Pitanja

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
bikili
Posts: 6
Joined: 27 Dec 2012, 22:40

Re: Pitanja

Post by bikili » 08 Jan 2013, 22:11

kolonoskopiju jesam,
kolanoskopija:
sigmoidni kolon: izuvijan,normalno haustriran,povremeno spastican. terminalni ileum: sluznica atroficna sa vidljivom vaskularnom sarom, bez znakova aktivne inflamacije. dg. enteritis ilei termanalis.
patohistoloski nalaz: nalaz odgovara netipicnom kolitisu

Ikar
Posts: 6
Joined: 11 Jan 2013, 23:04

Re: Pitanja

Post by Ikar » 14 Jan 2013, 00:02

Hvala Bogu na kompjuterima, internetu i ovom forumu. Kada sam ja oboleo, 2000-te, skoro nikakve informacije nisam imao o ovoj bolesti. I nikoga da se posavetujem. Bilo je par objašnjenja sa VMA gde sam i ležao, tipa, ulcerozni kolitis je psihosomatska bolest pa nemoj da se nerviraš i tome slično. Ali kako to postići, kako promeniti svoj način razmišljanja i način funkcionisanja... E to sam morao sam da otkrijem.
Evo jelovnika koji sam dobio sa VMA:

VMA DIJETA KOD ULCEROZNOG KOLITISA I KRONOVE BOLESTI

Ishrana treba da bude bogata belančevinama, vitaminima i mineralima, a siromašna mastima.

Hranu kuvati, dinstati i spremati na roštilju (električnom). Ne treba pržiti i pohovati, ne jesti konzervirane namirnice (mada je bolje jesti konzervirano nego zaleđeno), masne prerađevine, suhomesnate proizvode i jake začine, kao što su ren, biber, paprika (ljuta), luk i sirće..

Obroci treba da su manji a češći.

Zabranjuje se upotreba alkohola, crne kafe i cigara.

Izbegavati veća fizička naprezanja i stresne situacije.

Zbog individualne osetljivosti, neophodno je da bolesnik sam testira podnošljivost pojedinih namirnica.

Dnevni obrok treba da sadrži sledeće vrste namirnica:
1. Mleko – u akutnoj fazi bolesti izostaviti mleko i mlečne proizvode, a zatim postepeno uvoditi nemasni mladi sir, kiselo mleko, jogurt, a sveže mleko vrlo oprezno.

2. Jaja – kuvana, rovita i u raznim jelima. Nije dozvoljeno prženo.

3. Meso – mršavo juneće, pileće (bez kožice) i sveža riba.

4. Povrće – krompir u svim oblicima (samo ne pržen), kuvana ili dinstana šargarepa, spanać, blitva, cvet karfiola, cvekla, paradajz dobro sazreo i oljušten, grašak pasirani (izbaciti ljuske)

5. Voće – u akutnoj fazi isključivo termički obrađeno (kompot, pire ili pečeno), a zatim, u zavisnosti od faze oporavka, uvoditi sveže voće – strugane jabuke, dobro sazrele banane i sveže ceđene voćne sokove, ali ih ne uzimati na prazan stomak.

6. Testa i pirinač – pogodna su krompir testa, špageti, makaroni i slično. Nisu dozvoljena pržena kisela testa.

7. Hleb – najbolje je jesti tost ili hleb pečen dan ranije.

8. Masnoće – koristiti ulje, ali se ne sme zagrevati bez vode.

Tekst u zagradama su moje napomene.

Ikar
Posts: 6
Joined: 11 Jan 2013, 23:04

Re: Pitanja

Post by Ikar » 14 Jan 2013, 00:05

Evo jedne moje dijete iz perioda akutne faze


-Za doručak praznu cicvaru (kukuruzno brašno, pšenični griz, maslinovo ulje sa vodom), ili krompir pire.
-Za užinu namazati džem od šipka ili dunje na beli hleb, sa margarinom (ne maslacom).
-Za ručak piletina ili junetina sa glaziranim (belim) pirinčem i maslinovim uljem.
-Za večeru šumski med (ima više gvožđa nego livadski) namazati na beli hleb sa margarinom.
Između obroka jesti zrele banane i oljuštene kruške i dunje, beli pirinač na vodi sa medom, piti sokove od cvekle, šargarepe i celera, zatim sokove od borovnice i jabuke (ali voditi računa da nisu u pitanju kisele jabuke). Zelim da napomenem da je pirinač odlična hrana za oporavak debelog creva, ali treba jesti isključivo glazirani.

