LCHF za Ulcerozni kolitis

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by LanA89 » 12 Feb 2019, 13:37

Zanimaju me iskustva i misljenja ljudi na temu LCHF (low carb high fat) ishrane za ljude sa Ulceroznim kolitisom. Narocito primena ove ishrane na duze staze. Hvala svima unapred.

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by Philthy McNasty » 12 Feb 2019, 19:48

Pomenuo sam to u temi Samo Prorodno .......

Low carb diet je ne samo dobra za Kron/Kolitis vec i za generalno za zdravlje. Ja sam bio na cistoj KETO dijeti dva meseca i moje iskustvo sa skidanja sa secera (citaj U/G) je da sam imao skoro svakodnevne lagane glavobolje 1,5-2 meseca.
Ljudi ne zhvataju koliko su zavisni od secera, dokazano je da je zavisnost od secera gora nego od kokaina!

Ovo je jako obima tema ali generalno ........ ono to je bitno je da se konzumacija U/H smanji na minimum a poveca unos dobrih MASTI !!! Zaboravite na pricu/dogmi o holesterolu i slicnim glupostima propagiranim od strane korporacija u sprezi sa farmakoloskom mafijom i medicinom.

Procitaje knjigu od Vilhjalmur Stefansson - "The Fat of the Land" gde je sve lepo dokumentovano i bazirano na antropoloskim/empiriskim dokazima gde Eskimi/Inuiti baziraju celu dijetu na 70-80% masti, 15-20% proteina i manje od 10% U/H. Najzdraviji narod na planeti!!! Primera radi, na Islandu je u periodu izmedju 1200-1800 , punih 600 godina, skoro da nije zabelezen ni jedan slucaj dental karijesa sve do pojave trgovine i ovoza hrane izmedju ostatka Evrope i ostrva kada je povecana konzumacija U/H. To je smao jedan o primera iz knjige, ima toga mnogo korisnog.
Ovo je samo jedna knjiga od desetine/stotine koje jednostavno i efikasno razbijaju savremeni mit o ishrani u razvijenom svetu gde su hronicne bolesti prevazisle svaku normalnu meru.

Takodje, mnogo empirijskih dokaza je da je dobar deo hronicnih bolesti, za koje medicina tvrdi da su neizlecive, su uistinu relativno jednostavne za izlecenje kao sto je dijabetes tipa 2, to se resava za 3-6 meseci, svako se moze skinuti sa insulina za to vreme ako predje na KETO dijetu u kombinaciji sa Intermitent Fasting (objasnio sam u pomeunoj temi Samo Prirodno). Da pomenemo jos i fybromialgiju, Aleheimer, (reumatoidni) artritis, itd itd ........ sve se to resava pravilnom dijetom tj. izbacivanjem U/H i zamenom sa mastima.

Ja nisam striktno na KETO dijeti non-stop, to radim s vremena na vreme, ali gledam da unosim NE vise od 50g U/H dnevno, nekada je ta cifra i 10-20. Ne brojim kalorije niti gledam u dlaku broj grama. Ali vec neko vreme praktikujem Intermitent fasting, u mom slucaju, posto sam suvise mrsav (bio celih 50-tak godina svog zivota), ne idem na 16 sati ne konzumiranja hrane (stt bi bilo idealno) , vec 13-14 kako-kad.

Ono sto je najbitnije u ovoj prici je da meso/masti spadaju u ANTI-Inflamatornu grupu hrane dok su U/H vecinom INFLAMATORNA grupa , pogotovu zitarice koje su sadrze iskljucivo Omega-6 (inflamacija) i pored toga jos i LEKTINE, vrlo nezgodni biljni proteini koji itekako mogu bukvalno da razore zid creva i onda se cudimo kako je nastao tzv. Leaky Gut.
I naravno, nije svako meso/mast ista. Idealno bi bilo da je zivotinja uagojena prirodno na TRAVI, ne na zitaricma , jer onda opet preko zivotinja konzumirami te iste zitarice(Omega-6) samo u drugom obliku. Kad smo vec kod Omega3/6 , u divljni, odnos unosa Omega 3 vs Omega 6 je 1:1 !!! U savremenoj svetu sa procesuiranom hranom ide 1:15 do 1:20 !!!! Inflamacija, halo?

