Urtikarija i IBD

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Urtikarija i IBD

Post by gocilija » 21 May 2017, 20:12

Pomoć!!!

Od pre nekoliko meseci imam problema sa urtikarijom. Osnovna bolest mi je UK mada je moguce da je kod mene u pitanju kron jer su antitela na kron pozitivna. Bez terapije i bez nekih tegoba od strane stomaka. Alergoloske analize ok. Testirali me na lupus, to nemam. Dermatolog trazio stolicu na helikobakter i to mi je pozitivno pa me uputio kod gastro da mi da terpiju. Da li je moguce da je urtikarija posledica Uk ili krona i ako jeste kako to da gastro ne komentarise tos to imam urtikariju?
Zanima me da li je neko od vas imao slicne probleme.?

Pozdrav!

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Urtikarija i IBD

Post by marica » 21 May 2017, 22:47

Da nije od nekih novih lekova? Ne znamo koja ti je terapija, ali možda piše u nuspojavama.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Re: Urtikarija i IBD

Post by gocilija » 22 May 2017, 18:24

Hvala Marice sto si se javila. Nemam nikakvu terapiju za stomak.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Urtikarija i IBD

Post by marica » 22 May 2017, 20:59

Piješ li možda nešto protiv bolova? Evo meni na hitnoj rekli da pijem Brufen, sva se bacila na češu!!! :D Valjda reakcija - alergija...
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: Urtikarija i IBD

Post by janim08 » 25 May 2017, 11:09

Zdravo. Dva puta sam imala urtikariju. Prvi put verovatno na salazopirin, drugi na tablete gvožđa. Naravno, ne zna se tačan uzrok. Prvi put je bilo jezivo, ležala sam u bolnici 7 dana, ispitivali me na sve moguće. Bila pod agresivnom terapijom, sva crvena po telu...a uz to imala i jaku upalu grla i na injekcijama...Imala sam i jake mučnine i povraćanje od asakola i pentase... Drugi put je prestalo za dva dana, naravno uz gomilu injekcija. Dr mi je rekla da se alergija na lek može javiti bilo kada. Sad vidim da ti ne pijes nista. Meni kad nije dobro, prvo idem kod gastro pa posle dalje, mislim da tu potražiš odgovor.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Urtikarija i IBD

Post by marica » 25 May 2017, 11:55

Meni su dali Folan (folnu kiselinu) da pijem...ma idi, ošugam se :D
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

gocilija
Posts: 29
Joined: 10 Jun 2011, 14:07

Re: Urtikarija i IBD

Post by gocilija » 25 May 2017, 15:25

Hvala marica i janim08, znači mi to što ste se javile. Znam da nije lako doći do dijagnoze ali skrcala sam bogatstvo iduci od dermatologa do dermatologa i više stvarno ne znam šta da radim Malo se i plašim da nije nešto ozbiljnije. Na institutu za imunologiju su takođe preopterećeni i nemaju reagenasa za detaljna ispitivanja. Uradili su samo na Lupus. Verovatno ce mi uzeti isecak za biopsiju posto crvenilo traje danima. A kod urtikarije bi to trebalo brzo da se povuce.
Ja sam prilikom neke kontrole kod gastro rekla da mi se pojavljuje crvenilo. On samo kratko reče pustite to. Urtikrija (ako je to) mi traje od marta. Svakodnevno mi izlaze te crvene fleke. u pocetku su se spajale i pravile velike , sada su manje ali sporo prolaze. Od svraba nisam mogla da spavam. TGastro mi je prepisao trepiju za helikobakter ali nije dovodio u vezu sa IBD, mozda i zbog toga sto su lab nalazi ok. I ja sam isla tom logikom da je gastro prva instanca. Mozda bih trebala da konsultujem nekog drugog gastro, nemam vise stvarno ideja
U svakom slucaju zahvalna sam vam bezranicno i puno vas pozdravljam.

marica
Posts: 181
Joined: 19 Feb 2016, 01:08

Re: Urtikarija i IBD

Post by marica » 25 May 2017, 23:54

Odakle si, mislim, gde živiš? U Vrbasu (Vojvodina) radi odličan dermatolog (žena). Radi valjda na uput, ne sećam se, išla sam jedared, imala sam burnu reakciju od joda koji sam nanela na ranicu od neke bižuterije. Vukla sam to i oticala, imala ogromne pečate,teturala, imala gušenja, nisam mogla da otvorim kapke... ne znam čime me nisu lečili dok nisam otišla kod nje, i kao rukom odneseno.
I nakon svega toga, bilo je davno prošlo vreme, ja odem u kokošinjac, imala sam one lepe male kokice ukrasne i krenem da im tražim gnezda. I krene me češa...Kad na meni njihove vaške i tada skontam da sam ja to i tada radila, znači ukombinovala sam i jod na ranu i kokošje sitne vaške, dušu su mi popile. O kako sam ih sa zadovoljstvom poklonila komšiluku... :)
Hoću da kažem da obično bude nešto jako banalno.
Obično se nakon što potrošiš bogatstvo na sve to desi da ti ono najjeftinije pomogne.
Ja lično mislim da nije ništa opako i da nemaš razloga za strah. Pokušaj da koristiš blage šampone i kupke tipa Eucerin ili Linola. Da ne iritiraš još više, a i da se po mogućnosti i smiri.
Ulcerozni kolitis, stoma, terapija ništa osim 2-3 bensedina uz čašicu, dve rakije natašte i za jedno 15-20 god će da prođe...valjda.

Post Reply