Obavezno uzimati vitaminske preparate. Ja koristim sledeće:

-Bevipleks - 1dnevno
-Folna kiselina - 1dnevno obavezno
-B12 -1dnevno (topi se pod jezikom)
-Daylu formula (Universal)- 1dnevno
- Oligogal Se - 1 dnevno, piti nekad umesto Daylu formule
- Sant – E Gal – vitamin E – 1 dnevno sažvakati
-C vitamin 250mg Hemofarm (iskljucivo), ali biti obazriv, ipak je u pitanju kiselina. Obolelima od UK su potrebne velike doze vitamina C, čak do tri grama (prema nekim stručnim knjigama), ali je problem u tome što deluje iritirajuće na creva i zeludac. Od skoro su se pojavili neki oblici C vitamina koji ne izazivaju iritaciju. To su Universalov Buffered vitamin C (probao) i Natrolov Ester C.
-Po potrebi uz vitamin C I helirano Gvozdje 18mg Twinlab - 1 dnevno
-Omega 3 masne kiseline

desetar
Posts: 3
Joined: 25 Jan 2013, 16:50

Re: Pitanja

Post by desetar » 25 Jan 2013, 22:14

Kao što sav već u odeljku "predstavite se" rekao - ja sam od danas UK član...život ide dalje - ne sme da trpi porodica ,dete a ni kredit :)
Čitao sam već neko vreme ( recimo da su moji problemi počeli pre 2 meseca, 1 mesec samo gasovi a onda proliv koji sam kao i svi pripisivao nečim što sam pojeo ili virusu koji će proći sve dok se nije pojavila krv ). Čim pre sam pojurio uradio kolonoskopiju i eto me tu gde ste i vi - drug član :)
Interesantno je da do danas ( kada je bio pregled ) moj pogled na problem bio je tipa "klin se klinom izbija" , nemajući pojma sa čim sam se susreo, ždrao sam šta sam stigao - imao te takve stolice i mlatio po hrani ko da mi je zadnje...iz toga sam došao u stanje da se stolica smanjila a krvarenje gotovo prestalo ( da me ne shvatite pogrešno ne podržavam ždranje ). Danas sam krenuo sa terapijom 3x2 500mg salofalk dok se ne završi PH analiza a onda ću dobiti šta me sleduje.
Moje opšte pitanje je šta do tada da doručkujem - sme li se jesti musli i kakva su iskustva sa njim u kombinaciji sa jogurtom ( od gastoentereologa nisam dobio nikakva uputstva o ishrani dok se nalaz ne završi ), pecivo od koga sam zavisnik do sada bio itd. Nadam se da ste me razumeli, naravno sve je ovo za mene trenutno prilično konfuzno i novo.

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pitanja

Post by Igor77 » 26 Jan 2013, 10:29

Musli izbegavaj, to su cela zrna koja nadimaju i sporo prolaze varenje. Baš smo imali u decembru nekoliko predavanja o ishrani pa vidi.
viewtopic.php?f=12&t=251
Pošto si u akutnoj fazi ponašaj se oprezno dok ne uđeš u remisiju a onda nazad na ždranje ;)
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

bikili
Posts: 6
Joined: 27 Dec 2012, 22:40

Re: Pitanja

Post by bikili » 10 Feb 2013, 00:37

Da li je neko mozda koristio proizvode Herbalife, tacnije njihov sejk ,smemo li ih mi uopste koristiti? Znam nekoliko ljudi sa hronicnim bolestima kojima je pomoglo,ali nemaju IBD a i njihovi konslutanti ne znaju puno o tome ,pa sam u nedoumici, probati ili ne.

