krv

Opšte diskusije vezane za ovu bolest.
Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: krv

Post by Runja » 05 Nov 2012, 23:06

Sto se tice referentnih vrednosti analiza krvi (generalno), mislim da one variraju u zavisnosti od toga u kojoj laboratoriji ih radis, mada se ne razlikuju bas mnogo. Konkretno, ja analize radim u Inep - u i kod njih je ref. vrednost za CRP do 5.
Kada je rec o sluzi, njeno pojavljivanje se, kod mene, uvek manifestovalo time da se "nesto" desava u crevima. Posto sam dugo bila u remisiji, njeno skorasnje ponovno pojavljivanje u stolici (kao i pojava sveze krvi) ukazalo je, nakon kolonoskopije, na blago aktiviranje bolesti :( . Ne znam, mozda (nadam se) da kod tebe to nije slucaj, ali je kod mene to bila prateca pojava.

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: krv

Post by loknica » 06 Nov 2012, 09:06

Ja sam za bolest saznala pre mesec dana kada mi se pojavila krv u stolici i tada sam krenula sa ispitivanjima, inace pre toga nikakve tegobe nisam imala, zato mi je sve ovo konfuzno, prvo sto nemogu da se prilagodim novonastaloj situaciji a drugo stolice, krv sluz sve mi ide na zivce.Yato i pitam da li je ta sluz normalna u toj prvoj jutarnjoj stolici i da li ima veze sa salofakt cepicima?
Kako ste se vi prilagodili ovoj bolesti, da li normalno radite, krecete se ,druzite?

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: krv

Post by Runja » 06 Nov 2012, 15:27

Za sluz sam ti rekla kako stvar stoji kod mene (neka se javi jos neko sa iskustvom, savetom i sl.), a sto se tice Salofalk supozitorija, one mogu samo da ucine da se to sve sredi; nikako ne mogu da izazovu tegobe koje pominjes. Ja ih koristim s vremena na vreme, a pijem 5-ASA tablete svakodnevno.
Nije mi bas najjasnije tvoje stanje. Da li si radila kolonoskopiju, pa ti je ustanovljen UC i da li od terapijes uzimas samo Salofalk supozitorije?
Meni je UC ustanovljen pre 6 godina; tegobe su trajale oko 2 meseca pre toga. Stanje mi je sanirano posle 10 - ak dana i od tada sam bila u remisiji. Normalno sam funkcionisala. Da nisam svakodnevno uzimala propisanu terapiju, i zaboravila bih da sam bolesna. Negde na prolece ove godine su poceli blazi (standardni) simptomi bolesti i kolonoskopija je u avgustu pokazala da se bolest blago aktivirala. Pojacana mi je doza lekova, uvedene supozitorije i ponovo su mi simptomi jako brzo nestali. I dalje normalno funkcionisem i jedem sve (ima par namirnica od kojih me boli stomak, pa njih izbegavam).
Pozdrav!

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: krv

Post by loknica » 06 Nov 2012, 15:33

javila sam se sa simptomima krvi u stolici , i 3-4 sam stolice imala u toku dana.Nakon ispitivanja i kolonoskopijom utvrdjeno je ul.kolitis blaza aktivnost.Dobila sam saloyapirin omeprol salofakt,probiotik.
Sta koristis od ishrane, kako se hranis, da li pripremas na neki poseban nacin ili ne?Kakve si ti imala simptome i kako si otkrila ul.kolitis?

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: krv

Post by Runja » 06 Nov 2012, 16:25

Otprilike mesec dana nakon porodjaja, iznenada sam dobila retku stolicu koja je bila ucestala i trajala je danima. Posto je to bio jedini problem koji sam, u tom trenutku imala, sve sam pripisivala nekom stomacnom virusu. Kada se nista nije promenilo ni nakon mesec dana, javila sam se dr. opste prakse koja me je uputila da odnesem stolicu na analizu. Nalaz je bio uredan, a doktorkine reci sledece (citiram): "Ma, to sigurno nije nista. Trebalo bi, MOZDA, da te pogleda gastroenterolog, ali nemoj sad da se mlatis i maltretiras sa tim, imas malu bebicu - ma, 100% nije nista i proci ce." Poslusam doktorkin savet i ne uradim nista. U sledece dve - tri nedelje se pojavljuje (uz proliv koji ne prestaje) krv, sluz i uzasni bolovi u stomaku, koji su me i nocu dizali iz kreveta. Shvatila sam da nesto OZBILJNO nije u redu i zakazala privatno ultrazvuk abdomena i pregled gastroenterologa. Na pregledu je doktorka bez ikakve sumnje tvrdila da se radi o UC, ali me je poslala na dalja ispitivanja u KBC Bezanijska kosa. Tamo su me odmah zadrzali u bolnici (neka 2-3 dana su u pitanju) i uradili mi sve potrebne analize i rektoskopiju. Otpustena sam uz terapiju 5-ASA, Orvagil i zakazanu kolonoskopiju mesec dana od tada (dok se malo upala sanira, kako je doktor rekao). Eto, tada je PH nalaz potvrdio da se radi o UC.
Hranim se isto kao sto sam i pre bolesti. Ne pripremam hranu ni na kakav poseban nacin. Jedem sve "sto mi se jede" u odredjenom trenutku, s tim sto za rucak obavezno ide nesto "s' kasikom", sto bi nas narod rekao. Jedino ako je u pitanju neko meso i krompir (na primer), onda obavezno supa ili corbica pre toga. Obozavam slatkise (sve moguce), a volim i neke "zdrave stvari" kao sto su galete od ekspandiranog pirinca i razne te "zdrave" grickalice, tipa - suncokret, semenke bundeve i sl. Jedino sto je UVEK jako slabo bilo prisutno u mojoj ishrani (a velika je greska sto je tako) je voce. Na trpezarijskom stolu nam uvek stoji korpa sa vocem, a nikada se ne bih setila da uzmem nesto od toga. Jedino sto cesce pojedem je banana, i to u slucajevima kada treba iz nekog razloga da zavaram glad.
I, eto, to ti je to.

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: krv

Post by loknica » 06 Nov 2012, 17:55

Koliko vidim ti si sasvim ok , imas i bebicu pa tako i treba , nadam se da cu se i ja povratiti i prihvatiti sve ovo.Reci mi da li sada koristis neku terapiju, jel ides redovno na kontrole?Kada su ti radili kolonoskopiju, da li su ti uradili pregled kompletnog debelog creva ?Sta si radila on analiza jos?Da li koristis neke preparate na biljnoj bazi?Da li normalno putujes, kreces se ?Izvini sto te udavim sa ovakvim pitanjima ali vidim da je ovaj forum slabo aktivan pa mi je drago kad vidim da se neko javi i odgovara

Runja
Posts: 125
Joined: 05 Jun 2011, 15:32
Location: Zemun

Re: krv

Post by Runja » 06 Nov 2012, 23:23

:lol: Hahahaahaha, nemam "bebicu"; zaboravljas da je to bilo pre 6 godina. To je sad vec velika devojka :D U medjuvremenu, u periodu remisije, sam dobila jos jednu cerku koja ce u januaru napuniti dve godine ;)
Ne sumnjam da ces i ti biti dobro i prihvatiti bolest - na kraju krajeva, drugog izbora i nemamo :mrgreen: . Kad se setim samo kako me je ta doktorka gastroenterolog (kod koje sam privatno otisla na taj prvi pregled) izbombardovala informacijama o bolesti za koju prvi put cujem, pa sve najgore strane UC mi je predocila - nista pozitivno :shock: . Plakala sam ceo dan bez prestanka, kao da mi je ostalo jos par meseci zivota - PREPLASENA NA SMRT! Vremenom se sve sleglo i stvari su dosle na svoje.
Terapiju nikada nisam prekidala (5-ASA tablete 3g dnevno i povremeno supozitorije, kako sam vec rekla), jedino smo u drugoj trudnoci prepolovili dozu, iako lek nema apsolutno nikakav uticaj na bebu - posto sam bila dobro, bilo je u fazonu "za svaki slucaj".
Na kontrole redovno idem, prve tri kolonoskopije sam radila u razmaku od godinu dana, a ova poslednja (avgust) je uradjena 3 godine kasnije. I, da, kompletno debelo crevo je pregledano (i pocetak tankog).
Od analiza UVEK radim urin i krvnu sliku, sedimentaciju, feritin, AST, ALT, gvozdje, TIBC i CRP.
Od preparata na biljnoj bazi koristim samo kapi od koprive, kada mi je losija krvna slika - znaci, ne stalno, i do sada su uvek bile efikasne :)
Putujem, krecem se (i ostalo :D ) normalno.
Eto, bas sam se potrudila i na svako pitanje sam ti dala odgovor ;) . Nisi smorila sa pitanjima i nisi bas u pravu kada kazes da je forum slabo posecen i da ne odgovaraju na pitanja - zavisi kako koja tema. Ja se, uglavnom, javim kada imam sta da kazem ;)
Zamolila bih jedino Skipper - a (ili ko se vec bavi tim stvarima) da ovo nase caskanje prebaci u temu "Ulcerozni kolitis", jer mislim da mu je pre tu mesto, nego ovde ;)
Reci sada ti meni odakle si i koliko imas godina? Pozdrav!

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: krv

Post by loknica » 07 Nov 2012, 09:38

Hvala ti na odgovoru i bas mi je drago kada sa nekim razmenim misljenje i cujem pozitivne stvari.Ja sam iz NS , imam 35 godina i isto sam plakala danima ,kada sam saznala da sam se razbolela jer citajuci po internetu i slusajuci svakojake price nista poyitivno nisam cula.
Drago mi je za tebe a za bebicu izvini, posle sam videla da je to bilo pre sest godina a drego mi je i ya drugo dete, na tvom primeru sam videla da i trudnoca, porodjaj, zivot ide normalnim tokom.Moram i ja da se probudim i da krenem i budem kao i pre bolesti.Inace sam aktivna , vesela ali me ovaj ul.kolitis malo poplasio pa sam se povukla u sebe i samo razmisljam o bolesti.
Koliko ti imas godina?
Reci mi samo ove kolonoskopije koje si radila da li si ih radila sa anesteyijom sve?
Koja je tvoja trenutna dijagnoza?
Znaci samo redovna terapija , optimizam i samo napred.
Ako imas bilo kakvu sugestiju, predlog ili bilo sta , slobodno mi pisi jer kad citam tvoje odgovore bas mi se probudi optimizam i dalja zelja za zivotom.Hvala ti

loknica
Posts: 43
Joined: 15 Oct 2012, 09:01

Re: krv

Post by loknica » 07 Nov 2012, 09:41

Izvini jos jedno pitanje, da li si smrsala udosta u toj fazi kada si saznala za bolest i da li si povratila svoje kilograme?Ja sam smrsala 4-5 kilograma ali bih da ih vratim posto mi je sve veliko kada obucem

janim08
Posts: 108
Joined: 20 Jun 2011, 12:46

Re: krv

Post by janim08 » 07 Nov 2012, 12:39

Loknice, evo i ja da se prilkucim diskusiji. Imam uc vec 3,5 god. Simptomi su mi poceli u 5 mesecu trudnoce. Od uspostavljanja dijagnoze i terapije sam u remisiji i zivim potpuno normalno, radim i kao sto rece Runja, da ne pijem lekove svaki dan, ne bih ni mislila na bolest. I meni je u pocetku bilo tesko, cak sam lezala u bolnici 7 dana bok mi je sin bio beba od par meseci i tesko mi je palo razdvajanje od njega. Sad je sve ok, trudim se da ne mislim puno na bolest, jedem sve sto volim, samo mi kravlje mleko ne prija.Radila sam tri puta kolonoskopiju, prvi put bez anestezije, a ostala dva u lokalnoj. I ja sam smrsala oko 4,5 kg. Zamisli porodilju od 50 kg, sve na meni je visilo. Svi posle porodjaja hoce da smrsaju, a ja da se ugojim. Naravno, tada nisam mogla nista da jedem, ali od prave terapije i smirivanja bolesti, vratio mi se i apetit, pa sam ubrzo povratila i tezinu. Pozdrav

Post Reply