Ako zelite sto pre da se oprostite od Krona/Kolitisa mozete da idete i u extrem tip iskljucivo Karnivor dijete, koja podrazumeva unos samo mesa i naravno masti, nista drugo!

Ko ne veruje o ovo o cemu pricam, sve sto treba da uradite je da prvo izbacite iz glave ustaljenu dogmu i onda probate par meseci ovo sto pricam i videcete promene.
Spreman sam da stavim 1000 eura na opkladu sa svakim ko proba ovo i da nema poboljasanje stanje za samo par meseci.
Kron je proslost .....

LanA89
Posts: 16
Joined: 20 May 2011, 13:36

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by LanA89 » 13 Feb 2019, 11:52

Hvala na tako brzom i opseznom odgovoru!
Ja sam na LCHF vec 8 nedelja. Osecam se odlicno, ali sam se zabrinula jer sa dosta strana cujem negativne komentare na racun ishrane bogate mastima pa sam zelela da vidim kakva su iskustva ljudi sa foruma. Pored kolitisa imam i insulinsku rezistenciju i policisticne jajnike. Ja imam visak kilograma (20-25kg) odprilike. To pripisujem insulinskoj rezistenciji jer od kad sam na ovoj ishrani nemam nikad napade gladi. Skinula sam 6kg bez napora. Kada sam gladna to je ona prava zdrava glad. Polako se pojavljuje i vremenom se povecava. Ne nailazi od jednom ona vucja jaka glad koja ti trazi da pojedes cips, hleb, krompir itd. Sto mi je potpino nov osecaj. :) Sto se kolitisa tice ne znam da li mi ishrana pomaze jer zbog bioloske terapije nemam simptome kolitisa vec godinu dana. U januaru sledece godine prestajem sa bioloskom. Nadam se da cu do tada da se skroz ustalim na LCHF i da cu nakon skidanja sa terapije da ostanem u remisiji. Znam da je Vas stav da su lekovi otrov, ali sam odlicila da ipak ostanem na terapiji koliko lekari kazu. Imate li neki savet sto se tice suplemenata? Preporucili su mi glutamin. Sta mislite o tome? Sta mislite o soku od jecmene/psenicne trave? Uzimam takodje magnezijum. Da li znate nesto o trudnoci i dojenju na LCHF ishrani? Hvala jos jednom na svim savetima.

Philthy McNasty
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2011, 22:01

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by Philthy McNasty » 13 Feb 2019, 22:38