boskolaki76
Posts: 1
Joined: 29 Jun 2013, 23:20

Re: Pitanja

Post by boskolaki76 » 30 Jun 2013, 23:11

Evo ovako,nov sam ovde,i nisam oboleo od ovih starsnih bolesti ja vec moja majka.Ovim putem zelim da upozorim sve ljude iz unutrasnjosti srbije u kakvoj su opasnosti ako dozvole sebi da se lece kod lekara koji nisu imali dodira sa ovim bolestima,a ponasaju se kao da su posisali svu pamet ovog sveta,sujetni bilmezi :evil: .Cak od 1995god.majka ima sve simptome UC(inace je 1958 godiste),prvi napad je bio tromesecni proliv,lecen redovnim lekovima protiv dijareje i cajevima u Lucanima i Cacku.Kako dosao tako prosao prvi napad.Kasnije otprilike na svake dve godine,napad od mesec dana.Kako nijedan doktor nije posumnjao na UC,lecenje je islo u kontra smeru.Pre pet god.konacno je upucuju na kolonoskopiju,gde jedna doktorka koja je radila pregled joj saopstava da ima iritabilan kolon.Da neduzim,17.05.2013.krece poslednji i naj gori napad,krvave stolice vise od sedam putta na dan,temperatura,povracanje otecen stomak i zglobovi na nogama,MALAKSALOST I BRZ GUBITAK NA TEZINI.Biva smestena u bolnicu u Cacak na infektivno odeljenje,niko nista,ispituju je na bakterije daju joj obroke kao da je zidar,alpsku salamu i kobasice.Posle deset dana preko teske veze dolazimo do direktora bolnice Milosevica,koji tek tada dijagnozira UC,nekrotizirajuci pankolitis,sto i kasnije biopsija potvrdjuje.Na moje insistiranje dobijamo uput na VMA,kako nema mesta na gastro klinici,biva smestena na infektivnu.Ni tamo ne dobija adekvano lecenje,vec se stanje pogorsava iz dana u dan.Kako vise nisam imao strpljenja da je gledam u mukama,insistiram svako dnevno na prelazak na gastro kliniku,koji se desava tek 26.06.2013.Prima je dr.Tanja Pecelj-Brocic,kolonoskopiju radi dr D.Tarabar,konstatacija hitna operacija,uklanjanje debelog creva,zbog loseg opsteg stanja operacija biva izvedena tek 28.06.2013u 20h.Epilog debelo crevo potpuno trulo,tesko stanje ugrozavajuce po zivot :cry: .Sada molimo boga :roll: da izdrzi i oporavi se a za posle cemo se nekako snaci ako je glava na ramenima.LJUDI OZBILJNO SHVATITE OVE BOLESTI I SIMPTOME NJENE,KOJI SU STRASNI,TESKI BOLOVI I VEOMA PONIZAVAJUCI ZA SVAKOG COVEKA,A POGOTOVU ZENU..AKO NAILAZITE NA DOKTORE IDIOTE,KAO MOJA MAJKA,KUKAJ TE,MOLITE,PRETITE ZA UPUT, ILI AKO IMATE SREDSTAVA PLATITE PREGLEDE KOD DOKTORA U BEOGRADU,BILO NA VMA ILI NEGDE DRUGDE,KOD DOKTORA KOJI SU OVO VEC LECILI.MOJE ISKUSTVO SA DOKTORIMA NA GASTRO KLINICI VMA SU JEDINA POZITIVNA STVAR U CELOJ PRICI.DOKTORI T.P.BROCIC I D.TARABAR FANTASTICNI LJUDI NA PRVOM MESTU A O STRUCNOSTI NEMA POTREBE DA GOVORIM,USTANOVILI SU POSLE PRVOG PREGLEDA NESTO STO DRUGI NISU USPELI ZA 18 GODINA.Veliki pozdrav i ako nekom treba savet slobodno neka ostavi kontakt ovde,odgovoricu sve sto znam,jer i ja imam osetljiv stomak a geni su cudo.

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Pitanja

Post by Svestenik » 01 Jul 2013, 02:52

Herbalife NIKAKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO zaobidji u dalekom krugu ja sam zaradio kolitis zbog njega.zivotna lekcija!!!!Skupo placena!!!Ljudi treba pomoc malo mi bude super,onda se sve opet pokvari neki put popijem pivo kad se osecam bolje da se razumemo pricam o jednoj flasi na mesec i po.Imao sam kontra efekat zatvornu stolicu pio sam portalak stabilizovalo se sad je opet krenulo ali nepodnosljivi smrad kod gasova da li je to normalno i evo saad ce godinu kako pijem 5 asa.Da li je problem u meni ili nesto drrugo?

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pitanja

Post by Igor77 » 01 Jul 2013, 08:14

@boskolaki76
Srećno u daljem lečenju. Nadam se da će sve proći kako treba. Stalno ukazujemo na činjenicu da doktori u raznim regionalnim centrima još nisu dovoljno iskusni da prepoznaju znake IBD-a. Postoje analize krvi i stolice koji mogu da ukažu na IBD i pored toga nema lekara koji će to da zatraži... Skoro smo imali slučaj iz Sombora sa tragičnim ishodom zbog nemarnosti lokalnog doktora i stavljanja problema pod tepih. Ne postoji odgovornost za takve postupke. Ti ljudi i dalje rade i ko zna još koliko ljudi će unesrećiti.

@Svestenik
Jel one trave ne rade posao? Na kojoj si dozi 5-asa? Uradi analizu stolice na gljive i bakterije (mislim da je koprografija i koprokultura). To je oko 800din privatno pa bar znaš da nije do toga.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Pitanja

Post by Svestenik » 01 Jul 2013, 12:57

Na dozi sam 4*2 u toku dana

Post Reply