ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 08 Oct 2012, 21:44

Nisam probala tu pilulu, ali mislim da ti nece biti nista ako uzmes jednu, mislim veca ti je korist nego potencijalna steta. Imala sam taj virus prosle zime, a i nedavno. Pila sam enterofuril tablete par dana i proslo je.

Sandra
Posts: 18
Joined: 21 Dec 2011, 23:07

Re: ulcerozni kolitis

Post by Sandra » 09 Oct 2012, 16:08

Hvala! Sta je enterofuril ??? Nikad cula :?

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: ulcerozni kolitis

Post by janim08 » 09 Oct 2012, 20:51

To je lek, ima ga u vidu sirupa za decu i kao tablete za odrasle. Nisam ni ja dok me nije sve snaslo. Meni se pokazao kao dobar.

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 15 Nov 2012, 09:31

Sta znaci dijagnoza pseudpoliodna faza inflam.bolesti creva?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 15 Nov 2012, 21:27

@loknica:

Pseudopoliodna ('pseudopolipoidna') faza IBD-a je period u kome dolazi do stvaranja pseudo (lažnih/veštačkih) polipa, na mestima zarastanja ranica (ulcera), na sluzokoži debelog creva.

U toku aktivne faze bolesti, sluzokoža postaje porozna ("leaky gut") i tada se često stvaraju ranice, na mukoznoj membrani (unutar slojeva sluzokože), koje krvare! Vremenom, po prestanku aktivne faze i krvarenja, dolazi do zarastanja tih ranica i stvara se neka vrsta ožiljnog tkiva, koje je slično polipima (sićušnim izraslinama na sluzokoži creva -- najčešće na mestima regeneracije medju-mukoznog prostora). S obzirom da to nisu 'pravi' polipi, u medicini ih nazivaju pseudopolipima. Pseudopolipi ne prerastaju u zloćudan oblik polipa, koji može da se pretvori u tumor debelog creva. Dakle, praktično su bezopasni, ali neophodno je da se prati i kontroliše njihov izgled, što se i radi u toku rutinskih kolonoskopija (obično jednom godišnje, a nekada i redje!)

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 16 Nov 2012, 09:27

skiperu, hvala na odgovoru , reci mi da li su ti lazni polipi propratni deo ul.kolitisa i koliko su oni opasni?Na sta najvise da obratim paznju, ja i dalje koristim terapije ali neznam bukvalno sada nista, bilo je reci o ul.kolitis -blaza aktivnost a sada pseud.polipoidna faza IBD?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 16 Nov 2012, 19:26

Loknice,

Pseudopolipi su normalna pojava kod svih pacijenata, koji su imali ranice na sluzokoži debelog creva! Kao što sam već napisao, to je posledica zarastanja takvih rana, a faza u kojoj si sada je upravo odraz takvog stanja. Sve je to uobičajeno, kod svih obolelih od zapaljenskih bolesti creva i nema potrebe da mnogo razmišljaš o tim lažnim polipima, jer NISU opasni!!!

Redovno uzimaj prepisanu terapiju, idi na zakazane kontrole i pusti da sve ide svojim tokom.

Što manje pridaješ značaja propratnim pojavama, koje su deo same bolesti, to bolje za tebe! :)

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: ulcerozni kolitis

Post by loknica » 18 Nov 2012, 10:35

Skiper,jos jedno pitanje, sa dijagnozom IBD i konstatacijom ovom sa poli.polipima,shvatam da imam zapaljenje creva ali me interesuje da li to pripada ul.kolitisu ili je on iskljucen, malo me sad to buni, prvu kolonoskopiju kada sam radila dijagnoza je bila ul.kolitis blaza aktivnos a sada je dijagnoza IBD?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: ulcerozni kolitis

Post by Skipper » 18 Nov 2012, 21:40

Loknice,

Ulcerozni kolitis i Crohn-ova (Kronova) bolest su dve hronične i za sada neizlečive zapaljenske bolesti creva. IBD je samo skraćenica od "Inflammatory Bowel Disease", odnosno u prevodu, isto što i "Zapaljenska bolest creva".

Zaključak je da, na žalost, imaš ulcerozni kolitis! :(

Uzgred, radi pojednostavljenja pri pisanju poruka (postova), ovde na forumu često koristimo skraćenice:

UC - za ulcerozni kolitis (Ulcerative Colitis)
CD - za Crohn-ovu bolest (Crohn's Disease)
IBD - generalno za bilo koju od ove dve zapaljenske bolesti creva (Inflammatory Bowel Disease)

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

ristic mirjana
Posts: 7
Joined: 19 Nov 2012, 19:29

Re: ulcerozni kolitis

Post by ristic mirjana » 20 Nov 2012, 10:45

dragi ljudi ,
imam od pre 3meseca dijagnostikovan UC koji je u akutnoj fazi,kako kazu visikog stepena....moj problem je sto ja imam opstipaciju ( zatvor) dok drugi prolive...ubi me taj zatvor, koji jedino resavam tako sto sama sebi dajem klizme....ne znam vise sta da radim, pa ako neko ima isti problem neka mi posalje bilo koji savet....sve prihvatam samo da resim ove muke....

Post Reply