Pitanja

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
User avatar
Suzana
Posts: 2
Joined: 17 Jul 2012, 11:32
Location: Beograd

Re: Pitanja

Post by Suzana » 15 Dec 2012, 13:24

Dragi moji,
definitivno treba imati pozitivan stav prema svemu ovome i mislim da je to najvaznije. Postoje mnoge hronicne bolesti na koje su ljudi "osudjeni" pa nisu skloni predavanju pomenutom slucaju. ZNACI SAMO HRABRO NAPRED PODIGNUTE GLAVE I SIROKOG OSMEHA JER SAM SIGURNA DA SVI MI IMAMO OKO SEBE BAR NEKOGA KO NAS VOLI I KOGA VOLIMO I ZBOG KOGA TREBA I VREDI BITI POZITIVAN I PRE SVEGA HRABAR I MOZE SE PREVAZICI SVE.
Meni je pomoglo sto sam prihvatila da imam UC i nastavila da zivim sa tim sasvim normalno. Pijem redovno terapiju, jedem ono sto mi prija organizmu i necu da odustajem. Bilo je i kod mene trenutaka straha, malodusnosti, depresije, ali sam sela i "porazgovarala" sa samom sobom i odlucila da necu da zivim kao neko ko je bolestan vec kao neko ko je zdrav jer svako realno ima neki problem u zivotu pa sam odlucila da meni ovo bude "problemcic" sa kojim mogu normalno da zivim.
Samo vedar duh, volja i gurajte napred.

:-D
:-D Don't Worry Be Happy :-D

User avatar
Igor77
Posts: 602
Joined: 29 Mar 2011, 14:18
Location: Ruma

Re: Pitanja

Post by Igor77 » 16 Dec 2012, 10:42

Bravo! Najbolja terapija je upravo pozitivan stav. Nema lekova koji će pomoći ako je čovek depresivan i ne veruje u poboljšanje. Naravno, svako od nas ponekad upadne u crne misli ali zato treba uvek da imamo pored sebe nekog da nas okrene ka svetlu. I mislim da je osnovno ne misliti previše o bolesti.
Dijagnoza: Mb. Crohn od 2001. Korišćene terapije: 5-ASA, Asacol, Salofalk, , Pentasa, Salofalk klizme, Orvagil, Vancomycin, Pronison, Budosan i razne alternativne špecije Aktuelna terapija: Methotrexate, Folnak, Nolpaza

bikili
Posts: 6
Joined: 27 Dec 2012, 22:40

Re: Pitanja

Post by bikili » 27 Dec 2012, 22:44

pozdrav svima, ja sam nova ovde, interesuje me sta je to netipicni kolitis i da li moze da predje u ulcerozni kolitis?

User avatar
Skipper
Posts: 252
Joined: 29 May 2011, 01:41
Location: Rochester, NY / Beograd, RS

Re: Pitanja

Post by Skipper » 28 Dec 2012, 02:43

Bikili,

Dobrodošla na forum Udruženja! :)
bikili wrote:interesuje me sta je to netipicni kolitis i da li moze da predje u ulcerozni kolitis?
Premalo je informacija da bi bilo šta konkretno moglo da se odgovori.

Generalno, izraz "netipični kolitis" se najčešće koristi u slučaju da nepostoji dovoljno jasna 'slika' o kojoj vrsti kolitisa se radi! Neophodne su detaljnije analize i pregledi da bi se utvrdio pravi tip bolesti. Dakle, po 'definiciji' nema tipičnih simptoma i drugih dokaza, da bi se uspostavila prava dijagnoza i zato, u ovom trenutku, nije moguće dati pravi odgovor na pitanje da li postoji mogućnost da netipični kolitis predje u zapaljenski oblik bolesti creva (IBD), kome pripada i ulcerozni kolitis.

- Konkretno kakve probleme imaš sa crevima? (npr. bolovi, grčevi/spazmovi, sluz i/ili krv u stolici, dijareja, koliko stolica dnevno i sl.)

- Da li ti je radjena kolonoskopija sa biopsijom sluzokože (tkiva) debelog creva, radi pato-histoloske analize?

- Kakvi su rezultati laboratorijske analize krvi -- pre svega kolike su ti vrednosti za: C-reaktivni protein (CRP), sedimentaciju (SE) i leukocite (White Blood Cells - WBC)?

- Da li si davala uzorak stolice na 'Faecal calprotectin' ili na neku drugu analizu?

Na žalost, mnogo je pitanja koja moraju da se postave, ali mislim da je i ovih nekoliko sasvim dovoljno za početak.

Pozdrav,

Skipper
Bolest: Crohn-ova, od 1991. / Operisan: 3 puta / Lekovi (do sada): Orvagil, Ciprocinal, Dexason, Pronison, Salazopyrin, 5-ASA, Salofalk, Pentasa, Asacol, Imuran i Methotrexate / Aktuelna terapija: Nema (zbog netolerancije na imunosupresive!)

bikili
Posts: 6
Joined: 27 Dec 2012, 22:40

Re: Pitanja

Post by bikili » 28 Dec 2012, 20:09

Moje tegobe su ceste prolevaste sluzave stolice po 10-ak na dan, bolovi i grcevi u stomaku,mucnina, malaksalost, gubitak apetita. Od analiza sam uradila krvnu sliku: CPR 0.4; hemoglobin 100, se 24, fe 2, leukociti 11.8, mcv 77, mch 24.2, rdw 17.2, hemotokrit 0.33.
stolica na crevne parazite:uredna
trasglutaminska antitela iga: negativan
gastroskopija.:Dg: gastritis chronica, dyspepsio, insufientio cardiae et pulori
patohistoloski nalaz: hronicni akutni pangastritis bez intestinalne metorlazije Hlo +
Heliko sam izlecila, pre cetiri meseca i tad je pocela diareja i trajala je do pre nedelju dana navodno od jake terapije koju sam jako lose podnela, stolice sad kasaste i ima ih 2-3 dnevno u subotu sam radila kolonoskopiju:
sigmoidni kolon: izuvijan,normalno haustriran,povremeno spastican. terminalni ileum: sluznica atroficna sa vidljivom vaskularnom sarom, bez znakova aktivne inflamacije. dg. enteritis ilei termanalis.
patohistoloski nalaz: nalaz odgovara netipicnom kolitisu
Doca kaze da po ovom rezultatu nema potrebe za novom terapijom, osim ove sto vec pijem: famotidin 2x1 20mg, rupurut i probiotik forte, ferumlek i folnu kiselinu.Dr opste prakse mi kaze da je moguca kronova bolest posto imam ceste temperature pracene jakim bolovima u zglobovima i ranicama u ustima, sto ja nisam napomenula gastroenterologu, jer nisam znala da to moze da ima veze sa crevima, tako da sam trenutno veoma zbunjena.
Hvala vam na brzom odgovoru i pomoci.

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Pitanja

Post by Svestenik » 05 Jan 2013, 10:14

Da li si radila olinoskopiju?

bikili
Posts: 6
Joined: 27 Dec 2012, 22:40

Re: Pitanja

Post by bikili » 06 Jan 2013, 02:29

Nisam, ne znam ni sta je to.

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Pitanja

Post by Svestenik » 07 Jan 2013, 15:48

Skiper zna najbolje da ojasni ali nema ga dugooo!!!!Pa to je jedan program od utvrdjivanja koji je tip bolesti i koliko je bolest napredovala..Crevo se gura kroz analni otvor sa kamerom i na taj nacin se moze uzeti i biopsija pa se salje na dalje analize ...i tako se najbolje vidi stanje,jeste da je neugodan osecaj ali moze da se pretrpi..

GrooYa
Posts: 72
Joined: 16 Mar 2012, 20:44
Location: Kragujevac

Re: Pitanja

Post by GrooYa » 07 Jan 2013, 16:44

*kolonoskopiju.

Svestenik
Posts: 22
Joined: 19 Sep 2012, 11:03

Re: Pitanja

Post by Svestenik » 08 Jan 2013, 14:28

Da tacno moja greska izvinjavam se....

Post Reply