ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Jana
Posts: 2
Joined: 07 Apr 2016, 23:35

Re: ulcerozni kolitis

Post by Jana » 08 Apr 2016, 03:27

Evo da se i ja priključim, imam par pitanja i naravno ako ima neko neki savet prihvatam oberucke.... Imam 26god., od ulceroznog kolitisa bolujem od svoje 16te, u februaru beše punih 10god.koristila sam Salofalk tablete, klizme, supozitorije, takodje sam koristila odredjeno vreme i 5asa. Moje stanje nije bilo toliko tesko, tj.u početku samo proktitis, vremenom se proširilo malo, nikad nisam gubila na kilazi, nikad nisam imala retku stolicu ali zato za vreme upale u stolici je bila prisutna krv i sluz. Preselila sam se u USA i ovde na žalost situacija mi se pogorsala, odmah posle 4meseca nakon preseljenja ponovo pocinje krv,sluz, bolovi u levoj strani, neko cudno krcanje creva (sto nikad mi pre nije bilo), morala sam da cekam 4meseca da prodju dok nisam dobila osiguranje i otisla kod doktora i uradila kolonoskopiju. Nista novo nije rekao sem da mi se upala prosirila na kompletnu levu i desnu stranu debelog creva, ali da je blaga i prepisao mi lialdu (mesalamin) koja mi nikako nije prijala, i tu pocinjem da gubim na tezini, za mesec dana izgubila sam preko 7kg, i naravno njegov sledeći korak je bio imuran, sto sam ja odbila smatrajuci da nisam slučaj za tu tezinu leka. Potrazila sam drugog doktora i on mi je prepisao apriso (mesalamin) i prednizon 20mg,medjutim ni to ne moze da me ubaci u remisiju,tako da ipak moram da pocnem sa imuranima, prepisao mi je azathioprine 50mg sto sam počela ove nedelje, pa videcemo reakciju. Za sad krv je i dalje tu. Sto se tice nus pojava prednizona imam nocu znojenja i budim se cesto u toku noći. Od sledece nedelje ga spustam na 15mg, izdrzacu jos mesec dana. Doktor mi je rekao ako ovo ne bude radilo sledeći korak je bioloska terapija, moze li mi iko reci da li se bioloska terapija prima svaki dan do kraja zivota ili samo odredjen period? Ja i dalje mislim da nisam slučaj za ovako jake doze s'obzirom da idem u wc jednom dva puta dnevno, stolice formirane, ali me muci pitanje zasto gubim na kilazi (za sada izgubljeno 10kg) i zasto ne mogu nikako da odem u remisiju? :( ovo traje vec godinu i po dana.
Zelim svima brz oporavak i odlazak u remisiju i da ostanemo ako Bog da u njoj do kraja zivota!!!!!

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 08 Apr 2016, 07:28

Prvo dobro došla. :)
Krčanje, nadutost i prolivi mogu da se jave od klostridije kao i drugih bakterija, ili kandide. Ja bih isključio to kao uzročnik pre nego što bih krenuo na imuran. Da imaš upalu, trebala bi da ti se smiri posle kortikosteroida, s tim da se uglavnom kreće od 40mg, pa nedeljno se smanjuje za 10 do doze 20mg, onda po 5mg nedeljno. Ako imaš bilo bakterije ili gljivice imuran samo može da to da pogorša. Ja sam isto relativno blag slučaj, bio sam do sad par puta na pragu imurana pa sam se izvukao. Dakle, proveri bakterije, gljivice, uzimaj probiotike, tamo imaš Natrene (čini mi se) probiotike da kupiš. To su najbolji, isporučuju se u zamrznutom stanju (bar je neko tako pisao). Budi strpljiva, treba nedelju-dve da flora živne i da počneš da osećaš više snage. Lako ćeš odlučiti za imuran i biološku, to svekako stoji kao opcija.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Jana
Posts: 2
Joined: 07 Apr 2016, 23:35

Re: ulcerozni kolitis

Post by Jana » 08 Apr 2016, 15:41

Hmm....vidis ovde krecu od 20mg prednizon, i onda te nedeljno spustaju za po 5mg.... Ja sam ovde prilično razocarana u odnos doktora i pacijenta, cak sta vise mislim da nisu nista stručniji od naših. Pre 2 meseca sam radila analizu na bakterije i sve je ok. Ja sam počela sa imuranom pre 4dana, jer vise nisam znala sta da radim, godinu i po dana sam u upalnoj fazi (blagoj ali prisutnoj), da li je ok da krenem sada sa probiotikom uz imuran? Definitivno jos danas idem da potražim Natren probiotik.
Hvala puno na odgovoru.

nevena
Posts: 13
Joined: 21 Nov 2012, 18:13

Re: ulcerozni kolitis

Post by nevena » 11 Apr 2016, 21:35

Pozdrav

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 07 May 2016, 13:36

Da li neko ima ima problema sa gasovima i moze li to da ukaze na aktivaciju bolesti?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 08 May 2016, 22:35

Može a i ne mora. Probaj Flobian, meni rešava te probleme.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: ulcerozni kolitis

Post by marica » 10 May 2016, 12:08

janim08 wrote:Da li neko ima ima problema sa gasovima i moze li to da ukaze na aktivaciju bolesti?


Svi sa kolitisom imaju taj problem, meni je u kritičnim momentima (ležanje u bolnici sa drugim ljudima i taj blam) pomagao Espumisan. Evo Igor kaže Flobijan, a ja ti kao starija mogu preporučiti da uveče popiješ neki od bebi čajeva, znaš da oni pomažu kod grčeva pa ono kad spavaš da se "izduvaš", onda ima u Univerexportu odličan čaj Gastrovit, jedan od najeftinijih, meni je bio izuzetan i svi sa stomačnim problemima kojima sam preporučila taj čaj je bio zadovoljan.Ti iskombinuj sve što ti preporučimo pa ćeš znati šta ti najviše odgovara. :)
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 10 May 2016, 22:13

Hvala puno, probacu. Ne desava se to bas cesto, i uglavnom uvece, a ne mogu da povezem sa nekom hranom.

SKORPIJA
Posts: 26
Joined: 18 May 2016, 14:39
Location: Republika Srpska

Re: ulcerozni kolitis

Post by SKORPIJA » 18 May 2016, 15:37

Pozdrav društvo... Evo i mene opet ;) Pošto su mi obrisani prethodni postovi (vidim da je bilo problema na serveru) malo podsećanje: Imam 29 godina, UK mi je otkriven u junu prosle godine, upala na 18 cm crijeva, simtomi su mi slični Janinim, bez čestih stolica ali sa puno krvi i sluzi, početna terapija mi je bila sulfasalazin 3x2 (bez prestanka već skoro godinu), salofalk čepići, Orvagyl, Ciprocinal dok nisam sanirala upalu (nekih 15 dana). Stanje mi je bilo OK do početka ove godine kad se lagano počela opet pojavljivati krv u stolici, svaki mjesec sam radila nalaze krvne slike i CRP-a ali zbog dobrih nalaza (CRP=0,5) Dr mi je odlagao kolonoskopiju, aludirajući na hemoroide. Međutim u martu se stanje pogoršavalo (sve više i više krvi i sluzi, kao i bol u donjem dijelu stomaka, stolica jedna ili nijedna dnevno), ponovo sam uradila kolonoskopiju 07.04.2016. koja je pokazala veoma jaku upalu na 10 cm crijeva :( terapija mi je bila slijedeća: Sulfasalazin 2x2, salofalk čepiće 2x1, Urbason 20mg rektalno 10 dana, Pronison 20mg 2kom ujutru + 1 na podne 7 dana, zatim samnivati po 5 mg svakih 5 dana, Lansoprasol mg 2x1. Krv je nestala buklvano nakon 2 dana korištenja terapije, bila sam presrećan :D Nakon 2 sedmice stigaoje i PH nalaz, dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa in remisione. Nastavila sam sa Sulfasalzinom, Pronisonom i Lansoplazolom ali od ponedeljka 16.05. nešto je krenula nizbrdo, ko grom iz vedra neba krv i to je ima poprilično, stolica jedna do dvije dnevno normalne (čak i potvrde), bol u donjem desnom dijelu stomaka mi neda ni da sjedim kako treba. Zadnjih 7 dana sam uzasno nervozna, čak imam drhtavicu, tresu mi se ruke osećam se tromo, malaksalo, sad da li je to od Pronisona ili čega al sam haos.

Da li je neko od vas imao sličen simtome kad je koristio Pronison? Koliko dugo je uopste preporučljivo da se pije?

Još jedno pitanje da li banja može da pomogne nama sa UK? Moji su negdje čuli da voda iz Vrnjačke banje pomaže u obnovi sluzokože crijeva? Nisam na forumu našla da je neko to pominjao pa ako neko ima iskustva sa tim, volela bih da čujem mišljenje?

Lijep pozdrav iz RS :*
Dijagnoza: Colitis chronica ulcerosa od juna 2015. Korišćena terapija: Sulfasalazin, Salofalk sup, Ciprocinal, Orvagyl, Folna kiselina, Pronison, Urbason sup. i intavenski, Linex, Nystatin, Imuran. Aktuelna terapija: Sulfasalazin i Imuran

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 19 May 2016, 21:09

Heh, kad bi voda bila lek...Na kojoj si sada dozi Pronozona? On zna da napravi razdražljivost, znojenje, nesanicu...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Post Reply