LanA89 wrote:Hvala na tako brzom i opseznom odgovoru!
Ja sam na LCHF vec 8 nedelja.
Hvala bogu da je neko preduzeo nesto pametno ………
LanA89 wrote:Osecam se odlicno,
I odlucio da napravi pravi pomak!
LanA89 wrote:Hvala na tako brzom i opseznom odgovoru!
......ali sam se zabrinula jer sa dosta strana cujem negativne komentare na racun ishrane bogate mastima pa sam zelela da vidim kakva su iskustva ljudi sa foruma.
To verovatno pricaju , a cuo sam dosta slicnih komentara, iz Vegeterian/Vegen sekti, ne znam kako drugacije da nazovem taj pokret koji je nista drugo nego cisto LUDILO. Ljudi vise veruju tzv. “naucnim” studijama, koje u preko 50% slucajeva placene od strane velikih korporacija koje imaju odredjeni finansijski interes da ljudima pune glavu glupostima, a da u isto vreme ne veruju emprijiskim I antropoloskim dokazima I na kraju krajeva zdravom razumu.
U prirodi/divljini NE postoje vegan zajednice/plemena/narodi!!! Vegetarijansto ako I postoji je VRLO retko, u vecini slucajeva iz religioznih razloga (opet dogma).
LanA89 wrote:Pored kolitisa imam i insulinsku rezistenciju i policisticne jajnike.
Jer konzumiras veliku kolicinu SECERA (citaj-uglejnih hidrata) I koju vrlo lako mozes da resis I poptuno izlecis sa KETO dijetom I u kombinaciji sa Intermitent Fastig metodom koju sam opiso u drugim postovima pre neki dan. Za pocetak, pronadji Dr. Jason Fung-a na youtube a javi mi se na PP sa email adresom da ti posaljem njgovu knjigu u kojoj lepo I detaljno opisuje sve ovo o cemu pricam , a ima na gomile dijabetes pacijenata koje je poptuno skinuo sa lekova I insulina u slucaju Dijabetes tip 2. Sve se to radi u razmaku od samo 3 nedelje (za one lakse slucajeve koji su samo na lekovima), do recimo 3-6 meseci (insulin).
LanA89 wrote:Ja imam visak kilograma (20-25kg) odprilike.
Nista strasno, skinuces sav taj visak za recimo 3-5 meseci vrlo jednostavno ako ostenes na KETO dijeti/Intermintent Fasting. I to bez ikakvih restrikcija u komzumiranju kalorija. Ostani na 10-20g ugljenih hidrata I jedi kvalitetne zivotinjske masti, meso, povrce itd ……
LanA89 wrote:To pripisujem insulinskoj rezistenciji jer od kad sam na ovoj ishrani nemam nikad napade gladi. Skinula sam 6kg bez napora. Kada sam gladna to je ona prava zdrava glad. Polako se pojavljuje i vremenom se povecava. Ne nailazi od jednom ona vucja jaka glad koja ti trazi da pojedes cips, hleb, krompir itd. Sto mi je potpino nov osecaj. :)
Naravno, to je nesto sto 99% doktora ne razume! Prelaskom na KETO dijetu je nivo insulina u krvi na normali I nema velikih skokova kojji se desavaju prilikom konzumiranja secera tj U/H. Inslulin je hormon koji GOJI I stvara masne naslage u celijama (sve lepo I potakno objasnjenjo u knjizi Fung-a). I u isto vreme jos vise tera na glad pa se ulazi u loop iz kojeg nema povratka ukoliko se ne izbace seceri.
A u isto vreme masti u ishrani inhibiraju hormon GRELIN koji tera na glad, zato na KETO dijeti nemas napade gladi pored ostalog. Posle izvesnog vremena, kada ti mozak na KETO dijeti pocne koristiti masti kao “gorivo” umesto secera, vise neces imati nikakav poriv/nagon za slatkim. A da ne pricam da ce ti se energija povecati za bar 50% I kognitivne funkcije u velikoj meri!

LanA89 wrote: Sto se kolitisa tice ne znam da li mi ishrana pomaze jer zbog bioloske terapije nemam simptome kolitisa vec godinu dana.
Prekini pod hitno sa tim ludiom bioloske terapije? Dok nije kasno I dok jos imas sansi da potpuno povratis zdravlje. Ja sam zrtva moderne medicine jer sam jos kao tinejdzer poceo svakodnevno da koristim kortiko steroide za Seboreju I perut I nakon 25 godina su mi potpuno unistili endokrini system , stitnu zlezdu I tome slicno I jos se uvek borim sa time (iako je ucinjen velikin napredak I u tom domenu u zadnjih 4-5 godina) a bojim se da je u odredjenoj meri ucinjena nepovratna steta I da nikada ne mogu povratiti zdravlje 100%.
LanA89 wrote:U januaru sledece godine prestajem sa bioloskom.
To ce ti biti najgora odluka u zivotu! Prekini ludilo I pozdravi se sa doktorima kada su pitanju hronicne bolesti. Unistice ti zdravlje!
LanA89 wrote:Hvala na tako brzom i opseznom odgovoru!
Nadam se da cu do tada da se skroz ustalim na LCHF i da cu nakon skidanja sa terapije da ostanem u remisiji.
Kakva remisija? Ja pricam o izlecenju. Doktori vas drze u uverenju da je to neizlecivo da bi imali pacijente do kraja zivota, konstanat prihod od hronicnih bolesnika, divota.
Dijabetes, Kron, Kolitis I slicne stvari su potpuno izlecive. Izbaci medicinsku dogmu iz glave sto pre.

