ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 20 May 2016, 00:05

Sigurno si na početku terapije pronizonom osećala da možeš pomeriti planinu, stalnim smanjivanjem doze dolazi sve opet na staro. Osećaš se lošije jer si se sa njim osećala odlično. On mora postepeno da se smanjuje i svakome se taj pronizon na neki način odrazio. Meni na lice. Išla sam nakon konačne terapije pronizonom 4 meseca kod kozmetičarke. Lice mi je bilo kao đon od cipele, tvrdo i ispod puno potkožnih bubuljica. Naravno da sam gubila i početni elan i početne efekte tog leka. Krvarenje i sluz su sastavni deo ove bolesti, može da se umanji hranom koja ti ne škodi, a ti bi sama polako trebala pratiti šta ti odgovara, a šta ne. Ja sam u tvojim situacijama sama sebi davala klizmu od 5 ml ulja kantariona uveče pred spavanje. Sad i sam bi ga Bog znao jel u ovom UC bolje imati retku ili tvrdu stolicu, češću ili manje češću, ali eto od mene toliko...bar podmaži malo da lakše klizne.
Ja sam UC dobila u tvojim godinama, sad imam 52. Kantarionovo ulje možeš i sama da napraviš. One male opake bočice u apoteci su užasno skupe.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: ulcerozni kolitis

Post by SKORPIJA » 20 May 2016, 12:18

Igor77 wrote:Heh, kad bi voda bila lek...Na kojoj si sada dozi Pronozona? On zna da napravi razdražljivost, znojenje, nesanicu...
Od danas pijem jednu ujutru 20mg, svakih 5 dana smanjujem za 5 mg. Juče sam opet bila na kontroli, Dr predlaže da nastavim sa Pronisonom do kraja tj. još 20 dana, pa ako se ne poboljša stanje sledeća opcija je Imuran što mi se uopšte ne sviđa, a vidim ni njemu :( Probaću opet sa hranom da to malo smirim, nadam se da će bar malo ublažiti simptome.

Marice hvala na savjetu, obavezno ću probati te kantarionove klizme. Tačno kad sam počela da pijem Pronison osjećala sam se puna snage, budila se puna elana, pozitivne energije a sad se jedva dignem iz kreveta... Čak sam primjetila da su mi dlaćice na licu postale izražajnije :( Znači Pronison je kriv za sve ;) Moram malo da se našalim u svoj ovoj muci :D
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 20 May 2016, 21:53

Nestaće te dlačice, i mojih bubuljica nema. Sledeći put kad su mi prepisali pronizon odmah sam išla kod dermatologa i rešila stvar u startu. Evo ti još jedan savet, možda tebi i bude odgovarao. Rastvori mleveno laneno seme preko noći u maloj čašici vode, pola kašičice i ujutro popij taj "odvar". Bude onako malo želatinasto. Možeš ga umešati u sok, jogurt ako ti više odgovara. To ti opet podmazuje sluznicu i želuca i creva. Ukoliko te bude terao da ideš češće na wc odustani, ali za sad mi deluješ da bi ti moglo pomoći. Nisi ti u fazi u kojima sam ja bila, i po ohoho stolica na dan. Usput, taj odvar ti je ok i za lice, namažeš lice sa tim, malo ga osveži, zategne, očisti...probaj :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: ulcerozni kolitis

Post by SKORPIJA » 25 May 2016, 22:50

Laneno sjeme vec uzimam al uz obrok u jogurtu, nisam primjetila neke promjene al svakako ne moze da skodi. Takodje sam uzela kantarionove klizme, prijaju mi, bas osjetim da djeluju umirujuce. Al sad se javila nova promjena, obrazi su mi strasno natekli, izgledam kao da su me bumbari izujedali :'( sreca bar nema bubuljica.
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 26 May 2016, 07:04

To su ti lepote kortikosteroida :(
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 26 May 2016, 11:38

Zato uz kortiko imaju ono čuveno steroid pa se setim filma u kojem kaže glumac: Piješ brate steroide pa kad ti dođe da ubiješa ćaleta, uzmeš kontejner pa ga guraš od-do, je*eš, je*eš, je*eš :)
U tom fazonu nešto...mislim da je iz filma 7 i po. :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

saska
Posts: 10
Joined: 24 May 2016, 13:23

Re: ulcerozni kolitis

Post by saska » 26 May 2016, 12:09

pozdrav meni je pre neki dan ustanovljen taj uk bila sam na kolonoskopiji i pise sluzokoza sigme i rektuma hipermeticna edematozna hirurg kaze proktitis sada pijem pentesa,orvagil 5 dana i probiotik.cekam jos neke analize.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 26 May 2016, 12:15

Dobro došla :) Taj "UK" će ti biti društvo duže vreme. Klasično za UC je zapaljenje završnog dela creva, tj sigme i rektuma. Ko te vodi, odakle? Ne može hirurg da te pregleda, to radi gastroenterolog. U svakom slučaju glavu gore, nije lako ali je bolje nego pre 20-30 godina. Mnogo se više zna o bolesti i polako se ide napred.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

saska
Posts: 10
Joined: 24 May 2016, 13:23

Re: ulcerozni kolitis

Post by saska » 26 May 2016, 12:25

iz vrsca sam aleksandra34 god.posle pregleda hirurga zbog hemoroida video je anoskopom da je zapaljenje pa sam isla kod gastro.na kolonoskopiju.inace bila sam i pre par godina na kolonoskopiji i sve je bilo u redu i sad eto ti.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 26 May 2016, 13:11

Polako, biće to u redu. Bitno je da promeniš način reagovanja na neke situacije, da ustanoviš kontrolu stresa. Poseta psihoterapeutu daje odlične rezultate, mnogo bolje nego promena ishrane, alternativa i drugo.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply