

Išla sam kod psihijatra kad sam se razbolela, sada sam ok, radim, čitam, slikam...Na svakih dva meseca idem u Vojvodinu na vikend (ravnica smiruje) gde resetujem nervni sistem :D Imam 55 godina (još 10 dana hehe) tako da bi mi jos 20 godina bilo previše :D Evo ručam čorbicu od špargle, baren krompir i šargarepu. Nisam od onih kiji se zaključavaju u kuću, čekam lepše vreme da pešačim u prirodi.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 25 Jan 2017, 20:56

Šta pelinkovac? Ima samo pelin i pomaže kod stomačnih tegoba, a jeger, kolko on ima biljkica? Taj pomaže stomaku, tankom, debelom crevcu... Jesi vid'o opis Marine terapije, nemoj meni Igore :)

Bjonda Bjonda, ako ravnica smiruje... I šta ti tu meni sve ravno, a kad prelaziš most Dugu ( NS )pa uzbrdo, pa kad se vraćaš opet uzbrdo? :D
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 25 Jan 2017, 20:59

I da, nisam znala za pentasu da je u granulatu, ove salofalk, ma sve koje sam pila bile su baš tablete. Eto, umrla bih, ne bih znala :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 25 Jan 2017, 23:30

Sve bih dala za krempitu sada :D

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 26 Jan 2017, 12:40

marica wrote:I da, nisam znala za pentasu da je u granulatu, ove salofalk, ma sve koje sam pila bile su baš tablete. Eto, umrla bih, ne bih znala :)
Haha, mogla si bez tog znanja ziveti :lol:
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 26 Jan 2017, 14:53

Osećam peckanje u želucu posle rendane jabuke :(

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 26 Jan 2017, 15:02

Bjonda, jabuka je puna kiseline. Skuvaj kao kompot, ispeci u pećnici, napravi bebi kašicu. Kao što se sprema bebama ili bolesnicima u bolnici. I kloni se kiselih voća tipa: kako ću sad slatko da pojedem ovaj limun... :D


Dina, vid ja preživela taj granulat, a prosto se čudim da nisu i na meni eksperimentisali sa svim tim lekovima. Moj dr. grdan je bio strašno ljut što na operaciju nisam otišla preko njegovih doktora nego drugim putem, to je onaj put kojim se teže ide...dok nađeš vezu i sl. Pa mi je kad sam se javila njemu napisao brdo recepata jer nije urađena operacija kako treba i sad i dalje imam UC. Znači, čovek mi je ispisao salofalka, folana, probiotika...a pošto mi dupe zakrpljeno ja samo čekala da dobijem i recept za supozitorije, aj nije se za'ebo, baš mi bilo krivo. :(
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Dina
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2016, 14:48

Re: ulcerozni kolitis

Post by Dina » 26 Jan 2017, 17:36

Marice, bas mi je zao sto ti se sve to izdesavalo... Nista gore od sujetnih ljudi, a narocito doktora jer to sve puca po nasim ledjima... Granulat pijuckam sa slamcicom, nasla sam foru da popijem ceo sadrzaj. Pretpostavljam da moze da se gutaju tablete, kao sto radi Igor, ali eto, i ovo uspeva...

Bjonda, ja se ne secam kad sam popila limundu ili pojela pomorndzu... Dr mi je rekla da smem cedjenu, ali nikad na prazan stomak, ali nikako da se usudim... Drzim se proverenih stvari i tako mi prolazi dan za danom.
Dijagnoza: UK od 2014., koriscena terapija: 5-ASA, 5-ASA supozitorije, Salofalk klizme, Orvagile, Salofalk supozitorije, Vancomycin, Pronizon, Asacol, Pentasa supozitorije, Pentasa... Trenutna terapija: Pentasa

Bionda
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2016, 13:32

Re: ulcerozni kolitis

Post by Bionda » 28 Jan 2017, 18:50

Citruse ne jedem uopste, a od sada jabuka samo u kompotu. Koje voće još jedete?

Post Reply