pitanje

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Post Reply
janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

pitanje

Post by janim08 » 10 Feb 2013, 11:50

Da li neko moze da mi protumaci dok ne odem kod dr: ukupni limfociti dobri, a % snizeni na 16,2 a donja granica je 25.Granulociti blago poviseni. Pijem imuran. Hvala

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: pitanje

Post by Skipper » 10 Feb 2013, 17:10

Mina,

Snižen procenat limfocita (tj. CD4 ćelija) ukazuje na prolazni virus i/ili manji poremećaj u imunom sistemu, uobičajen za nas obolele od IBD-a.

Blago povišeni granulociti su rezultat imunog odgovora na prisustvo manjeg broja bakterija u krvi, što je normalno za ovo doba godine.

Generalno, ništa značajno i zabrinjavajuće!

Inače, "Imuran" može da poremeti rezultate krvne slike, jer ionako utiče na slabljenje imunog sistema. Dakle, sve što već znamo! ;)

Da bi se dao neki konkretniji odgovor, potrebno je sagledati kompletne rezultate krvne slike sa leukocitarnom formulom.

- Uzgred, koliki su ti neutrofili i ukupni broj limfocita?

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: pitanje

Post by janim08 » 10 Feb 2013, 17:45

Hvala ti puno.Ukupni limfociti su 1,7 donja granica je 1, neutrofile ne mogu ovde da nadjem, radila sam u nekoj privatnoj laboratoriji. Proslog meseca sam u drzavnoj, bili su malo ispod granice. Granulociti su 8,4 ukupni, gornja granica je 8, a % su 80,4, a granica je 80

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: pitanje

Post by Skipper » 11 Feb 2013, 03:32

Mina,

To je sve OK. Što se tiče neutrofila, važno je da nisu bili povećani. Na žalost, u Srbiji, svaka laboratorija koristi druge agense i referentne vrednosti. Znam da nemaju svi iste uredjaje, ali ipak sve to pravi samo nepotrebnu zbrku i prisiljava pacijente da više puta proveravaju rezultate, jer se razlikuju od laboratorije do laboratorije. Iskreno, malo mi je muka od svega toga, ali šta je tu je! :roll:

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

nestea
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2012, 12:18

Re: pitanje

Post by nestea » 27 Apr 2013, 20:56

Pozdrav svima na forumu! Danas sam radila kolonoskopijiu i nisam stigla da pricam sa doktorom koji je radio ali sam dobila nalaz pa bi mi puno znacilo ako neko ume da mi ga protumaci

Rektum: Sluznica glatka, sjajna sa plazama hiperemije i 'nepravilnim vaskularnim crtezom"
Sigmoidni kolon: Normalno haustriran. Sluznica glatka, sjajna sa plazama hiperemije i dve pseudopolipne promene promera 3-4mm
Descedentni kolon: Normalan nalaz uz plaze hiperemije
Transverzalni kolon: Normalan nalaz
Ascedentni kolon: Normalan nalaz uz plaze hiperemije
Cekum: Prisutno podrucje hiperemicne i granulirane sluznice
Terminalni ileum: Umereno atroficna sluznica sa plazama hiperemije i nekoliko erozija promera 1-2mm

Vec 13 godina bolujem od ulceroznog kolitisa, pre godinu dana sam imala poslednje pogorsanje ali je od tada sve u redu..nemam nikakvih tegoba niti problema sa stolicom.. Zanima me najvise ovo u vezi pseudopolipa jer znam da ih dosad nisam imala, kako se i da li se oni odtranjuju?

Puno hvala unapred!

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: pitanje

Post by Skipper » 28 Apr 2013, 01:12

nestea wrote:Zanima me najvise ovo u vezi pseudopolipa jer znam da ih dosad nisam imala, kako se i da li se oni odtranjuju?
Nestea,

Pojasniću ti te pojmove detaljno, čim nadjem malo vremena, jer sam sada pretrpan obavezama. Najvažnije je da znaš da je sve OK. Ništa nije alarmantno i to su uobičajene promene u debelom crevu, kada se radi o IBD-u!

O pseudopolipima sam već ranije pisao, ali, da ne bi pretraživala po postovima, evo mog odgovora:

Dakle, pseudopolipi su u suštini "lažni polipi" i pojavljuju se kod svih pacijenata, koji su imali ranice na sluzokoži (mukoznoj membrani) debelog creva. To je posledica zarastanja takvih rana i pseudopolipi su upravo odraz takvog stanja -- kao ožiljno tkivo na koži, tj. sluzokoži!

Sve je to normalno, kod svih obolelih od zapaljenskih bolesti creva i nema potrebe da mnogo razmišljaš o tim lažnim polipima, jer NISU opasni i nema potrebe da se 'skidaju'!!!

Mirno spavaj! ;)

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

nestea
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2012, 12:18

Re: pitanje

Post by nestea » 22 May 2013, 18:51

Skipper hvala ti mnogo! Nedavno sam bila kod svog gastroenterologa i ona kaze da su nalazi super, da nemam oziljke kako se javlja kod nekih ljudi posle aktivne faze..vec je samo hiperemenija kod mene zastupljena..Prilicno je zadovoljna mojim nalazima, a naravno da je i meni laknulo :) Jos jednom hvala na odgovoru!! Pozdrav! ;)

Post Reply