LanA89 wrote:Hvala na tako brzom i opseznom odgovoru!
Znam da je Vas stav da su lekovi otrov, ali sam odlicila da ipak ostanem na terapiji koliko lekari kazu.
Tvoj izbor. Mislim da nije pametan. Ne mozes sedeti na dve stolice u isto vreme.
LanA89 wrote:Imate li neki savet sto se tice suplemenata? Preporucili su mi glutamin. Sta mislite o tome? Sta mislite o soku od jecmene/psenicne trave? Uzimam takodje magnezijum.
Ne trosi novac na suplemente, to moze biti I kontraproduktivno. Suplementi su u vecini slucajeva sintetiscki proizvodi koje ljudski organizam ne moze da apsorbuje pa su u tom slucaju I toskicni a ne korisni.
Fokusiraj se iskljucivo na ishranu I novac od suplementa preusmeri na kvalitenu hranu. Ne moze nkakv suplement da ti zameni pravu hranu.
Primera radi, 200g junece dzigerice (od krava hranjenih na travi, nikako soji I kukuruzu) ce ti obezbediti kompletnu “dozu” vitamina A/B12, gvozdje, cink, itd …. Za celu nedelju!!!

LanA89 wrote:Da li znate nesto o trudnoci i dojenju na LCHF ishrani? Hvala jos jednom na svim savetima.
Nikakv problem, tvoje dete ce ti biti zahvalno na tome. Cak ni doktori nemju pojma da su bebe u prvim godinama zivota na KETO dijeti jer je to tako PRORODA “odredila” I za to postoji razlog , nemam vremena da idem u detalje. I malo zdravgo razuma, zdrava mama - zdravo dete. Ako ti KETO dijeta cini dobro i osecas se dobro nema razloga da sa time prekines. Eskimi/Laponci su preziveli vekove na dijeti 80% masti , 20% proteina i odgojili mnogo zdrave dece sa prefektnim kosturom, zubima, itd ....
Ali ako nastavis da se trujes a bioloskom terapijom sta mislis sta ce tvoja beba "reci" na to? Ljudi, uozbiljite se ako nista drugo zarad te dece .... ako vec sebe trujete nemojte i njih.
LanA89 wrote: Hvala jos jednom na svim savetima.
Neman a cemu, imas moju punu podrsku da nastavis sa tom ishranom I u isto vreme sto pre batali otrove savremene medicine.
Kron je proslost .....

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 14 Feb 2019, 02:43

Peđa, samo jedna opaska. Na sve ovo postavljeno postoji faktor već načetog/napovratno uništenog tkiva. Postoje procesi u ogranizmu koje ne možemo vratiti, uz upotrebu dijete itd. Dakle, u nekim slučajevima, moramo se u nekoj meri osloniti na neke lekove jer digestivni trakt nema isti odziv kao zdravo tkivo. Ja iskreno verujem da smo svi na neki način "alergični" na savremene namirnice i da izbacivanjem toga možemo osetiti značajan boljitak. Postoje ozbiljna stanja gde se ja ne bih dvoumio između lekova i dijete. Kad se remisija ustali, dobiješ 10-20kg... onda polako videti šta se može dobiti na drugom planu. Evo, ja sam na 102kg, mogu ladno 2 nedelje na gladovanje :) i da ceo režim ispoštujem. I da ukinem lekove ne bih osetio, cenim...
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

DALE
Posts: 5
Joined: 05 Sep 2022, 23:13

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by DALE » 06 Sep 2022, 23:13

patim se sa uc vec neko vrijeme ujutro pijem kontrolok pa salofak pa poste toga pronizon pa d vitamin pa bulardi i jos sam ba bioloskoj teraoiji entivio i nije mi bolje nego gore predlazu mi neku biolosku sto je progresivnija od ove remiked ,dr kaze da se ne mogu izlijeciti ali mogu da se vratim u stanje mirovanja bolesti 0d nule do 3 ja sam na trecoj fazi imate li neki predlog

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by Igor77 » 07 Sep 2022, 21:28

U takvoj fazi slušaj doktore. Najvažnije je da se stabilizuješ. Organizam je u crvenom, reaguje svakako na neke obične stvari. Strpljivo i polako do mirovanja. Treba 6-12m da sve dođe na svoje.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

DALE
Posts: 5
Joined: 05 Sep 2022, 23:13

Re: LCHF za Ulcerozni kolitis

Post by DALE » 18 Sep 2022, 22:00

doktori kazu da se ne moze vratiti na nekadsnje stanje zdravlje ali se moze uci u fazu neke remisije to jes na fazu 1 jer vele na nulu ne moze da se vrati ali da je faza 1 osnovni cilj

Post Reply