ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 20 Nov 2012, 14:19

Kakve si simptome imala, kako si otkrila UC?

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 20 Nov 2012, 17:55

prvo su se pojavili bolovi,pa krvave stolice...uradila sigmoidoskopiju i nasli da imam UC i histopatoloski je to potvrdio....dali mi da pijem salofalk tablete i supozitorije,probiotik i gastroperidon za peristaltiku koji mi uopste ne pomaze....sad sama sebi dajem klizme,jer postaje neizdrzivo...

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 20 Nov 2012, 18:37

Jel nisi radila kolonoskopiju?jel i dalje imas krvave stolice uprkos terapiji?Imas bolove?Koliko imas godina i gde si se lecila?

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 21 Nov 2012, 00:44

nisam radila kolonoskopiju.Nemam krvave stolice vise tj. nemam uopste stolicu.Lecim se u Zemunskoj bolnici, a bolove imam jer ne idem u WC...imam 44 godine...

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 21 Nov 2012, 03:07

ristic mirjana wrote:moj problem je sto ja imam opstipaciju ( zatvor) dok drugi prolive...ubi me taj zatvor, koji jedino resavam tako sto sama sebi dajem klizme....ne znam vise sta da radim, pa ako neko ima isti problem neka mi posalje bilo koji savet....sve prihvatam samo da resim ove muke....
Mirjana,

Postoji više načina da se uspostavi redovno pražnjenje creva. Za početak evo nekoliko saveta:


- Kupi parafinsko ulje u apoteci i svako jutro, pre jela, uzmi jednu supenu kašiku (koristi ulje do uspostave prirodne peristaltike!)

ili,

- Umesto ulja, izuzetno je efikasna i soda bikarbona, koja takodje deluje i kao prirodni lek protiv kandide (Candida albicans) u crevima. Takodje, ujutro, pre jela, rastvori jednu supenu kašiku najobičnije jeftine kuhinjske soda bikarbone iz kesice od 5 mg (koju možeš da nadješ u svakoj prodavnici hrane) i to u pola čaše vode. Dobro promešaj i popij celu količinu odjednom. S obzirom da se radi o većoj koncentraciji sode, ukus je prilično gorko-slan. Zato, posle 10-15 min. uzmi jednu-dve čaše vode ili soka. Do večernjih sati (ako ne i ranije), soda će ti izazvati potrebu za pražnjenjem creva

ili,

- Pročitaj tekst na sledećoj Internet adresi: http://alternativa.hr/content/view/328/48/

Uzgred, dnevno unosi veće količine tečnosti (Donat Mg i prirodmi negazirani gusti sokovi su jako dobri za pokretanje creva! Npr. sok od ananasa sa pulpom je odličan!), šetaj što više, tuširaj stomak toplom vodom.... Nikako nemoj da piješ zeleni i crni čaj, čaj od belog sleza i sl., jer te supstance pospešuju zatvore.

Toliko za sada i javi šta ti, od gore navedenog, najviše pomaže! :)

Sve najbolje i srećno,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 21 Nov 2012, 14:13

Hvala Skipper,
nisam to ranije znala i sad cu to probati.Nadam se da ce moja povratna informacija biti dobra vest... :)

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 21 Nov 2012, 16:26

Skipper,
Pogledala sam i sajt, dobar je....neke stvari sam probala ali nije bilo uspeha (npr. sljive ,smokve....itd), ali neke nisam i moram pokusati. Malo je to iskomplikovano zbog UC, pa neke stavke moram preskociti...Interesujeme koliko moze limun da smeta crevima kod UC?
Zivela sam (tako reci..) na ricinusovom ulju i mislim da nije bas najbolja alternativa, mozda za mene....i UC...Hvala jos jednom ,jer mi ovo znaci mnogo zbog zacaranog kruga u kojem sam se nasla.

Mirjana

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 22 Nov 2012, 23:12

Mirjana,

Iskreno se nadam da će ti rastvor soda bikarbone ili parafinsko ulje pomoći da se izboriš sa tvojim problemom, a probaj i neke alternativne načine, koji se pominju na website-u. Gusti sokovi sa pulpom su dobro pomoćno sredstvo i korisno je kombinovati ih sa pomenutim sredstvima. Znam da se ponavljam, ali, tuširanje stomaka toplom vodom i redovne šetnje su takodje od značajne pomoći, u slučaju zatvora.

U mom slučaju, nakon više od 20 godina borbe sa IBD-om, u martu ove godine sam na 'poklon' dobio i IBS (iritabilni kolon, tj. nervozu debelog creva), tako da se sada 'igram' sa stalnim naizmeničnim smenjivanjem svih oblika konzistencije neresorbovanih ostataka hrane (pored dijareje i formirane stolica, prvi put imam i teške opstipacije!) Sve ovo je praćeno prilično jakim bolovima i spazmovima. Totalni horror show, tako da te potpuno razumem!!

Inače, česta upotreba veštačkih laksativa (npr. supozitorija i klizmi), može da stvori veoma lošu naviku, tako da na kraju creva prestanu da reaguju, čak i na veće količine ovakvih pomoćnih sredstava za izazivanje pražnjenja. Zato je bolje koristiti prirodne preparate, jer ne mogu da naškode.

Limun i svi citrusi sadrže veliki procenat kiseline i mogu da iritiraju ionako već prilično oštećena creva, sem ukoliko se radi o prilično razblaženim sokovima. Za utehu, pomenuto voće neće dodatno oštetiti creva.

U principu, za nas sa IBD-om, poželjno je da što više unosimo namirnice na baznoj osnovi (dakle, ako je moguće, više slanu i neutralnu hranu!)

Sve najbolje,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

User avatar
twister76
Posts: 4
Joined: 18 Sep 2011, 22:17
Location: Niš

Re: ulcerozni kolitis

Post by twister76 » 23 Nov 2012, 03:03

pozdrav ljudi.nije me dugo bilo na forumu(mada sam pratio s vremena na vreme).
bio pre mesec dva na kontroli,radio rektoskopiju(nije hteo doktor kolonoskopiju/kao nema potrebe)rezultati biopsije colitis ulcerosa aktiva(I+II)kazu nije strasno :oops:
inace kod mene klasika!jedem sve(sem ljutog)i ne pijem alkohol
lekovi pentasa 3x1000mg,folnak 2x1,pronizon kako kad(pocnem 1x dnevno 10 dana pa smanjujem polako)multilac jedna kapsula uvece i od skoro onaj novi Debutir 2xdnevno.stolica jednom dnevno,nekad formorana(tvrda)neki put pola pola,a neki put formirana a tanka(to me baca u nervozu)krv ne pamtim kad sam imao(jedino kad me pocnu zezati hemoroidi(imam i jedne i druge)i ponekad fistula.inace je sveza krv na stolici i obicno kao linija na kraju.i naravno taj neki bezveze bolna levoj strani stomaka.skoro sam imao dijareju dva tri dana al to mi najverovatnije od antibiotika(panklav)jer sam bio prehladjen 10 ak dana.planiram za jedno mesec dva da odradim kolonoskopiju pa......videcemosta je i kako je :geek:

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 03 Dec 2012, 20:04

da li mi mozete reci sta koristite kod prehlade i gripa od medikamenata?

Post Reply